Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 29 Lis 2018 12:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
@blak nie, no, nie aż tak żeby zrezygnować wyjazdu
mi się po prostu Cypr nie podobał i tyle, ale tu na forum jest masa ludzi, którzy jeżdżą tam od lat i są zachwyceni, więc nie sugeruj się moją subiektywną niepochlebną opinią
zawsze trzeba szukać pozytywów, dobre jedzenie, wino, słońce, zawsze coś tam się spodoba

@HandSome bez przesady z tymi skrajnościami, opisuję swoje subiektywne wrażenia bez owijania w bawełnę ;)
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#22 PostWysłany: 29 Lis 2018 17:17 

Rejestracja: 23 Wrz 2018
Posty: 14
Może faktycznie samo Pafos nie miało jakoś nadzwyczajnie wiele atrakcji do zaoferowania, ale w odległości do 40 minut już było trochę sporo. Co ja bym sam polecił?

W Pafos na pewno:
- zamek otoczony wodą, z którego dachu można poobserwować morze i niedaleki port
- kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa, całkowicie za darmo, jest gdzie spacerować, naprawdę warto
- promenada wzdłuż morza, która ma kilka kilometrów, a przy której można spotkać sporo rzeźb sztuki nowoczesnej (pozostałość po tym, jak Pafos była ESK)

Niedaleko:
- zdecydowanie wrak statku The Edro III Shipwreck, najlepiej byłoby to zrobić podczas zachodu słońca - widoki i zdjęcia WOW
- plaża: White River Beach, na której wież z kamieni tysiące ;)
- Sea Caves, czyli jak sama nazwa mówi, jaskinie w skałach

Jak coś mi się więcej przypomni, dorzucę. Pozdrawiam!
Góra
 Profil Relacje PM off
Gaszpar lubi ten post.
Gaszpar uważa post za pomocny.
 
      
#23 PostWysłany: 30 Lis 2018 14:19 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 675
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Mozaiki w Pafos czy Kurionie są świetne, a koszty wejściówek na Cyprze są bardzo przyjemne dla kieszeni.
Ja byłam w II.2017 i teraz w październiku i pewnie jeszcze raz wpadnę, bo co nieco do zobaczneia zostało
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 22 Lis 2019 23:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Cze 2016
Posty: 605
Loty: 98
Kilometry: 213 250
Miałem napisać kilka zdań odnośnie styczniowego wypadu i m.in. opinii @cypel, ale jakoś wyleciało mi z głowy.
Generalnie podzielam jego zdanie, ale pewnie jak zawsze zależy to od tego gdzie się było, co widziało i jakie ma się preferencje.

Kilka uwag ode mnie:
1. Tak jak już było pisane, poza sezonem prawie nic się nie dzieje i na ulicach prawie pusto.
2. Omodos - jeden z fajniejszych punktów, fajna/klimatyczna cypryjska wioska.
3. Wąwóz Avakas - rzeczywiście sporo wody, ale nawet bez odpowiednich butów/odzieży da się zajść dość daleko. Oczywiście trzeba się przygotować, że będzie trzeba skakać z kamienia na kamień i się trochę wysilić / ubrudzić, ale może właśnie dzięki temu nie było tak źle... i nudno jak w sezonie ;)
4. Akamas - jak ktoś ma więcej czasu, to można odwiedzić, ale moim zdaniem bez rewelacji.
5. Skała Afrodyty / Edro III - po drodze można zajrzeć, ale specjalnie jechać chyba nie ma sensu.
6. Troodos / Olimp - sporo śniegu, ale generalnie nie było co tam robić (większość ludzi wybiera się w kierunku stoku narciarskiego).
7. Flamingów w Akrotiri było dużo, ale daleko od brzegu i mało co było widać.

Kilka zdjęć poniżej, może kogoś bardziej zachęcą.

Załączniki:
omodos.jpg
omodos.jpg [ 308.31 KiB | Obejrzany 6460 razy ]
edro.jpg
edro.jpg [ 129.8 KiB | Obejrzany 6460 razy ]
okolice skaly afrodyty.jpg
okolice skaly afrodyty.jpg [ 129.13 KiB | Obejrzany 6460 razy ]
avakas.jpg
avakas.jpg [ 187.33 KiB | Obejrzany 6460 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#25 PostWysłany: 23 Lis 2019 14:01 

Rejestracja: 26 Wrz 2019
Posty: 51
blak napisał(a):
No tak, śnieg nie taki zły. Waszym zdaniem warto odwiedzić Troodos zimą?
A może w ogóle w drugą strone, np. w kierunku Nikozji? Tyle, że te 3,5 dnia to chyba trochę za mało?

