Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Pierwszy trip do Peru!
#1 PostWysłany: 16 Sty 2022 12:25 

Rejestracja: 16 Sty 2022
Posty: 13
Po pierwsze chciałbym się przywitać z Wami i napisać kilka słow o sobie.

Od 20 lat podróżuje po świecie z plecakiem, po wszystkich kontynentach, nigdy nie jeżdzilem na wakacje do "resortów". W Ameryce Południowej byłem w Boliwii w pażdzierniku 2019, część wynajętym autem, a 10 dni w Amazonii.
Chętnie pomogę i podpowiem w Waszych planach wyjazdów do Południowej części Afryki, na Borneo, Nową Gwineę, reszta świata ogólnie jest łatwa do ogarnięcia ;-)
Piszę to chcąc od razu wyjaśnić, że nie obawiam się trudności na wakacjach, a wręcz uważam, że są późnej tematem fajnych anegdot.

Do meritum:
Chcę z Żoną polecieć do Peru od 23.05 do 07.05.21. Więcej czasu nie wykroję.....
Bilety jeszcze nie kupione, bo cały czas niewiadomą jest rozwój pandemii. Za miesiąc będzie trochę łatwiej sie zdecydować.

Na pierwszy raz chcemy zrobić klasykę, ale wynajętym autem.
Wybrzeżem (z oczywistymi przystankami ca. 2 dni) do:
a. najpierw canion Colca (droga 109 z Majes) i Arequipa
b. Arequipa i wyjazd do Canionu
Z mapy wydaje się, że wersja A jest logiczniejsza, nie cofamy się. Zwłaszcza, że dalej kierujemy się do Puno. Tylko to tylko plan "mapowy", a mogą być inne powody, dla których warto wybrać trasę B. Pomożecie?

Dalej Puno i do Cusco
Cusco może być miejscem wypadowym na całodniowe wyjazdy w regionie czy to zły pomysł pamiętając, że mamy samochód? Chcę kupić bilet na 02.05 na 10.00.

To dla mnie najbardziej zagmatwany etap podróży.

Autem do AC, jak podejrzewam nie dojadę, wiec wybieram pociąg. Jak powinienem to rozplanować? Dzień wcześniej wyjazd, nocleg w AC i po powrocie z MP pociąg tego samego dnia do Cusco? Wolałbym przyjechać rano i zostać 02.05 do zamknięcia MP, następnie przenocować w AC i rano wracać (no właśnie GDZIE wracać? Gdzie zostawić samochód? w Cusco czy podjechać do Ollantaytambo i tam też zostawić auto?). Generalnie mogę zmienić też datę wejścia na np. 01.05, ponieważ 03.05 chciałbym ruszyć dalej, ale ten etap również mam otwarty.

Myślałem nad drogą przez San Francisco nr 288 i dalej 28C do Satipo. A potem przez Andy na drugą stronę do Limy. Zakładam, że mam od 03.05 do 07.05 czas do zagospodarowania. Może lepiej wybrać inny powrót, z ciewszymi miejscami? Na blogu "Siwy Wiatr" jest opisana podobna trasa do naszej, ale nie chiałbym wracać tą samą drogą przez Nasca do Limy tylko zobaczyć inne regiony Peru.

Serdecznie pozdrawiam podróżników i będę wdzięczny za podpowiedzi od praktyków.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 16 Sty 2022 12:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
Pytanie, czemu samochód, łatwiej i taniej będzie bez niego.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
horacy19 uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 16 Sty 2022 13:01 

Rejestracja: 16 Sty 2022
Posty: 13
Autem zatrzymam się gdzie chcę, nawrócę, nie szukam przystanków, rozkładu jazdy. Nie muszę też specjalnie pilnować bagażu. W dobie pandemii też wolę mieć więcej izolacji. W Ekwadorze sprawdził się. Cena auta za 2 tygodnie na poziomie 350$ nie jest duży.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 16 Sty 2022 13:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
Skoro taki wybór, to nie ma co przekonywać, choć wydaje mi się, że warto jeszcze raz rozważyć podróż samolot/busy.
Ja również nie ufałem takim 'zorganizowanym' całodniowym wycieczkom z lokalnych biur - natomiast widzę tutaj dwa duże "+" takich rozwiązań, albo i trzy:

1. Jest szansa do poznania innych ludzi w podróży, aktualnie duża część turystów to ludzie z Peru, także również jest szansa na rozmowę na temat życia tam.
2. Przewodnik opowie ciut więcej niż książka
3. W trakcie podróży/przejazdu nie musisz się zajmować drogą, tj. odpoczywasz lub skupiasz się na tym na co masz ochotę.

Odległości w Peru są stosunkowo duże, i jeżeli planujesz gringo tour to tak jak piszesz Nazca -> Arequipa -> Colca -> Puno -> Cusco wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Powrót planowałbym przez Ayacucho.
Przejrzyj jeszcze wątki na forum i relacje, już trochę było na ten temat.

