Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 247 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 03 Lip 2015 15:51 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Dlaczego oszustwo? Każda ze stron ma prawo odstąpić od umowy za odszkodowaniem. Jeśli doświadczenie biznesowe mówi Ci, że masz zawsze przynajmniej x% wolnych miejsc w danym rejsie, to dlaczego nie optymalizować zysku?

Re wyważenie - obstawiałabym właśnie przód (najmniejsza "konkurencja" ze strony paliwa i cargo).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#22 PostWysłany: 03 Lip 2015 16:04 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Kara napisał(a):
Dlaczego oszustwo? Każda ze stron ma prawo odstąpić od umowy za odszkodowaniem.

W większości taryf, na które mnie stać, ja nie mogę. Chyba że to jest właśnie to odszkodowanie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 03 Lip 2015 16:13 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Chyba że świadomie (z przyczyn ekonomicznych) wybiera się taryfę o zaostrzonych warunkach. Zjeść ciastko i je mieć? ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 03 Lip 2015 16:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 1845
Loty: 76
Kilometry: 125 391
niebieski
A3 ATH - JTR, kilkukrotne komunikaty o poszukiwaniu jednego chętnego na 250€ i lot następnym samolotem za 2h, pod dłuższych negocjacjach zgodziła się jakaś para. My się długo zastanawialiśmy nad zgłoszeniem ale że mieliśmy umówiony transport i byliśmy konkretnie zmęczeni odpuściłem żonie ;)
_________________
Image
MOJE RELACJE Z PODRÓŻY
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 03 Lip 2015 16:25 

Rejestracja: 01 Cze 2015
Posty: 51
Loty: 168
Kilometry: 420 802
IMHO dużo zależy też od miejsca z którego "chce się wylecieć". Osobiście wracając AF z FDF przeżyłem:
* pierwszego dnia propozycja rezygnacji z lotu - zaakceptowałem
* drugiego dnia propozycja rezygnacji z lotu - zaakceptowałem
* trzeciego dnia propozycja rezygnacji z lotu - już tym razem odmówiłem bo musiałem wracać do Polski :)

Więc jak widać są miejsca gdzie ovb jest częstym zjawiskiem :)

@Obibok - dlaczego uważasz to za oszustwo? Skoro linia lotnicza optymalizując koszty/przychody sprzedaje więcej biletów niż ma miejsc w samolocie, to w sytuacji gdy jednak "pojawi się więcej pasażerów niż miejsc w samolocie" ponosi tego konsekwencje. Suma sumarum (zwiększone przychody ze sprzedaży większej ilości biletów minus odszkodowania/koszty dla ovb.) i tak wychodzą na tym na plus, bo gdyby tak nie było to by takiej praktyki nie prowadzili :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 03 Lip 2015 16:30 

Rejestracja: 29 Maj 2012
Posty: 46
chyba w 2010 roku, American Airlines MIA-LHR, już przy bramkach boardingu (jakieś 30 minut przed jego rozpoczęciem) przez głośniki proponowali lot następnego dnia, hotel +jedzenie w Miami i 800USD do wykorzystania w AA, warunek: nienadany bagaż. po 15 minutach ponownie powtórzyli komunikat. Niestety gdy udałem się do okienka to ze względu na nadany bagaż (docelowo TXL) nie było szans na skorzystanie

jako ciekawostkę dodam że tuż przed startem wyrzucili awanturującą się pasażerkę z samolotu (moim zdaniem obsługa postąpiła słusznie)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 03 Lip 2015 16:37 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Kara napisał(a):
Chyba że świadomie (z przyczyn ekonomicznych) wybiera się taryfę o zaostrzonych warunkach. Zjeść ciastko i je mieć? ;-)

A ile jest taryf, w których bilet można zwrócić? Mi się chyba nigdy to nie zdarzyło. W tanich liniach to wiadomo, że takiej opcji w ogóle nie ma, a w tradycyjnych to mnie stać tylko na opcje typu "firstminute" czy "crazy".

michalax napisał(a):
@Obibok - dlaczego uważasz to za oszustwo?

Bo widzisz - próbowałem znaleźć jakieś porównanie. Jakąś sytuację, w której przez analogię byłoby to wielkie - no może nie oszustwo, ale draństwo. I jedyne, co mi przychodzi, to bilety lotnicze. Jeśli chcesz kupić ciastko i przy kasie Ci powiedzą, że ono jest zarezerwowane dla Don Gustavo z haciendy za rogiem (co pewnie się nidgy nie wydarzy, bo zarezerwowane nie będzie leżało na półce), to poczujesz się urażony, ale trudno. Ale i to gazety robiłyby z tego skandal. Jeśli będzie to bilet do kina czy na pociąg - to samo, ale też da się przeżyć (ale już widzę te nagłówki, jak to niedobry prywaciarz chce się nachapać i żeruje na klientach).
Ale lot samolotem to co innego. Dla wielu ludzi cena biletu "tradycyjną" linią to oszczędności zbierane miesiącami, a jak lecą na weekend, to jeszcze większą wartością jest czas. Już przesunięcie na kolejny lot bardzo zepsułoby mi weekend. I teraz oni idą - z walizami, z dziećmi, a tu mówią "Won! Bierzcie kasę i wynocha". Dla mnie w tej sytuacji mniejszym dramatem byłoby, gdyby mnie ktoś przy wejściu na lotnisko stłukł po ryju.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 03 Lip 2015 16:44 

