Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 65 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Peru 2013
#31 PostWysłany: 09 Maj 2013 23:44 
Awatar użytkownika

mi było po prostu wygodniej z kartą; a nie dasz rady kupic soli przed wyjazdem? wydaje mi się to łatwiejsze. Uwazajcie na banknoty żeby wam ktos lekko podartego nie wydał bo kazdy takim gardzi i trzeba isc do banku wymieniac.

#32 PostWysłany: 10 Maj 2013 02:32 

Loty: 57
Kilometry: 112 912
Trzeba rzeczywiscie zglosic bankowi, ze sie wyjezdza. Mi w ciagu tej podrozy sync zablokowal karte po raz drugi. Na szczescie wysylaja sms i wystarczy im opdisac jedna literke, ze to ja uzywalem karty.

#33 PostWysłany: 12 Maj 2013 17:05 

Cześć,

wróciłem w czwartek z Peru i z kartami bankomatowymi to tam różnie bywa. Byliśmy tam w 6 osób, sam nigdy nie miałem problemów z wypłatą kartą mBanku (ale starą z 2011 r., taka jeszcze bez PayPassa), za to znajomi bardzo często nie mogli pobrać pieniędzy z tego samego mBanku używając karty wydanej później. Co ciekawe często wystarczyło przyjść do tego samego bankomatu za kilka godzin i karta działała prawidłowo.

Generalnie w Peru bankomatów w miastach jest bardzo dużo (tak jak i banków, które podobnie jak u nas zalały centra i ulice reprezentacyjne). Ja wziąłem dodatkowo dolary, ale zapłaciłem nimi tylko za Machu Picchu i Uyuni w Boliwii. Poza tym tylko bankomaty. Kurs w mBanku całkiem uczciwy, bez dodatkowych prowizji - 1,21 za sol i 0,47 za boliviana. Nigdy nie trafiłem na bankomat, który pobrałby jakąś dodatkowa prowizję (używałem np. GlobalNet - to te lotniskowe, BCN).

Różnej maści kantorów i "kantorów" jest bardzo dużo, cinkciarze stoją na każdym rogu w miejscach turystycznych (kurs ok 2,5 - 2,6 sol za dolara), dolarami można bardzo często płacić za wycieczki, hotele, a nawet na stacjach benzynowych po bardzo zbliżonych kursach. Nie wiem jak jest z wymianą funtów, ale w miastach nie powinieneś mieć z tym problemów (widziałem kantory z dużą liczbą flag), chociaż może Ci się to nie opłacać - nam np. dużo bardziej opłacało się wymienić boliviany, które zostały z Boliwii jeszcze tam na dolary, a dolary w Peru na sole, niż gdybyśmy chcieli przeprowadzić bezpośrednią transakcję bolivian > sol. Po prostu dolary i euro są dużo popularniejsze i ich kurs jest konkurencyjny, a pozostałe waluty wydają się być traktowane jako bardziej kłopotliwe.
 Relacje PM off  

#34 PostWysłany: 10 Cze 2013 20:12 

Jako że dopiero wróciłam z Peru mogę podać "świeże" info.

Play i roaming - nie miałam problemu, zasięg był. Zasięgu nie miałam tylko w tych miejscach, co nawet peruwiańscy operatorzy nie dawali rady, czyli gdzieś w górach w połowie drogi pomiędzy dużymi miejscowościami. Nic nie musiałam aktywować przed wyjazdem, wszystko działało bez zarzutu. Dla pełnej informacji podaję że mam w miarę nowy model smartfona.

Bankomaty - temat rzeka. Najlepiej wziąć kasę w dolarach na połowę wyjazdu. Nie ma problemu z kantorami, są co krok. W limie kurs kantorowy był taki sam jak kurs uliczny. Ale zawsze to lepiej wymieniać w budynku, a nie na ulicy. Co do bankomatów to zdarzyło się, że próbowałam wyciągnąć kasę z bankomatów jednego banku. Udało mi się dopiero w czwartym... W pierwszych trzech wyskakiwał napis, że mam nieaktywną kartę lub transakcja nie może być zrealizowana. Ponieważ miałyśmy ze znajomą różne karty w różnych bankach i różnych walutach, to wyrobiłam sobie pewne zdanie. Najkorzystniej wyszło wybierać z mbanku z konta w złotówkach. I z kartami mbanku było najmniej problemu. Nie polecam wybierać gotówki z kont w dolarach. Kwota jest przeliczana na euro, a dopiero potem na sole....
 Relacje PM off  

