Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 17 Lip 2020 18:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Dzień 8

Celem dzisiejszego dnia jest Santiago de Compostella, a jak jestem już na tym szlaku, to może odwiedziłbym jakiś kościółek?
Nadal jest zimno, termometr samochodowy pokazuje w pewnym momencie nawet 11 stopni :shock:

Zaglądam do Eglise Santa Maria de Soto de Luina:

Image

Image

Kościółek mały i zamknięty, nic specjalnego, ale na trasie pielgrzymów, daje im schronienie. Widzę nawet jednego gościa z plecakiem, który rusza na szlak.

A ja jadę już do Galicji. Wczoraj szukając jakichś atrakcji przyrodniczych natrafiłem na Plażę Katedr. Pomyślałem, że warto wstąpić, choć nie miałem jakichś wielkich oczekiwań.
Na miejscu na parkingu zobaczyłem kilkanaście camperów i pomyślałem, że pewnie z jakiegoś powodu to miejsce jest popularne. Próbowałem wejść na schody w dół, ale mnie zatrzymano. Okazuje się, że wpuszczają tylko z barcodem i trzeba się wcześniej zarejestrować. Miałem już zawrócić, ale powiedzieli, że na tablicy mogę wpisać stronę i zapewne będzie wolne miejsce, bo dużo ludzi nie ma.
Jak powiedzieli, tak zrobiłem. Wszystko było po galicyjsku, ale udało mi się wygenerować kod.

Wchodzę więc:

Image

Image

Zaczyna robić się ciekawie, takie skały naleśnikowe już gdzieś widziałem ;-)

Image

Image

Image

Image

Szedłem sobie do przodu niczego nie świadomy, ale jak się odwróciłem to zobaczyłem to:

Image

Image

A ja prawie chciałem to miejsce odpuścić ;-)

Image

Image

To nie koniec zachwytów, bo łuków większych i mniejszych jeszcze kilka jest:

Image

Nalepsze są chyba te, ale musiałem naczekać się sporo by zrobić bez ludzi.

Image

Image

A tu takie mniejsze:

Image

Jeszcze rzut oka z tym największym w oddali:

Image

Wychodzę zachwycony!

Wskakuję na autostradę i jadę do Lugo. Kolejne miasto z listy Unesco i kolejne mury, tym razem rzymskie.

Image

Image

Katedra za murami:

Image

Idę trochę po murach i odszukuję małą knajpkę, gdzie za 6 euro mogę zjeść bardzo dobry lunch.

Image

Image

Czas miałem dobry, więc postanowiłem podjechać kawałek do A Coruna by obejrzeć tylko jedną rzecz - Wieżę Herkulesa, największą latarnię morską z rzymskich czasów.

Image

Image

Image

Image

Około 15 dojeżdżam do Santiago de Compostella. Mam hotel przy starówce.
Spodziewałem się och i ach, a trochę się rozczarowałem. Tzn. jest ładnie, ale totalnie pusto i główna katedra znowu zamknięta i częściowo w remoncie.

Image

Krążę trochę po starówce i próbuję lokalnego piwa. Wyglądało na szczynowego lagera, ale widać, że było dość gęste i bardzo dobre w smaku.

Image

Image

Ta pani na środku przyszła do mnie zaprosić mnie do nocnego klubu, ale nie skorzystałem ;-)

Image

Duże dźwigi dookoła katedry skutecznie wyplamkowałem :D

Image

Image

Image

Image

Jako osoba generalnie nie przepadająca za miastami, stwierdziłem, że swoje zobaczyłem. Dziś ostatni nocleg w Hiszpanii i zostały mi jeszcze dwa dni w Portugalii.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
15 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
#22 PostWysłany: 17 Lip 2020 19:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7342
HON fly4free
Ta Plaża Katedr przepiękna! Aż żal, że gdy byłem w Oviedo kilka lat temu miałem zbyt mało czasu, by się tam wybrać. Trzeba to będzie naprawić...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 20 Lip 2020 22:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Dzień 9

Z samego rana wyjeżdżam z Hiszpanii, a przekraczając granicę Portugalii zyskuję jeszcze godzinę. Od razu witają mnie drogie i puste portugalskie autostrady. Plan na następne dwa dni w Portugalii to rajd po miejscach Unesco.
Jadę od razu na przedmieścia Bragi do Bom Jesus do Monte. To przeogromny kościół, który jest na liście dopiero od roku. Trzeba przyznać, że robi wrażenie.