Rejestracja: 01 Cze 2015
Posty: 51
Loty: 168
Kilometry: 420 802
Aha - źle Cię zrozumiałem - myślałem że pasażerów "polujących na ovb" uważasz za oszustów :)

Jeżeli mogę znaleźć podobny przykład, choć wiem że nie jest to dokładnie analogiczna sytuacja to ... sprzedaż łącz internetowych. Każdy z klientów w umowie wykupuje łącze "do X Mbps" ale Operator nigdy nie kupuje "Sumy Mbps" od wszystkich klientów - choć teoretycznie powinien - tylko kupuje mniej licząc na to że "nigdy jednocześnie wszyscy klienci nie będą wykorzystywać maksymalnie swojego łącza". Powiedzmy, że to podobne do linii lotniczej, która przewiduje że "prawie zawsze są pasażerowie którzy się nie pojawią" więc można dane miejsce sprzedać 2 razy.

Jeśli chodzi o pociągi to zauważ, że gdy wszystkie miejsca są zajęte to możesz dalej kupić bilet i ... stać na korytarzu. To też jest w sumie ovb - tyle że w liniach nie ma miejsc stojących (a jestem pewien że Wizz, Ryan itp. bardzo by tego chcieli:)

Pozdrowienia
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#29 PostWysłany: 03 Lip 2015 16:47 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Zgaduję, że po jednej na klasę. Obstawiam literki F, C i Y.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 03 Lip 2015 21:50 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
listopad 2012. lot MAD-HAV conviasa przez caracas.
przez moje spoznienie cala czworka czekala na mnie i.... overbooking nie bylo miejsc :-)
wszyscy wsciekli, a ja na to, ze wezcie wyluzujcie, 600 euro na lape za taki numer, super sprawa ;)
no i co ? no i niestety przebookowanie na kolejny lot air europa, o tyle dobrze ze bezposrednio i
bylismy w havanie jakies 1,5 godziny wczesniej :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 03 Lip 2015 22:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lut 2013
Posty: 1402
Loty: 494
Kilometry: 1 102 778
Zbanowany
A może byśmy w tym temacie stworzyli listę lotów+dat na których najłatwiej o overbooking?

Raz mi się trafił chyba w 2003 na trasie FRA-WAW, piątek, LO ostatni lot. Byłem z Mamą. Dostaliśmy po 150 eur, osobne pokoje w Sheratonie, 20 lub 25 eur meal voucher na kolację, śniadanie gratis. Następnego dnia rano upgrade do biznesu.

Poza tym nigdy nie zostałem ale na ZRH - DEL, LIS - WAW (ja plus Dziunia), PRG - WAW, MSQ - WAW, MAD - GRU i pewnie gdzieś jeszcze, gdzie nie pamiętam dostałem upgrade do biznesu. Z biznesu do First jeszcze nigdy :(
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez BusinessClass, 03 Lip 2015 23:24, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 03 Lip 2015 23:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Na PRG-WAW też raz miałem - zamiast Embraera przyleciał ATR i nie wszyscy mogli lecieć. Oferowali oczywiście nocleg plus rekompensatę finansową i lot następnego dnia, ale nie mogłem skorzystać, bo się spieszyłem na ślub kolegi w Polsce.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
BusinessClass lubi ten post.
 
      
#33 PostWysłany: 04 Lip 2015 00:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lut 2014
Posty: 722
niebieski
Jakoś mi się ten temat z Krystyną Jandą skojarzył (poniżej).
A wiecie jak wygląda sytuacja na porannych lotach LOTu z Amsterdamu? Strasznie nie chce mi się zrywać na 7:05;-) Chociaż jak mieliby mi zniwelować koszty weekendu to chyba się nie odprawię i przyjadę grzecznie na tę siódmą :D

