Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 03 Sty 2018 09:34 

Rejestracja: 10 Gru 2013
Posty: 29
Cześć,

na przełomie maja i czerwca będziemy mieli możliwość wyjazdu na~ 2 tygodnie. Młoda będzie wtedy miała równo 2,5 roku, byłaby to jej pierwsza podróż samolotem.
I szukam inspiracji co do kierunku. Mnie strasznie kuszą kierunki azjatyckie, szczególnie uwzględniając to, że obecnie można bezpośrednio zalecieć do Singapuru z Wawy w 12h za <2k PLN. Stamtąd np. Bali czy gdzieś na Filipiny/Tajlandia/Malezja.
Wspomnę, że w Tajlandii już byliśmy (Samui, Tao, Ao Nang) i nam się bardzo podobało, ale wtedy jeszcze nie mieliśmy dziecka :)
Miał ktoś z Was takie doświadczenia? Żona obawia się, że córka nie da nam odpocząć ani pozwiedzać za wiele itp. I że tak długi lot też będzie ciężki dla niej.

Generalnie nie zamykam się jedynie na Azję, jesteśmy w sumie otwarci na wszystkie kierunki, uwzględniając termin (końcówka maja) aby było ciekawie, ładnie i fajnie zarówno dla nas jak i dla młodej :)

Co zatem byście polecili/odradzili w takim terminie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast
Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 03 Sty 2018 09:58 

Bali jest skandalicznie nudną, brzydką, rozkopaną i przereklamowaną wyspą, na której nieodłącznym elementem krajobrazu (poza palmami) są koparki i cegły. Bali jest tak słaba, że powinna zostać zbombardowana, zatopiona, a potem postawiona i zagospodarowana od nowa. To jest... brakuje mi słowa więc napiszę tak: wyspa-durian. Jeśli Indonezja, to wybierz sobie jakąś inną wyspę bo jest mała szansa, że trafisz gorzej.
A jak Twoja córka znosi podróże, to tego nie wiem. Przejedź się z nią testowo Polskim Busem z Warszawy do Pragi najlepiej :)
Góra
 PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 03 Sty 2018 10:14 

Rejestracja: 30 Maj 2016
Posty: 31
Liquid555 napisał(a):
na przełomie maja i czerwca będziemy mieli możliwość wyjazdu na~ 2 tygodnie. Młoda będzie wtedy miała równo 2,5 roku, byłaby to jej pierwsza podróż samolotem.


to chyba jest podróż dla Was a nie dla córki...

2,5 letnie dziecko ma w nosie podróżowanie. Interesuje się zabawą a samolot będzie atrakcją przez 10 minut.
Czy dacie radę 12h w samolocie? Na pewno, wiele osób tak podróżuje. Czy ma to sens? Wątpię.
Dla dziecka w tym wieku istotna nie jest podróż ale obecność rodziców oraz plac zabaw/woda/piasek/wiaderko.
Po co się pakować do Azji to nie wiem. Podróż jak najkrótsza, o tej porze roku południowa Chorwacja czy greckie wyspy to max szczęścia.
Góra
 Profil Relacje PM off
error000 lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 03 Sty 2018 10:23 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 676
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Byliście z córką w jakiejś dłuższej podróży? Wiecie jak się zachowa na zmianę warunków?
Jeśli to wasza pierwsza z córką podróż (a tak można z opisu wywnioskować) to ja jednak trzymałabym się regionów europejskich - zdecydowanie krótszy lot (a nie wiecie jak będzie lot znosiła),

Córka będzie mieć 2,5 lat - w tym wieku dziecko jest bardzo aktywne i ciekawskie, ale także szybko się nudzi. Popieram norman7
norman7 napisał(a):
to chyba jest podróż dla Was a nie dla córki...

Ja bym się nastawiła na morze i plaża + zwiedzanie, a nie na odwrót, a jak sprawdzicie jak córka się w realiach podrózniczych sprawdza to za rok Azja...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 03 Sty 2018 10:32 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7786
złoty
Do Azji wypadałoby zrobić małej dodatkowe szczepienia,a to nic miłego.Też polecam na pierwszą dla dziecka podróż, krótszą i mniej egzotyczną trasę z uwzględnieniem jej potrzeb .


