Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 44 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 26 Lis 2021 17:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Na wieczór posiłek w wersji budżetowej, choć w miejscu raczej reprezentacyjnymi

Lahmaczun czyli ... armeńska pizza ;)

To tak jak z kawą po grecku, turecki, macedońsku itp

Ayran nazywa się inaczej

Swoją drogą to jest argument za tym, że jestem na Bliskim Wschodzie

To jedzenie po taniości wyszło grubo ponad 30 zł, bo wziąłem jeszcze jeden lahmacun, kolejny ajran i sałatkę. Razem 4K drahmow

W przeciwieństwie do carbonary można wrzucić zdjęcie wieczornego jedzenia

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Kothson lubi ten post.
 
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
#22 PostWysłany: 27 Lis 2021 06:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Jak powszechnie wiadomo, kto rano wstaje temu chce się spać. Ja obudziłem się trochę po 6 - zupełnie zresztą niepotrzebnie, ale cóż - reisefieber.

Tu jest 3 godzint różnicy czasu i 6 rano to zupełna noc. Mieszkańcy są tego wyraźnie świadomi, bo przed 8 za bardzo życia nie ma. Nawet miałem problem z kupieniem czegoś do jedzenia - piekarnie wyraźnie o 8 otwierają.

A wstałem o 6, aby zdążyć na eksperes do Gyumri na 9:15. Nie udało się.

Na dworcu byłem tak wcześnie, że zdążyłem kupić "śniadanie" i wsiąść do wcześniejszego pociągu - nieekspresu o 7:55.

Przyjezdza jakieś 10 min przed ekspresem, ale pewnie jest tańszy. To całkiem nowy szynobus. To że jest nowy nie znaczy, że osiągnięto jakiś postęp w kwestii wygody siedzeń w porównaniu ze starymi elektriczkami. Te też słabo nadają się na trzygodzinną podróż.

Śniadanie

Image

Relief na stacji metra przy dworcu

Image

Dworzec w Erywaniu - ten w Gyumri będzie moderny

Image

I siedzenie projektowane przez kolejne pokolenie sadystów

Image

Niestety nie mam co liczyć na spektakularne widoki z okna

Image

I jeszcze lifehack - może komuś się przyda. Co prawda wypożyczalnie są tu raczej drogie, ale tu chodzi o samą możliwość: Europcar pozwala na wypożyczenie samochodu w Armenii i zwrot w Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#23 PostWysłany: 27 Lis 2021 10:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Dworzec w Guymri jest rzeczywiście ciekawy, z zewnątrz bo chyba jest zamknięty - sprawdzę jutro, ale z peronów wychodziło się przed niego.


Image

Image

Image

Image

Po drodze do hotelu natknąłem się na sporo elementów o różnym poziomie dziwności.Image

Image

Image

Image

Image

Sam hotel zarezerwowałem jakiś czas temu, bo był wysoki cashbak, ale na jutro. Bez problemu udało się zmienić. Dostałem pokój o nazwie "лучший" z widokiem na ulicę i lustrzanym sufitem

Image

Pora udać się zobaczyć to po co tu przyjechałem - i kilka innych rzeczy, mam nadzieję. Do zmierzchu jeszcze 5 godzin
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#24 PostWysłany: 27 Lis 2021 13:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Guymri to takie miejsce, gdzie wszystko jest niezwykle. Tak biedne, często koślawe, ale zawsze na swój sposób piękne. Znacznie lepiej oddaje stan tego państwa niż stolica czy znajdujący się na przedmieściach Sewan.
Ludzie tu są oczywiście przemili.

O Gyumri nie wiedziałem zbyt wiele. Głównie to, że w 1988 roku było tu trzęsienie ziemi, a ocalała z niego tylko konstrukcja, którą zobaczyć przyjechałem (tak naprawdę ocalało trochę więcej)

A oto ona: pancerna fontanna

Image

Image

Image

Image

Image

Tytuł tej relacji powstał w związku z innymi rurami, nie zdawałem sobie sprawy, że w pełni pasuje do miejsc, których odwiedzenie od początku planowałem.

A rury spustowe w Gyumri też są warte obserwacji. Zazwyczaj odprowadzają wodę w niewielkiej odległości od budynków ale są rożne wyjątki. Ta rurą nad ławką wydaje się być kompletnym braunizmem, ale jeśli się chwilę zastanowi to kto siada na ławce w czasie deszczu?



ImageImageImageImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off
kat_lee lubi ten post.
 
