Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Uniwersalny poradnik o prawach pasażera - nieaktualny, obecnie ULC nic nie da

http://www.fly4free.pl/uniwersalny-pora ... -pasazera/

Wizzair - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
wizzair-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,106445

Ryanair - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
ryanair-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,68109

Ryanair Sun - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
ryanair-sun-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,130312

Uszkodzony/ zaginiony/ opóźniony. bagaż
uszkodzony-zaginiony-opozniony-bagaz,228,21597

Historia lotów z flightradar
historia-lotu-na-flightradar,18,8917

Czy odszkodowanie za lot przysługuje?
UE-UE przysługuje
UE-NONUE przysługuje
NONUE-UE przewoźnik unijny (przynajmniej jeden odcinek) przysługuje
NONUE-UE przewoźnik pozaunijny nie przysługuje


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9471 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434 ... 474  Następna
Autor Wiadomość
#8601 PostWysłany: 21 Sty 2023 12:28 

Rejestracja: 17 Maj 2017
Posty: 39
Cześć.

Mam problem i prośbę o poradę. Kupiłem na stronie Lufthansy bilet na dzisiaj na lot GDN - BCN via MUC. Od początku było mało czasu na przesiadkę, bo tylko 40 min. Samolot z GDN wystartował dzisiaj ok. 40 minutowym opóźnieniem. Parę minut po wyładowaniu otrzymałem z Lufthansy voucher na 15 EUR na jedzenie i przebookowany bilet z 10.05 na bodaj 20.25. Paradoks całej sytuacji jest taki, że samolot z MUC do BCN wystartował dopiero o 10.50 (wiem, boarding był zakończony dużo wcześniej). Obsługa ze strony Lufy była jednak bardzo marna. Zero zainteresowania, jak mówiłem, że mam kolejny lot w niedługim czasie, żadnej chęci pomocy. Stewardessa jeszcze w Gdańsku mówiła, że będzie mieć mnie na uwadze i w razie czego będzie informować co dalej, ale jej jedyna informacja była taka, że mam iść z samolotu do autobusu.

Pytanie wobec tego co mogę z tym począć i ewentualnie jak najlepiej ubiegać się o odszkodowanie? Czy liczy się odległość pomiędzy lotniskiem początkowym a docelowym? Wówczas będzie to więcej niż 1500 km. Z MUC do BCN jest mniej.

Najbardziej uwiera mnie fakt, że przez tę sytuację stracę też pieniądze, które wydałem na bilet na wydarzenie w Barcelonie, a na które nie zdążę dotrzeć.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
#8602 PostWysłany: 21 Sty 2023 12:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2013
Posty: 2233
złoty
Odszkodowanie przysługuje gdy opóźnienie jest z winy przewoźnika.
Nic na ten temat nie napisałeś, ale dziś to najpewniej pogoda.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8603 PostWysłany: 21 Sty 2023 13:19 

Rejestracja: 17 Maj 2017
Posty: 39
Bo też nie otrzymałem żadnej informacji, poza tą w Gdańsku, że na lotnisku w Monachium są jakieś problemy. W Gdańsku pogoda była bardzo dobra. W Niemczech jest -2, trochę pada śnieg. Jestem jednak bardzo rozczarowany, bo linia nie zrobiła kompletnie nic, aby pomóc.

Czyli raczej nie ma się co nastawiać na cokolwiek?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8604 PostWysłany: 21 Sty 2023 13:27 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22450
Spróbować możesz, ale z Lufą to poczekasz. I to długo. Liczy się dystans z GDN do BCN.
Po prostu pozbieraj papierki od agentów w gate/transfer desku o powód delay. I na przyszłość dobrze mieć ubezpieczenie podróżnicze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8605 PostWysłany: 21 Sty 2023 13:36 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2333
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
dejw napisał(a):
Bo też nie otrzymałem żadnej informacji, poza tą w Gdańsku, że na lotnisku w Monachium są jakieś problemy. W Gdańsku pogoda była bardzo dobra. W Niemczech jest -2, trochę pada śnieg. Jestem jednak bardzo rozczarowany, bo linia nie zrobiła kompletnie nic, aby pomóc.

Czyli raczej nie ma się co nastawiać na cokolwiek?


MUST: Sprawdź teraz czy są inne połączenia do Barcelony np. innymi liniami lotniczymi, zrób screeny najlepiej jak będzie data etc. Jeśli był inny lot łączony, który przybyłby do BCN wcześniej aniżeli Twój nowy lot masz 400 EUR.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
benedetti uważa post za pomocny.
 
      
#8606 PostWysłany: 21 Sty 2023 13:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4514
złoty
Ale dlaczego zaczynasz z pytaniem o odszkodowanie, jeśli ważny jest dla Ciebie event w Barcelonie to szturmuj help desk na lotnisku w muc, trzeba ich męczyć żeby zmienili lot na inny choćby z przesiadką we fra czy zrh, vie i lecieć, a nie poprzestać na tym co sami zaproponowali i już myśleć o odszkodowaniu, na to przyjdzie czas chyba że pogoda w muc taka że nic się nie da zrobić
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#8607 PostWysłany: 21 Sty 2023 14:06 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8899
Loty: 993
Kilometry: 955 401
platynowy
dejw napisał(a):
W Niemczech jest -2, trochę pada śnieg. Jestem jednak bardzo rozczarowany, bo linia nie zrobiła kompletnie nic, aby pomóc.

No jak pada śnieg, to dla nich prawdziwy armageddon... ;)
A brak pomocy to niestety standard w Lufthansie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#8608 PostWysłany: 21 Sty 2023 15:51 

Rejestracja: 17 Maj 2017
Posty: 39
kostek966 napisał(a):
Ale dlaczego zaczynasz z pytaniem o odszkodowanie, jeśli ważny jest dla Ciebie event w Barcelonie to szturmuj help desk na lotnisku w muc, trzeba ich męczyć żeby zmienili lot na inny choćby z przesiadką we fra czy zrh, vie i lecieć, a nie poprzestać na tym co sami zaproponowali i już myśleć o odszkodowaniu, na to przyjdzie czas chyba że pogoda w muc taka że nic się nie da zrobić

To pierwsze co zrobiłem. Sprawdzałem czy uda się trafić cokolwiek, aby być w Barcelonie najpóźniej chwilę po 15. Wszystkie opcje, które można było brać pod uwagę, nie dawały takiej możliwości.

Co do pogody, trochę pada śnieg, jak pisałem wcześniej, ale jeśli to są warunki, które powodują totalny paraliż to ja nie mam pytań :lol:

@ansbach1 bezpośrednio z MUC do BCN jest jeszcze lot po 15, ale na niego nie było wolnych miejsc.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8609 PostWysłany: 21 Sty 2023 16:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4514
złoty
20 lat temu to nie był problem, dzisiaj jak spadnie odrobinę śniegu to jest armagedon, sam obserwuję to w Poznaniu gdzie drobny śnieg prószy i samoloty robią kółka czekając w kolejce a było nawet odejście na drugi krąg, na szczęście już po fali przylotów i wszyscy wylądowali, ale opóźnienia do 1h
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#8610 PostWysłany: 21 Sty 2023 18:18 

Rejestracja: 04 Gru 2017
Posty: 436
Loty: 188
Kilometry: 657 425
niebieski
@dejw

Przyczyny opóźnienia można się co najwyżej domyślać, ale biorąc pod uwagę, że linia może szukać wymówki (zła pogoda, śnieg) to sprawdzić można chociażby Metary (raporty pogodowe) dla lotniska Monachium właściwe dla godzin Twojego lotu. Brałbym pod uwagę Metary (publikowane są co pół godziny) w przedziale powiedzmy 1 godz. przed rozkładowym startem z Gdańska - bo gdyby były wówczas złe warunki i do tego niekorzystne prognozy, to linia może twierdzić, że opóźniono lot z tego powodu. Są dostępne na flightradar na 72 godz. wstecz, gdy wybierzesz lotnisko - mozna zrobić prt-screen. Tak na szybko, to dzisiaj wg tego żródła w Monachium mieliśmy np.

EDDM 211120Z AUTO 36006KT 320V020 2900 -SN BR BKN013 M02/M03 Q1020 TEMPO 2000 SN

Czyli o 11;20 UTC był słaby śnieg, zamglenie, widzialność 2900m, zachmurzenie od 5/8 do 7/8 pokrycia nieba i podstawa/pułap chmur 130 stóp, tymczasowo/krótkotrwale opad umiarkowany śniegu i widzialność 2000 m.

Czyli poziome widzialności dobre ale podstawa gorzej, jednak powyżej minimów na kat. II jeśli przyrównamy podstawę do wysokość decyzji, co jednak nie przekłada się wprost. Bo albo na wys. decyzji widzi się pas, albo nie, poza tym raport jest co pół godziny a dodatkowo to zachmurzenie nie jest pełne wg raportu a od 5/8 do 7/8.
To oczywiście tylko zgrubna analiza. Nie wiemy, jakie były prognozy, przynajmniej nie wiem, jak je znależć.

A o 12:20 UTC
EDDM 211220Z AUTO 35006KT 320V030 3500 -SN BR SCT012 BKN025 BKN044 M01/M03 Q1020 TEMPO 2000 BKN012

A tu lektura, jak odczytać Metar https://awiacja.imgw.pl/pdf/metar.pdf
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#8611 PostWysłany: 21 Sty 2023 19:12 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2333
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
dejw napisał(a):
kostek966 napisał(a):
Ale dlaczego zaczynasz z pytaniem o odszkodowanie, jeśli ważny jest dla Ciebie event w Barcelonie to szturmuj help desk na lotnisku w muc, trzeba ich męczyć żeby zmienili lot na inny choćby z przesiadką we fra czy zrh, vie i lecieć, a nie poprzestać na tym co sami zaproponowali i już myśleć o odszkodowaniu, na to przyjdzie czas chyba że pogoda w muc taka że nic się nie da zrobić

To pierwsze co zrobiłem. Sprawdzałem czy uda się trafić cokolwiek, aby być w Barcelonie najpóźniej chwilę po 15. Wszystkie opcje, które można było brać pod uwagę, nie dawały takiej możliwości.

Co do pogody, trochę pada śnieg, jak pisałem wcześniej, ale jeśli to są warunki, które powodują totalny paraliż to ja nie mam pytań :lol:

@ansbach1 bezpośrednio z MUC do BCN jest jeszcze lot po 15, ale na niego nie było wolnych miejsc.


A lot łączony?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
kostek966 lubi ten post.
 
      
#8612 PostWysłany: 21 Sty 2023 19:23 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7921
HON fly4free
@Przemm: warunki warunkami, ale nawet jeśli same w sobie są dobre do startów / lądowań to już np. niewielki opad śniegu może zakłócić pracę lotniska - im większe (większy ruch) to tym na ogół bardziej to odczuwalne, bo spada choćby standardowa przepustowość. Jeśli dane lotnisko jest w stanie obsługiwać powiedzmy 30 startów na godzinę, to w sytuacji opadu, konieczności większej separacji maszyn, odśnieżania pasa co jakiś czas itp. ta przepustowość może spaść np. do 15 a wtedy gotowe są opóźnienia
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
 
      
#8613 PostWysłany: 21 Sty 2023 19:47 

Rejestracja: 04 Gru 2017
Posty: 436
Loty: 188
Kilometry: 657 425
niebieski
@marek2011
Oczywiście, zgoda. To była tylko podpowiedź w razie gdyby linia zasłaniała się, że "był opad śniegu a zatem opóźnienie od nas nie zależy". Więc można wówczas pokazać, że opad był słaby (-SN) a widzialności poziome dobre. A wszystko w sytuacji opóźnionego wylotu a nie oczekiwania w holdingu na odśnieżenie drogi startowej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8614 PostWysłany: 21 Sty 2023 19:52 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8587
złoty
Przewoźnika nie obchodzą argumenty pasażera.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8615 PostWysłany: 25 Sty 2023 21:09 

Rejestracja: 17 Maj 2017
Posty: 39
Bardzo Wam dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Napisałem do Lufthansy, zobaczymy co będzie. Z pewnością dam znać jak się temat zakończył.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8616 PostWysłany: 29 Sty 2023 11:36 

Rejestracja: 21 Lis 2022
Posty: 5
Witam, miałem taką sytuację bilety kupione za pośrednictwem Air Canada, częściowo realizowane przez lufthanse:
Planowany lot SJO-YUL-FRA-BER
Parę godzin przed wylotem dostałem informację że wylot z SJO jest opóźniony o ok. 5h i z racji tego, że nie zdarzę się przesiąść w Montrealu, to przebukowali mi loty z pominięciem Kanady (SJO-FRA-BER) a sam wylot opóźnił się o ok. 10h w stosunku do planowanego. Czy z racji tego przysługuje mi jakieś odszkodowanie? Z góry dziękuję za każdą pomoc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8617 PostWysłany: 29 Sty 2023 14:02 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8587
złoty
A przylot?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8618 PostWysłany: 29 Sty 2023 14:26 

Rejestracja: 21 Lis 2022
Posty: 5
Przylot opóźnił się o ponad 8h względem planowanego
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8619 PostWysłany: 29 Sty 2023 15:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lis 2011
Posty: 538
Loty: 57
Kilometry: 114 059
niebieski
Wydaje mi się, że się nie należy z racji tego, że to Air Canada zawaliła, a oni nie podlegają regulacjom UE.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8620 PostWysłany: 29 Sty 2023 15:19 

Rejestracja: 04 Gru 2017
Posty: 436
Loty: 188
Kilometry: 657 425
niebieski
timu napisał(a):
Wydaje mi się, że się nie należy z racji tego, że to Air Canada zawaliła, a oni nie podlegają regulacjom UE.


Ale art. 3 ust. 5 stanowi, że przepisy mają zastosowanie do każdego przewoźnika (a nie tylko unijnego) o ile spełnia warunki opisane w ust. 1 ( czyli w tym przypadku lot z państwa trzeciego i lądowanie na lotnisku państwa cżłonkowskiego). A tu chyba tak właśnie było, jak rozumiem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9471 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434 ... 474  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group