Ostatnio edytowany przez miriam, 03 Sty 2018 10:55, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 03 Sty 2018 10:45 

Rejestracja: 28 Lip 2013
Posty: 125
Mam na stanie trzylatkę (świeżo po urodzinach w grudniu) i ona uwielbia podróżowanie. Ale lata z nami od ukończenia 6 miesięcy, więc lotów się nie boję. Z kolei to taki przypadek, który nie znosi jazdy samochodem, bo się nudzi. Więc lepiej wspominam ostatnio 17 godzin podróży na Dominikanę niż 3 godziny drogi do Warszawy. W samolocie jest bezproblemowa.

Moja Tajlandią była zachwycona, zarówno czasem plażowania, jak i zwiedzania. Ale jak pisałam, to taki typ.
Może na początek rzeczywiście zrobić krótszy wypad, gdzieś do Europy? Włochy, Grecja, Hiszpania, wszędzie dolecicie low costami, bezpośrednio.

Weźcie pod uwagę sposób przemieszczania się z dzieckiem. My, nawet gdy zaczęła chodzić, to braliśmy wózek, bo nie dawała rady cały dzień przemieszczać się na nóżkach, było też gorąco, ludzie ją zaczepiali. Natomiast, w ostatniej podróży w listopadzie, właśnie na Dominikanie, już nie bardzo chciała w nim jeździć. Zbuntowała się ostatniego dnia i przez cały dzień nosiłam ją na rękach, gdy zwiedzaliśmy Santo Domingo. Nosidło też mamy, ale nie sprawdziło się już w tym wieku, była za duża, mi było niewygodnie plus mała się w nim strasznie pociła.

My też zawsze dzielimy wyjazd na pół lub na trzy części (w zależności od długości), tak by była część na samą plażę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 03 Sty 2018 12:08 

Rejestracja: 10 Gru 2013
Posty: 29
Dzięki wielkie za odpowiedzi, chyba faktycznie będę musiał przynajmniej chwilowo, na początek troche zmniejszyć oczekiwania :D
Chyba skłonimy się do wybrania na początek jednak czegoś bliżej (Europa) - co zatem byście polecali na końcówkę maja? Mile widziany dolot wizz, bo mam kilka stów w punktach, ale nie jest to must-have. Chorwacja, Grecja spoko, ale czy woda nie będzie za zimna?

Do Europy byłem nieco mniej chętny, bo zaplanowaliśmy sobie ją zostawić na wrzesień - wtedy mam gwarancję ciepłego morza I przyjemnej pogody niemal wszędzie na południu. Ale oby mieć tylko takie dylematy.... :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 03 Sty 2018 12:40 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 28
Ilu przeciwników podróżowania z dzieckiem tylu zwolenników.
Mamy za sobą 2 tygodniowa podroz do MAlezji z dzieckiem w wieku 1 rok i 2 miesiace.
Za 2 tygodnie podróż do MEksyku na 3 tygodnie - do już 3 letniej MArysi dołączy jej siostra Zosia - 9 miesięcy
Wszystko przy takim podróżowaniu zależy od usposobienia rodziców i dzieci.
Mam koleżankę ktora lata z dzieckiem z własnym kompletem garnków (dokupuje do tego nadbagaż) i sama mu gotuje w hotelu + bierze zawsze swoją wanienkę i inne pierdoły - domyślam się że taki wyjazd może być uciążliwy w jakikolwiek rejon świata

Dla 2,5 letniej panny na każdym kroku znajdzie się coś ciekawego do zobaczenia czy to w Chorwacji czy w jakimś zakątku Azji.
Plażowanie jak najbardziej spoko - ale 3h na plazy dla takiego dziecka wydaje sie byc wystarczajace tym bardziej w Azji gdzie temperatury są nieco wyzsze niz w Europie. Więc powinno być to miejsce w którym da się jeszcze cokolwiek zobaczyć.

Plusem podróży z dzieckiem do 3 lat jest niewątpliwie plus ekonomiczny :D jak za rok polecicie do Azji to będzie troszkę droższy wyjazd :)
A o trudach lotu z małym szkrabem szybko się zapomina. Nie oszukujmy się to nie jest lot w pojedynkę i nie należy do przyjemnych częste uciszanie dziecka, bo sasiad na fotelu obok spi. ;-)

Gdybym miała wybierać - na Twoim miejscu wybrałabym jakiś azjatycki kraj, fajne plaże i dla rodziców też się coś znajdzie do pozwiedzania :)
Góra
 Profil Relacje PM off
micnur lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 03 Sty 2018 13:15 

Rejestracja: 28 Lip 2013
Posty: 125
Mam jednak wrażenie, że młodsze dziecko lepiej znosi lot samolotem. Starsze jednak dziecko nosi i jeśli do tej pory nie latało za dużo, nie porywałabym się od razu na pierwszą podróż w Azję.
Do tego powinny dojść, jak już ktoś zauważył, szczepienia. A taki podstawowy pakiet: WZW + dur (2 dawki) też trochę kosztuje.