Pozdrawiam i udanej podróży :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
horacy19 lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 16 Sty 2022 13:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lip 2012
Posty: 200
Loty: 133
Kilometry: 444 664
niebieski
Goldfinger napisał(a):
Autem do AC, jak podejrzewam nie dojadę, wiec wybieram pociąg. Jak powinienem to rozplanować? Dzień wcześniej wyjazd, nocleg w AC i po powrocie z MP pociąg tego samego dnia do Cusco? Wolałbym przyjechać rano i zostać 02.05 do zamknięcia MP, następnie przenocować w AC i rano wracać (no właśnie GDZIE wracać? Gdzie zostawić samochód? w Cusco czy podjechać do Ollantaytambo i tam też zostawić auto?). Generalnie mogę zmienić też datę wejścia na np. 01.05, ponieważ 03.05 chciałbym ruszyć dalej, ale ten etap również mam otwarty.


My też chcemy wypożyczyć auto w Cusco i jeśli chodzi o MP to plan jest taki żeby pojechać do Hidroelectricy i tam zostawić auto na parkingu i zrobić trekking do AC i tam spać
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 16 Sty 2022 13:36 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Polecam sprawdzić drogę z Santa Teresa do hidroeléctrica

https://www.dangerousroads.org/south-am ... eresa.html
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
horacy19 uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 16 Sty 2022 13:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
Olencjaaa napisał(a):
Goldfinger napisał(a):
Autem do AC, jak podejrzewam nie dojadę, wiec wybieram pociąg. Jak powinienem to rozplanować? Dzień wcześniej wyjazd, nocleg w AC i po powrocie z MP pociąg tego samego dnia do Cusco? Wolałbym przyjechać rano i zostać 02.05 do zamknięcia MP, następnie przenocować w AC i rano wracać (no właśnie GDZIE wracać? Gdzie zostawić samochód? w Cusco czy podjechać do Ollantaytambo i tam też zostawić auto?). Generalnie mogę zmienić też datę wejścia na np. 01.05, ponieważ 03.05 chciałbym ruszyć dalej, ale ten etap również mam otwarty.


My też chcemy wypożyczyć auto w Cusco i jeśli chodzi o MP to plan jest taki żeby pojechać do Hidroelectricy i tam zostawić auto na parkingu i zrobić trekking do AC i tam spać


Przejazd wspólnym transportem - busem kosztuje 70 PEN za osobę, warto jechać samemu?

Jeżeli koniecznie autem to tak jak pisze @Olencjaaa do Hidroelectrica, zostawić auto / ew. w Santa Teresa i podjechać taxi pod Hidro. Trek 2h do Aguas i następnego dnia wejście na MP.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
horacy19 lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 16 Sty 2022 13:57 

Rejestracja: 16 Sty 2022
Posty: 13
Ayacucho będzię w programie. Moja Żona nie była ze mna w Ekwadorze, więc chcę Jej dać namiastkę Amazonii, przynajmniej do zobaczenia. Na wypad głębiej nie mamy czasu, więc może z Ayacucho zjechać na 28c do Satipo? w okolicy jest kilka przyjemnych miejsc.

Jak można rozegrać MP- w trakcie mojego pisania pojawiła się odpowiedż. Do elektrowni autem, 2 h trekinu, nocleg AC i powrót do auta.

Dziękuję! W tych terminach mogę kogoś podrzucić na tej trasie.

Tu nie chodzi o koszty, to nie podróż za jeden uśmiech ;)

Z Cusco można jechać zobaczyć np.salinas czy sacred valley na dzień, wracać i ponownie ruszać z Cusco następnego dnia do kolejnego miejsca czy raczej nocować w ich pobliżu?

PS. Takie trasy jak w linku uwielbiam, nie boje się ich. Podobnie jest w Pamirze, 700 km na azymut między m. Aralskim i Kaspijskim czy na Kalahari mam za sobą. Wręcz warto nią pojechać!
Góra
 Profil Relacje PM off
makdeb lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 16 Sty 2022 14:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
Goldfinger napisał(a):
Z Cusco można jechać zobaczyć np.salinas czy sacred valley na dzień, wracać i ponownie ruszać z Cusco następnego dnia do kolejnego miejsca czy raczej nocować w ich pobliżu?

PS. Takie trasy jak w linku uwielbiam, nie boje się ich. Podobnie jest w Pamirze, 700 km na azymut między m. Aralskim i Kaspijskim czy na Kalahari mam za sobą. Wręcz warto nią pojechać!



Spokojnie możesz wracać na noc do Cuzco. To zależy od twojej trasy i preferencji ,
natomiast powiedziałbym, że zazwyczaj wszyscy wracają do Cuzco.
Jeżeli chcesz pojechać i zobaczyć selvę to z Cuzco macie blisko do Parku Narodowego Manu.

Goldfinger napisał(a):
Dziękuję!