IMHO trochę mało, tydzień jest optymalny.
Byliśmy na przełomie stycznia i lutego 2107, była wyjątkowo chłodna zima, temperatury na wybrzeżu 7-10 stopni. Na Olimpie dużo śniegu.
Zwiedziliśmy autem wynajętym na 8 dni za jakieś 120-130 Euro całą wyspę wzdłuż i wszerz.
Łącznie z Nikozją, aczkolwiek wizyta w części tureckiej bardzo rozczarowująca - klimaty raczej depresyjne.
Generalnie całkiem fajnie, wg mnie optymalne zwiedzać w maju, ale zima i tak lepsza do zwiedzania od lata.
Latem - jak najbardziej - ale tylko leżing i plażing np. w Ayia Napa ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 24 Lis 2019 17:55 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 675
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Jacek_Wo napisał(a):
Byliśmy na przełomie stycznia i lutego 2107, była wyjątkowo chłodna zima, temperatury na wybrzeżu 7-10 stopni. Na Olimpie dużo śniegu.
:shock: :shock: Byłam od 5-12 lutego 2017 r. i 2-krotnie się na plaży opalaliśmy. W Kurion jak zwiedzaliśmy było tak gorąco, że ja byłam w sukience na ramiączkach, a mąż i syn w szortach i t-shirtach. Po zwiedzaniu na plaży w dole spacerowałam na bosaka brzegiem morza...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 24 Lis 2019 23:55 

Rejestracja: 26 Wrz 2019
Posty: 51
piekara114 napisał(a):
Jacek_Wo napisał(a):
Byliśmy na przełomie stycznia i lutego 2107, była wyjątkowo chłodna zima, temperatury na wybrzeżu 7-10 stopni. N...
:shock: :shock: Byłam od 5-12 lutego 2017 r. i 2-krotnie się na plaży opalaliśmy. W Kurion jak zwiedzaliśmy było tak gorąco, że ja byłam w sukience na ramiączkach, a mąż i syn w szortach i t-shirtach.


Ba, jak ktoś ma szczęście powinien grać w Lotto ;-)
Ja już nie gram ...
Dane historyczne meteo z lotniska w Larnace
Wasz tydzień : https://www.wunderground.com/history/weekly/cy/larnaca/LCLK/date/2017-2-6
maksymalne temperatury w dzień ca. 17-19 stopni (średnio 18 stopni) , minimalne w nocy 10 - 7 (średnio 8 stopni).

Nasz tydzień - poprzedni : https://www.wunderground.com/history/weekly/cy/larnaca/LCLK/date/2017-2-4
maksymalne temperatury w dzień ca. 12-16 stopni (średnio 13 stopni) , minimalne w nocy 0 /zero/ - 6 (średnio 3 stopnie).

Szok?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 25 Lis 2019 19:46 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 675
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
W totka nie gram ;)
Ale aby nie być gołosłowną: 9 lutego 2017 g. 13:24 (jeśli pamiętam to a aparacie nie zmieniałam czasu, więc +1) i tak sobie plażą pod Kourion pospacerowałam - nawet przebrałam się w bikini do kąpieli, ale wiatr był za silny i zrezygnowałam... Termometry pokazywały 20 st, ale odczuwalna była sporooo większa, na stanowisku archeologicznym w pełnym słońcu można się było spocić, półlitrowa butelka z wodą to było na styk:
Image

Trochę nie dowierzałam pogodzie i słońcu i byłam zwykle za ciepło ubrana....
W okolicy Pafos mieliśmy zdecydowanie lepszą pogodę niż na sam koniec w Larnace, choć wieczorami to w Larnace dużo więcej się działo niż w Pafos.... Końcem października wieczorami w Larnace też było bardziej ciekawie niż w Pafos....
Wieczory chłodne na sweter i pikówkę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 07 Cze 2021 14:26 

Rejestracja: 22 Gru 2012
Posty: 11
Cześć.
lecimy w ten czwartek do Pafos wieczorem i wracamy w niedziele rano, także zostaje nam dwa całe dni w Pafos (piątek, sobota).
Chcemy poświęcić jeden dzień maksymalnie na zwiedzanie, a drugi na relax, objadanie się itd :D
Przewracając internet skleiliśmy taki plan. Na pierwszy dzień mamy zamiar wypożyczyć samochód w Pafos (carsharing RideNow) i pojechać do Agios Neofytos Catpark ( kocie sanktuarium - schronisko), potem do wąwozu Avakas i wracając do Pafos zajechać do Coral Bay się wykąpać w morzu. ( cała trasa około 50km). Czy taka wycieczka ma sens? Jak Uważacie? Jest coś w tych okolicach czego nie można przegapić? Nie lubimy pomników i starożytnej sztuki, raczej przyroda. Dodam, że wypożyczanym samochodem nie można wyjeżdżać na nieutwardzone drogi, chcemy tego przestrzegać.

