Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 22 Sty 2015 09:59 

Rejestracja: 25 Gru 2014
Posty: 91
Loty: 232
Kilometry: 401 776
No dobrze, było o bagażach opóźnionych, zagubionych, okradzionych. A mnie interesuje, co w przypadku kontroli "bezpieczeństwa" bagażu rejestrowanego.

Czy w ogóle jest zgodne z prawem przeszukanie bagażu bez informowania o tym pasażera? Dawniej było tak, że właściciel bagażu musiał być przy przeszukaniu, orientuje się ktoś, jak jest teraz? Na moje oko powinna być jakaś naklejka, kartka - przeszukiwaliśmy.

Miałam niedawno sytuację, leciałam na święta na północ, no i po przylocie patrzę, a zamek w walizce jakoś dziwnie zapięty. No to otwieram walizkę, a tam burdel na kółkach, wszystko wymieszane, rozwalone opakowania prezentów, zniszczone moje kosmetyki itp. Straty nieduże, ale się wkurzyłam. Zgłosiłam na lotnisku, pani w szoku, mówi, że powinna być jakaś karteczka, jak było przeszukanie. Niestety nie dała mi żadnego potwierdzenia, że zgłaszam problem (następnym razem będę wiedzieć, że trzeba wymusić). Wymiana mailowa linią lotniczą - umywają ręce. Nie zależy mi na odszkodowaniu (no może na zwykłym przepraszam), chciałabym jednak znać swoje prawa i dowiedzieć się, jak zachować się w takiej sytuacji, gdyby mi się jeszcze kiedyś przydarzyła.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Podróż na Majorkę za 1351 PLN. Loty SWISS z Wrocławia i 5 nocy w hotelu Podróż na Majorkę za 1351 PLN. Loty SWISS z Wrocławia i 5 nocy w hotelu
Loty do Johannesburga z dużym bagażem z Berlina od 2345 PLN Loty do Johannesburga z dużym bagażem z Berlina od 2345 PLN
#2 PostWysłany: 22 Sty 2015 10:10 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 1850
srebrny
nie spotkałem się z takim przeszukaniem w Europie, podejrzewam że było to działanie nielegalne jakiegoś złodziejaszka, a nie oficjalnych służb. Gdyby coś Ci zginęło z bagażu to miałabyś prawo do zgłoszenia tego faktu (kradzież), jeżeli nic nie zginęło to pewnie linie lotnicze nie mają na to procedury (nie jest zgłaszany fakt na policję, nie obejmuje to ubezpieczenie jakie ma linia itd.).
Gdybyś leciała z USA to byłaby to normalna procedura, tam TSA bardzo często sprawdza bagaże (mój prawie zawsze ;) ), zawsze zostawiają karteczkę, że sprawdzenie miało miejsce, nigdy nie było nic uszkodzone, porozwalane itd. po takiej kontroli. Można zgłosić skargę na przeszukanie TSA bezpośrednio do TSA (nigdy tego nie robiłem).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 22 Sty 2015 10:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3534
srebrny
teoretycznie powinno być w obecności, ale w niektórych państwach jest to usankcjonowane prawnie(no do usa zalecane jest nie zamykanie bagażu na jakieś skomplikowane kłódki tylko na uniwersalne)
ale często czas nagli i mogłoby się zdarzyć ze np nie polecisz bo podczas prześwietlania bagażu coś wzbudziło zainteresowanie służb
tak ze spokojnie, nie przejmuj sie , takie rzeczy się zdarzają
winnego nie będzie na 110%
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 22 Sty 2015 10:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Ale nie powinno być wszystko wymieszane po takiej kontroli. Oni nie rozsypują ciuchów, tylko sprawdzają to co wzbudzilo zainteresowanie na prześwietleniu (konkretne miejsce w torbie). Nigdy nie miałem 'potarganej' zawartości jako takiej, mimo że np. było widać że ktoś zaglądał do konkretnej rzeczy czy pudełka. W szczególności, latając z mniejszych lotnisk w US, takie prześwietlenie i kontrola są robione na Twoich oczach i potem można już zamknąć na kłódkę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 22 Sty 2015 10:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2012
Posty: 338
Loty: 16
Kilometry: 39 898
Czyli generalnie zamykanie bagaży rejestrowanych na kłódkę nie byłoby jakimś udziwnieniem a wręcz jest wskazane?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 22 Sty 2015 10:42 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22445
W Atenach, jak pracowałem, to mieliśmy prawo sprawdzać bagaże, ale zawsze potem była naklejka ze bagaż został przeszukany i kod pracownika (jakby coś brakowało w bagażu)