Moja trzylatka ma ok. 10 podróży, z czego 2 na razie międzykontynentalne, właśnie planuję 3.
Jeśli chodzi o plaże, to robiliśmy tak, że szliśmy zaraz po śniadaniu, schodziliśmy ok. południa, kiedy było najmocniejsze światło i wracaliśmy po obiedzie, siedząc już czasem do wieczora. Filtr 50, stroje uv, kapelusz i jest dobrze ;)

No i dwulatka już ma przecież miejsce w samolocie, więc bilet trzeba tak czy inaczej kupić.

Jeszcze jedno - maj to już w większości miejsc pora bardzo gorąco. Ja jestem z frakcji, że zaczynam się pocić o okolicach 40 stopni, natomiast mąż i córka przy 30 już pływają. Mąż się przyzwyczaił, dziecko na razie nie narzeka, ale widzę, że jednak te upały gorzej znosi niż ja. Więc też do przemyślenia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 03 Sty 2018 13:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sty 2016
Posty: 58
Loty: 183
Kilometry: 284 385
Mój synek miał dokładnie 2,5 roku jak w maju zrobiliśmy podróż Malezja/Singapur. Absolutnie nie widzę w tym problemów choć to w dużej mierze zależy od dziecka.
Przed tym wyjazdem zrobiliśmy krótki kontrolny wylot do Paryża/Wenecji jak synek miał 2 latka żeby sprawdzić jak w ogóle znosi lot - nie było problemu.
Moim zdaniem bardzo ważne jest planowanie, na moim przykładzie:
Wylot do Kuala Lumpur mieliśmy z Budapesztu przez Dubaj. Jesteśmy ze Śląska, do Budapesztu pojechaliśmy samochodem i najpierw spędziliśmy w Budapeszcie 2 noce, żeby młody nie wsiadał do samolotu po długiej podróży samochodem (przy okazji zwiedziliśmy trochę Budapeszt).
Lot do Kuala Lumpur z krótką przesiadką w Dubaju (linie Emirates) - lot był popołudniowy więc po 3h brykania w samolocie młody poszedł spać i w zasadzie obudził się w Kuala Lumpur.
Tam krótkie przeloty pomiędzy Kuala Lumpur a Singapurem to żaden problem.
Lot powrotny przez Dubaj z 24-godzinnym stopover'em co pozwoliło znów trochę odpocząć od samolotu a przy okazji krótkie zwiedzanie miasta.
Uważam, że swoje dziecko trzeba po prostu znać, czy płacze o byle co i co 15 min czy jednak możemy trochę nad nim zapanować. Kiedy śpi, jaki ma rytm dnia itp. Reszta to dobry dobór lotów, przemyślany bagaż. My wzięliśmy lekką i zgrabną spacerówkę - to jest podstawa moim zdaniem. Bagaży jak najmniej - w końcu to cywilizowany kraj i wszystko można kupić w tej samej cenie. No i wiadomo, że nie ma mowy o zwiedzaniu od rana do nocy - dziecko też coś musi mieć z tej wycieczki dla siebie - my zwiedzając miasta przy okazji zwiedziliśmy wszystkie place zabaw :)
Powodzenia i nie ma się czego bać - no chyba że wybierzecie jakiś naprawdę abstrakcyjny kierunek.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 03 Sty 2018 13:24 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3045
złoty
@Liquid555, nie zniechęcaj się jeszcze, poczytaj więcej porad i opinii ludzi, którzy latają z dziećmi - np. tu tato-mamo-kiedy-pierwszy-lot,184,76068.

Nie chcę powielać tego co pisaliśmy w tym wątku, ale daleki wyjazd z 2,5latką jest jak najbardziej możliwy i może być fajnym przeżyciem także dla dziecka. Moja 4,5-letnia córka (ponad 60 lotów na koncie) jest na etapie, że jest pierwszą osobą, która dopytuje się gdzie teraz jedziemy. Oczywiście wyjazd z dziećmi wymaga lepszego przygotowania i lepiej żeby pierwszy lot był krótki. Jeśli masz możliwość zrób sobie np. weekendową krajówkę by zobaczyć jak mała znosi starty i lądowania.