Dodatkowo szukamy jeszcze takich miejsc jak:
- jakieś fajne miejsce widokowe na morze, gdzie zapiera dech w piersiach i znajdujące się wysoko ( w Pafos lub bliskie okolice)
- sprawdzonych restauracji w Pafos, gdzie zasmakuje się smaków Cypru. ( nie mamy wiele czasu na próbowanie w kilku lokalach :( )

Z góry dzięki za pomoc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 10 Cze 2021 12:41 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 675
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
W pobliżu masz wrak Edro III, sea caves.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 01 Lut 2022 00:40 

Rejestracja: 14 Wrz 2019
Posty: 144
W drugiej połowie lutego na Cyprze mają kwitnąć drzewa migdałowe w dolinach w których jest już cieplej. Ktoś zna taką dolinę koło Pafos?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 04 Kwi 2022 16:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Cze 2018
Posty: 628
Loty: 101
Kilometry: 176 819
złoty
Z dodatkowych atrakcji niewymienionych wcześniej polecam:
- Lara Beach, plaża znana z wylęgu żółwi, dojście/dojazd długą, szutrową drogą. Przejazd po niej ma sens tylko autem z naprawdę wysokim zawieszeniem. Nas na stopa wzięli Węgrzy zwykłym samochodem i było słychać kilkukrotnie, jak coś uderzyło od spodu 8-)
- Skała Afrodyty jest bardzo blisko, a chyba nikt wcześniej jej nie wymienił, chociaż jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Cypru
- Jak ktoś jest fanem trekkingu to warto przejść się górnymi częściami półwyspu Akamas. Niezbyt wymagająca trasa, ciekawe widoki (oprócz leżących wokół licznych platiskowych łusek po nabojach)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Gaszpar lubi ten post.
Gaszpar uważa post za pomocny.
 
      
#33 PostWysłany: 13 Kwi 2023 13:40 

Rejestracja: 03 Paź 2011
Posty: 150
niebieski
Wąwóz Avakas - czego spodziewać się początkiem maja? Chcę iść z dzieckiem w nosidle, ale jak ma być dużo wody, czy bardzo ślisko, to odpuszczę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 13 Kwi 2023 13:50 

Rejestracja: 10 Lut 2022
Posty: 124
piterbtm napisał(a):
- Lara Beach, plaża znana z wylęgu żółwi, dojście/dojazd długą, szutrową drogą. Przejazd po niej ma sens tylko autem z naprawdę wysokim zawieszeniem. Nas na stopa wzięli Węgrzy zwykłym samochodem i było słychać kilkukrotnie, jak coś uderzyło od spodu 8-)

My jechalismy jakims takim malym Mitsubishi (cos jak vw polo, nie pamietam nazwy), na dodatek z automatem. Jechalo sie tragicznie - ale dalismy rade. :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 13 Kwi 2023 19:07 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Undertone napisał(a):
Wąwóz Avakas - czego spodziewać się początkiem maja? Chcę iść z dzieckiem w nosidle, ale jak ma być dużo wody, czy bardzo ślisko, to odpuszczę.

Nie chcę się wymądrzać, bo pogoda na Cyprze ostatnio mnie kilka razy zaskoczyła, ale wody bym się tam nie spodziewał.
Góra
 Profil Relacje PM off
Undertone lubi ten post.
Undertone uważa post za pomocny.
 
      
#36 PostWysłany: 14 Lip 2023 23:41 

Rejestracja: 14 Wrz 2019
Posty: 144
Mi się podobało wybrzeże na Północ od Coral Bay. Można tam dojść na piechotę z pętli autobusy 615. Zatoczki z ciekawie wyszlifowanymi skałami. Na mapie widzę nazwę Sayang Bay ale to chyba jedna z wielu nazw. Można wzdłuż wybrzeża powędrować do wraku Edro III Shipwreck. Ale te skały bliżej Coral Bay to cudo.
Pafos jak najbardziej przypadło do gustu. Wcale nie takie nudne.

Załączniki:
A24DSC04694male2.gif
A24DSC04694male2.gif [ 451.25 KiB | Obejrzany 1740 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Gaszpar uważa post za pomocny.
 
