Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 17 Mar 2016 23:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7366
HON fly4free
cześć,

wiele wskazuje na to, że będę miał 1-dniową wizytę na północy Hiszpanii (przylot do OVD, Asturias) i miałbym wówczas do wyboru nocleg i zwiedzanie Oviedo lub Gijon. Które z tych miast polecalibyście bardziej? Ze zdjęć w goglach wygląda mi na to, że Oviedo jest bardziej klimatyczne, a Gijon "kurortowe", ale może to mylne wrażenie...

Pozdrawiam, Bartek
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#2 PostWysłany: 18 Mar 2016 00:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1519
Loty: 618
Kilometry: 991 353
srebrny
Byłem raczej dawno. Dużo ciekawiej prezentowało się Oviedo: stare miasto, fantastyczne preromańskie kosciółki na obrzeżach (na liście UNESCO) pochodzące bodajże z VII, VIII, IX wieku. Asturia to jedyny skrawek półwyspu, który oparł się Maurom i stąd rozpoczęła się rekonkwista. Gijon ma mniej zabytków, miasto było zniszczone w czasie wojny domowej, poza tym było wielkim ośrodkiem przemysłowym (metalurgia i stocznie).
Twój wybór zależy od tego, jakie klimaty lubisz: średniowieczne mury czy postindustrialną nowoczesność, oba miasta są interesujące.
Na północy Hiszpanii np. w Asturii ogromną atrakcją jest kuchnia. Zwykle prosta, ze świetnych, naturalnych produktów, świeżych ryb i innych stworów morskich, lokalnych zbóż, fasoli, mięsa wypasanego na lokalnej zielonej trawce. Najważniejszym, flagowym napojem jest cydr: SIDRA NATURAL. Ale nie takie paskudztwo, jakie wytwarza się w PL: naturalnie lekko gazowany (nie jest nasycany CO2), nalewany z wysokości 1-2 metrów aby złapał więcej powietrza w drodze do szklanki, niedosładzany- wytrawny, kwaskowy, czasem z aromatem Bretanomyces. Dobra kuchnię znajdziesz i w Oviedo i w Gijon i pewnie w większości miast i wiosek, bo w każdej funkcjonuje co najmniej 1 bar.


Ostatnio edytowany przez sko1czek, 18 Mar 2016 00:27, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 18 Mar 2016 00:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
leć do Bilbao
loty Iberio też powinny być tanio, a jest tam ciekawiej niż w tych miastach które wymieniłeś [nie byłem ani w Oviedo ani w Gijon : ) ]
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 18 Mar 2016 06:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7366
HON fly4free
Dziękuję za porady :-)
Co do Bilbao, to nie jest ono wykluczone, choć na dzień dzisiejszy jest o ponad 100 zl. droższe od OVD. A że jest to dość specyficzny wyjazd (pogoń za statusem w Executive Club), to zależy mi na minimalizacji kosztów). Ale pomyślę jeszcze...

EDIT: kkupiłem jednak lot do OVD. Przylot 2.07 pod wieczór, wylot do MAD 03.07 też pod wieczór. Szukam teraz zatem miejsca w miarę blisko lotniska, ciekawego i z bazą noclegową :-)
Nie musi to być Oviedo lub Gijon.

Pozdrawiam, Bartek
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 20 Mar 2016 22:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2012
Posty: 1325
Loty: 225
Kilometry: 260 138
niebieski
Oviedo może nie jest jakimś modnym miastem, ale ma swój klimat, który powoduje, że się w nim bardzo dobrze czujesz. Najlepiej powłóczyć się po starówce, a co do miejsc do zobaczenia to warto:
Santa Maria del Naranco,
Katedra.

Jest to jedno z nielicznych miast, o których słyszałem, że nie ma wiele w nim do zobaczenia, a do których po pierwszej wizycie bardzo chcę wrócić. Sympatyczni ludzie, klimat miasta, nie za duże - na upartego można chodzić na piechotę z przedmieścia na przeciwległe przedmieścia. ;) Zresztą cała Asturia jest sympatyczna, nie byłem w Gijon, więc się nie wypowiem, osobiście zdecydowałem w ciemno, że wolę zobaczyć Oviedo.

