Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 81 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#61 PostWysłany: 17 Cze 2020 14:50 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Oczywiście ze będę pisać i wypominać lenistwo niektórym. To forum, nie darmowe biuro podróży. Wystarczy sprawdzić jak tu wyglądało parę lat temu i jak od dwóch lat.
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#62 PostWysłany: 17 Cze 2020 14:59 
Awatar użytkownika

srebrny
ej spoko @Zeus, przejdź się może i zaczerpnij powietrza. Po wpisaniu się tu 2 razy wczoraj rano znaliśmy już Twoje zdanie, kolejne 3 posty nie były nikomu do niczego potrzebne.

podobnie zresztą jak kolejne posty userów @Peer & @potek7

zachęcam moderatorów do działania i wyczyszenia tych paru ostatnich postów zamiast poprawiania literówek
 Relacje PM off
Rockriderr lubi ten post.

#63 PostWysłany: 25 Cze 2020 17:08 

@Zeus: "Lizbona. Miasto, które przytula". Mieszkam w Portugalii od 22 lat. Ta ksiazka nie ma nic wspolnego z prawdziwa Portugalia niestety. Ale kazdy wspolczesnie moze pisac i czytac co chce.
 Relacje PM off
Rockriderr lubi ten post.

#64 PostWysłany: 21 Wrz 2021 13:32 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Loty: 182
Kilometry: 201 784
Przejrzałem ten temat i inne podobne i mam większy mętlik po lekturze niż przed. Stoję przed następującym wyborem. Planuje lecieć do Portugalii na przedłużony weekend

WAW-OPO PT. 07.00-09.50
LIS-WAW WT. 01.10-06.05

Piątek poświęcę na Porto a poniedziałek na Lizbonę w której już byłem ale chce ją zwiedzić bo dziewczyna jeszcze w niej nie była. Docelowo będę poruszał się komunikacją publiczną i musze też przetransportować się pomiędzy miastami. Mam problem jak zagospodarować dwa dni pomiędzy. Stoję przed dylematem co odwiedzić a co olać:

- Sintra i ewentualnie tego dnia Cabo da Roca;
- Guimarares i ewentualnie tego dnia Braga;
- zamiast jechać najszybszym sposobem z Porto do Lizbony odwiedzić np. po drodze którąś z miejscowości: Aveiro, Obidos albo Coimbre.

Coś na pewno muszę odwiedzić. Co według was jest z tego pakietu "must see" a co można spokojnie olać?

Nie interesuje mnie wchodzenie do muzeów ani plażowanie, do tego raczej będę miał szybkie tempo zwiedzania :)
 Relacje PM off  

#65 PostWysłany: 21 Wrz 2021 14:07 

złoty
@klapio Aveiro i Coimbra na jeden dzień to moim zdaniem bardzo dobry pomysł. Aveiro w części nadmorskiej na pierwszą połowę dnia, i Coimbra na popołudnie, wieczór i nocleg - tam kwitnie studenckie życie nocne i wieczorem było bardzo fajnie. My też jechaliśmy tą trasą pociągami i sprawnie to poszło.

Sintra i Cabo też fajne, więc drugi dzień możesz przeznaczyć na nie już z Lizbony.
 Relacje PM off
klapio uważa post za pomocny.

#66 PostWysłany: 21 Wrz 2021 14:13 
Awatar użytkownika

niebieski
Spośród wymienionych przez Ciebie - Obidos i Guimarares. Oba są przepiękne i warte zobaczenia, oba na 2-3h fajnego spaceru po murach i starówce.
Braga ma de facto jedną atrakcję która btw jest też w Lamego i jest tam 10 razy mniej ludzi. Chyba że chcesz odwiedzić stadion ze skałą zamiast trybuny co również polecam.

Coimbra też raczej dupy nie urywa, ale może dlatego że byłem w wakacje i nocne życie studenckie nie istniało, a na pewno nie jest tak ładna jak dwa pierwsze.

Sintra no mnie nie porwała ale niektórym się podoba, aczkolwiek też na pewno będzie tłoczna z racji bliskości stolicy.