W stanach jak się nie mylę, też mają prawo przeszukać, i nawet rozwalić ci kłódkę. Dlatego są specjalne kłódki dopasowane do TSA, a oni mają klucz który otwiera te kłódki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 22 Sty 2015 10:43 

Rejestracja: 25 Gru 2014
Posty: 91
Loty: 232
Kilometry: 401 776
Ta sytuacja miała na 99% miejsce w Wawie (miałam 2 przesiadki) - w Krk nie było szans, bo był problem z systemem i pani nas odprawiła na styk, w Helsinkach mieliśmy jakieś 45 min na przesiadkę, więc zdążyli tylko przerzucić walizki, za to w Wawie siedzieliśmy prawie 3 godziny. No właśnie też myślałam o tym, że ktoś coś chciał ukraść, ale nic nie zginęło. Miałam raz w życiu przeszukanie (moja wina, bo włożyłam magnesy do lunchboxa, pewnie myśleli, że jakieś jedzenie chcę wywieźć ;) ), ale tam była kulturka wyjęli to co chcieli, sprawdzili, włożyli na prawie to samo miejsce. Problem w tym, że teraz to już nie mam nawet dowodu, że coś się stało, zgłosiłam, ale nie mam potwierdzenia. Chyba zacznę robić fotki zawartości walizki przed wyjazdami...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 22 Sty 2015 10:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3534
srebrny
ja nigdy nie zakładam kłódki
wiekszasc bagażu otwiera sie mimo zamknięć, bez oznak otwarcia
mamy takie czasy a nie inne i dostęp do bagażu służby powinny mieć
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 22 Sty 2015 10:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2013
Posty: 41
To może ja się wypowiem, bo pracowałem na jednym z lotnisk na wyspach, a jednocześnie sam byłem kontrolowany w ten sposób w Dubaju w zeszłym roku. Jeżeli w bagażu rejestrowanym, jest coś podejrzanego, jakaś kontrabanda to taki delikwent na 99% procent nie zostanie zatrzymany na lotnisku z którego wylatuje. Celnicy dają znać kolegom na lotnisku docelowym, Ci sprawdzają taką torbę na holu bagażowym i jak gdyby nigdy nic wypuszczają ją na belt do nieświadomego właściciela. Gdy ten odbierze torbę to spokojnie jest zawijany na osobistą przez cywilnie ubranych celników. Cicho i spokojnie tak że mało kto z pasażerów zauważy co się dzieje. Tak przynajmniej działają w Irlandii.

Moje pytanie co w przypadku gdy na przykład mamy lot przesiadkowy ale opuszczamy strefę tranzytowa, zostajemy zatrzymani do kontroli osobistej która nic nie wykryła, a w tym czasie nasz samolot odlatuje? Kto ponosi odpowiedzialność ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 22 Sty 2015 10:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3534
srebrny
zdjecie balaganu z walizki w niczym ci nie pomoze
jesli nic nie zginelo to wlasciwie o co ci chodzi?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 22 Sty 2015 10:57 

Rejestracja: 25 Gru 2014
Posty: 91
Loty: 232
Kilometry: 401 776
No chodzi mi o to, że zniszczyli mi kilka rzeczy, a nie dostałam informacji, że taka kontrola się odbyła. Napisałam, że chciałabym się dowiedzieć na przyszłość, jak zachować się w takiej sytuacji i co obsłudze wolno, a czego nie wolno. A robienie fotek może się w sumie przydać przy a) szacowaniu wartości bagażu, który zaginął, b) jakby coś z bagażu zginęło.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 22 Sty 2015 10:58 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22445
Dlatego jest napisane, ze wartościowe rzeczy nie dajemy na bagaż rejestrowany ale do podręcznego
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 22 Sty 2015 11:05 

