Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 219 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Wiadomość
#201 PostWysłany: 04 Wrz 2018 11:15 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7797
złoty
@Don_Bartoss Obecnie świętokrzyskie,kiedyś część Galicji ,po mleko ,na jagody chodziło się z bańką,ale zamiennie kanka też mówili ;) A kto bez sprawdzenia zna znaczenie słowa pugilares,którego mój dziadek używa do dziś :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#202 PostWysłany: 04 Wrz 2018 11:16 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1319
srebrny
chodziło mi bardziej o to, że odległość od granicy niekoniecznie ma bezpośredni wpływ na używanie bądź nie zapożyczeń z innego języka.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#203 PostWysłany: 04 Wrz 2018 11:20 

miriam napisał(a):
@Don_Bartoss Obecnie świętokrzyskie,kiedyś część Galicji ,po mleko ,na jagody chodziło się z bańką,ale zamiennie kanka też mówili ;) A kto bez sprawdzenia zna znaczenie słowa pugilares,którego mój dziadek używa do dziś :P


Pugilares to portfel.
Nie sprawdzałem. Znam od dawna.
Góra
 PM off
miriam lubi ten post.
 
      
#204 PostWysłany: 04 Wrz 2018 11:24 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6235
HON fly4free
miriam napisał(a):
świętokrzyskie,kiedyś część Galicji ,po mleko ,na jagody chodziło się z bańką,ale zamiennie kanka też mówili
podobnie - bańka - mówiono na kresach wschodnich i ja takie określenie pamiętam z dzieciństwa (tzn. gdy ci kresowianie jeszcze żyli)
z kanką spotkałem się w szkole - tak mówili koledzy, których rodziny na Dolny Śląsk przybyły właśnie z Kielecczyzny lub ze Śląska/Małopolski, oraz zza Warszawy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#205 PostWysłany: 04 Wrz 2018 11:43 

Pacyfa napisał(a):
@Don_Bartoss jaka jest najbardziej polska opcja na naczynie na mleko ???

Nie wiem, może tak jak @pemat wspomniał - bańka. Sporo młodszych ludzi (ale nie bardzo młodych, 25-30 lat) nie kojarzy słowa kanka.
pemat napisał(a):
z kanką spotkałem się w szkole - tak mówili koledzy, których rodziny na Dolny Śląsk przybyły właśnie z Kielecczyzny lub ze Śląska/Małopolski, oraz zza Warszawy

To słowo stało się również popularne na skutek powrotu z robót przymusowych w Niemczech.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#206 PostWysłany: 04 Wrz 2018 11:45 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
Anonymous napisał(a):
Anonymous napisał(a):
Kiedyś to się mówiło "Szczęść Boże".


Dawno temu, jak jeszcze byłem emigrantem w małej mieścinie w Badenii pod Stuttgartem , to wchodząc do knajpy, sklepu, urzędu, cukierni czy gdziekolwiek, nie mówiło się " Guten Tag" czy " Morgen" ale właśnie "Grüss Gott" [ Szczęść Boże"} i zaraz było wiadomo że jesteś swojak , a nie jakiś przyjezdny. Ten zwyczaj trwa do dzisiaj w południowych, katolickich landach. Całkiem miłe.

tez lubie to pozdrowienie, zawsze uzywam w Bawarii jak np. wchodze do sklepu,
tylko cholera miejscowi zawsze wiedza ze ja nietutejszy :-) :-)


Ostatnio edytowany przez Abcn, 05 Wrz 2018 12:35, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#207 PostWysłany: 04 Wrz 2018 11:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3534
srebrny
do zapoznania się przez Prawdziwych Polaków( nieprawdziwi to doskonale wiedza)

http://www.edupedia.pl/map/dictionary/id/8_slownik_wyrazow_obcych.html
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Pacyfa lubi ten post.
 