Image

Image

Samą Bragę odpuszczam i jadę do niedalekiego Guimaraes. Jest tu piękna starówka i zamek.

Image

To co mi się jednak nie podoba to pełno samochodów wszędzie zaparkowanych i psujących klimat. Ciężko zrobić bez nich zdjęcia.

Image

Image

Image

Zamek jest z XII wieku. Jak większość atrakcji z tego regionu, skrupulatnie odbudowany.

Image

Miałem dobry czas, więc postanowiłem zboczyć ze szlaku i pojechać do doliny Douro zobaczyć winnice. Planowałem tak przejechać właściwie przejazdem, bo nie byłem pewien jaka będzie droga i ile czasu mi zejdzie.
Okazało się jednak, że jest autostrada i na niej się awaryjnie zatrzymuję, żeby zrobić zdjęcie tarasów z winnicami.

Image

Dojeżdżam do Regua i siadam w knajpie z takim widokiem.

Image

Za kilka groszy biorę wolno pieczoną wieprzowinę oraz lampkę wina. Niebo w gębie :D

Dalej, w okolicach Lamego, krajobrazy są jeszcze ładniejsze. Wchodzę tu ma mały zamek i pięknie widać wszystko z góry.

Image

Po południu dojeżdżam do Coimbry. Mam fajny hotelik z widokiem na wzgórze uniwersyteckie.
W Coimbrze mieści się najstarszy uniwersytet w kraju (1290 rok).

Idę jednak najpierw w drugą stronę do klasztoru Santa Clara. Niestety nie wpuścili mnie do środka, było jakieś nabożeństwo.

Image

Z mostu, widok na wzgórze robi wrażenie:

Image

Image

Idę stromymi uliczkami i obserwuję nawet spory ruch miejscowych, którzy wyszli do knajpek. W końcu jest sobota.

Image

A tu już jestem na samej górze i widać kilka fakultetów.

Image

Image

A w tej uliczce siadam na degustację wina. Za 13 euro, dostałem 3 kieliszki (z dolewkami), deskę serów, pieczywo i wodę mineralną.

Image
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
 
      
#24 PostWysłany: 20 Lip 2020 23:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7342
HON fly4free
Pomyśleć, że w niektórych z tych miejsc byłem jeszcze wczoraj, góra kilka dni temu :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 22 Lip 2020 09:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Dzień 10.

Ostatni dzień zwiedzania. Zaczynam od Konwentu Chrystusowego w Tomar. Jak pisałem wcześniej, średnio jestem zainteresowany tego typu zabytkami, ale ten na dzień dobry zrobił na mnie przeogromne wrażenie.
Klasztor otoczony jest ogromnymi murami.

Image

Image

Sam klasztor i miejscowość zostały założone już w XII wieku. Jako, że byłem na samym otwarciu o 9:30, to podziwiałem go w samotności.

Image

Image

Najbardziej podobała mi się przepięknie zdobiona część modlitwna (tzw. okrągły kościół), bo całość klasztoru to właściwie gród obronny.

Image

Image

Image

W bliskiej odległości od Tomar są jeszcze inne klasztory i miejsca modlitewne. Na chwilę wpadłem do Fatimy.

