Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 42 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 11 Gru 2019 10:42 

Rejestracja: 27 Kwi 2019
Posty: 416
Loty: 43
Kilometry: 50 659
niebieski
Dzień dobry,
Mam pewien problem, mianowicie mając 17 lat chciałbym w nadchodzące ferie wybrać się wraz z wujkiem (nie jest on prawnie moim opiekunem) na city break do Mediolanu. W tym miejscu pojawia się pewien problem, bowiem nie jestem pewien odnośnie dokumentów jakie byłyby mi potrzebne podczas takiego wyjazdu (czy wystarczy sam dowód osobisty czy będzie potrzebna zgoda poświadczona notarialnie). Szukam intensywnie jakiegoś wyjaśnienia na ten temat w internecie, ale nie mogę znaleźć klarownej odpowiedzi. Na jednej ze stron znalazłem informację, iż są kraje, które wymagają takiej dodatkowej zgody, natomiast inne nie. Na stronie "europa.eu" znalazłem 2 informacje:
-po pierwsze polski ustawodawca nie przewidział wymogu posiadania osobnych zgód (domyślam się że ze strony Polski nie jest konieczne posiadanie czegoś więcej niż dowód)
-po drugie informację pochodzącą z części poświęconej Włochom (sreen poniżej), jak rozumiem Włosi do 14 roku życia muszą posiadać dodatkowe dokumenty, natomiast nigdzie nie ma nic napisane czy ten przepis obejmuje również ludzi wjeżdżających do tego kraju.


Czy ktoś był/jest w podobnej sytuacji i jest w stanie pomóc? Proszę o wzięcie pod uwagę nie tylko samego wjazdu, ale również kwestii związanej z zakwaterowaniem.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Załączniki:
europa.PNG
europa.PNG [ 26.84 KiB | Obejrzany 3940 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop na wyspie Kos: all inclusive w 4* hotelu od 2134 PLN. Wyloty z 4 miast Urlop na wyspie Kos: all inclusive w 4* hotelu od 2134 PLN. Wyloty z 4 miast
Wyspa Penang na 10 dni za 3969 PLN. Loty z 3 miast + 4* hotel Wyspa Penang na 10 dni za 3969 PLN. Loty z 3 miast + 4* hotel
#2 PostWysłany: 11 Gru 2019 11:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Czy masz paszport czy dowód (sprawdź czy ważne) możesz z wujkiem jechać i nie musisz mieć żadnych zgód.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
KamcioPL uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 11 Gru 2019 12:45 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
Ustna zgoda od mamy i taty jednak wskazana.
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 11 Gru 2019 12:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
@pazur, weź nie podpuszczaj chłopaka, bo jeszcze przywiezie gadających rodziców na lotnisko.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 11 Gru 2019 12:50 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
Spokojnie. :D Ustna zgoda może być udzielona gdziekolwiek.
Bez obecności notariusza. :D
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 11 Gru 2019 12:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
@pazur, weź no nie podpuszczaj!!!. Nie ma takiego miasta jak "gdziekolwiek" jest Lądek, Lądek Zdrój...
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
pazur lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 11 Gru 2019 13:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2014
Posty: 594
Loty: 180
Kilometry: 222 599
srebrny
byłem kilka razy z siostrzenicami:
podróż z 11 latką - miałem notarialne upoważnienie, z 16 - latką bez dodatkowych dokumentów
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 11 Gru 2019 13:58 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 1850
srebrny
generalnie jeżeli ma się zgodę prawnych opiekunów to można jechać. Problem może pojawić się w przypadku, gdy coś się stanie - np. kto udzieli zgodę na niezbędny zabieg lekarski?
Warto zabrać ze sobą taki kwit podpisany przez prawnych opiekunów, najlepiej w innym języku niż polski, oczywiście najlepiej notarialny ale jeżeli nie chcesz się w to bawić to lepszy jakikolwiek niż żaden. Wzory takich dokumentów można znaleźć u wujka (google'a).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 11 Gru 2019 15:05 

Rejestracja: 27 Kwi 2019
Posty: 416
Loty: 43
Kilometry: 50 659
niebieski
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, mam jeszcze 2 pytanka, mianowicie jak hotel zabookuje na wujka, to nie będę miał problemów gdy pojawię się bez zgody?
I drugie, czy w kwestii ubezpieczenia wystarczy EKUZ, czy wykupowalibyście coś dodatkowego?