#35 PostWysłany: 10 Cze 2013 21:29 

Loty: 20
Kilometry: 67 605
Rowniez dzis wrocilismy z Peru. Co najbardziej mnie zaskoczylo to uprzejmosc ludzi. Zawsze starali sie pomocz usmiechem na twarzy, nigdy nie zostalismy oszukani na wymianie badz wydawaniu reszty czy w restauracji (zastanawiam sie czy to dlatego, ze bylismy z dzieckiem czy dlatego, ze moj maz jest dwa razy wiekszy od przecietnego Peruwianczyka:)) Wszystko poszlo super, zadnych problemow, wybieranie z bankomatow dla nas bardziej sie oplacalo jako, ze za 1 GBP dawano nam 3.63 Sola a bank przeliczyl nam 4.07 Sola. Kolosalna roznica. Moj kochany bak w trosce o mie znowu zablokowal mi konto po dwoch wyplatach ale to juz inna historia.
Jeszcze jedna uwaga. Robilismy Gringo Trail w odwrotna strone. Nie polecam. Wszystko co najladniejsze, najllepsze widzielismy na poczatku potem juz niestety tylko coraz gorzej. Zdecydowanie MP i Sacred Valley lepiej zostawic na koniec.
 Relacje PM off  

#36 PostWysłany: 10 Cze 2013 21:41 

ja też na początku byłam na Machu. Zdecydowanie jest to najmocniejszy punkt programu. Może faktycznie lepiej byłoby go zostawić na koniec?
 Relacje PM off  

#37 PostWysłany: 10 Cze 2013 22:19 

no takie sa moje wrazenia, po prostu rozczarowywalam sie coraz bardziej, tym brakiem roslinnosci, piachem i brudem. poza tym :) nie kupilam nic na poczatku bo myslalam, ze jeszcze wszystkiego bedzie w brud i .... wrocilam praktycznie bez pamiatek.
 Relacje PM off  

#38 PostWysłany: 10 Cze 2013 22:32 
Awatar użytkownika

Loty: 758
Kilometry: 1 535 507
niebieski
mariol napisał(a):
ja też na początku byłam na Machu. Zdecydowanie jest to najmocniejszy punkt programu. Może faktycznie lepiej byłoby go zostawić na koniec?

hjka

ja tak wlasnie zrobilam, MP na koniec i wyszlo super :) Pamiatki, nauczona podrozami, kupuje zawsze wtedy, kiedy mi cos ciekawego wpadnie w oko :)

Same fotki, czyli https://www.instagram.com/atamancia/
Blog o moich podróżach http://dopacanowa.blox.pl/html uwaga, dużo zdjęć ;)
 Relacje PM off  

#39 PostWysłany: 10 Cze 2013 22:39 
Awatar użytkownika

a to dziwne bo pamiątek jest pełno wszędzie. nie wiem gdzie dokładnie byłaś, w każdym razie w Arequipie jest masa sklepów z pamiątkami jak i w Limie gdzie te rzeczy są produkowane. Moim zdaniem poza pisco i solonymi suszonymi bananami - chifles - nie warto przywozic masowo produkowanych bibelotów.
podobało mi się tak samo w roznych miejscach Peru, MP nie zrobiło na mnie mega wrazenia, wolę market San Pedro w Cusco:)

#40 PostWysłany: 10 Cze 2013 22:55 

tak w Arequipie i nawet w Ica czy Paracas to taka masowka w Olla bylo duzo fajniejszych "oryginalniejszych" rzeczy, ktore wpadly mi w oko, rowniez na markecie w Cusco a pozniej to juz nic ciekawego nie bylo :( coz - moja strata
 Relacje PM off  

#41 PostWysłany: 10 Cze 2013 22:59 
Awatar użytkownika

masz powod zeby wrocic;)

#42 PostWysłany: 11 Cze 2013 07:59 

jak dla mnie najfajniesze rzeczy do kupienia byly w cuzco. Potem byl mniejszy wybór, gorsza jakosc. Dobrze, że kupiłam tam wiekszosc interesujacych mnie rzeczy. Inaczej tez przyjechalabym bez pamiatek.
Co do Machu to zrobilo na mnie przeogromne wrazenie. Po prostu jest tam pieknie.
 Relacje PM off  

#43 PostWysłany: 12 Cze 2013 20:29 
Awatar użytkownika

No wiesz, nie mówię ze jest nieladnie, natomiast trochę sztucznie jak dla mnie. Wolę włoczyc się po Limie.

