Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 13 Wrz 2021 19:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Gru 2012
Posty: 1571
Loty: 565
Kilometry: 709 491
niebieski
Trochę się namęczyłem żeby ułożyć plan zwiedzenia Pirenejów z wykorzystaniem transportu publicznego dlatego wrzucam informacje, które udało mi się zebrać w trakcie planowania, a które zweryfikowałem i potwierdziłem będąc na miejscu. Z tego co się zorientowałem przynajmniej część linii autobusowych ma charakter sezonowy, niemniej w czasie mojego pobytu (1. poł. września) wszystkie wymienione kursowały normalnie, przy czym bardzo rzadko (po 1-2 kursy dziennie) i z bardzo słabym obłożeniem (po zaledwie kilka osób).

W Lourdes autobusy odjeżdżają z przystanku Lourdes Gare SNCF zlokalizowanego przed dworcem kolejowym - dokładnie tego samego na którym zatrzymują się autobusy z/na lotnisko. Nie radzę sugerować się rozkładem jaki wisi na przystanku - nie jest aktualny i nie uwzględnia wszystkich linii. Cena biletu na każdej trasie wynosi 2 EUR w jedną stronę.

Korzystałem z trzech tras, skąd dalej ruszałem w góry:

1) Lourdes - Gavarnie (linia 965)
wyjazd o 8:12, powrót o 17:30, czas jazdy - ok. 1,5 h;
atrakcje: przede wszystkim cyrk polodowcowy z wodospadami - Cirque de Gavarnie, ale polecam również szlak który prowadzi wyżej w kierunku schroniska Refuge des Espuguettes;
lokalizacja przystanku w Gavarnie - biuro informacji turystycznej: https://g.page/Gavarnie-Tourisme?share

2) Lourdes - Cauterets (linia 965)
wyjazd o 8:23, powrót o 18:10, czas jazdy - ok. 1 h;
atrakcje: Pont d'Espagne do którego można dojść szlakiem lub skorzystać z shuttle busa, a dalej jezioro Lac de Gaube do którego można dojść szlakiem lub skorzystać z kolejki krzesełkowej, a jeszcze dalej i wyżej schronisko Refuge des Oulettes de Gaube zlokalizowane u podnóży masywu Vignemale i lodowca Ouellette;
lokalizacja przystanku w Cauterets - dawny dworzec kolejowy: https://goo.gl/maps/gGqjWRTfve38BKQt5

3) Lourdes - La Mongie (linia 962)
wyjazd o 8:15, powrót o 17:30, czas jazdy - ok. 1 h 10 min.;
uwaga! podstawiany jest minibus, a nie zwykły autobus;
atrakcje: Pic du Midi (2877 m) na który można dostać się kolejką linową z La Mongie, a dla fanów Tour de France obowiązkowo przełęcz Tourmalet na którą prowadzi ścieżka biegnąca obok kolejki krzesełkowej;
lokalizacja przystanku w La Mongie - apteka obok informacji turystycznej: https://goo.gl/maps/Cb3qRmV6Tawp7zSA7

Wyszukiwarka połączeń autobusowych na oficjalnej stronie regionalnego transportu liO (po francusku) - w lewym górnym rogu trzeba wybrać departement 65 Hautes-Pyrénées:
https://www.mestrajets.lio.laregion.fr

Można również skorzystać z łatwiejszej w obsłudze wyszukiwarki SNCF (dostępna po angielsku):
https://www.sncf.com/en

Przystanek Lourdes Gare SNCF
Załącznik:
1631544833097.jpg
1631544833097.jpg [ 197.24 KiB | Obejrzany 3647 razy ]

Autobus na przystanku przy dawnym dworcu kolejowym w Cauterets
Załącznik:
1631544732311.jpg
1631544732311.jpg [ 196.45 KiB | Obejrzany 3647 razy ]

Minibus na przystanku w La Mongie
Załącznik:
1631544890599.jpg
1631544890599.jpg [ 211.96 KiB | Obejrzany 3647 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
8 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
#2 PostWysłany: 13 Wrz 2021 19:38 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8849
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
A sprawdzałeś, czy jest może jakiś transport publiczny do Andorry?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 13 Wrz 2021 19:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Gru 2012
Posty: 1571
Loty: 565
Kilometry: 709 491
niebieski
@Sudoku
Moje sprawdzanie ograniczyło się tylko do wikitravel: https://wikitravel.org/en/Andorra
Są tam wskazane opcje głównie z Tuluzy, więc postanowiłem że Andorę odwiedzę jak kiedyś znajdę się w Tuluzie :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Sudoku lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 13 Wrz 2021 19:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Kwi 2013
Posty: 275
Loty: 61
Kilometry: 88 065
niebieski
W sezonie czerwiec-sierpień niektóre kursy do Cauterets linią 965 dojeżdżają do Pont d'espagne pod stację kolejki, nie trzeba się przesiadać na dość drogiego shuttle busa. Piechotą to ciężko, kawałek drogi pod górę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 04 Paź 2021 16:27 

Rejestracja: 06 Lip 2011
Posty: 3561
złoty
Dodam, że w 2 października mimo widocznej informacji na stronie internetowej o autobusie do Gavarnie,- kurs 1) Lourdes - Gavarnie (linia 965) o 8.12 autobus nie przyjechał. Kierowca autobusu twierdził, że trasa jest już zamknięta. Był też dostępny bus z opcji nr 3. W październiku mimo ładnej pogody zainteresowanie minimalne. Bus do pic Midi odjechał pusty, zaś na autobus do Cauterets było tylko 6 osób chętnych.

Ostatecznie zdecydowałem się na wycieczkę nr 2 o 8.23 do Cauterets.. Niestety wskazywany tu Shuttle bus z Cauterets do Pont d'Espagne jeździ tylko od 7.07 do 31.08, wiec pozostaje łapanie stopa lub piesza wycieczka w górę. Jest jednak pewien problem z odszukaniem szlaku, który tak naprawdę zaczyna się dopiero 2 km dalej przy restauracjach i instytucie reumatologii. Do tego miejsca można dojść albo asfaltem (nie polecam dość duży ruch) albo trasą pieszą zaczynającą się tuż za miejscowością na wysokości parkingu gdzie zatrzymują się Kampery. Udajemy się w niepozorną ścieżkę prowadzącą w prawo ( wychodząc z miejscowości) w kierunku przeciwnym do parkingu. Tam dopiero pojawiają się pierwsze tabliczki. Szlak zaczyna się zaś za restauracjami przed mostem po prawej stronie gdzie widzimy pierwszy wodospad. Od tego miejsca szlak jest oznaczony jako biało czerwony i prowadzi 1.30 h do Pont d'Espagne. Trasa wiedze cały czas pod górę po kamieniach przez las wzdłuż potoku na którym co jakiś czas są ładne wodospady. Ładne widoki zaczynają się jednak od Pont d'Espagne i chyba jednak warto oszczędzić sobie tego wysiłku i czasu i dojechać tam pojazdem. Możemy udać się w stronę jeziora, lub też w stronę doliny która oferuje bardzo ładne widoki, a następnie jeszcze z 1 km aż do następnej Gave du Marcadau z której roztacza się widok na cały masyw. Trasa w tym miejscu jest prosta i łatwa i można wybrać się tam z małymi dziećmi. W październiku ludzi na szlakach bardzo mało. Większość dojeżdża do parkingu przy Pont d'Espagne i stamtąd albo idzie w stronę jeziora lub też na spokojny spacer do doliny. Powrót z Cauterets do Lourdes jest też możliwy autobusem o 15.05 z Cauterets do Lourdes. Koszt 2 euro.
Góra
 Profil Relacje PM off
marrak lubi ten post.
marrak uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group