No i oczywiście podpisuje się obiema rękami pod postem @sko1czek - Sidra to jest to!!! Kuchnia wyśmienita, polecam proste lentejas asturianas.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
tropikey uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 21 Mar 2016 00:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7366
HON fly4free
A czy ktoś z Was kojarzy, dokąd w Oviedo przyjeżdża autobus z lotniska OVD? Podejrzewam, że na dworzec autobusowy koło dworca kolejowego, ale wolałbym się upewnić, a w Internecie akurat tej informacji nie znajduję...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 21 Mar 2016 00:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1519
Loty: 618
Kilometry: 991 353
srebrny
Estacion de Autobuses de Oviedo:
http://www.estaciondeautobusesdeoviedo. ... &MS=0&MN=1
w samym centrum
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 21 Mar 2016 08:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7366
HON fly4free
czyli dobrze podejrzewałem :-)
Dzięki!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 26 Mar 2016 16:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7366
HON fly4free
uzupełnię jeszcze wątek o informację, że zdecydowałem się ostatecznie na Oviedo. Na nocleg wybrałem El Magistral - centralnie położony nieduży hotel za rozsądne pieniądze - ciut ponad 200 zł. ze śniadaniem. Postaram się dać znać po powrocie, czy pozytywne opinie o nim się potwierdziły...
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 26 Mar 2016 18:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1519
Loty: 618
Kilometry: 991 353
srebrny
Bardziej by mnie interesowało, czy pozytywne opinie o Oviedo się potwierdziły :)
Hotelik jak hotelik, ja tam sypiam wszędzie bardzo dobrze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 26 Mar 2016 18:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7366
HON fly4free
sko1czek napisał(a):
Bardziej by mnie interesowało, czy pozytywne opinie o Oviedo się potwierdziły :)


A, to swoją drogą :-)
Góra
 Profil Relacje PM off
sko1czek lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 03 Lip 2016 19:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7366
HON fly4free
Siedzę sobie na lotnisku Asturias, oczekując na lot do MAD, więc zgodnie z obietnicą piszę kilka słów o Oviedo.
Miasto okazało się zgodne z moimi oczekiwaniami, które miałem po przeczytaniu różnych informacji o nim. Wszelkie jego atrakcje są rozmieszczone na stosunkowo kompaktowym terenie, więc na zwiedzanie nie trzeba dużo czasu. Przyleciałem wczoraj wieczorem, rano po śniadaniu ruszyłem i ok. 16.00 byłem gotowy (łącznie ze zjedzeniem po drodze obiadu). Oczywiście, sporo zależy od upodobań, ale jeśli wystarczy Wam - jak w moim przypadku - oglądanie ciekawych miejsc z zewnątrz, to 5 - 6 godzin będzie jak znalazł.
Jest tu trochę pomieszania z poplątaniem. Kilka najbardziej znanych budynków, z katedrą na czele, ma już za sobą wiele setek lat historii, ale większość otaczających je kamienic jest dużo młodszych, co wcale nie ujmuje im urody. Dziś rano odbywał się akurat bieg miejski, więc było troszkę banerów reklamowych, barierek itp. dodatkowych elementów "ozdobnych", ale gdzieś tak po 13.00 wszystko zniknęło i można było robić zdjęcia wolne od sponsorów. W każdą niedzielę, w rejonie starego miasta odbywa się targ, który jest mieszanką pchlego targu z różnymi starociami i wyrobami lokalnymi oraz straganów z dzianinami i "chińszczyzną". Atmosfera jest daleka od wielkomiejskiej, choć w nowszej części miasta mają w zasadzie wszystko, co z wielkimi miastami się kojarzy. Turyście są głównie z Hiszpanii, co powoduje, że z angielskim jest raczej słabo.
Generalnie rzecz ujmując, Oviedo jest urocze, ale nie wiem, czy na tyle, bym mógł je polecać, jako miejsce, które warto odwiedzić "specjalnie". Zdecydowanie warto wpleść je w jakąś większą układankę, ale na cel krótkiego wypadu miejskiego (czyli takiego, jak mój :D ), może być po prostu zbyt małe. W moim wypadku nie miało to znaczenia, bo cel podróży był inny, a odwiedzane miejsca były jedynie przystankami na drodze do jego osiągnięcia.
Co do El Magistral, to trudno mi uwierzyć, by za 47 EUR można było znaleźć w Oviedo coś lepszego. Hotel położony jakieś 2 minuty od katedry, więc w prawdziwym sercu miasta. Z dworca kolejowego i autobusowego idzie się tu ok. 15 minut. Pokoje są niewielkie i dość skromnie urządzone, ale jest wszystko, co potrzebne do spokojnego i wygodnego przenocowania. Śniadanie jest wystarczająco obfite: pieczywo, wędliny, ser, twaróg, miód, dżemy, owoce, jogurty, mleko, płatki, kawa, herbata, soki, jakieś paróweczki i jajka. Jest darmowe wifi, miła obsługa (spełnili moje prośby wysłane przed przyjazdem, nie ma problemu z wydrukowaniem kart pokładowych, przechowali bagaż).
Z lotniska jeździ autobus ALSA za 8 EUR (w drugą stronę analogicznie), który w ok. 40 minut dowozi do dworca w Oviedo. Samo lotnisko równie kompaktowe, jak Oviedo. Zaraz przy hali jest trawnik, na którym można wylegiwać się oczekując na swój lot. Takie prowincjonalne klimaty w pozytywnym tego słowa znaczeniu :-)

Pozdrawiam, Bartek
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 03 Lip 2016 20:18 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1023
niebieski
Miasto "wystąpiło" w filmie Vicky Cristina Barcelona :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group