Ps. To mój pierwszy wyjazd zagraniczny bez rodziców, w dodatku to ja zajmuję się całą organizacją, więc poprostu chcę mieć pewność, bo nie mam ochoty się później tłumaczyć jakiemuś włoskiemu funkcjonariuszowi.:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 11 Gru 2019 15:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
1 pies wie, mogą być kłopoty, ustal to wcześniej z hotelem. Booking nie przyjmuje samodzielnej rezerwacji dla osób poniżej 18 rz. airbnb to samo. Mogą wujka kasą obciążyć a Ciebie nie zameldować. Pisz do nich.
2. zawsze warto wziąć ubezpieczenie podróży, EKUZ to mało.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 11 Gru 2019 16:00 

Rejestracja: 27 Kwi 2019
Posty: 416
Loty: 43
Kilometry: 50 659
niebieski
eskie napisał(a):
1 pies wie, mogą być kłopoty, ustal to wcześniej z hotelem. Booking nie przyjmuje samodzielnej rezerwacji dla osób poniżej 18 rz. airbnb to samo. Mogą wujka kasą obciążyć a Ciebie nie zameldować. Pisz do nich.
2. zawsze warto wziąć ubezpieczenie podróży, EKUZ to mało.

To znaczy ja mam na myśli założenie konta na wujka i zrobienie rezerwacji jako on.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 11 Gru 2019 16:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Jeśli to nie jest hotel na godziny, gdzie robi się rzeczy 18+, to będziesz musiał podać jakiś dokument przy zameldowaniu. I wtedy sprawa się rypnie.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 11 Gru 2019 16:08 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8578
złoty
Konto na wujka, mówisz? A to prawdziwy wujek, czy taki 'przyszywany'?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 11 Gru 2019 16:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Teoretycznie osoby po 13 rż mogą wynajmować pokój w hotelu, ale jak pisałem booking i airbnb nie akceptują. Napisz bezpośrednio do hotelu i z nim uzgodnij. Zobacz też schroniska młodzieżowe lub YMCA
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 11 Gru 2019 16:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Lut 2014
Posty: 2886
Loty: 414
Kilometry: 781 107
srebrny
@KamcioPL Pytanie jest proste. Czy wujek będzie z tobą przy meldunku czy nie?! W pierwszym przypadku nie ma tematu, w drugim musisz poszukać czegoś innego. Jak dobrze rozumiem podróżujecie razem i chodzi ci tylko o osobiste ogarnięcie rezerwacji, a nie że to samotna podróż, a wujek to tylko dla zmyłki...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 11 Gru 2019 16:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
jeśli chodzi o schroniska młodzieżowe w IT to jest taki zapis
Unaccompanied children under the age of 18 can be accommodated only with a letter from a parent or legal guardian providing permission for the child's unsupervised stay.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 11 Gru 2019 16:51 

Rejestracja: 27 Kwi 2019
Posty: 416
Loty: 43
Kilometry: 50 659
niebieski
elwirka napisał(a):
@KamcioPL Pytanie jest proste. Czy wujek będzie z tobą przy meldunku czy nie?! W pierwszym przypadku nie ma tematu, w drugim musisz poszukać czegoś innego. Jak dobrze rozumiem podróżujecie razem i chodzi ci tylko o osobiste ogarnięcie rezerwacji, a nie że to samotna podróż, a wujek to tylko dla zmyłki...

Wujek będzie ze mną 24h podczas całego wyjazdu. Generalnie całe zwiedzanie i poruszanie się po mieście odbywa się z nim.
Góra
 Profil Relacje PM off
elwirka lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 11 Gru 2019 16:53 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8578
złoty
No to niech on dokona rezerwacji - w czym problem? Wujek prawdziwy? :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 11 Gru 2019 17:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Lut 2014
Posty: 2886
Loty: 414
Kilometry: 781 107
srebrny
@KamcioPL Możesz spokojnie założyć konto na siebie i zrobić rezerwację na siebie i zapłacić swoją kartą. Dla pewności na rezerwacji wpisz dwa nazwiska, swoje i wujka.
@boots Tu chodzi o to, że 17-latek ma ogarnąć wyjazd, a wujek nie chce czy nie ma czasu się angażować. Ja to popieram, znaczy wczesne usamodzielnianie małoletnich;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 11 Gru 2019 18:47 

Rejestracja: 27 Kwi 2019
Posty: 416
Loty: 43
Kilometry: 50 659
niebieski
@elwirka chodzi mniej więcej o to, co piszesz w 2 części posta, generalnie od 2 lat interesuję się podróżówaniem, codziennie przeglądam f4f, więc postanowiłem, że w tym roku (ferie) chcę w końcu w praktyce zrobić to, o czym cały czas czytam. Więc zaproponwałem wujkowi wspólny wyjazd i teraz wszystko ogarniam. Czyli podsumowując wasze wypowiedzi:
-zgoda notatarialna nie jest konieczna, lecz dla świętego spokoju warto ją mieć
- jeśli zrobię rezerwację na wujka i przyjdę bez pisemnej zgody, ale z nim to nie będzie problemu w recepcji
Dobrze zrozumiałem?
PS. Macie jeszcze jakieś inne rady?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 42 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group