#44 PostWysłany: 23 Cze 2013 19:20 
Awatar użytkownika

Loty: 34
Kilometry: 37 771
srebrny
Czy ktoś skorzystał z ostatniej promocji TAM'a i wybiera się do Peru w okresie 10-24 października?
Chętnie spotkam kompanów z forum f4f :)

http://mamasaidbecool.pl/
 Relacje PM off  

#45 PostWysłany: 24 Cze 2013 14:49 

Świetna relacja! Marzą mi się takie wakacje:)
 Relacje PM off  

#46 PostWysłany: 07 Lip 2013 17:29 

Zacna relacja! Chylę czoła!
Chciałem tylko zorientować się w jednej kwestii:

Czy możesz polecić hotelik, w którym spałeś w oazie Huacachina i gdzie wykupiłeś wycieczkę na wyspy Islas Ballestas?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)
 Relacje PM off  

#47 PostWysłany: 07 Lip 2013 18:46 

dafik napisał(a):
Zacna relacja! Chylę czoła!
Chciałem tylko zorientować się w jednej kwestii:

Czy możesz polecić hotelik, w którym spałeś w oazie Huacachina i gdzie wykupiłeś wycieczkę na wyspy Islas Ballestas?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)

Cześć ja wróciłem z Peru 3 tygodnie temu i mogę pomóc w odpowiedzi na Twoje pytania.

Hoteli w oazie jest pełno, właściwie same hotele i hostele, wiec bez problemu coś znajdziesz. Z tego co pamiętam to nawet były hostele z prywatnymi basenami.

Co do Islas Ballestas tę wycieczkę możesz kupić też wszędzie :) każdy próbuję coś wcisnąć turystom :)
Ja kupowałem w hostelu wraz z objazdówką po parku narodowym i płaciłem 45 soli/os
Spaliśmy w Paracas Backpackers House w Paracas.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem.
 Relacje PM off  

#48 PostWysłany: 07 Lip 2013 19:14 

Dziękuję za informacje,
ja do oazy dotrę z Arequipy i zastanawiam się nad pozostaniem tam dwóch dni i jednego dnia wykupić w oazie wycieczkę na wyspy i do parku, po czym wrócić na nocleg i wypoczynek do oazy a kolejnego ruszyć do Limy.
 Relacje PM off  

#49 PostWysłany: 07 Lip 2013 19:31 

dafik napisał(a):
Dziękuję za informacje,
ja do oazy dotrę z Arequipy i zastanawiam się nad pozostaniem tam dwóch dni i jednego dnia wykupić w oazie wycieczkę na wyspy i do parku, po czym wrócić na nocleg i wypoczynek do oazy a kolejnego ruszyć do Limy.

Ja jechałam z Arequipy do Nazca. W Nazca spędziłam tylko parę godzin, żeby zobaczyć linie. Potem z Nazca jechałam do Paracas. W Paracas miałam nocleg w Backpackers House. Tam wykupiłam 2 wycieczki:
1) rano na Islass Ballestas
2) ok godz 13 Rezerwat Paracas. Lączny koszt ok.65 soli

Potem na wieczór jechałam do Ica, skąd taksówką do oazy Huacachina (koszt 4 sole).
W oazie miałam nocleg w hostelu Desert Nights. Następnego dnia po poludniu jechalam do Limy.

Oba hostele mogę polecic. Była ciepła woda, wi fi działalo w pokojach, czysto i obsługa miła.
 Relacje PM off  

#50 PostWysłany: 07 Lip 2013 19:35 

Dziękuję ślicznie za pomoc!
 Relacje PM off  

[ 65 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość