Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Transport po Taipei
#1 PostWysłany: 26 Lut 2015 16:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Gru 2012
Posty: 272
Loty: 104
Kilometry: 143 742
niebieski
Tajpej ma dobrze rozbudowaną sieć metra. Ceny biletów zależą od ilości przebytych stacji i najtańsza trasa kosztuje około 2,5zł (o ile mnie pamięć nie myli). Nie ma możliwości podróżowania bez biletu (choć pewnie jakiś cwaniak zawsze się znajdzie:P). Przed podróżą należy kupić kartę magnetyczną (w maju 2013 kosztowała chyba ok. 5zł, przy oddawaniu kwota jest zwracana) i naładować ją minimum 100 TWD. Przy wejściu na stację należy przy bramce "piknąć" kartę, a następnie przy wysiadaniu na wybranej stacji "odpiknąć" i na tej podstawie pobierana jest dana kwota. Karą tą można płacić również w wielu miejscach i za różne rzeczy, np. za piwo albo jedzenie w sieci kiosków 7eleven.
Mapa metra w Taipei:
Image
_________________
Po więcej relacji zapraszam na mój blog Gotowi do drogi i Gotowi do Drogi kanał na YT
Góra
 Profil Relacje PM off
Aga_podrozniczka uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 01 Lip 2015 17:53 

Rejestracja: 02 Lis 2014
Posty: 6
Dodam że karta nie jest niezbędna, na każdej stacji można również zakupić żeton na wybraną trasę, przykłada się go do czytnika żeby otworzyć bramkę wejściową, natomiast wrzuca się go do bramki wyjściowej przy opuszczaniu stacji docelowej. Najtańsza trasa kosztuje 20 TWD. Ciekawostką jest fakt, że na peronach są wytyczone kolejki do wagonów, zdecydowana większość ludzi się do tego stosuje.

UWAGA. W metrze, jak i na stacjach nie wolno jeść, pić, a nawet żuć gumy (grozi za to mandat).

Metro przestaje jeździć w okolicach 23:30 - 0:30 w zależności od miejsca. Dodatkowo często autobusy przestają kursować wcześniej. Sam znalazłem się w sytuacji w której byłem zmuszony skorzystać z taksówki. Nie była przesadnie droga (myślę że ceny są zbliżone do cen warszawskich), należy pamiętać, że po godzinie 23 obowiązuje taryfa nocna (+60 TWD)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 20 Gru 2015 01:03 

Rejestracja: 20 Gru 2012
Posty: 7
Loty: 72
Kilometry: 158 158
Pawel Mitrowski napisał(a):
Ciekawostką jest fakt, że na peronach są wytyczone kolejki do wagonów, zdecydowana większość ludzi się do tego stosuje.

Tak to w Taipei wygląda:

Image

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 05 Sty 2016 06:49 

Rejestracja: 22 Paź 2012
Posty: 156
@Smarzyk podałeś baaardzo starą mapę metra w tej chwili wygląda tak:
Image
Jeszcze dobrą opcją są bilety grupowe, które działają w weekendy i dni wolne. Dla max 5 osób na dowolnej trasie płaci się 150 NTD, czyli przy 5 osobach na trasach kosztujących powyżej 30NTD już się opłaca.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 05 Sty 2016 08:30 

Rejestracja: 22 Maj 2012
Posty: 709
Loty: 312
Kilometry: 479 773
srebrny
można bez karty ale z kartą jest taniej
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 26 Gru 2018 23:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Korzystalem z metra i taxi, ceny taxi w porownaniu do Tokyo to pikus. ;)
Taka mala uwaga, kierowcy taxi nie mowia po angielsku i dobrze miec wizytowke hotelu, najlepiej po chinsku.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
Aga_podrozniczka uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 21 Lut 2019 09:58 

Rejestracja: 08 Gru 2016
Posty: 130
A jeździł ktoś rowerem po Taipei?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 22 Mar 2019 08:33 

Rejestracja: 08 Gru 2016
Posty: 130
W Taipei jest system roweru miejskiego ubike, podobny jest w Kaosiung(c-bike). Różnica jest taka, że w Kaosiung pierwsze pół godziny gratis, można płacić kartą(revolut działa), albo kartą miejską po zarejestrowaniu. W Taipei po zarejestrowaniu taniej.
Pomimo sporego ruchu w Kaosiung jeździ się fajnie i bezstresowo, podobnie to wyglądało w Taipei
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
tropikey uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 28 Mar 2019 11:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7343
HON fly4free
Czy korzystał ktoś może z Taipei Transportation Fun Pass?

Na klooku jest dostępny w cenie od 5,19 € w wersji 1-dniowej:

https://www.klook.com/activity/8823-tai ... up-taipei/

Wydaje mi się, że to bardzo fajna oferta, biorąc pod uwagę, że można na tym jeździć bez ograniczeń nie tylko metrem I autobusami, ale i innymi środkami transportu.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 28 Mar 2019 11:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
To jest jakies 180 dolarow tajwanskich. Dojazdu z lotniska chyba nie obejmuje, bo nie widze info o tym. Turystyczne bilety okresowe z wliczonym dojazdem z lotniska wyjda chyba podobnie na miejscu.

Chyba, ze masz zamiar korzystac z tych tras, moze wtedy warto:

Taiwan Tourist Shuttle Routes:

Unlimited rides on 5 Taiwan Tourist Shuttle routes listed below, giving easy access to Yangming Mountain(Yangmingshan), Yeliu, Pingxi, Jiufen and other major attractions:
Beitou-Zhuzihu route
Muzha-Pingxi route
Crown North Coast
Gold Fulong route
Dragon Palace Treasure Hunt route
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
tropikey uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 28 Mar 2019 12:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7343
HON fly4free
Masz może gdzieś pod ręką jakiś link do szczegółów tych turystycznych biletów okresowych?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 31 Mar 2019 19:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7343
HON fly4free
Nie mogę już zmodyfikować wcześniejszego, więc post pod postem...

Już wiem, gdzie jest zasadnicza różnica. Otóż, ten karnet z Klooka, o którym pisałem jest ważny przez 1 dzień, czyli do 23:59 danego dnia. Natomiast tajpejski MRT oferuje m. in. karnet na samo metro, który jest ważny przez 24 h (za 180 NT$, można go znaleźć tu: https://english.metro.taipei/cp.aspx?n=BECC2E7AC426F659&s=01872DBE36650923. Z mojego punktu widzenia to jest dużo lepsze rozwiązanie, bo mój pobyt w Taipei obejmuje też nocleg, więc korzystniej będzie mieć do dyspozycji bilet ważny od godziny X pierwszego dnia do godziny X następnego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 31 Mar 2019 20:33 

Rejestracja: 17 Kwi 2011
Posty: 3298
HON fly4free
Ja korzystałem w zeszłym tygodniu w Taipei w ten sposób. 2 dni tam byłem. W klook kupiłem token na dojazd do głównej stacji Taipei i transport fun pass na jeden dzień. Wszytko odebrane na lotnisku ale w dwóch różnych miejscach.
Klook jest tyle dobry że bilety/atrakcje są parę groszy tańsze niż oficjalnie + za wystawiona recenzje dostaje się kolejne środki na wykorzystania przy kolejnym zakupie.
Żaden travel fun pass nie obejmuje pociągu zwykłego czy Expressu. Sprawdzane a bramki drą się tam dość głośno jak coś nie tak z kartą ;) . Trzeba kupić np token. Token się przykłada na bramce np na lotnisku a wrzuca w dziurkę na stacji docelowej.

W tym samym dniu kupiłem sobie w informacji na każdej stacji metra dostępne są te bilety z Twojego linka: 1-dayTransportation Pass (Maokong Gondola Version) babka mnie się 3 razy pytała była juz 17 czy na pewno nie mam zamiaru korzystać dzisiaj ;) Racjonalnie do tego podeszła.
Aktywacja na szczesie nie w momencie kupna a dopiero po przybliżeniu w autobusie czy metrze.

Zdecydowanie polecam kartę autobus + metro. Nie wszędzie dojedziesz metrem. Autobusami praktycznie wszędzie. Jak google maps nie cierpię używać do transportu publicznego, tak tu sprawował się nadzwyczaj dobrze.

Moje planery których zazwyczaj używam nie sprawdzilby się tu ponieważ nazwy przystanków są po chińsku.
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
tropikey uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 31 Mar 2019 21:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7343
HON fly4free
ten token, to rozumiem to (?): https://www.klook.com/activity/11346-ta ... et-taipei/

Mi to nie do końca pasuje, bo jestem w o tyle "wymagającej" sytuacji, że mam zamiar przenocować w Hiltonie Sinban w New Taipei (Banqiao), czyli nieco na uboczu. Jak mi podpowiedziano gdzieś indziej, z TPE dojechać do niego najlepiej (czyli nie najtaniej) szybką koleją (najpierw MRT do stacji Taoyuan, a potem High Speed Rail bezpośrednio do Banqiao), albo ewentualnie bezpośrednim autobusem nr 1962 (135 NT$ one way). Niestety, na te opcje Klook nic nie oferuje.
Mogę oczywiście pojechać na ww. tokenie do Taipei Main Station, a potem do Banqiao, ale to będzie chyba sporo dłuższe rozwiązanie.

A co do tego karnetu na metro i autobusy, to masz rację, że taki zestaw (+ ewentualnie jeszcze ta kolejka linowa, jeśli wziąć droższą opcję) jest na pewno bardziej użyteczny. Pokombinuję jeszcze, jak to sobie rozplanować. Może zrobię tak, że pierwszego dnia, po zameldowaniu się w hotelu (a będzie to pewnie gdzieś ok. 16:00) ograniczę się do miejsc niedaleko od hotelu, a z tego passa z Klooka skorzystam dopiero następnego dnia (lot mam dopiero ok. północy, więc czasowo byłoby w sam raz).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 31 Mar 2019 23:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Rozwaz uzycie zwykłej karty easy card czy podobnej, bedziesz jezdzil czym chcesz i nie bedziesz sie martwil czy jest wazna, kiedy sie konczy albo czy wyjsc z hotelu czy moze juz nie. Transport jest tani i kombinowanie, żeby zaoszczędzić pare euro, tylko ograniczy Twoje ruchy.

