Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 14 Lip 2015 12:01 

Rejestracja: 14 Lip 2015
Posty: 5
Cześć, chciałabym poprosić bardziej doświadczonych podróżujących o opinie. Planujemy z mężem zrobić sobie nieco spóźniony gap year, skorzystać jeszcze co nieco z młodości zanim przytłoczy nas rzeczywistość w postaci kredytu i dwójki dzieci ;) i chcielibyśmy rozpocząć od eurotripu po Bałkanach.

Początkowo myślałam o autostopie, ale jednak dochodzę do wniosku, że jestem trochę zbyt wygodna i niecierpliwa na taki typ podróżowania, więc wybór padł jednak na własne auto. Dodatkowo, auto daje pewną swobodę i niezależność, no i zawsze to jakiś "dach nad głową".

Ogólnie rzecz biorąc, nie mamy określonego terminu, wstępnie myślałam o takiej podróży na trzy miesiące, rozpoczynając od września br. Nie zależy nam na intensywnym zwiedzaniu, chcemy spędzić trochę czasu w każdym miejscu. Nocować planujemy głównie u hostów z CS, ewentualnie pod namiotem lub w aucie (w awaryjnych sytuacjach). Dodam też, że żadne z nas nie ma doświadczenia w takich podróżach, nigdy czegoś takiego nie organizowaliśmy.

Plan jest taki: Polska - Słowacja - Węgry - Serbia - Bośnia i Hercegowina - Chorwacja - Czarnogóra - Kosowo (?) - Macedonia - Albania - Grecja - Bułgaria (przejazdem) - Stambuł. Mam teoretycznie rozpisany bardziej szczegółowy plan, ale to i tak tylko ogólny zarys, bo z części miejsc pewnie zrezygnujemy, część zmienimy.

Bardzo obawiam się, czy auto podoła tej podróży. Mam taką wizję, że auto rozkraczy się gdzieś w albańskich górach, na odludziu, gdzie nie ma zasiegu i szukając pomocy, trafię do bunkra jakiegoś psychopatycznego mordercy i słuch po mnie zaginie :lol:

Zastanawiam się też nad kosztami paliwa, wszędzie w Europie jest raczej drogie, nawet drożsże niż w PL. Jeżdżę Passatem B5 z 2002 r., 1,9 TDI w Dieslu. Ogólnie jest w raczej dobrym stanie pomimo dużego przebiegu, żadnych figli nie płata, poważnych usterek do tej pory nie było. Oczywiście przed podróżą planuję duży przegląd, wymianę filtrów, olejów, klocków i tarcz, amorki i opony też wypadałoby wymienić...

Ktoś może coś poradzić? Czy lepiej odłożyć taki wypad w czasie, a zainwestować w lepsze auto? Czy taki długi wyjazd to porywanie się z motyką na słońce? Czy lepiej zorganizować więcej osób, żeby rozłożyć koszty paliwa? Z kolei większą grupą trudniej znaleźć nocleg na CS...

Oprócz tego, chcielibyśmy mieć stały dostęp do internetu w tablecie. W ogóle nie znam się na nowinkach technologicznych, więc czy ktoś może mi udzielić informacji na ten temat? Czy w każdym kraju kupować kartę SIM lokalnego operatora, wykupywać pakiet na internet? Czy jest w ogóle jakiś sposób, aby mieć stały dostęp do internetu w krajach które wymieniłam bez wdawania się w ogromne koszty?

Mam tyle pytań i wątpliwości, że aż zaczynam czasami wątpić, czy ten wyjazd dojdzie do skutku :( :cry:

Wszelkie opinie mile widziane!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast
#2 PostWysłany: 14 Lip 2015 12:20 

Rejestracja: 25 Sty 2010
Posty: 437
niebieski
Robiłem podobną trasę Skodą z 93` 3 lata temu i udało się dojechać i wrócić ;) Samochodem się nie przejmuj, powiedz mechanikowi przy przeglądzie jaki macie plan i na pewno inaczej podejdzie do sprawy. W najgorszym razie skorzystasz z assistance (polecam z mBanku).

Nie napisałaś kiedy planujecie swój wyjazd. Jeżeli do maks września to pogoda powinna być na tyle sprzyjająca, że wystarczy Wam prosty namiot. Polecam ten typ noclegu, bo Bałkany aż proszą się o spontan. Wiele cudownych miejsc odkryjecie przypadkiem i na pewno będziecie chcieli tam zostać dłużej niż zakładaliście. Noclegi u CS zmuszają do trzymania się jakiegoś planu.
Góra
 Profil Relacje PM off
Marlena113 uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 14 Lip 2015 12:27 

Rejestracja: 22 Sie 2012
Posty: 663
Loty: 78
Kilometry: 201 975
niebieski
sami planowaliśmy podobny wypad, tyle że sporo krótszy ale ostatecznie lecimy w inne miejsce, może Bałkany uda się zrealizować w przyszłym roku chętnie więc będę śledzić ten wątek ;)
jeśli nie macie problemów z samochodem, ja bym nie inwestowała w lepszy
pamiętajcie, że w Chorwacji nie można się rozbijać na dziko
powodzenia w organizacji wyjazdu!
_________________
moje relacje:
http://www.fly4free.pl/forum/sztuka-ame ... ,212,81860
minirelacja-z-maxiwyspy-ilha-grande,212,96928&start=0
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 14 Lip 2015 12:38 

Rejestracja: 14 Lip 2015
Posty: 5
maciek napisał(a):
Robiłem podobną trasę Skodą z 93` 3 lata temu i udało się dojechać i wrócić ;) Samochodem się nie przejmuj, powiedz mechanikowi przy przeglądzie jaki macie plan i na pewno inaczej podejdzie do sprawy. W najgorszym razie skorzystasz z assistance (polecam z mBanku).

Nie napisałaś kiedy planujecie swój wyjazd. Jeżeli do maks września to pogoda powinna być na tyle sprzyjająca, że wystarczy Wam prosty namiot. Polecam ten typ noclegu, bo Bałkany aż proszą się o spontan. Wiele cudownych miejsc odkryjecie przypadkiem i na pewno będziecie chcieli tam zostać dłużej niż zakładaliście. Noclegi u CS zmuszają do trzymania się jakiegoś planu.


Dzięki za odzew!
Podróż planujemy niestety dopiero od września, najwcześniej od końcówki sierpnia, wcześniej nie damy rady się zorganizować, bo samochód wymaga trochę pracy, ważność paszportów się skończyła...
U CS zamierzamy nocować przy okazji zwiedzania większych miast, a w większości, tak jak mówisz, spontanicznie, pod namiotem czy w aucie. Raz na jakiś czas jednak przyda się odrobina luksusu w postaci noclegu w czterech ścianach, w przyzwoitych warunkach, z możliwością wzięcia prysznica :)
Tylko pytanie, czy wszędzie pod namiotem jest bezpiecznie? Tzn. wiem, że w praktyce wszystko wszędzie się może zdarzyć, ale może są rejony, w których noclegu lepiej unikać? Czy lepiej nocować "u gospodarza" czy zupełnie na dziko?

-- 14 Lip 2015 12:41 --

ara napisał(a):
sami planowaliśmy podobny wypad, tyle że sporo krótszy ale ostatecznie lecimy w inne miejsce, może Bałkany uda się zrealizować w przyszłym roku chętnie więc będę śledzić ten wątek ;)
jeśli nie macie problemów z samochodem, ja bym nie inwestowała w lepszy
pamiętajcie, że w Chorwacji nie można się rozbijać na dziko
powodzenia w organizacji wyjazdu!


Dzięki :) Na pewno będę zdawać relację :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 14 Lip 2015 12:44 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6183
HON fly4free
w zeszłym roku zrobiliśmy trasę do Albanii (łącznie ok. 3800-4000 km) jeszcze starszym autem - golf 2000. wykupiłem coś takiego http://www.sospzmot.pl/ - pakiet zagraniczny, nam te 30 dni wystarczało, na szczęście nie było potrzebne
z tego, co pamiętam, to najtańsze paliwo było w BiH
w Albanii zdecydowanie unikałbym noclegów na dziko
Góra
 Profil Relacje PM off
Marlena113 uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 15 Lip 2015 09:29 

Rejestracja: 14 Lip 2015
Posty: 5
Dzięki za wszystkie odpowiedzi i czekam na więcej :)
Ktoś coś może jeszcze poradzić w sprawie internetu? Jak to rozwiązać?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 15 Lip 2015 09:48 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22334
Przygotuj się, ze znalezienia hosta w CS, w terenach koło morza w szczycie sezonu, to czasami graniczy z cudem (oprócz Stambułu, gdzie host szuka ciebie a nie ty hosta).