Cabo da Roca to też przy okazji, poza ptaszkiem na mapie z najdalej wysuniętym punktem nie ma tam za bardzo co robić.

Aveiro to raczej na wieczór fajny klimat z posiedzeniem sobie w knajpach przy kanałach do zwiedzania tam niewiele i nie zbaczałbym specjalnie ze ścieżki.

Reasumując jeden dzień Braga i Guimarares, drugi w drodze do Lizbony Obidos, ewentualnie pobliskie Peniche jakbyś chciał jeszcze dopchać coś do tego dnia.

Image
 Relacje PM off

#67 PostWysłany: 21 Wrz 2021 20:47 

Loty: 22
Kilometry: 35 063
niebieski
Hej. Czy orientuje się ktoś jaka jest szansa zrobienia w jeden dzień Cabo da Roca i Sintry transportem publicznym ewentualnie jakąś wycieczką zorganizowaną
 Relacje PM off  

#68 PostWysłany: 21 Wrz 2021 20:52 
Awatar użytkownika

złoty
Cabo da Roca wysiasc z autobusu strzelic fote i jechac dalej ? Nigdy w zyciu!!
Wybrac sie na krotki spacer Praia de Aroeira, Praia da Ursa, Praia Adraga
mnie bardziej urzekly jak Cabo da Roca - polecam z czystym sumieniem
w razie watpliwosci wbij na google street view podglad/fotki
 Relacje PM off  

#69 PostWysłany: 22 Wrz 2021 09:51 
Awatar użytkownika

niebieski
Sintra i Cabo w jeden dzień owszem do zrobienia komunikacją publiczną, pytanie po prostu ile chcesz czasu poświęcić na poszczególne atrakcje. Jak widać są i tacy co na Cabo posiedzą pół dnia, a dla niektórych i 8h w Sintrze to mało ;) a wszystko zależy od tego po co tam jedziesz i co Ci się podoba.

Nawiązując do spacerach po klifach, ja osobiście wybieram Guimarares i Bragę.

Image
 Relacje PM off  

#70 PostWysłany: 22 Wrz 2021 10:06 

Sintra jak długi dzień i dużo siły to w jeden dzień można obskoczyć ale czy o to chodzi żeby zaliczać atrakcje, większość przy takim bieganiu pomija moim zdaniem jedną z najfajniejszych atrakcji w Sintrze czyli Monserrate.
 Relacje PM off  

#71 PostWysłany: 22 Wrz 2021 14:14 
Awatar użytkownika

Loty: 90
Kilometry: 113 786
złoty
Norbert Przywarty napisał(a):
jaka jest szansa zrobienia w jeden dzień Cabo da Roca i Sintry transportem publicznym

Wszystko zależy od tego co dokładnie rozumiesz przez "zrobienie Sintry" ;) Jeden dzień spokojnie wystarczy by ogólnie zobaczyć Sintrę oraz zwiedzić jedną, a przy szybkim tempie może dwie ze znajdujących się w niej rezydencji (pałac Pena, ogrody i pałacyk Quinta da Regaleira, pałac Narodowy, pałacyk i ogrody Monserrate, zamek Maurów), a potem jeszcze dotrzeć i wrócić z Cabo da Roca. Wszystko komunikacją publiczną oczywiście. Polecam też pociągiem pojechać do Sintry, tam poruszać się lokalnymi autobusami (szczególnie na Cabo da Roca), a już z Cabo pojechać do Cascais i stamtąd wrócić pociągiem do Lizbony. Ceny biletów Lizbona-Sintra, Lizbona-Cascais są takie same i można obie trasy przejechać na jednej karcie "kolejowej".
 Relacje PM off  