Co do dojazdu do Hiltona, to latwo dojedziesz na glowna stacje i potem metrem 150 +16. Nie siedz wieczorem w hotelu, wybierz sie do centrum i na ktorys nocny market.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 01 Kwi 2019 05:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7343
HON fly4free
Google maps mam już czerwony od ilości zaznaczonych nocnych marketów :D

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 01 Kwi 2019 08:17 

Rejestracja: 17 Kwi 2011
Posty: 3298
HON fly4free
-- 01 Kwi 2019 08:17 --

Dokładnie do odbioru w takim małym stanowisku (Terminal 1: Ezfly service counter (in front of the Airport MRT's entrance gate) przy wejściu na perony, nie da rady przegapić.
Na zdjęciach w Klook wszystko jest co i jak. Te tokeny są tez do kupienia na każdej stacji MRT w automatach, wskazujesz gdzie chcesz jechać, podaje Ci cenę wrzucasz hajs i wydaje Ci token (tak wracałem do ostatniego spania i nazajutrz na lotnisko).
Na High Speed Rail tez masz bilety do kupienia na Klook , nawet chciałem się tym przejechać, ale stwierdziłem, że na tak krótkiej trasie i za dużo kombinacji do Main Taipei nie ma to sensu.
Pamiętaj że te fun travel pasy nie działają na 4 cyfrowe autobusy, reszta wchodzi bez zająknienia z literami bez liter, podwójne, potrójne itd
Ja tez miałem prawie wszystkie nocne markety zaznaczone, ale bylem taki zajechany że summa summarum w końcu nie bylem na żadnym:)

Taoyuan to całkiem inna strefa (miasto) także tu nie wchodzą FTP z Taipei
Na ostatnie spanie własnie się zastanawiam HIE w Taoyuan, ale na lotnisko jechał tylko autobus i tłukł się trochę czasu, a że miałem z rana samolot,
to stwierdziłem że bezpieczniej być bliżej MRT (hotel wziąłem ze 3 stacje od lotniska przy MRT)
Tu masz co i jak w Taoyuan
https://www.tymetro.com.tw/tymetro-new/ ... search.php

Kolejka Maokong Gondola polecam, wszedłem z marszu (w porowaniu do tej w HK, gdzie czekałem koło 1h)
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
tropikey uważa post za pomocny.
 
      
#18 PostWysłany: 01 Kwi 2019 11:15 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
tropikey napisał(a):
ten token, to rozumiem to (?): https://www.klook.com/activity/11346-ta ... et-taipei/

Mi to nie do końca pasuje, bo jestem w o tyle "wymagającej" sytuacji, że mam zamiar przenocować w Hiltonie Sinban w New Taipei (Banqiao), czyli nieco na uboczu. Jak mi podpowiedziano gdzieś indziej, z TPE dojechać do niego najlepiej (czyli nie najtaniej) szybką koleją (najpierw MRT do stacji Taoyuan, a potem High Speed Rail bezpośrednio do Banqiao), albo ewentualnie bezpośrednim autobusem nr 1962 (135 NT$ one way). Niestety, na te opcje Klook nic nie oferuje.
Mogę oczywiście pojechać na ww. tokenie do Taipei Main Station, a potem do Banqiao, ale to będzie chyba sporo dłuższe rozwiązanie.

A co do tego karnetu na metro i autobusy, to masz rację, że taki zestaw (+ ewentualnie jeszcze ta kolejka linowa, jeśli wziąć droższą opcję) jest na pewno bardziej użyteczny. Pokombinuję jeszcze, jak to sobie rozplanować. Może zrobię tak, że pierwszego dnia, po zameldowaniu się w hotelu (a będzie to pewnie gdzieś ok. 16:00) ograniczę się do miejsc niedaleko od hotelu, a z tego passa z Klooka skorzystam dopiero następnego dnia (lot mam dopiero ok. północy, więc czasowo byłoby w sam raz).


tropieky, też spaliśmy w banqiao, to jest super
lokalizacja, na lotnisko jechaliśmy autobusem 948 (autobusów jest kilka ale ten chyba najszybszy) za 30TWD jakieś pół godzinki do stacji metra Linkou - tam jeździ niebieski pociąg za 50 czy 60 TWD jakieś 15 minut na terminal 2 (można też z autobusu wysiąść niedaleko stacji memorial hospital station ale to jest parę minut do przejscia a byliśmy z dziećmi, tam jeździ fioletowy pociąg, czyli ten szybszy). Możesz obczaic w ten sposób, do bonqiao możesz też dojechać metrem za 30twd z głównej stacji albo zwykłym pociągiem, bez sensu chyba pakować się w HSR na 1 przystanek.
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
tropikey uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group