Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 219 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna
Autor Wiadomość
#181 PostWysłany: 18 Lip 2017 12:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
Jak już sobie tutaj siedzimy, i odetchnęliśmy z ulga po fałszywym alarmie rowerowych zombie, to muszę dodać parę rzeczy.

Popularyzacja roweru jako środka komunikacji, oprócz oczywistych korzyści, przyniosła pewne niepożądane efekty. Otóż na rowery wsiadły osoby, które uznały to własnie za modę, o której chyba wspomina @Japonka76. Moim zdaniem, tym osobom jest daleko by nazywać ich mianem rowerzystów. Ja ich ochrzciłem użytkownikami rowerów. Jazda rowerem, tak samo jak każdym innym środkiem lokomocji, wymaga zachowania pewnej kultury. Szacunek do pieszych, kierowców samochodów czy w końcu też innych rowerzystów. Niestety, dla części osób jazda na rowerze przypomina wolną amerykankę ale bez udawania czy przygotowanych scenariuszy. Tacy ludzie najbardziej rzucają się w oczy i, jeśli w ogóle ktoś ma opinię o rowerzystach, to zwykle bazuje ją na zachowaniu tychże osobników. Ponadto, ku mojej rozpaczy, częściej można usłyszeć o prawach rowerzystów niż o ich obowiązkach... Pozostaje mieć nadzieję, że natura rozwiąże ten problem :twisted:
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
11 ludzi lubi ten post.
Tom K uważa post za pomocny.
 
      
Stena Line: 24-godzinny rejs przez Bałtyk z noclegiem na statku od 119 PLN/osoba (kod zniżkowy) Stena Line: 24-godzinny rejs przez Bałtyk z noclegiem na statku od 119 PLN/osoba (kod zniżkowy)
Przygoda w Wietnamie: Ho Chi Minh, Da Nang i Hanoi w jednej podróży z Warszawy za 3365 PLN Przygoda w Wietnamie: Ho Chi Minh, Da Nang i Hanoi w jednej podróży z Warszawy za 3365 PLN
#182 PostWysłany: 18 Lip 2017 12:55 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4054
brawo @namteH ;) w końcu zrozumiałeś o co mi chodzi :)
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#183 PostWysłany: 18 Lip 2017 15:32 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Tom K napisał(a):
A czy tym bez rowerów to nie przeszkadza? Tego chyba na 100% nie wiecie, chyba że pilnie studiujecie lokalną prasę i internet pod tego typu kątem.

Oczywiście że przeszkadza, przy czym mówię o Warszawie (Nowy Świat). Jedzie sobie autobus, łapie już i tak przez tych rowerrorystów niezłe spóźnienie, a tu na skrzyżowaniu ze Świętokrzyską podjeżdża taki i wciska się na czerwonym przed pasy. I potem w żółwim tempie jedzie aż do uniwersytetu, a autobus za nim. Codzienny obrazek. Pomijam że wjeżdżają bezczelnie w tłum pieszych - też częsty widok.
Śluzy rowerowe są ok i w cywilizowanych krajach się je stosuje, ale najpierw ktoś musi ocenić, czy w danym miejscu być powinna, zatwierdzić i wdrożyć. A nie że oni sobie sami wyznaczają przepisy. Nawiasem mówiąc mam wrażenie, że całe to zjawisko bierze się stąd, że w Polsce z tą infrastrukturą i zachowaniem innych uczestników ruchu jest jak jest (ja też jeżdżę rowerem do pracy, co świadczy chyba o skłonnościach samobójczych), więc rowerroryści wymyślili, że sami będą sobie egzekwować swoje szczególne uprawnienia.
Góra
 Profil Relacje PM off
Tom K lubi ten post.
 
      
#184 PostWysłany: 31 Lip 2017 13:56 

macq91 napisał(a):
Nie spotykam też żadnych samochodów z ukraińską rejestracją, więc wątpię żeby ich przyjazd do naszego kraju miał jakimkolwiek wpływ na owe statystyki.

Osobówek na ukraińskich rejestracjach widuję opd dostatkiem. A co dotyczy wpływu na statystyki - w ubiegłym tygodniu przekonałem się, jakże znaczący on jest.
Otóż na Ukrainie od 10 lat nie ma obowiązku badań technicznych prywatnych pojazdów. Ciężarówki, autokary, busy - i owszem, muszą, o ile służą prowadzeniu działalności gospodarczej. Z aut osobowych - tylko taksówki widują stacje diagnostyczne. Natomiast prywatne osobówki pod tym względem można cmoknąć w rurę wydechową.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#185 PostWysłany: 04 Wrz 2018 09:29 

"Witam"
"Pozdrawiam"

Co za nowomowa.
Osobiście mi to działa na nerwy. Jakbym oficjalnego maila czytał.

Kiedyś to było fajnie. Gadało się " cześć" po prostu.
Góra
 PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#186 PostWysłany: 04 Wrz 2018 09:41 

Kiedyś to się mówiło "Szczęść Boże".
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#187 PostWysłany: 04 Wrz 2018 09:45 

Albo " Pochwalony" ;)
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#188 PostWysłany: 04 Wrz 2018 10:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2010
Posty: 475
Loty: 190
Kilometry: 367 017
niebieski
@jacakatowice

nie tylko Tobie działa na nerwy

Cytuj:
Dlaczego nie zaczynamy maili od Witam? Słowo witam sygnalizuje nierównorzędność uczestników korespondencji. Witać może pani domu, gdy przychodzą goście, witać może dyrektor uczniów w nowej szkole, witać może też uczestników moderator konferencji naukowej.

W Polsce głośnej usłyszeliśmy o tym językowym problemie za sprawą sekretarza Wisławy Szymborskiej, Michała Rusinka, który oświadczył, że na maile zaczynające się od Witam nie będzie odpisywał.



https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/;8047
http://aleksandrapakula.pl/2017/01/17/dlaczego-nie-zaczynamy-maili-od-witam


Ostatnio edytowany przez smatekk, 04 Wrz 2018 10:02, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#189 PostWysłany: 04 Wrz 2018 10:02 

Jak się pasie - taka forma też istniała i miała wiele zalet, bo można ją było użyć zarówno w stosunku do pasterza jak i barana.
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#190 PostWysłany: 04 Wrz 2018 10:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1519
Loty: 618
Kilometry: 991 353
srebrny
Szczęść Boże.

No to żeście "nowego" Panowie miło i ciepło, tak po staropolsku powitali.
A gdzie, jak to się dawniej mówiło, kindersztuba? Starych wyjadaczy forumowych, a jakże, nie dotyczy?

A kolega Marcin, skoro się chce przywitać, mógłby może kilka rzeczy o sobie napisać, chociażby gdzie i jak jeździ, co go w podróżowaniu interesuje.

https://sjp.pwn.pl/slowniki/kindersztuba.html
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#191 PostWysłany: 04 Wrz 2018 10:04 

Anonymous napisał(a):
Kiedyś to się mówiło "Szczęść Boże".


Dawno temu, jak jeszcze byłem emigrantem w małej mieścinie w Badenii pod Stuttgartem , to wchodząc do knajpy, sklepu, urzędu, cukierni czy gdziekolwiek, nie mówiło się " Guten Tag" czy " Morgen" ale właśnie "Grüss Gott" [ Szczęść Boże"} i zaraz było wiadomo że jesteś swojak , a nie jakiś przyjezdny. Ten zwyczaj trwa do dzisiaj w południowych, katolickich landach. Całkiem miłe.

https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g187293-i117-k5376740-Gruss_Gott_or_Guten_Tag-Bavaria.html
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#192 PostWysłany: 04 Wrz 2018 10:05 

sko1czek napisał(a):
Szczęść Boże.
A gdzie, jak to się dawniej mówiło, kindersztuba? Starych wyjadaczy forumowych, a jakże, nie dotyczy?

Szczęść Boże.

Gdzie się tak mówiło? To jest germanizm.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#193 PostWysłany: 04 Wrz 2018 10:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1519
Loty: 618
Kilometry: 991 353
srebrny
Na Śląsku?

Na Mazowszu, skąd ja pochodzę, też używaliśmy i używamy sporo słów obcego pochodzenia, np. słowa szampon.
Góra
 Profil Relacje PM off
jasiub lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#194 PostWysłany: 04 Wrz 2018 10:12 

@sko1czek, ciekawe. Na Mazowszu za to chyba nie używa się powszechnie słowa kanka (też germanizm, np. kanka na mleko). W zachodniej Polsce jest popularne.
@jacakatowice, katolickie landy w Niemczech zwykle wypadają jakoś tak lepiej:

Załączniki:
dasdas.jpg
dasdas.jpg [ 116.58 KiB | Obejrzany 1670 razy ]


Ostatnio edytowany przez Anonymous 04 Wrz 2018 10:15, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 PM off
Sareth4 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#195 PostWysłany: 04 Wrz 2018 10:12 

Nad wejściem do każdej kopalni na Śląsku wisi wielkie pozdrowienie " Szczęść Boże"


OT trzeba chyba wydzielić. :D


"Pozdrowienia" - taki tytuł się nada ? :mrgreen:
Góra
 PM off
sko1czek lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#196 PostWysłany: 04 Wrz 2018 10:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 2336
Loty: 26
Kilometry: 45 127
platynowy
Chciał dobrze, wyszło jak zawsze ...
:mrgreen:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#197 PostWysłany: 04 Wrz 2018 10:37 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1319
srebrny
@Don_Bartoss - moja babcia z Podlasia używała słowa kanka, a o ukrytą opcję niemiecką jej nie podejrzewam.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#198 PostWysłany: 04 Wrz 2018 10:42 

@pbak, nie twierdzę, że używanie słowa "kanka" ma coś wspólnego z należeniem do opcji niemieckiej. Ciekawi mnie po prostu co zabierano, i w której części Polski, idąc na jagody.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Witam wszystkich
#199 PostWysłany: 04 Wrz 2018 11:01 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
pbak napisał(a):
@Don_Bartoss - moja babcia z Podlasia używała słowa kanka, a o ukrytą opcję niemiecką jej nie podejrzewam.

hmm... slowo kanka slyszalem wielokrotnie w lubelskim :)
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
 
      
#200 PostWysłany: 04 Wrz 2018 11:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
Białystok. W moich okolicach tego słowa używa się powszechnie. Szczerze to nawet nie wiedziałem, że to słowo pochodzenia niemieckiego. W sumie to nie wiem, jaki niegermański odpowiednik zastosować :roll: @Don_Bartoss jaka jest najbardziej polska opcja na naczynie na mleko ???

BTW1 - Na jagody zwykle chodzimy z wiaderkiem lub koszyczkiem ;)

BTW2 - Podpytałem na szybko znajomych z Suwalszczyzny oraz kilku mocnośledzikujących słoików ze Stolycy. Wszyscy znają i używają słowa "kanka" ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 219 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group