Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Uniwersalny poradnik o prawach pasażera - nieaktualny, obecnie ULC nic nie da

http://www.fly4free.pl/uniwersalny-pora ... -pasazera/

Wizzair - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
wizzair-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,106445

Ryanair - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
ryanair-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,68109

Ryanair Sun - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
ryanair-sun-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,130312

Uszkodzony/ zaginiony/ opóźniony. bagaż
uszkodzony-zaginiony-opozniony-bagaz,228,21597

Historia lotów z flightradar
historia-lotu-na-flightradar,18,8917

Czy odszkodowanie za lot przysługuje?
UE-UE przysługuje
UE-NONUE przysługuje
NONUE-UE przewoźnik unijny (przynajmniej jeden odcinek) przysługuje
NONUE-UE przewoźnik pozaunijny nie przysługuje


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9423 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359 ... 472  Następna
Autor Wiadomość
#7101 PostWysłany: 27 Paź 2019 21:15 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
Kiedyś był pies,który jeździł koleją to może jego potomkowie teraz latają samolotem ;) http://lubimyczytac.pl/ksiazka/309101/o ... zil-koleja
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic
Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini
#7102 PostWysłany: 27 Paź 2019 21:23 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Oczywiście jako bagaż ;) Nic z tego nie będzie, ale jako ciekawostka jak ludzie kochają swoje pupile, że chcą walczyć o odszkodowanie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7103 PostWysłany: 27 Paź 2019 21:26 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
@ansbach1 Może kochają odszkodowania ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7104 PostWysłany: 28 Paź 2019 22:37 

Rejestracja: 27 Wrz 2019
Posty: 9
W ubiegły piątek miałam lot lufthansą z Wenecji przez Frankfurt do Wrocławia, na jednym bilecie.
Samolot odleciał ciut opóźniony przez co nie zdążyliśmy na przesiadkę do Wrocławia. Kolejny samolot był zapełniony. Zaproponowano nam lot następnego dnia rano.
Otrzymaliśmy nocleg, voucher na kolację i śniadanie. Niestety walizek nie mogliśmy odebrać, w mojej były leki :(
Mam pytanie czy należy nam się odszkodowanie od lufthansy za to w sumie opóźnienie w dotarciu do domu? Składać przez ich stronę?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7105 PostWysłany: 28 Paź 2019 22:57 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2784
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
Możliwe, że się należy. I tak, składać przez ich stronę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7106 PostWysłany: 28 Paź 2019 23:00 

Rejestracja: 27 Wrz 2019
Posty: 9
nie mogę znaleźć: ta możliwość jest czymś poparta?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7107 PostWysłany: 28 Paź 2019 23:19 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Poparta Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7108 PostWysłany: 28 Paź 2019 23:35 

Rejestracja: 21 Lut 2016
Posty: 628
Loty: 128
Kilometry: 184 046
niebieski
@Tosiba pisz maila do Lufthansy - powinni przyznać, bo babcie mojej koleżanki miały podobną historię i kasę dostały :)
_________________
Jestem dziewczyną ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7109 PostWysłany: 29 Paź 2019 09:08 

Rejestracja: 27 Wrz 2019
Posty: 9
@kiimi skoro babcie dostały to spróbuję i ja :twisted:
Góra
 Profil Relacje PM off
kiimi lubi ten post.
 
      
#7110 PostWysłany: 29 Paź 2019 17:42 

Rejestracja: 30 Cze 2018
Posty: 14
Hej,

w piątek 25 października leciałem do Nur Sultan z Krakowa. Bilet miałem zakupiony na LOT. Pierwszy lot z Krakowa do Warszawy został odwołany z powodu braku przylotu z poprzedniego rejsu. W efekcie do Nur Sultan doleciałem z 22h opóźnieniem, mając przebookowany bilet na Lufthansę.

Napisałem do niech reklamację, powołałem się na wyrok sądu I OSK 2497/14 Opóźnienie lotu wynikające z opóźnienia się poprzedniego rejsu nie spełnia przesłanek nadzwyczajnych okoliczności określonych w art. 5 ust. 3 oraz motywu 14 i 15 rozporządzenia (WE) nr 261/2004 ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylającego rozporządzenie nr 295/91.

W Krakowie w piątek 25 października były idealne warunki pogodowe, wszystkie inne samoloty odlatywały. Problem był podobno z pogodą w Warszawie skąd miał przylecieć samolot z poprzedniego rejsu, choć i tam nie wszystkie rejsy były odwołane.

W odpowiedzi dostałem oczywiście że to nie ich wina bo winą była pogoda. Ale z tego co wiem nie powinno to mieć znaczenia, gdyż przewoźnik sam ustala sobie siatkę lotów i mógł to przewidzieć i zrobić większe przerwy między lotami.

Pytanie. Na co jeszcze mogę się powołać pisząc do nich odpowiedź?

Z góry dziękuję!


Ostatnio edytowany przez oogway1, 29 Paź 2019 20:26, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7111 PostWysłany: 29 Paź 2019 19:40 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Czy czytałeś to co napisałeś? Forum nie działa na zasadzie przekazywania myśli. Jeśli zadajesz pytanie mógłbyś napisać więcej szczegółów, takich jak przewoźnika przy okazji wkleić odpowiedź, którą otrzymałeś. Wnioskuję, że nie przeczytałeś wyroku, który zacytowałeś bowiem nie dotyczy on sytuacji, o której piszesz.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7112 PostWysłany: 29 Paź 2019 20:32 

Rejestracja: 30 Cze 2018
Posty: 14
ansbach1 napisał(a):
Czy czytałeś to co napisałeś? Forum nie działa na zasadzie przekazywania myśli. Jeśli zadajesz pytanie mógłbyś napisać więcej szczegółów, takich jak przewoźnika przy okazji wkleić odpowiedź, którą otrzymałeś. Wnioskuję, że nie przeczytałeś wyroku, który zacytowałeś bowiem nie dotyczy on sytuacji, o której piszesz.


Dodałem przewoźnika, fakt, zapomniałem, choć raczej z Krk do Waw lata tylko LOT. Napisałem że w odpowiedzi dostałem że lot był odwolany z przyczyn pogodowych. Konkretnie napisali to:

Uprzejmie wyjaśniamy, że odwołanie ww. lotu nastąpiło w konsekwencji działania niekorzystnych warunków pogodowych. Okoliczności takie traktowane są jako nadzwyczajne, niezawinione przez przewoźnika i jako takie ograniczają one jego odpowiedzialność.


Z tym że i z tym można polemizować, bo kilka lotów było odwołanych, kilka się odbyło w tym czasie.

Dlaczego uważasz że nie przeczytałem wyroku? Dotyczy on sytuacji gdy mój lot jest opóźniony z powodu późnego przylotu z lotu poprzedniego. Samolot z poprzedniego lotu nie przyleciał w ogóle, przez co musieliśmy lecieć następnego dnia. Dokładnie tego dotyczy wyrok. Oni powołują się na pogodę, ja mam dowody że wiele samolotów w tym czasie startowało z Warszawy. Przy czym na pogodę powołali się dopiero w mailu, na lotnisku nic o pogodnie nie było wspominane.
https://prawopasazera.pl/opoznienie_lot ... u,1255,331

Moje pytanie dotyczyło tego czy jest coś na co jeszcze można się powołać pisząc do niech odwołanie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7113 PostWysłany: 29 Paź 2019 20:51 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
W stanie faktycznym tej sprawy warunki pogodowe nie dotyczyły bezpośrednio poprzedzającego odcinka, a pierwszej rotacji.

Opóźnienie to nie stanowi bowiem nadzwyczajnej okoliczności wymienionej w motywie 14 i 15 powołanego rozporządzenia, której przewoźnik lotniczy nie mógł uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków, skoro nie było ono efektem działania czynników zewnętrznych, na które przewoźnik nie miał jakiegokolwiek wpływu.

Pytanie czy było spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7114 PostWysłany: 29 Paź 2019 21:05 

Rejestracja: 30 Cze 2018
Posty: 14
ansbach1 napisał(a):
W stanie faktycznym tej sprawy warunki pogodowe nie dotyczyły bezpośrednio poprzedzającego odcinka, a pierwszej rotacji.

Opóźnienie to nie stanowi bowiem nadzwyczajnej okoliczności wymienionej w motywie 14 i 15 powołanego rozporządzenia, której przewoźnik lotniczy nie mógł uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków, skoro nie było ono efektem działania czynników zewnętrznych, na które przewoźnik nie miał jakiegokolwiek wpływu.

Pytanie czy było spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami.


Uważam że miał wpływ, dlatego że generalnie samoloty tego dnia latały, nie latały przez dośc krótki czas, więc mógł ułożyć siatkę połączeń zapewniając nieco dłuższe przerwy, ponadto pogoda może być uzasadnieniem pod warunkiem, że dotyczy lotu, na który ma się bilet, a nie lotów poprzednich. W przypadku mojego lotu pogoda była odpowiednia, loty z Krakowa odbywały się bez jakichkolwiek przeszkód.