      
#208 PostWysłany: 04 Wrz 2018 12:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Szalom :D
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#209 PostWysłany: 04 Wrz 2018 12:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
ahoj safanduły ;)
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#210 PostWysłany: 04 Wrz 2018 12:58 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
pbak napisał(a):
chodziło mi bardziej o to, że odległość od granicy niekoniecznie ma bezpośredni wpływ na używanie bądź nie zapożyczeń z innego języka.

oczywiscie ze tak. do granicy ukrainskiej w regionie z ktorego pochodze mam pewnie 50-60 km w linii prostej a nalecialosci zadnych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#211 PostWysłany: 04 Wrz 2018 19:30 

Rejestracja: 06 Sie 2014
Posty: 370
Loty: 115
Kilometry: 240 990
niebieski
miriam napisał(a):
@Don_Bartoss Obecnie świętokrzyskie,kiedyś część Galicji ,po mleko ,na jagody chodziło się z bańką,ale zamiennie kanka też mówili ;) A kto bez sprawdzenia zna znaczenie słowa pugilares,którego mój dziadek używa do dziś :P


Ja znam :) pugilares to inaczej duzy portfel :) przynajmniej w tym rozumieniu jest on postrzegany w podpisach pod eksponatami w Muzeum gdzie pracuje :p
Kanka byla na mleko lub jagody :)
_________________
zapraszam serdecznie :-) na nasz ig: Podróżnicy z Kórnika :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#212 PostWysłany: 09 Wrz 2018 14:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1791
srebrny
Anonymous napisał(a):
"Witam"
"Pozdrawiam"

Co za nowomowa.
Osobiście mi to działa na nerwy. Jakbym oficjalnego maila czytał.

Kiedyś to było fajnie. Gadało się " cześć" po prostu.


Ja myślę, że kariera słowa "witam" w polszczyźnie na dobre rozbujała się za sprawą smsów. Napisz "cześć" na starej dobrej komórce dla dinozaurów... A teraz napisz "witam" :D
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off
becek uważa post za pomocny.
 
      
#213 PostWysłany: 09 Wrz 2018 18:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lut 2017
Posty: 2291
Loty: 582
Kilometry: 931 920
złoty
miriam napisał(a):
A kto bez sprawdzenia zna znaczenie słowa pugilares,którego mój dziadek używa do dziś :P

Wymienne z "pulares". Znamy, znamy. "Wnusiu, podaj mi pulares" :D
_________________
Idąc przez most rzeka płynęła wartkim nurtem.

Także = również / też
Tak że = więc / zatem / dlatego
Góra
 Profil Relacje PM off
miriam lubi ten post.
 
      
 Temat postu: drdydfhhsdf
#214 PostWysłany: 15 Gru 2018 19:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@Pozi bomba, to ciekawy i fascynujacy kraj, bede sledzil. :)
Btw kocham Afryke, a szczegolnie Biede.
Mozna zapytac, gdzie zalatwiales wize?
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sudan 2018
#215 PostWysłany: 15 Gru 2018 20:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@jasiub napisalem prawde, lubie zawiezc usmiech do Afryki tym Biednym ludziom, tak jak nieraz wspominalem w moich postach, ale pewnie niektorym ciezko to zrozumiec.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sudan 2018
#216 PostWysłany: 15 Gru 2018 21:04 

Rejestracja: 14 Wrz 2016
Posty: 113
cccc napisał(a):
lubie zawiezc usmiech do Afryki tym Biednym ludziom, tak jak nieraz wspominalem w moich postach


Mam nadzieję, że nie masz na myśli rozdawnictwa. Jeśli tak, to wyrządzasz więcej szkody niż pożytku. Później łażę po plaży w Kenii i w koło słyszę "give me watch! Give me dollar" wypowiadane dziecięcym głosikiem. Później dorastają razem ze swoim zebraczo roszczeniowym podejściem do białych... A ja nie lubię być traktowany jak chodzący bankomat
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sudan 2018
#217 PostWysłany: 15 Gru 2018 21:05 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3058
złoty
@cccc, ok, sorry, myślałem,że nie napisałeś tego świadomie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sudan 2018
#218 PostWysłany: 15 Gru 2018 21:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
@moderacja wydzielce proszę rozważania @cccc o miłości do innego wątku pod tytułem np dlaczego @cccc kocha biedę? Bo inaczej ten wątek totalnie zakłóci tę unikalną relacje.

el sueño de la razon produce monstruos
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Sudan 2018
#219 PostWysłany: 15 Gru 2018 21:31 

Nie krytykujmy mowy miłości :)
Góra
 PM off
namteH lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 219 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group