W 2011 jechałem przez Chorwację-Czarnogórę-Bośnię. Noclegi (w CS) w Zagrzebie nie było problemu. Split spałem u koleżanki, ale w Dubrovniku nie było możliwości żeby ktoś tam nocował hostów ;) Zostałem przy campingu, 10km od Dubrownika. W Czarnogórze, znalazłem hosta dopiero w Barze, a w Bośni, laska zmieniła zdanie ze nas nie będzie nocować, tak z 2 godziny przed moim przyjazdem. Dlatego warto wziąć namiot ze sobą. Campingi są prawie wszędzie, i na każdą kieszeń ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Marlena113 uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 15 Lip 2015 09:54 

Rejestracja: 17 Gru 2013
Posty: 63
Z podanej trasy paliwo najtaniej kupisz w Macedonii.
Tu sprawdzisz ceny paliwa na świecie
http://pl.globalpetrolprices.com/diesel_prices/#hl207
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Marlena113 uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 15 Lip 2015 09:58 

Rejestracja: 17 Cze 2015
Posty: 1
Loty: 8
Kilometry: 36 604
Taką podróż ze znajomymi odbyłem w 2009 roku, ale nie wiele się od tego czasu zmieniło w tamtych rejonach. Także polecam plażę w Uliczinie w Czarnogórze do spania pod namiotem - bez problemu. Albania - zdecydowanie odradzam namiot. Pamiętajcie żeby się targować o cenę noclegu jeśli nie uda się przez CS. Podobnie jak kolego powyżej polecam ASSISTANCE ja też mam w Mbanku - 21 zł na mc i możesz zrezygnować jak przyjedziecie do Polski. Pamiętajcie o Zielonej Karcie. Koniecznie zobaczcie Ohryd w Macedonii - tam też można rozłożyć namiot - całkiem fajne pola namiotowe - warunki sanitarne -kiepskie a'la wczesny Gierek. W Bośni można rozbić namiot - jest całkiem bezpiecznie - my spaliśmy niedaleko cygańskiej wioski i nic nam nie ukradli ;) Pamiętajcie jednak, żeby uważać na pola minowe - dalej są obszary, gdzie je znajdziemy :) serio! Paliwo jest zdecydowanie tańsze w krajach bałkańskich, także bez problemu. Uważajcie na drogach w Albanii - tam jeżdżą naprawdę jak wariaci!
Góra
 Profil Relacje PM off
Marlena113 uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 15 Lip 2015 10:11 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 42
Odnosnie noclegow na dziko, to odpuscilabym je sobie w Chorwacji - raz, ze jest to prawnie zakazane w tym kraju, dwa, ze mieszkancy podchodza serio do tego zakazu (wszak zarabiaja na noclegach). Nie wiem, czemu odradzaja wam namiot w Albanii - spedzilam tam dwa tygodnie spiac tylko pod namiotem (na dziko albo campingi, ktore bywaja bajecznie tanie) i nie narzekam :)
W Bosni uwaga na miny - raczej wystrzegajcie sie pomyslow pt. "zjedzmy w pierwsza boczna droge w las i rozbijmy sie na jakims plaskim skrawku". Generalnie zaminowane tereny sa oznaczone, ale czasem mozna przeoczyc znaczek. Bezpieczne sa uczeszczane tereny, w poblizu miast i wiosek.
Góra
 Profil Relacje PM off
Marlena113 uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 15 Lip 2015 10:44 