PS Zgadzam się z @Don_Bartoss i zawsze odradzam Bali. To jest najgorszy wybór spośród wielu opcji jakie oferuje Indonezja.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 03 Sty 2018 13:59 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 676
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Ja nie zniechęcam do podróży do Azji z dzieckiem, ale córka Liquid555 jeszcze nigdy nie podróżowała samolotem tak daleko, więc nie wiadomo jak to zniesie, no i na szczepienia czasowo też jest na styk (bo na wzw teraz chyba niemowlaków nie szczepi się tuż po urodzeniu...)....

Liquid555 napisał(a):
Chorwacja, Grecja spoko, ale czy woda nie będzie za zimna?
Morze w Chorwacji może być jeszcze zimne, tzn. ok. 20 st. to i tak więcej niż Bałtyk, ale we wrześniu może mieć 26 st. (lub nawet 21 jak przyjdzie wiatr)...
Pomyśl, może o Cyprze - zdecydowanie cieplej i duża część hoteli ma baseny, więc zawsze jest jakaś alternatywa...
Może też Malta...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 03 Sty 2018 23:33 

Rejestracja: 13 Lip 2012
Posty: 96
Nie doradze kierunku, bo jest to indywidualna sprawa, zalezy co kto lubi, niemniej jednak moge poradzic: jechac, leciec, gdzie macie ochote. Jesli dluzsza podroz, to tylko lot nocny. Zabrac wozek, troche pocieszaczy dla dziecka i w droge. Dziecko troche dostosuje sie do Was, Wy troche do dziecka. Znacie dziecko najlepiej, wiec sami wiecie czy jest mniej czy bardziej ruchliwa. Jezeli nie jest dzieckiem "chodzacym po scianach i wieszajacym sie na zyrandolach" to sie nadaje. Jezeli lubicie spedzac czas z dzieckiem, to czy to bedzie w domu, na Malcie, czy w Chinach, bedziecie sie dobrze bawic. Oczywiscie nie wszystko zawsze sie uklada tak jakbysmy chcieli, bo dzieci maja humory, sa glodne i chca spac o roznych dziwnych porach, zalapuja wirusy w samolotach i po wyladowaniu zaczynasz podroz z wysoka goraczka. Stres, ktory towarzyszy takim podrozom jest na pewno wiekszy niz podczas wakacji w PL lub krajach osciennych. Chwile spedzane z dziecmi w podrozy uwazam jednak za bezcenne.
Góra
 Profil Relacje PM off
kspr lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 03 Sty 2018 23:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
Lećcie z małą na Maltę będzie ciepła woda, piaseczek, lodziarnie itp. czyli to co dzieci ewentualnie może interesować do tego pełna cywilizacja i bezproblemowy dostęp do lekarza jak by coś się małej przytrafiło, a przy okazji zrobicie teścik jak znosi loty.
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 10 Sty 2018 04:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Wrz 2011
Posty: 483
Loty: 204
Kilometry: 325 480
niebieski
Cześć @Liquid555! Jeśli kręcą Cię kierunki azjatyckie to mogę polecić Malezję/Singapur/Brunei które odwiedziliśmy 2 lata temu, z niespełna 3-letnią wówczas córką (i w ciąży z drugą!), łącznie cały miesiąc. Osobiście nie podobało nam się aż tak bardzo jak w Tajlandii (kulinarnie nieco się rozczarowaliśmy), ale był to wciąż bardzo udany wyjazd. Wielu znajomych również bardzo chwali Sri Lankę, ale sami tam jeszcze nie byliśmy.

Ze sprawdzonych kierunków mogę śmiało Iran, w którym byliśmy w tym roku właśnie w tym okresie. W Shiraz było już bardzo gorąco, powyżej 40 stopni, ale na północ od Shiraz znośnie (do 40 stopni :) ) To niewyobrażalnie łatwy i przyjemny kierunek, również z małymi dziećmi, choć może brzmieć to niewiarygodnie. Oczywiście radzę obserwować obecną sytuację wokół zamieszek w Iranie.
Bardzo zachwyciły nas też portugalskie Azory, dużo bliżej i niewiele taniej niż Azja, ale krajobrazy cudne.
Obecnie jesteśmy w długiej podróży po Ameryce Południowej, z dwiema córkami (4 lata i 15 miesięcy), mogę zdecydowanie polecić Urugwaj, Chile, Ekwador (Galapagos to raj na ziemi), choć sprawę komplikują ceny biletów - nie jest łatwo tutaj tanio dolecieć, na pewno nie tak łatwo jak do Azji południowo-wschodniej.