      
#37 PostWysłany: 11 Paź 2023 13:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
Pafos w październiku to IMHO doskonałe miejsce, w którym można połączyć plażowanie ze zwiedzaniem. Nadal jest bardzo ciepło, ale już nie gorąco, a do tego dość często całkiem mocno wieje, co z jednej strony utrudnia plażowanie, bo fale są wysokie, ale z drugiej ułatwia zwiedzanie :D Ludzi w mieście nadal jest sporo, więc wszystkie usługi dla turystów są otwarte, ale nie są to nieprzebrane tłumy ;)
Z rzeczy do zwiedzania w samym Pafos to największe wrażenie zrobiły na mnie Grobowce Królewskie. To naprawdę imponujące budowle wykute w skałach. Podobały mi się nawet bardziej, niż mozaiki w Nea Pafos, które też są interesujące. Oba miejsca warto zwiedzać rano, gdy jest nieco chłodniej, ponieważ jest tam bardzo mało miejsc, w których można się schronić przed słońcem w cieniu. Dotyczy to zwłaszcza ruin Nea Pafos obok portu. Obok w porcie jest też mały, ale urokliwy zameczek, z fajnymi widokami.
W Pafos warto się też przejść do kościółka Agia Kyriaki Chrysopolitissa i otaczających ją ruin innych kościołów z mozaikami. Niestety drewniane kładki umożliwiające chodzenie nad mozaikami są zamknięte, bo wymagają wymiany na nowe :( Za to kładka prowadząca z ulicy Apostolu Pavlu Avenue do ruin na Fabrika Hills jest solidna i są z niej ładne widoki. Nocą jest podświetlona. Dla miłośników dłuższych spacerów polecam już w większości ukończoną promenadę okalającą ruiny Nea Pafos - zwłaszcza wieczorem, gdy słońce zachodzi widoki są tam bardzo ładne.
Wieczorami życie też kwitnie na starym mieście w Pafos - w okolicach dworca Karavela. Jest tam dużo różnych knajpek, gdzie można posiedzieć kosztując cypryjskich przysmaków.
Z miejsc do plażowania to najbardziej spodobała mi się Coral Bay (dojazd autobusem 615). Plaża jest zorganizowana, są leżaki i parasole (7,5 euro za komplet). Dno jest głównie piaszczyste, ale jest też trochę pojedynczych skałek czy większych kamieni, dlatego buty do wody się przydają. Sama woda jest bardzo ciepła.
Przeciwieństwem jest plaża obok skały Afrodyty. Plaża jest kamienista, dość wąska, długa i dzika, bez infrastruktury. Ma to jednak też swój urok. Jak my tam byłyśmy to mocno wiało i nie dało się bezpiecznie wejść do wody dalej, niż do kolan. Za to można tam było oglądać kamienie we wszystkich kolorach 8-) Jadąc autobusem do Skały Afrodyty warto wiedzieć, że w godzinach wczesno-popołudniowych jest ok. 3 godzinna przerwa w ich kursowaniu, więc można tam utknąć na trochę dłużej :lol: Na szczęście przy przystanku jest knajpka, sklepik i lody.
W samym Pafos bardzo ładna bywa plaża między terenem archeologicznym Nea Pafos, a Grobowcami Królewskimi. Bywa, a nie zawsze jest, gdyż silne fale mogą nanosić na nią dosłownie hałdy morskiej trawy, które z daleka wyglądają jak skałki. Duża ilość tej trawy w wodzie może zniechęcać do kąpieli. Jednak sama trawa nie gniła, ani nie śmierdziała (być może jeszcze nie), więc opalanie było całkiem przyjemne. Za parasol i 2 leżaki płaciłyśmy tam 5 euro. Plaże na południowy wschód od promenady w Pafos są w większości pełne leżaków, ale można się też tam położyć na własnym ręczniku. Są one piaszczyste, ale w wodzie są skałki i kamienie, więc buty do wody się przydają.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#38 PostWysłany: 15 Sty 2024 16:02 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2595
Loty: 240
Kilometry: 293 130
Byłem w grudniu 2 noce w Pafos i się nie nudziłem. Dla mnie Pafos to takie trochę połączenie Ajia Napa i Larnaki. Miasto nie rzuca na kolana ale nie ma też jakiejś tragedii. Dla mnie super opcją był po prostu deptak przy pomorzu, można iść przyjemną trasą ile sił w nogach przy szumie fal :) No i stare miasto, oddalone kawałek od morza ale bardzo klimatyczne.

Polecam też trzy punkty widokowe z fajnym widokiem na morze i miasto:
1. Przy starym mieście: 34.77782578822844, 32.418730123714
2. Obok restauracji Muse: 34.77237164001323, 32.41946590232372
3. Obok kościoła Agios Dimitrios: 34.78322299774338, 32.41201701671738
Góra
 Profil Relacje PM off
Martinuss lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group