Rejestracja: 13 Mar 2012
Posty: 54
wrocilem z takiej wyprawy dwa miesiace temu, jechalismy 20 letnim samochodem na LPG ;-) mielismy oczywiscie wykupione ubezpieczenie, m.in. lawete na 1500km oraz zwrot kosztow zlomowania pojazdu ;-) wszystko sie udalo, nie ma sie czym martwić - ani drogami w Albanii (moze jedynie trasa SH3 (e852) od jez. Ochrydzkich byly dziurawe), ani Kosowem. Uwazajcie jedynie w wiekszych miastach - bo sa b.wąskie uliczki, po ktorych ciezko sie manewruje, do tej pory sni mi sie po nocach jazda po Sarajewie i szukanie starego toru bobslejowego z olimpiady.

co wiecej - tak nam sie spodobalo ze w podobnym do Twojego terminu wracamy w te rejony ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off
Marlena113 uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 17 Lip 2015 11:28 

Rejestracja: 14 Lip 2015
Posty: 5
Dzięki za wszystkie opinie!
Jak to miło dowiedzieć się, że są ludzie, którzy tak podróżują!
Wszyscy znajomi pytają, czy ja dobrze się czuję i zdaję sobie sprawę z kosztów i niewygody takiej wyprawy...
Tak mnie zdemotywowali, że naprawdę poważnie zastanawiałam się, czy to w ogóle realny pomysł.
Ale nakręciliście mnie pozytywnie i teraz mam pewność, że to jest to, czego chcę! ;)

Jakby co, to czekam jeszcze na opinie w sprawie internetu :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 10 Sie 2015 12:41 

Rejestracja: 10 Sie 2015
Posty: 1
Marlena niczego się nie bójcie! Nie słuchajcie tych, którzy nie wierzą w sens takiej wyprawy. Moi znajomi robią teraz Balkan Trip starym busem, zepsuł im się parę dni temu w Sarajewie, ale już bus wyjechał z warsztatu i jadą dalej :D To będzie super przygoda, a jeśli planujecie dłuższą przerwę od normalnego życia to Bałkany będą świetną przystawką :) A propos gap yearu to polecam stronkę na fejsie Ster na Gap Year - 1000 pomysłów na rok przerwy. Może Was zainspiruje! O albo taki blog dziewczyny, która rzuciła wszystko i przeprowadziła się na Karaiby - Życie pod Palmami. Takie strony uświadomią Ci, że to nie Ty jesteś inna, tylko Twoi znajomi żyją w innym świecie :) Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Góra
 Profil Relacje PM off
Marlena113 lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 13 Sie 2015 10:36 

Rejestracja: 14 Lip 2015
Posty: 5
Obywatel M.M. napisał(a):
Marlena niczego się nie bójcie! Nie słuchajcie tych, którzy nie wierzą w sens takiej wyprawy. Moi znajomi robią teraz Balkan Trip starym busem, zepsuł im się parę dni temu w Sarajewie, ale już bus wyjechał z warsztatu i jadą dalej :D To będzie super przygoda, a jeśli planujecie dłuższą przerwę od normalnego życia to Bałkany będą świetną przystawką :) A propos gap yearu to polecam stronkę na fejsie Ster na Gap Year - 1000 pomysłów na rok przerwy. Może Was zainspiruje! O albo taki blog dziewczyny, która rzuciła wszystko i przeprowadziła się na Karaiby - Życie pod Palmami. Takie strony uświadomią Ci, że to nie Ty jesteś inna, tylko Twoi znajomi żyją w innym świecie :) Pozdrawiam i życzę powodzenia!


Hej :) Ja właśnie nałogowo podczytuję blogi podróżnicze, szczególnie osób, które "rzucają wszystko" ;) i moocno mnie motywują do działania :) To raczej osoby z mojego otoczenia trochę zasiewają we mnie ziarno niepewności. Ale staram się ich nie słuchać :)

Zdecydowanie planujemy dłuższą przerwę, plany mam duuuużo ambitniejsze niż przejechanie Bałkanów klimatyzowanym autem ;) Tak jak mówisz, to dopiero przystawka ;) Ale muszę się najpierw przekonać, czy taki tryb życia "w podróży" jest dla mnie odpowiedni. Jeśli tak (a mam nadzieję, że tak będzie), to ruszamy dalej na wschód ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 12 Wrz 2015 13:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Cze 2014
Posty: 115
Loty: 29
Kilometry: 34 491
W zeszłym tyg wróciliśmy z Bałkanów, co prawda przemieszczaliśmy sie busami, ale śmiało możemy polecić :)