Moje pytanie głównie dotyczy osób które miały już taki problem i udało im się wygrać, na co konkretnie powoływaliście się?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7115 PostWysłany: 29 Paź 2019 21:35 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Orzecznictwo sądu warszawskiego do tej pory mówi, że warunki pogodowe na poprzedzającym odcinku stanowią nadzwyczajną okoliczność.

Obecnie mam około pięćdziesiąt spraw w sądzie dotyczących różnych przypadków, a orzecznictwo znam od 2016 r. więc coś o odszkodowaniu mogę Ci powiedzieć.

Składaj pozew i tyle. Nie licz, że LOT zmieni zdanie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7116 PostWysłany: 29 Paź 2019 21:54 

Rejestracja: 27 Lip 2010
Posty: 238
niebieski
Wetnę się z pytaniem - czy nadzwyczajną okoliczność stanowi też opóźnienie przedostatniego odcinka przed tym odwołanym?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7117 PostWysłany: 29 Paź 2019 22:10 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
W większości wyroków nie, w tym I OSK 2497/14.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7118 PostWysłany: 29 Paź 2019 22:28 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1376
Loty: 804
Kilometry: 1 204 355
srebrny
Anonymous napisał(a):
ansbach1 napisał(a):
Niech to udowodnią.

Lot z Londynu przez Frankfurt
Lufthansa do Aviation ADR nie przystąpiła, ale jest w SOP
https://soep-online.de/welcome.html
Może tam niech udowadniają, jest to możliwe rozwiązanie czyli skarga zamiast sądu?


Odwołałem się od decyzji Lufthansy dot. "nadzwyczajnych okoliczności" czyli "wzmożonego ruchu na płycie lotniska". Grzecznie zaproponowałem negocjacje wysokości rekompensaty (formalnie powinno być 250€ x 2 osoby). Odpowiedź przyszła w ciągu jednego dnia:
"...Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej 261/2004 utrudnienia w ruchu na terenie lotniska należą do okoliczności nadzwyczajnych wykluczających odpowiedzialność przewoźnika a artykuł 14 i 15 Rozporządzenia brzmią następująco:
..(14), ...(15) Za nadzwyczajne okoliczności powinno się uważać sytuację, gdy decyzja kierownictwa lotów w stosunku do danego samolotu spowodowała danego dnia powstanie dużego opóźnienia, przełożenie lotu na następny dzień albo odwołanie jednego lub więcej lotów tego samolotu pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków przez zainteresowanego przewoźnika, by uniknąć tych opóźnień lub odwołań lotów.
W związku z powyższym informujemy, że nasza decyzja jest ostateczna i biorąc pod uwagę fakt, że opóźnienie lotu LH 901 nastąpiło całkowicie niezależnie od przewoźnika lotniczego, informujemy, że Rozporządzenie Europejskie WE 261/2004 nie przewiduje w takim przypadku wypłat odszkodowawczych. Dlatego też nie możemy, niestety spełnić Pańskiego roszczenia dotyczącego wypłacenia odszkodowania ustawowego według Rozporządzenia Europejskiego.
Dodatkowo informujemy, iż raporty mogą być załączone jedynie do wiadomości Urzędu Lotnictwa Cywilnego, bądź innych instytucji przed sądowych, oraz do wiadomości Sądu. Przykro nam, ale nie możemy zamieścić takiego raportu w naszej odpowiedzi.
Od niniejszej decyzji przysługuje odwołanie do: SÖP, Schlichtungsstelle für den öffentlichen Personenverkehr e.V. (https://soep online.de/welcome.html), która to organizacja zapewni niezależną ocenę reklamacji. Lufthansa gotowa jest do poddania się procedurze rozstrzygnięcia sporu ADR (Alternative Dispute Resolution) prowadzonej przez SÖP.
Alternatywną drogą odwołania jest złożenie reklamacji poprzez stronę internetową Komisji Europejskiej. Na stronie http://ec.europa.eu/odr należy wypełnić formularz elektroniczny reklamacji lub skargi..."
Chyba napiszę do tego SOPu...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7119 PostWysłany: 29 Paź 2019 23:06 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Jak będą załączali te raporty to niech zapomną ich przetłumaczyć na język polski przez tłumacza przysięgłego ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7120 PostWysłany: 29 Paź 2019 23:18 

Rejestracja: 17 Kwi 2019
Posty: 2
Słyszałem co mówi orzecznictwo sądu warszawskiego.

Jestem ciekaw, czy spotkaliście się z przypadkiem, gdy złe warunki pogodowe(i w rezultacie opóźnienie) dotyczyły lotu bezpośrednio poprzedzającego dany lot, a mimo to udało się wywalczyć odszkodowanie?


Pytam konkretnie o lot Ryanair FR5086 Pafos-Kraków z 23.10 br.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9423 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359 ... 472  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group