      
#25 PostWysłany: 27 Lis 2021 13:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Z przyjemnością przestałbym już wrzucać te rury, ale czasem jak coś się zaczęło to trudno przestać. Gyumri oferuje znacznie więcej od manekinów sado-maso po total oldschool sklep. On mieści się przy fontannie, więc odwiedzający obcy są specyficzni. Pani za ladą powiedziała mi, że każdy ją pyta czy może zrobić zdjęcie

Image

Image

Image

Detale i poszczególne budynki jak basen wyglądający jak połączenie stodoły z halą fabryczną parasole kwiatki, kawałki samochodów wykorzystane lub czekające na ponowne wykorzystanie, ornamenty i mała architektura wszystkie wywołują poruszenie i skłaniają do rozmyślań różnorakich
ImageImageImageImageImageImageImageImageImage
ImageImageImage

Ciekawe czy to coś z rybami było kiedyś fontanną?

Pragnę również zwrócić uwagę na to przeszkolenie klatki schodowej. Tam jest słońce i chmurka

W wątku samochodowym - widziałem co prawda G Klasę z samymi czwórkami, ale już ich wystarczy. Natomiast zaciekawił mnie ten pojazd? Co to jest za marka? Widziałem jeszcze jednego takiego - on wydaje się ręcznie robiony - ciężkim młotem - fajny bardzo

Image


Oprócz tego są.rzeczu nowe jak pomnik Charlesa Aznavoura (nie wiem dlaczego akurat w Gyumri czy ten relief.

Image

Image

Pozostając w wielkim świecie w Gyumri oprócz francuskich Aznavoura i Veolii (jest na Buchance przy fontannie). Zresztą ciekawa francuska mieszanka - chanson i wodociągi (Veolia to też śmiecie, ale tutaj raczej nikt się nimi nie zajmuje), jest też element polski w postaci siedziby związku Polaków w Armenii. Jednak jeśli chodzi o działania dla miejscowych to Anglicy chyba najbardziej się postarali stawiając szkole im Lorda Byrona

ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#26 PostWysłany: 27 Lis 2021 14:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
A propos Lahmacun. Kawa po turecku nazywa się tu "kawa wschodnia" i ta nazwa brzmi trochę jak nieporozumienie

Edit: w sumie to nie, wszystko gra

Tak mi się wydawało, że zapomniałem napisać no czymś ważnym. Miasto leży na równinie - choć w oddali widać góry - ośnieżone, znaczy wysokie. W oddali, więc tu przestrzeni jest pod dostatkiem i planisci hojnie nią oddzielili miasto. Ulice są tu szerokie lub bardzo szerokie. Zaplanowane na zapas, który najwyraźniej nigdy nie okazał się potrzebny


ImageImageImageImageImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 27 Lis 2021 16:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Paź 2011
Posty: 435
srebrny
pabien napisał(a):
Natomiast zaciekawił mnie ten pojazd? Co to jest za marka? Widziałem jeszcze jednego takiego - on wydaje się ręcznie robiony - ciężkim młotem - fajny bardzo.

Niezawodny Yandex mówi, że to JerAZ 762, wyprodukowany przez Jeriewanskij Awtomobilnyj Zawod.
Co do reszty... Może gdyby było chociaż trochę słońca, bo jakoś tak przygnębiająco.
_________________
Image

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
Góra
 Profil Relacje PM off
pabien uważa post za pomocny.
 
      
#28 PostWysłany: 27 Lis 2021 17:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Dzięki, no proszę Armenia miała swoją motoryzację.

Jak pisałem o Erywaniu, co prawda u nas znany był głównie z dowcipów o radiu, ale to miasto wygląda na rozpieszczane za Sojuza

A słońce pod koniec listopada jest dla cieniasów. Było pierwszego dnia i nie pozwalało zdjęć robić
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 28 Lis 2021 10:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Wieczorem okazało się, że Gyumri ma całkiem porządne centrum, musiałem zatem moje plany dalszego zwiedzania dostosować do tego faktu.

Ale o tym postanowiłem myśleć już po nocy, a spodziewałem się, że może być różnie ponieważ w moim pokoju ogrzewanie działało tak na niby. W efekcie przespałem prawie 12 godzin przypominając sobie słowa pediatry moich dzieci - najlepiej śpi się w zimnym pomieszczeniu.

W ten sposób czas na zwiedzanie skrócił mi się do 5h. Na razie czekam na śniadanie w pierwszej knajpce, która ma rozsądne ceny jedzenia, a sałata letnia, która tu zamówiłem była najlepszą z dotychczas jedzonych.