Nasza relacja na forum :)
W razie pytań -chętnie odpowiem
_________________
OdwiedziłamAlbania,Austria,Belgia,BiH,Bulgaria,Chorwacja,Czarnogóra,Czechy,Anglia,Francja,Macedonia,Niemcy,Gibraltar,Litwa,Luxemburg,Holandia,Norwegia, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja,Kosowo
czarnogora-albania-macedonia-i-kosowo-17-dni-w-raju,209,79465
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 24 Cze 2016 00:55 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1735
srebrny
Jak ocenilibyście czasowo taki wypad? Autostop/marszrutki, ew. busy, pociągi. Podstawowe rzeczy, lekki plecak i przygoda. Raczej czysty fun, zobaczenie ciekawszych miejsc, ale nie wszystkiego.

Lądowanie w Skopje (nic ciekawego :)) albo Podgoricy, jednak tak czy siak chcemy zobaczyć kawałek Albanii.

http://tiny.pl/gr3km
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 24 Cze 2016 12:08 

Rejestracja: 22 Sie 2012
Posty: 663
Loty: 78
Kilometry: 201 975
niebieski
google Ci ocenił trasę na 25h, pytanie ile chcecie zobaczyć po drodze ;) ja bym z dwa tygodnie dała sobie na tę trasę
a Skopje mi akurat się podobało - kilka godzin chociaż warto poświęcić

edit: doczytałam, że "nie wszystko" chcecie zobaczyć, to do 10 dni bym zeszła, choć pewnie i w 3 da się to objechać :lol:
edit 2: jeśli to Skopje do Ciebie nie przemawia to chociaż zaplanujcie sobie parę godzin na Kanion Matka - dotrzesz tam w godzinę autobusem ze Skopje za grosze
_________________
moje relacje:
http://www.fly4free.pl/forum/sztuka-ame ... ,212,81860
minirelacja-z-maxiwyspy-ilha-grande,212,96928&start=0
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 24 Cze 2016 12:23 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1735
srebrny
W Skopje i Matce już po prostu byłem. Szukam najlepszego cenowo transferu na Bałkany, a Skopje zazwyczaj wychodzą najtaniej.

Celowałem właśnie w ok. 9-12 dni. Jakbyście rozdysponowali taki czas na tej trasie?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 24 Cze 2016 12:25 

Rejestracja: 17 Lut 2015
Posty: 157
Loty: 12
Kilometry: 13 354
@Arekkk Czemu nie chcesz jechać wybrzeżem Czarnogóry? Piękne widoki po drodze. Za Sarajewo mega plus. Każdemu je polecam. Będąc w Mostarze dołóż Blagaj, Pocitejl i ewentualnie Medziugorie. W samym Mostarze i Zagrzebiu mogę Ci polecić fajny nocleg. Dodatkowo w Słowenii polecam trasę Lublana-Graz nie przez Maribor, ale przez Villach. Warto zahaczyć o Bled po drodze i o same Alpy Juliańskie.
_________________
balkany-objazdowo-w-10-dni,1504,65657

majowka-w-slowenii,1510,94055
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 24 Cze 2016 12:29 

Rejestracja: 22 Sie 2012
Posty: 663
Loty: 78
Kilometry: 201 975
niebieski
ano jak byłeś to inna sprawa ;)
ja bym zrobiła "mniej więcej" tak:
Skopje - Ochryd 1dzień (jeśli byłeś jedziesz dalej)
Ochryd - Tirana + reszta Albanii 2,3,4 dzień
Czarnogóra 5,6 dzień
Bośnia 7,8 dzień
Chorwacja 9,10 dzień
Słowenia 11 dzień
Austria 12 dzień
_________________
moje relacje:
http://www.fly4free.pl/forum/sztuka-ame ... ,212,81860
minirelacja-z-maxiwyspy-ilha-grande,212,96928&start=0
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group