"Sobota 31 sierpnia 2013
Wylot z lotniska w Warszawie koszmarny. Przyjechałam jak zwykle dużo wcześniej, a tu exodus! Nie pozwalają ludziom zgłosić się zwyczajnie do odprawy do stanowisk, każą odprawiać się w automatach, a potem dopiero z kartą pokładową i bagażem można podejść do stanowisk odpraw. Automatów do odprawy jest kilka, dwa zepsute. Przed automatami umęczony tłum, ludzie z walizkami, dziećmi, starsi, obcokrajowcy, przerażeni tymi maszynami, dla wielu niezrozumiałymi, krzyczą, denerwują się, wzywają pomocy, a obok sztab pracowników lotniska w milczeniu ich oczekujących, na stanowiskach dotychczasowych odpraw, patrzy na to i czeka. Paranoja. Odprawiam się, w automacie, wystanym w kolejce, ale ten drukuje mi kartę pokładową stand by, bez miejsca w samolocie. Na szczęście z tą kartą mogę podejść już do stanowiska odpraw, do żywego człowieka, po wyjaśnienia, bo wcześniej stewardessa pilnująca wejścia jak Rejtan mnie nie przepuszczała. Podchodzę, pokazuję wydrukowaną kartę. Lecę LOT-em, ale mówią mi - Linie lotnicze - jakbym leciała jakimiś nie wiem jakimi - Linie lotnicze sprzedały więcej biletów niż miejsc w samolocie, ma Pani stand by i tylko jeśli będą miejsca Pani poleci! - Decyduje kolejność odprawiania się!? - Co?!!! Mam uczucie, że kpią. Zaczynam się denerwować, a miało być spokojnie, luksusowo i bez pośpiechu... miły tydzień wakacji. Pani obsługująca mnie dzwoni gdzieś, ścisza głos - pani Janda leci do Paryża tym 8:45 i ma stand by.... po drugiej stronie krótka odpowiedz i odłożenie słuchawki, a miła pani, skrępowana mówi: - ma pani czekać na wolne miejsce. Bierze jednak mój bagaż, przykleja do niego czerwoną kartkę STAND BY, bagaż połyka czarna dziura, a ja odchodzę. Idę jak zwykle wykupić ubezpieczenie na podróż. (...) Dobrze. Przechodzimy i zaczynam, ja - stand by, czekać, zdenerwowana przy wyjściu do samolotu, Paryżowi przypisanemu. Czekam na zlitowanie i wolne miejsce - bo decyduje kolejność odpraw - „było odprawić się w domu przez Internet, wcześniej, to by Pani miała miejsce”. Okazuje się że w takiej sytuacji jest jeszcze kilka osób, zaczynają się nerwowe rozmowy...
Lecimy. Ja przesunięta do klasy biznes, bo tam było wolne miejsce (...)"
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 04 Lip 2015 03:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sty 2012
Posty: 4164
Loty: 1
Kilometry: 282
platynowy
BusinessClass napisał(a):
A może byśmy w tym temacie stworzyli listę lotów+dat na których najłatwiej o overbooking?

Dobry pomysl
Tak, ale to w TS z aktualnymi bookingami z system :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 04 Lip 2015 08:34 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Po co TS? Na takim jednym forum te dane publikowane są otwartym tekstem... :-)
Góra
 Profil Relacje PM off
asdop lubi ten post.
 
      
#36 PostWysłany: 04 Lip 2015 08:48 

Rejestracja: 12 Sty 2014
Posty: 96
Czy overbooking może mnie spotkać takze na lotach z przesiadka ? Zarówno na pierwszym jak i drugim odcinku podróży ? Czy dotyczy tylko pojedynczego lotu ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 04 Lip 2015 08:53 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Na każdym odcinku. Nieważne, z ilu składa się dany lot.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 06 Lip 2015 14:24 

Rejestracja: 26 Cze 2015
Posty: 53
hamada napisał(a):
Czy overbooking może mnie spotkać takze na lotach z przesiadka ? Zarówno na pierwszym jak i drugim odcinku podróży ? Czy dotyczy tylko pojedynczego lotu ?


Leciałem kiedyś ze znajomym do TAS via IST, ja z WAW, on z CPH. Mieliśmy bilety THY. Jego oba loty wykonywał Turkish więc się odprawił na całą trasę w CPH. Mój lot z WAW obsługiwał LOT i na lot IST-TAS musiałem się odprawiać w stanowisku tranzytowym. Efekt: on poleciał, ja zostałem bo zanim odstałem w kolejce do odprawy to już byłem tylko na liście oczekujących.

Co ciekawe: Turkish dał mi voucher, zapewnił hotel i tranzyt ale... żeby skorzystać z hotelu musiałem na lotnisku wykupić turecką wizę! Tego wydatku linia nie zwraca.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 06 Lip 2015 20:34 

Rejestracja: 22 Maj 2012
Posty: 713
Loty: 312
Kilometry: 479 773
srebrny
tom971 napisał(a):
@wtak 'oscylator' na narodowego ? :) Tez nie wiem jaka maja polityke, ale podejrzewam jakiej klasy jest bilet wiec w tym przypadku pradopodobienstwo rosnie
@miloszp opiszesz swojego wtorkowego case'a z 3806? wszystko przed wygladalo cacy..
@Kara nie podkreslaj tego 'late', niepotrzebnie..




w locie mowisz ze jestes ochotnikiem , jak co nie lecisz, wtorkowego jak wtorkorkowego w niedziele w gdn to nawet juz mi dali karte SBY, no i coo i jedna nie przyszla wiec polecialem grrrr
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#40 PostWysłany: 06 Lip 2015 22:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4474
srebrny
Polowanie na klasyczny OB by się nie udało, ale aż 3 osoby czekały, by móc polecieć za kogoś nieobecnego (opóźnienia na innych destynacjach). Przewoźnicy wiedzą co robią :D
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 247 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group