Rejestracja: 25 Gru 2014
Posty: 91
Loty: 232
Kilometry: 401 776
Zeus, wiem, ale niestety nie jestem w stanie wszystkiego w podręcznym wozić. Poza tym nie zaliczyłabym słodyczy i prezentów głównie "ciuchowych" do rzeczy wartościowych. Kosmetyków też w podręcznym nie wożę, jedynie te najpotrzebniejsze. To co można wozić w rejestrowanym? Niektóre ubrania też można zaliczyć do wartościowych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 22 Sty 2015 12:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Lip 2013
Posty: 492
Loty: 31
Kilometry: 61 615
niebieski
Zdarzają się też nieformalne kontrole przez pracowników,którzy mają kontakt z bagażem :D
Po takich "kontrolach" znikają z bagażu fajki,alkohol,kosmetyki,itp.
Wiem,bo kiedyś tego doświadczyłem :(
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 22 Sty 2015 12:37 

Rejestracja: 15 Paź 2011
Posty: 518
niebieski
Jeżeli przylatujesz nocnym lotem FR do Dublina możesz być w miarę pewny że bagaż został sprawdzany przez GHA.
_________________
Nikt nie wierzy w kapitał ludzki bardziej niż handlarze żywym towarem :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 22 Sty 2015 12:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Była o tym dyskusja wcześniej, za przykład podałem LOT, który zabezpiecza się w swoim regulaminie w przypadku takiej kontroli.
viewtopic.php?p=335934#p335934
Kod:
Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenie bagażu lub jego zawartość w wyniku przeprowadzonej kontroli lub rewizji.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Patrycja Klimczak 1 uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 22 Sty 2015 13:31 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4059
złoty
@2b3one
Ale po co mieliby cie kontrolowac w tranzycie,skoro nie odbierasz bagazu, ktory caly czas jest pod ich kontrola?
Zreszta osobista nie trwa godzine, gdyz nie sluzy ponizeniu osoby,tylko wykryciu ew.przemytu.
W takich przypadkach samolot czeka na pasazera,jesli sluzby powiadomia zaloge,a maja takie mozliwosci.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 28 Sty 2015 09:28 

Rejestracja: 15 Gru 2011
Posty: 924
niebieski
efffka napisał(a):
No dobrze, było o bagażach opóźnionych, zagubionych, okradzionych. A mnie interesuje, co w przypadku kontroli "bezpieczeństwa" bagażu rejestrowanego.

Czy w ogóle jest zgodne z prawem przeszukanie bagażu bez informowania o tym pasażera? Dawniej było tak, że właściciel bagażu musiał być przy przeszukaniu, orientuje się ktoś, jak jest teraz? Na moje oko powinna być jakaś naklejka, kartka - przeszukiwaliśmy.

Miałam niedawno sytuację, leciałam na święta na północ, no i po przylocie patrzę, a zamek w walizce jakoś dziwnie zapięty. No to otwieram walizkę, a tam burdel na kółkach, wszystko wymieszane, rozwalone opakowania prezentów, zniszczone moje kosmetyki itp. Straty nieduże, ale się wkurzyłam. Zgłosiłam na lotnisku, pani w szoku, mówi, że powinna być jakaś karteczka, jak było przeszukanie. Niestety nie dała mi żadnego potwierdzenia, że zgłaszam problem (następnym razem będę wiedzieć, że trzeba wymusić). Wymiana mailowa linią lotniczą - umywają ręce. Nie zależy mi na odszkodowaniu (no może na zwykłym przepraszam), chciałabym jednak znać swoje prawa i dowiedzieć się, jak zachować się w takiej sytuacji, gdyby mi się jeszcze kiedyś przydarzyła.


Moim zdaniem bez PIR nie ma o czym gadać.
Cennych rzeczy nie należy wozić w bagażu rejestrowanym.
To nie jest uczciwa polityka wobec pasażerów, IMHO, ale taka jest.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 28 Sty 2015 10:07 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
shakal napisał(a):
Jeżeli przylatujesz nocnym lotem FR do Dublina możesz być w miarę pewny że bagaż został sprawdzany przez GHA.

co to jest GHA ? w kazdym razie nocne loty i wogole loty polska-dublin byly bardzo czesto okradane przez pracownikow ryanaira.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 28 Sty 2015 10:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Gru 2012
Posty: 1571
Loty: 565
Kilometry: 709 491
niebieski
michcioj napisał(a):
loty polska-dublin byly bardzo czesto okradane przez pracownikow ryanaira.
A nie przez pracowników agenta handlingowego jeśli już?
Bo chyba nie masz na myśli pilotów i stewardess Ryanaira? 8-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Piccolo oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group