Co do samych lotów, jest tyleż zwolenników latania z dziećmi, co przeciwników. Ja zdecydowanie należę do pierwszej grupy, choć i tak irytuje nas wielu rodziców, którzy nie ogarniają swych dzieci myśląc, że wychowanie i zabawa w samolocie polega podaniu im telefonu czy tabletu (my z tych dziwnych rodziców może...). Uważam, że im wcześniej się przyzwyczai do lotów tym lepiej, przynajmniej u nas się to sprawdzało. Obecnie starsza córka (4 lata) ma na koncie ponad 80 lotów, młodsza (15 miesięcy) - 24. Większych problemów na pokładzie samolotu nie odnotowaliśmy, ale to już temat na osobny wątek i jest to szerzej komentowane w wątku - https://www.fly4free.pl/forum/jak-wasze-dziecko-znioslo-lot,184,65752&start=60

Powodzenia!
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 19 Sty 2018 12:13 

Rejestracja: 14 Paź 2016
Posty: 70
Loty: 88
Kilometry: 191 861
to i ja dorzucę swoje trzy grosze ;)
jeżeli to pierwszy lot to też radziłabym jednak gdzieś bliżej, albo wcześniej zrobić lot testowy gdzieś;
co do kierunku to wybierzcie coś co Wam odpowiada i co będzie w dobrej cenie;)
zgodzę się z kim kto napisał, że to bardziej byłaby podróż dla Was, ale co z tego? Wy też macie prawo do wyjazdów itd. i jeżeli tylko wyjazd dostosujecie bardziej pod dziecko i będziecie elastycznie to no problem; a dziecko cieszy się z każdej podróży i czasu z rodzicami niezależnie gdzie jedzie; u nas też dziewczynki są pierwsze z pytaniami kiedy znowu lecimy gdzieś;
nasz pierwszy lot z młodszą córą to były Kanary (lat2 o starszje nie pisze bo arzcej egzemplarz malo problemtycznyc w podrozach oprocz choroby lokomocyjnej), później Emiraty z dluzszych lotow (młodsza lat 3 i podróż powrotna koszmarna z wrzaskami/kłótniami ze starszą itd.), niedawno był Wietnam (młodsza lat 3,5) i lot zupełnie bezproblemowy ani jednego płaczu, ani jednej awantury/krzyku i to w obydwie strony praktycznie (plus podróż samochodem z Krk do WAW).
Co do klimatu to my pojechaliśmy od razu nad morze nie zostając w Sajgonie, a tam dziewczyny spokojnie dostosowały się do klimatu w sprzyjających okolicznościach plaży i basenu, zwiedzanie Sajgonu zostawiliśmy na póxniej i to był strzał w 10.
2,5 roku to jeszcze macie wózek, więc jeżeli tylko jest "przewiewny" to pozwiedzacie też coś na spokojnie bo i bez marudzenia, że nóżki bolą, i trochę pośpi, i dodatkowa przestrzeń bagażowa; no ale też bunt dwulatka w pełni i jeszcze trochę ciężko pzretłumaczyć niektóre rzeczy (w zalezności od dziecka oczywiscie - ale moja mlodsza to istny hardcore)
dla bezpieczenstwa radziłabym zaszczepic na wzw a wyjezdzając do azji, wiec decyzja dla Was czy chcecie ja teraz dociązać dodatkowymi szczepieniami, ale to szczpeienie warto miec i w PL, wiec ja nie mialam zadnych watpliwosci
sami wiecie najlepiej jak czesto choruje i jak znosi infekcje i ocencie ryzyko wyjazdu (u nas mlodsza astma i reakcje uczuleiowe na ugryzienia komarow mocne wiec dla nas optymalny wiek na podroz do azji to bylo te 3,5 bo juz oddechowo unormowana, komary znosi coraz lagodniej, potrafi powiedziec jak cos jej jest/zle sie czuje - Wietnam bez sensacji zoladkowych, infekcji, problemow zdrowotnych oprocz jakiejs reakcji uczuleniowej kontaktowej na co wystarczylo wapno i zyrtec)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group