Image

Jest tu nowa katedra i przeogromny plac do zgromadzeń. Niektórzy idą na kolanach po wymalowanej linii. Po lewej stronie jest długa kolejka do ognia. Na straganach przed placem można kupić dwumetrowe (!) świece, zapalić je i zostawić.Jako przykładny ateista traktowałem to miejsce jako interesującą ciekawostkę ;-)

Batalha to przede wszystkim Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej i jeden z najwspanialszych przykładów architektury i sztuki gotyku Portugalii.

Image

Image

Jest niedziela, a w środku nabożeństwo, więc nie za bardzo mogłem zwiedzać.

Image

W południe dojechałem do Alcobaca, gdzie jest kolejne wow - Opactwo Cystersów. Podobnie - XII wiek

Image

Siadam na lunch w jednej z knajpek na przeciwko, gdzie mogę degustować wspaniały zestaw lunchowy z ośmiorniczkami (a co!), za 10 euro.

Dobra, dość tych klasztorów, czas na jakieś atrakcje przyrodnicze. Zajeżdżam do Baleal. Jak pisałem wcześniej jest niedziela, więc przyjechały tu małe tłumy.
Ta łacha piachu łączy ląd z wyspą i jest naturalnym falochronem. Po północnej stronie są fale i surferzy, a po południowej dla każdego spragnionego kąpieli. Jest słońce, ale spora mgła pomimo wczesnego popołudnia.

Image

Ja idę na koniec półwyspu oglądać urwiste wybrzeże.

Image

Skały naleśnikowe robią wrażenie.

Image

Image

Image

Jadąc do mojego ostatniego punktu - Cabo de Roca, zaglądam jeszcze na chwilę do Mafry. Jest tu barokowy zespół pałacowo-klasztorny.

Image

Image

Wolno przejeżdżam przez Sintrę, ale nie wstępuję tu, bo byłem w 2009. Oglądam jedynie z drogi zamek.

Podróż kończę na najbardziej wysuniętym na zachód skraju Europy, taki mój symboliczny koniec.

Image

Image

Image

No i tyle. Jadę pod lotnisko oddać samochód. Na liczniku 3170 km w 9 dni jazdy - nieźle ;-). Kolejnego dnia bym nie wytrzymał. Biorę ubera do hotelu. Lizbona jest totalnie pusta, ale obok hotelu na szczęście otwarty był kebab. Następnego dnia rano o 7.30 mam wylot Lufthansą do FRA, gdzie przesiadam się na samolot do WAW.

Nie spodziewałem się tego, ale byłem pełen wrażeń i zachwycony wspaniałością miejsc, jakie zobaczyłem.
Za 2 tygodnie wracam do Hiszpanii i tym razem zacznę objazd z BCN. Moja podróż z BCN do Bostonu została odwołana, więc nasz plan B to zobaczyć resztę Hiszpanii.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
17 ludzi lubi ten post.
tropikey uważa post za pomocny.
 
      
#26 PostWysłany: 22 Lip 2020 10:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7342
HON fly4free
Wahałem się co do Tomar i teraz żałuję, że nie podjechaliśmy tam. Niestety, w ramach tego wyjazdu musiałem kilka razy coś redukować. Tak to jest, jak się nie jedzie solo ;)
Balear faktycznie urokliwe, ale przy Twojej wcześniejszej plaży katedr, nie robi już takiego wrażenia.
Super relacja!
Góra
 Profil Relacje PM off
cart lubi ten post.
 
      
#27 PostWysłany: 22 Lip 2020 10:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Dzięki. Ja też gdybym nie był sam to bym takiego tempa nie zrobił. Tomar zdecydowanie najlepszy spośród klasztorów Portugalii.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 22 Lip 2020 11:51 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2595
Loty: 240
Kilometry: 293 130
Świetna relacja, gratuluję wyprawy :)
cart napisał(a):
Za 2 tygodnie wracam do Hiszpanii i tym razem zacznę objazd z BCN. Moja podróż z BCN do Bostonu została odwołana, więc nasz plan B to zobaczyć resztę Hiszpanii.