Śniadanie wygląda tak

Image

Wczorajszy szczocik za kolacje tak

Image

To za wypasiony lahmacun, sałatkę, makaron (bo się pomyliłem) i piwo

Przy wymeldowaniu w hotelu zwróciłem uwagę na unikalny sobie proporczyków w recepcji

Image

A idąc na śniadanie na oryginalny sposób zabezpieczenia okien na zimę

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 28 Lis 2021 12:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Po śniadaniu poszedłem do centrum obejrzeć budynek teatru. Może nic wielkiego, ale jednak modernizm w formie czystej. Niestety zamknięty, więc wnętrz zobaczyć się nie da.

Image

Następnie poszedłem oglądać wnętrza właśnie, lecz nie teatru a dworca kolejowego. Po drodze jednak było sporo przyciągających uwagę rur.

Na początek zwłoki karuzeli i huśtawek.
Zwłaszcza karuzela wspaniała. Dzisiejsze przepisy BHP nawet w Armenii nie pozwoliłyby jej uruchomić ponownie

Image

Image

Image

Image

Potem zauważyłem zaparkowaną .. karetę

Image

Następnie dom otoczony wannami

Image


Imponujące elementy infrastruktury gazowej. Ten gaz w Radziecji odcisnął prawdopodobnie największe piętno na krajobrazie ze wszystkiego co tam robiono (no może poza bawełną na pustyni)

Image

Image

i oczywiście rury spustowe. Tym razem dwie chałupniczej produkcji i jedną z ptaszkiem

Image

Image

Image

Image

W końcu doszedłem do dworca. Oczywiście był otwarty a w środku było co oglądać:

Największą niespodzianką były freski. Skąd się tam wzięły, co robią nie mam pojęcia. Relief na frontowej ścianie dworca załączam ponownie - opowiada jakąś złożoną historię jakby bardziej o łataniu - kończy się kosmonautą, ale inne formy latające są na nim obficie reprezentowane ImageImageImage[img]https://upl w]
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#31 PostWysłany: 28 Lis 2021 16:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Dziś jest taki dzień, kiedy niby nic się nie dzieje, ale mam poczucie, że po Poradziecji podróżuje mi się najlepiej.

Po zwiedzaniu dworca poszedłem na kawę, bo moje śniadanie o 12 jej nie obejmowało. Oczywiście zamówiłem kawę po ormiańsku (tam już się nie nazywała wschodnią). Muszę przyznać, że lepiej wyglądała niż znajdowała

Image

Potem były "rury, rury, rury" parafrazując ostatnie zdania Tyma z "co mi zrobisz jak mnie złapiesz"


Image

Image

Uwielbiam bebechy fontann, a kompozycja z rur też niczego sobie.

To wszystko w drodze do miejsca, skąd jest jakiś transport do Wanadzor, gdzie postanowiłem pojechać ze względu na niewielką odległość i ładną nazwę.

Nigdy nie rozumiem dworców kaukaskich, na tym usiłowano mi wcisnąć taksówkę, która zmieniła się w zbiorową taksówkę, a cena spadła z 3k do 1,5k by skończyć na 2, że względu na brak czwartego pasażera. Pewnie przepłaciłem, ale 19 zł za 65 km na przednim siedzeniu Mercedesa z celownikiem uznałem za cenę akceptowalną.

Mercedes miał na liczniku 915k km o mogło to nie być pierwsze 915k, ale zawieszenie nadal było komfortowe, silnik jednak trochę wył a hamulce piszczały. To nie przeszkadzało kierowcy starać się jechać 120+ i wyprzedzać, kiedy było coś do wyprzedzania bez większego zwracania uwagi na to co jedzie z przeciwka.



Image

Image

Image

W każdym razie dojechałem i na razie przerwa na potrawkę z królika. W ramach spoilera - Wanadzor okazał się mało rurowy

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 28 Lis 2021 16:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Wanadzor jest położony w dolinie - ładniej niż Gyumri. A w mieście bez większego szukania daje się znaleźć coś ciekawego. Czy to płaskorzeźbę - ideologiczną bądź nie (choć słoneczko sierp i młot to jest coś) czy mozaikę, albo kaszkiet Gucci z innej rzeczywistości.

Image

Image
Image

Image

Po drodze do hotelu natknąłem się na całkiem elegancką rotundę. Także mój hotel okazał się bardzo ciekawy, choć przez chwilę myślałem, że coś nie halo.

Image

Image

Image

Niższe skrzydło jest jednak jak najbardziej czynne, a widoki są całkiem atrakcyjne, szczególnie dla miłośnika Poradziecji.