Wystarczy kliknąć "pomocny post" " ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
horacy19 lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 16 Sty 2022 14:24 

Rejestracja: 16 Sty 2022
Posty: 13
Gdybyśmy zostali w Parku Manu na 3 dni to auto można byłoby zostawić w Cusco i wrócić samolotem do Limy. Dobra podpowiedź.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 16 Sty 2022 14:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
Z Puno powiedzmy, że niedaleko - jak na odległości w Peru - jest też Puerto Maldonado to kolejne miejsce na wypad do selvy. Porównaj co preferujesz - sam stałem w obliczu takiego wyboru i wybrałem P.N. Tambopata - wg mnie z perspektywy ilości czasu jaki miałem do dyspozycji (4dni) był bardziej atrakcyjny niż Manu. Manu zyskuje przewagę przy podróży ok. 7-8 dni.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
horacy19 lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 16 Sty 2022 15:12 

Rejestracja: 16 Sty 2022
Posty: 13
Wszędzie interesuje mnie bardziej przyroda i naturalne zachownie mieszkańców. Oglądanie tańców dla turystów jest dla mnie przykre. Cepelia wymuszona brakiem pieniędzy. Wole coś kupić od mijanego człowieka jak zdarzało mi się wcześniej i wesprzeć go bezpośrednio.

Nie mamy tygodnia na Park Narodowy. Max 3- 4 dni, więc masz rację, trzeba szukać alternatywy. ( Chyba czytałem Twój opis tego wypadu)
Góra
 Profil Relacje PM off
makdeb lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 16 Sty 2022 16:18 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Goldfinger napisał(a):
Autem zatrzymam się gdzie chcę, nawrócę, nie szukam przystanków, rozkładu jazdy. Nie muszę też specjalnie pilnować bagażu. W dobie pandemii też wolę mieć więcej izolacji. W Ekwadorze sprawdził się. Cena auta za 2 tygodnie na poziomie 350$ nie jest duży.


Sprawdź cenę oraz przygotuj się na niespodziankę :lol: jeśli chcesz oddać auto w dość odległym miejscu od punktu wypożyczenia.

Mam podobne podejście do zwiedzania autem. Wypożyczałem w Arequipie i Cusco. Jednak przejazd Arequipa Nazca jest dość nieciekawy jeśli idzie o jakość drogi, pytanie czy zwyczajnie warto tracić na to czas i siły. Nie powinieneś jeździć nocą, jednak warto zachować elementarne bezpieczeństwo.

Widzę, że chcesz to rozegrać dość ekstremalnie, ile masz czasu bo w datach, które podałeś jest chyba błąd?
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 16 Sty 2022 18:14 

Rejestracja: 16 Sty 2022
Posty: 13
Faktycznie daty pomyliłem. Wylot 23 kwietnia, powrót 7 maja. Loty z Berlina.

Hertz ma chyba najtaniej auta na wynajem, przynajmniej tak mi wyszukiwarka pokazała. Drożej niż w Ekwadorze nie będzie :D

Od Nasca to oczywiście tylko przejazd (z możliwym noclegiem po drodze) do Arequipy.
Nie mam napięcia co do planu, zawsze tak jadę, ale wypadku MP trzeba określić się wcześniej z datami. Dlatego pytam, żeby móc przewidzieć ile czasu "okołoło MP" będzie mi potrzeba. Reszta jak wyjdzie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 16 Sty 2022 19:24 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Taki przykładowy plan https://www.perutravel.pl/informacje-praktyczne/

Zobacz, że typowy "gringo tour" ciężko zmieścić w 2 tygodnie, ciężko wykroić czas na coś jeszcze.
Góra
 Profil Relacje PM off
Goldfinger uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 16 Sty 2022 20:58 

Rejestracja: 16 Sty 2022
Posty: 13
Nie mam ciśnienia, żeby ganiać z wywalonym jęzorem. Dzięki Wam mogę planować realistycznie.
A miał być wypad na majówkę :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 17 Sty 2022 08:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lip 2012
Posty: 200
Loty: 133
Kilometry: 444 664
niebieski
@Zeus tak widzieliśmy jak ta droga wygląda :twisted:


makdeb napisał(a):
Przejazd wspólnym transportem - busem kosztuje 70 PEN za osobę, warto jechać samemu?


Nie chcemy być ograniczeni godzinami kursowania busów i szybko wracać z MP żeby zdążyć na bus a wielu z was pisało, że rano jest mgła więc trzeba się liczyć z czekaniem aż osiądzie. Po zwiedzaniu MP chcemy dojść do Hidroelectricy i na nocleg pojechać do Santa Teresy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Goldfinger lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 17 Sty 2022 10:57 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Jeśli finanse mocno nie ograniczają, to jednak pociąg jest najwygodniejszy a widoki fajne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 17 Sty 2022 11:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
W sumie to prawda, wyjdzie tyle co za paliwo, a wygoda większa.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
pyra2 lubi ten post.
pyra2 uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 17 Sty 2022 12:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lip 2012
Posty: 200
Loty: 133
Kilometry: 444 664
niebieski
Z uwagi na to, że będziemy na końcówce pory deszczowej to postanowiliśmy odpuścić trekingi na tęczową górę i lagunę Humantay i dlatego chcemy zrobić chociaż treking do AC niż jechać pociągiem.
Ułożyłam już z 10 wersji planu i miałam nadzieje, że ten aktualny jest ostatni :lol:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group