#72 PostWysłany: 23 Wrz 2021 12:20 

Loty: 165
Kilometry: 259 378
srebrny
W Sintrze jest tyle do zobaczenia, że wg mnie warto przeznaczyć pełny dzień.
Cabo da Roca - ładnie, można podziwiać widok na wybrzeże, polecam wycieczkę na Praia da Ursa, jedna z bardziej urokliwych portugalskich plaż. Zejście momentami dość strome, zalecam ubranie dobrych butów.
Cascais - jak na miejską plażę całkiem ok.
Ogólnie trasa z Cascais przez Malveira da Serra do Cabo da Roca i dalej w stronę Sintry bardzo urokliwa - bardzo popularna wśród kolarzy i motocyklistów, świetnej jakości asfalt na odcinku Malveira da Serra - Azoia.
 Relacje PM off  

#73 PostWysłany: 24 Wrz 2021 17:17 
Awatar użytkownika

srebrny
odnośnie postu @klapio :
forumowa hipsterka turystyczna widzę ma się dobrze. W Porto proponują mu spędzać pół dnia (lądowanie o 10, czyli zwiedzanie Porto, po zostawieniu bagaży w hotelu zacznie o ok. 12) ale Obidos albo Guimares obowiązkowo!!! no, co kto lubi, ja bym zrobił inaczej.
Te pół dnia w Porto to jednak bardzo mało, 1 dzień w Lizbonie też, ja bym zwyczajnie w tych dwóch miejscach wolał spędzić więcej czasu, niż jechać do Obidos by obejrzeć kolejny zamek i kolejne miasteczko.... ładne swoją drogą, i może nie powinienem się porównywać, bo po prostu widziałem takich miasteczek masę, ale zabierać czas Lizbonie czy Porto by obejrzeć to Obidos bądź inny kościół w Guimares.... nieeeeee.

są dla mnie dwie rzeczy warte zabrania i tak niedługiego czasu Porto i Lizbonie:
a) Douro Valley Railway
b)Sintra

cała reszta - nie wszystkie wymieniane przez dyskutantów miejsca widziałem, ale większość tak - to wg mnie tzw popierdółki można spokojnie odpuścić przy tak napiętym planie.
Ja bym zrobił tak:
piątek - Porto
sobota - rano Duro Valley Railway, popołudnie / wieczór Porto.
w sumie w sobotę wieczór wolałbym być w Lizbonie niż w Porto, ale może wszystkiego się nie da, nie wiem.

w każdym razie, sobota wieczór albo niedziela rano to pociąg Porto - Lizbona. W niedzielę Lizbona, w poniedziałek..... też Lizbona, ew. Sintra jeśli koniecznie chcesz, jakbyś nie obchodził wszystkich tych zamków to też cyba się można wyrobić w pół dnia (szczerze to nie pamiętam dokładnie) i potem znowu trochę w Lizbonie czegoś pooglądać

komentarz do paru miejsc wymienianych wcześniej:
* Obidos - ładne całkiem, niewielkie miasteczko, spoko zamek, ale chyba nie ma pociągów tam a autobusami wszystko mocno się wydłuży
* Coimbra - tylko dla studenckiego klimatu, więc zalezy kiedy jedziez i ile masz lat
* Aveiro - miasteczko ok, ale nic ujmującego, dla mnie tylko jako wyjazd w kombinacji z Costa Nova (plaża + kolorowe domki), a to razem ładnych parę godzin zajmie
* Guimares, Cabo do Roca - nie byłem, przez Bragę przejechałęm samochodem ale nie chciało mi się wysiadać. Kręciłem się gdzieś w okolicach centrum i nijak mnie nie ujęła (w przeciwieństwie do np. Caminha czy Ponte de Lima, które z samochodu wyglądały super i przekonały mnie, żeby z niego wysiąść )
 Relacje PM off
klapio lubi ten post.

#74 PostWysłany: 24 Wrz 2021 18:25 

niebieski
Wszystkie posty odpowiadające @klapio czytam z zainteresowaniem..i uśmiechem. I...też (po 8 latach podróży wzdłuż przepięknej Portugalii (ten rok pierwszy bez :( )
ośmielam się coś dorzucić. Każde z wymienionych miejsc dla mnie super. Do niektórych (Porto ) wracałam wiele razy.
I tak: podczas tak krótkiej podróży może własnie Porto i wówczas cudna trasa wzdłuż Douro. Tak jak pisze @rw30-kwintesencja Portugalii (krajobrazy )i pierwsza faza win.
Oraz Lizbona, wraz z Cabo da Roca i Sintrą .
A po drodze-po prostu, na ile starczy czasu i sił. aby nie była to gonitwa i MUST SEE , jak to w innym wątku :)
I zawsze można wracać po więcej...
 Relacje PM off
klapio lubi ten post.