Image

Image

Image

Po zameldowaniu zostało mi jeszcze trochę czasu do zmierzchu, więc udałem się na dworzec kolejowy. Po drodze napotkałem rzeźbę i relief przedstawiający wybory dla człowieka radzieckiego (męskiego), tak przynajmniej to zrozumiałem - w skrócie albo młot albo kosmos


ImageImageImageImageImageImageImage

Kobiety w tym świecie chyba jednak miały przesrane, bo przyszło im albo rodzic dzieci albo nosić ciężary, jak sugeruje rzeźba naprzeciwko

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 28 Lis 2021 16:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
A dalej też było ciekawie. Jakieś czcionki oraz pojazd komunistycznej partii Armenii

Image


Image

Image

Image


W końcu sam dworzec. Jestem trochę dumny z kompozycji z marszrutkami.


Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 28 Lis 2021 17:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Potem jeszcze oferta przejazdów kaukaskich (plus Moskwa) sprzed wielu lat i stuningowana GAZella

Image

Image

I po tym przyszła refleksja, że to mogłoby być inaczej. Rosja - gdyby nie stała się krajem awanturniczym, złym i w zasadzie nie mającym wiele do zaoferowania innym krajom Poradziecji - mogłaby odgrywać zupełnie inną rolę. Ta rosyjska soft power istnieje. Widać ją i słychać na każdym kroku, w każdym kraju (trochę inaczej jest w Pribałtyce), ale w sumie głównie się marnuje.

To długa i skomplikowana sprawa, zdecydowanie nie do omawiania na tym forum. Tu co najwyżej mogę wrzucić zdjęcie jednorazowych majtek z sauny, w której - na szczęście bez tych majtek rozmawiałem z Rosjaninem ze Stawropola, który - to niesamowite jak działa propaganda - powtarzał mi tylko te same kawałki, które już kilka razy słyszałem. A ja próbowałem tak i inaczej - no nie da się - propaganda zbudowała w głowach mur nie do przebicia. I nas też tak może się stać, niestety

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
paweł p lubi ten post.
 
      
#35 PostWysłany: 28 Lis 2021 20:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
To jeszcze rachunek za obiad. Powinien być o 300 dram niższy, gdybym wziął litr wina zamiast trzech kieliszków. Ale to jest cena za to, żeby rano głowa nie bolała.

Jedzenie smaczne, wino domowe więcej niż w porządku

Image

Aby tak nie zostawiać wpisu z jednym zdjęciem to dodam jeszcze dwa - i to bez rur z drogi powrotnej.

Hotel jest niby na granicy centrum, ale na skarpie stąd droga do niego prowadzi od tyłu przez okolice lekko peryferyjne. Jak to w Poradziecji ciemno, ale nie straszno. I jeszcze gimbus po drodze

ImageImage

Na koniec wpisu, z okazji początku dnia informacja praktyczna. Tutaj można wyszukać połączenia autobusowe i kolejowe:
https://t-armenia.com/en

Alternatywnie mapy yandexu podają jak dojechać komunikacją z punktu a do b. Dotyczy to zarówno komunikacji miejskiej jak i międzymiastowej
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#36 PostWysłany: 29 Lis 2021 09:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Opuszczam Wanadzor. Miejsce w marszrutce do Erywania kosztuje 800 dram, ale kupiłem 2, no nie wyobrażałem sobie, że ktoś będzie w stanie siedzieć tu, a ja nie za bardzo miałbym co zrobić z kurtka i plecakiem. Moje miejsce szczęśliwie jest XXL, więc mam szanse przeżyć 2,5 h podróży.

Image

Image

Jeszcze kilka ostatnich zdjęć z miasta. Moi ulubieni kandydaci w wyborach, które tu się odbywają

Image

Image

Dworzec kolejowy nie jest nawet w części tak ciekawy z zewnątrz jak autobusowy, ale w środku ma piękną mapę połączeń kolejowych Sojuza

Image

Mój ulubiony model autobusu (wczorajszy gimbus też nim był, ale ten w pełnym świetle

Image

I jednak bez rur się nie obejdzie, ale ta ekspozycja jest jednak imponująca

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 29 Lis 2021 12:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Podróż GAZellą nie była może szczególnie szybka, ale dzięki dodatkowemu miejscu okazała się tylko umiarkowanie niewygodna.

Tylne siedzenie jest stosunkowo wysoko, więc aby oglądać widoki zza okna musiałem się schylać. Widoki były dość ładne, bowiem znaczna część drogi prowadziła przez góry.

Image

Image

Oczywiście góry plus elementy infrastruktury. Widoki na zdjęciach przypadkowe, bo pstrykniete w czasie jazdy.

Pewną niedogodnością w podróży był mój sąsiad, a w zasadzie jego oddech. Dzięki niemu poznałem ukryte zalety maseczki, którą dzielnie trzymałem na nosie.

Kiedy dojechałem ucieszyłem się niezmiernie, iż zdałem się na niewygody marszrutki, nie szukając alternatywnych rozwiązań. Dzięki temu mogłem zobaczyć główny dworzec autobusowy w Erywaniu.

A jest co oglądać. Właściwie to świątynia komunikacji. Z nawą, galeriami oraz obrazami świętych. Mam pewne problemy z ich interpretacją. Sw Jerzy to patron podróżnych, ale te kobiety - na razie nie wiem, może się wkrótce dowiem. Nad tym jest oczywiście mapa że schematem tras. Cudo po prostu.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ciekawe co robił sw Jerzy w Sojuzie? Zresztą może to Jahwe i Lewiatan.

Idąc z dworca do Ibisa znalazłem kolejną rurę, towarzyszkę masztów na flagi

Image

Kawałek dalej znajduje się muzeum Erywania - następnym razem je odwiedzę, z zewnątrz przedstawiono na nim zamysł urbanistyczny centrum - to o czym już wcześniej pisałem znalazło tam swoją ilustrację

Image

Tymczasem idę na lunch do 16 można zjeść takowy za 1800 dram w jednej z fancy restauracji obok.

Gdyby ktoś był w stanie powiedzieć co symbolizują te kobiety z dworca, byłbym wdzięczny
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 29 Lis 2021 20:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Jako, że to mój ostatni prawdziwy wieczór tutaj (lecę pojutrze, ale o 6:40), postanowiłem odwiedzić. Gastro Pub Shame.

Atmosfera miła, ludzie uśmiechnięci, rozmawiają po rosyjsku, leci DDT - ogólnie spoko.


Image


Nawet trochę taniej niż w Wawie - 2 krafty (średnie - jeśli chodzi o jakość, rozmiar poprawny) i burger (dobry) kosztowały 5300 dram - jakieś 45 zł.

W sumie można powiedzieć, że mi się podobało, choć czułem pewien niedosyt. Do momentu, kiedy w drodze powrotnej zobaczyłem to:

Image

Rura spustowa z kolankiem kanalizacyjnym total
Góra
 Profil Relacje PM off
Misiatek lubi ten post.
 
      
#39 PostWysłany: 30 Lis 2021 13:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Ostatnim, ale niezwykle ważnym celem wyjazdu był Wagharszapat, ale nie katedra w Echmiadzynie tylko ... fontanna i jej okolice.

To kolejny dowód na to, że tytuł relacji, choć powstał przypadkowo, był że wszech miar właściwy.

Ze względu na porę roku fontanna była nieczynna, ale i tak wygląda dobrze

Image

Image

Jak wygląda w działaniu można zobaczyć na Instagramie nieocenionego maciejdusiciel - polecam go zresztą gorąco

https://www.instagram.com/s/aGlnaGxpZ2h ... hare_sheet

Samo miasto jest niezwykle interesujące, choć niestety wygląda jakby tam wydarzył się jakiś kataklizm. Budynki są opuszczone, bądź częściowo opuszczone lub mocno zaniedbane

Zdjęcia pojawią się wkrótce
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#40 PostWysłany: 30 Lis 2021 13:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Na początek bardzo elegancki dom towarowy. Otwarte są tylko 2 piętra. W środku złote drzwi i oryginalna klatka schodowa

ImageImageImageImageImageImage

Kolejny będzie prawdopodobnie dawny hotel, teraz pełniący funkcję dużej darmowej toalety

ImageImageImage

Następne domy mieszkalne, które z zewnątrz wyglądają jak luksusowe budownictwo dla wybranych. Jednak albo wybrani mocno podupadli, albo się wynieśli, bo wnętrza wyglądają raczej słabo

ImageImageImageImageImageImage

Kolejny budynek niewiadomego przeznaczenia, dawniej może restauracja i następny - kino? teatr?

Image

ImageImageImageImageImage

Kolejne budynki mają oryginalne płyty osłaniające balkony - jak widać nie wszystkim mieszkańcom się podobały. A szkoda - z zewnątrz wygadają świetnie.

Image

Image

Image

Dodatkowo kompozycja blokowa - to jest jak dzieło sztuki - można podziwiać godzinami

Image

Tu ktoś chciał, aby było ładniej

Image

Image

Dwie fotografie z samochodami, jakże charakterystyczne dla Armenii

Image

Image

I budowla z materiałów z odzysku oraz dach porzuconego budynku wykorzystany na potrzeby sztuki



ImageImage


Ostatnio edytowany przez pabien, 30 Lis 2021 14:32, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 44 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group