Sam w tym roku mam jeszcze krótki wypad do Walencji i Alicante i dłuży do Andaluzji więc liczę na relacje :)
Góra
 Profil Relacje PM off
cart lubi ten post.
 
      
#29 PostWysłany: 22 Lip 2020 11:56 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8551
złoty
Zawsze każdemu polecam Tomar. Pomimo tego zwykle są tam pustki. :?:
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
#30 PostWysłany: 22 Lip 2020 12:08 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1440
złoty
W Tomar jest nie tylko świetny klasztor, ale to też bardzo przyjemne miasteczko. Warto tam przenocować, przespacerować się po centrum, coś zjeść i posiedzieć w którymś z barów.
Góra
 Profil Relacje PM off
Abcn lubi ten post.
Abcn uważa post za pomocny.
 
      
#31 PostWysłany: 22 Lip 2020 12:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7342
HON fly4free
boots napisał(a):
Zawsze każdemu polecam Tomar. Pomimo tego zwykle są tam pustki. :?:
Na 99% wracam do Portugalii w przyszłym roku (tym razem z żoną) i Tomar będzie na liście :)
Góra
 Profil Relacje PM off
boots lubi ten post.
 
      
#32 PostWysłany: 22 Lip 2020 13:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
klapio napisał(a):
Sam w tym roku mam jeszcze krótki wypad do Walencji i Alicante i dłuży do Andaluzji więc liczę na relacje :)


No ja raczej na północną Hiszpanię się nastawiam. W Andaluzji już byłem, choć nie widziałem kilku miejsc, jak np. Cordoby.
A i z Santander do Walencji raczej nie będzie mi się chciało jechać ;)
Zostanie mi właśnie tylko okręg Walencji i Murcia na kiedyś.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 02 Sie 2020 14:31 

Rejestracja: 08 Kwi 2018
Posty: 1
@cart Twoje zdjęcia dla mnie to mistrzostwo świata (fajnie, ze trafiłeś w taki czas, gdy turyści nie wypełniali szczelnie kadru:), czy móglbyś zdradzić, jaki to sprzęt (oczywiście nie umniejszając oku fotografa;)?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 02 Sie 2020 15:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Dzięki. Prawie wszystkie zrobiłem Canonem 6d + 16-35/4L.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 14 Sie 2020 18:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
Moja ochota na ten półwysep ciągle rośnie. A dzięki tej relacji nabrałem sporo nowych inspiracji. Do tego super zdjęcia!

cart napisał(a):
Za 2 tygodnie wracam do Hiszpanii i tym razem zacznę objazd z BCN. Moja podróż z BCN do Bostonu została odwołana, więc nasz plan B to zobaczyć resztę Hiszpanii.
z chęcią zapoznam się z resztą półwyspu, więc kolejna Twoja relacja mile widziana :)
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#36 PostWysłany: 14 Sie 2020 21:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Raphael napisał(a):
z chęcią zapoznam się z resztą półwyspu, więc kolejna Twoja relacja mile widziana :)


Niestety odwołałem...
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 20 Lut 2021 00:02 

Rejestracja: 17 Sty 2014
Posty: 16
Super relacja !!! Ja od 12 lat zwiedzam Hiszpanię, głównie wybrzeże Morza Śródziemnego oraz część środkowo-wschodnią. Do odkrycia pozostała Galicja, kraj Basków, Asturia, Kalabria, Kastylia i Leon, Extramadura i Navarra. Życie jest a krótkie, żeby zwiedzić samą Hiszpanię, a co dopiero Europę, czy cały świat :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 24 Lut 2021 23:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Sty 2019
Posty: 169
Co do tytułu, to w moim zdaniem jest to "Portugalia i Hiszpania oczywista" - ale fakt, że w tak krótkim czasie nie zmieszczą się miejsca mniej znane obok tych najsłynniejszych.

Zdjęcia wspaniałe.

Pozdrawiam
_________________
Zestaw moich relacji z różnych rejonów
Góra
 Profil Relacje PM off
rw30 lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Bot] oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group