#75 PostWysłany: 24 Wrz 2021 18:54 
Awatar użytkownika

złoty
Dla miłośników szeroko pojętej natury, ok. 80km od Porto znajduje się niedawno otwarty najdłuższy / drugi najdłuższy podwieszany most pieszy na świecie - Arouca 516, obok którego znajduje się jedno z wejść do ~8km treku - Paiva Walkways.
Niestety brak bezpośredniej komunikacji zbiorowej, pozostaje wynajęcie auta lub zorganizowany tour (~100 EUR).
Wstęp kosztuje 10 EUR, dzienna liczba wejść jest limitowana, w sezonie bilety były wyprzedane na 2 tygodnie do przodu.

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
Cicha_Woda lubi ten post.

#76 PostWysłany: 26 Wrz 2021 19:45 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Loty: 182
Kilometry: 201 784
Dzięki za rady :) Po waszych radach i szerszej analizie postanowiłem skupić się na Porto i okolicy. Ewentualne pytania to już we właściwym wątku :)
 Relacje PM off  

#77 PostWysłany: 26 Wrz 2021 20:48 

Loty: 13
Kilometry: 31 565
Cytuj:
Obidos - ładne całkiem, niewielkie miasteczko, spoko zamek, ale chyba nie ma pociągów tam a autobusami wszystko mocno się wydłuży
*

Do Obidos prowadzi linia kolejowa, z której sprawnie można dostać się do tamtejszego "miasta zamkowego", ale dojazd koleją z Lizbony trwa ok. 2h. Jednak jak połączy się to z noclegiem w pobliskim Caldas de Rahina (jedna stacja dalej patrząc od Lizbony) to i to miast)eczk)o się zobaczy. Ponadto Caldas to fajny punkt wypadowy na pobliskie plaże.
 Relacje PM off  

#78 PostWysłany: 30 Wrz 2021 09:40 
Awatar użytkownika

niebieski
Ja pragnę tylko zauważyć @rw30 że pytanie nie dotyczyło czy mam dłużej zostać w Porto/Lizbonie a co z poniższych jest warte zobaczenia.
Ale tak już pisałem każdemu podoba się co innego.

A w Guimaraes wart do zobaczenia jest zamek a nie kościół.

Image
 Relacje PM off  

#79 PostWysłany: 30 Wrz 2021 22:16 

Nie wiem czy były wymieniane, ale jak ktoś wypożycza auto to koniecznie klasztory w Tomar, Batalha i Alcobasa. Wszystkie piękne, każdy inny i bez tłumów.

W bonusie koło Tomar akwedukt z chyba XVIII wieku na który można łatwo wleżć i przejść się na wysokości kilkudziesięciu metrów:

Aqueduto do Convento de Cristo - Troço Pegões Altos

#80 PostWysłany: 30 Wrz 2021 22:38 
Awatar użytkownika

srebrny
-- 30 Wrz 2021 21:37 --

kubus571 napisał(a):
Ja pragnę tylko zauważyć @rw30 że pytanie nie dotyczyło czy mam dłużej zostać w Porto/Lizbonie a co z poniższych jest warte zobaczenia.

oczywiście, ale to jest forum dyskusyjne, a nie forum pytanie-odpowiedź, i lekkie zejście z tematu zamiast dokładnej odpowiedzi na pytanie nie jest ani niczym nowym, ani szokującym, tysiące robiło to przede mną i zrobią to po mnie na forum f4f

-- 30 Wrz 2021 21:38 --

kubus571 napisał(a):
A w Guimaraes wart do zobaczenia jest zamek a nie kościół.

aha, postaram się zapamiętać. Ale nie obiecuję.
 Relacje PM off  

[ 81 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości