Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 361 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 19  Następna
Autor Wiadomość
#181 PostWysłany: 16 Lip 2021 01:00 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8594
złoty
A powinien. Wiadomo przecież, że ignorantia iuris nocet.
Góra
 Profil Relacje PM off
marek2011 lubi ten post.
 
      
Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia
Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN
#182 PostWysłany: 16 Lip 2021 01:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2018
Posty: 2022
Loty: 177
Kilometry: 410 606
platynowy
@ansbach1 Ale jak to nie ma obowiązku szukania ochotników? Jeśli w przepisach jest zwrot "powinien" to w języku prawniczym i orzecznictwa sądowego jest to równoznaczne z "ma obowiązek", "jest obowiązany" a nie z tym co nam się intuicyjnie może wydawać, że "może powinien, ale może nie musi".
Ja nie jestem prawnikiem, więc może i się mylę i o czymś dodatkowym nie wiem, ale tyle wiem od prawników i ze szkoleń prawnych. ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
pcefun uważa post za pomocny.
 
      
#183 PostWysłany: 16 Lip 2021 08:19 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11346
Loty: 482
Kilometry: 757 010
boots napisał(a):
A powinien. Wiadomo przecież, że ignorantia iuris nocet.

Tak, tak - a na lotnisko najlepiej od razu przyjść z prawnikiem :roll:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
pcefun uważa post za pomocny.
 
      
#184 PostWysłany: 16 Lip 2021 08:51 

Rejestracja: 13 Sie 2013
Posty: 17
[quote][/quote] Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Być może sytuację można by rozwiązać w lepszy sposób, ale będąc tam na miejscu byliśmy pod dużą presją czasu i stresu. Na pokładzie był już tato osoby, która miała nie lecieć. Tato, który otrzymał od nas w prezencie ten wyjazd do Mołdawii i nagle okazuje się, że na wycieczkę nie leci jego syn. Solidarność jak widać nie popłaca, ale będąc drugi raz w tej samej sytuacji zrobiłbym tak samo.

Patrząc z boku wszystko może wyglądać bardzo prosto, ale tak nie było.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#185 PostWysłany: 16 Lip 2021 09:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3536
srebrny
czyli lecąc grupa trzeba być po prostu na początku kolejki :idea:
podpiąć do wiki :!:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
#186 PostWysłany: 16 Lip 2021 09:11 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11346
Loty: 482
Kilometry: 757 010
@becek z opisu sytuacji wynika, że grupa nie była ostatnimi pasażerami na bramce, po nich przechodzili następni - czyli jedna osoba już wcześniej była "wytypowana". Pytanie na jakiej podstawie - może ostatni w odprawie online?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#187 PostWysłany: 16 Lip 2021 09:13 

Rejestracja: 21 Sty 2015
Posty: 2158
Loty: 138
Kilometry: 282 808
HON fly4free
W pierwszej kolejności sprawdzić czy jest pełny samolot, jeżeli tak to pchać się na początek kolejki ;)

FR podobno zrezygnował z overbookingu ( info niepotwierdzone) na czas covidu. Na moim locie do Malagi przy pełnym samolocie nic się nie działo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#188 PostWysłany: 16 Lip 2021 09:30 

Rejestracja: 13 Sie 2013
Posty: 17
Bilety na pewno były wyprzedane, bo dzień przed wylotem sprawdzałem. Odprawę robiliśmy dwie godziny przed wylotem z poziomu aplikacji.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#189 PostWysłany: 16 Lip 2021 09:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Lut 2014
Posty: 2886
Loty: 419
Kilometry: 793 822
srebrny
Czyli @Kashpir miał rację. Odprawiliście się pewnie jako ostatni. A miejsca wszyscy mieliście przydzielone?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#190 PostWysłany: 16 Lip 2021 10:13 

Rejestracja: 13 Sie 2013
Posty: 17
Tak miejsca mieli wszyscy. Dopiero przed rękawem dowiedzieliśmy się, że kolegi miejsce jest zdublowane, i kilku pozostałych osób niezwiązanych z nami również nie wpuścili.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#191 PostWysłany: 16 Lip 2021 12:25 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 3242
srebrny
To duży minus dla obsługi bramki że nie pozwoliła zostać całej waszej grupie a na te miejsca nie wpuścili pozostałych ofiar overbookingu. Niestety waszej sytuacji to nie zmienia.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
pcefun uważa post za pomocny.
 
      
#192 PostWysłany: 16 Lip 2021 14:29 

Rejestracja: 16 Lip 2021
Posty: 1
Cześć , weźcie teraz pod uwagę , ze lecicie ze znajomymi w najbliższym czasie , albo z żona lub dzieckiem , macie jeden bilet , odprawiliscie się , macie już kartę pokładową i miejsce w samolocie . Ty wchodzisz na pokład a żona albo dziecko albo znajomi zostają … bo jest overbooking. Tak wam się tez może zdarzyć i ciekaw jestem jakie podejmiecie decyzje pod presja czasu , obsługi , ludzi na pokładzie , myśląc o tych co zostają ! To może się Wam tez zdarzyć chociażby dziś , bo polityka Wizz na to pozwala a my się na to godzimy . I to trzeba przerwać , zmienić i walczyć. Dlatego kibicuje Wam chłopaki , walczcie z systemem i nie słuchajcie tych chłodno kalkulowanych opinii ludzi co znają się na wszystkim i by poleciecli bo znają prawo lotnicze a pewnie nigdy samolotem nie lecieli .
Góra
 Profil Relacje PM off
Nikt lubi ten post.
 
      
#193 PostWysłany: 16 Lip 2021 14:48 

Rejestracja: 13 Sie 2013
Posty: 17
BodyFit napisał(a):
Cześć , weźcie teraz pod uwagę , ze lecicie ze znajomymi w najbliższym czasie , albo z żona lub dzieckiem , macie jeden bilet , odprawiliscie się , macie już kartę pokładową i miejsce w samolocie . Ty wchodzisz na pokład a żona albo dziecko albo znajomi zostają … bo jest overbooking. Tak wam się tez może zdarzyć i ciekaw jestem jakie podejmiecie decyzje pod presja czasu , obsługi , ludzi na pokładzie , myśląc o tych co zostają ! To może się Wam tez zdarzyć chociażby dziś , bo polityka Wizz na to pozwala a my się na to godzimy . I to trzeba przerwać , zmienić i walczyć. Dlatego kibicuje Wam chłopaki , walczcie z systemem i nie słuchajcie tych chłodno kalkulowanych opinii ludzi co znają się na wszystkim i by poleciecli bo znają prawo lotnicze a pewnie nigdy samolotem nie lecieli .


Dzięki. :D :D


p.s. muszę o to zapytać. Znamy się? :lol: :lol:


Ostatnio edytowany przez pcefun, 16 Lip 2021 17:00, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#194 PostWysłany: 16 Lip 2021 15:55 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2605
Loty: 243
Kilometry: 297 179
Kashpir napisał(a):
A takie pytanie: Wizzair w przypadku overbookingu nie robi przy bramce "oferty" dla pasażerów tylko sam wybiera nieszczęśników? I tak ich to przecież kosztuje, a chętni zwykle się znajdują (przynajmniej z tego, co mi wiadomo).

Zeus napisał(a):
W KRK jest oferta. Czasami nawet błaganie o ludzi żeby poszli.


Mały ot z mojej strony ale w LO przy overbookingu wytypowanej osobie bardzo zależało żeby lecieć a ja zgłosiłem się na ochotnika że mogę się z nią zamienić i LO się nie zgodził. Obaj z podręcznymi. Ale to może wynikało z faktu że już wcześniejszy lot ta osoba miała odwołany i może LO oszacował że zapłaci raz 250 € a nie 2 x 250€.


A co do podróżowania na jednej rezerwacji to w cale nie jestem pewien czy Sąd nie potraktowałby tego jako wspólnej podróży a przez to uznał że przewoźnik nie powinien "rozbijać" rezerwacji. Wydaje mi się że jeżeli na rezerwacji było kilku pasażerów, to w pierwszej kolejności przewoźnik powinien szukać ochotnika wśród osób podróżujących samodzielnie.

Z przytoczonego w artykule z Rzepy uzasadnienia:
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-u ... -521570584

Cytuj:
Ustalając stan faktyczny w sprawie i dokonując jego oceny Prezes ULC nie uwzględnił w sposób prawidłowy okoliczności, iż zaplanowany przez skarżących przelot był objęty jedną rezerwacją i fakt, iż wolą tych podróżnych było wspólne podróżowanie był przewoźnikowi niewątpliwie znany. Pominięcie tych okoliczności doprowadziło do konkluzji, iż brak jest podstaw do uznania, że przesłanki z art. 4 ust. 3 rozporządzenia zostały spełnione jedynie wobec jednej osoby z rodziny skarżących, a nie wobec wszystkich czterech osób. Tymczasem okoliczność posiadania jednej rezerwacji i wynikająca z tego faktu wola wspólnego podróżowania oraz to, iż nie była to przypadkowa grupa, ale małżonkowie i ich małoletnie dzieci w ocenie Sądu sprawiają, że brak jest podstaw do stwierdzenia, iż odmowa przyjęcia na pokład w rozumieniu art. 2 lit. j rozporządzenia nr 261/2004 rodzi uprawnienia wynikające z art. 4 ust. 3 tego rozporządzenia jedynie dla jednej osoby, a nie dla wszystkich tych osób.


Zgadzam się z przedmówcami piszącymi wcześniej że wychodzenie z samolotu przez resztę współpasażerów było błędem ale jednak osobiście będąc w takiej sytuacji jak jest obecnie @pcefun pozew w imieniu wszystkich osób na rezerwacji bym złożył bo sytuacja jest niejednoznaczna. Piszę to z perspektywy osoby która zdała w tym roku egzamin adwokacki.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
pcefun uważa post za pomocny.
 
      
#195 PostWysłany: 16 Lip 2021 16:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2018
Posty: 2022
Loty: 177
Kilometry: 410 606
platynowy
Panowie postąpili nieco nieroztropnie wychodząc z samolotu, ale też należy spróbować postawić się w ich sytuacji. Wyobraźcie sobie, że lecicie z żoną/kochanką/70-letnią mamą (niepotrzebne skreślić) lub odpowiednikami płci męskiej, którzy kompletnie nic nie ogarniają w kwestii podróży bo przecież Wy się wszystkim zajmujecie. Nagle rozdzielają Was na wielkim lotnisku w obcym kraju (bo podobno mogą). Myślę, że każdy poczułby się mocno dyskomfortowo, a wielu puściłyby nerwy i wysokość statusu na forum fly4free jest tu bez znaczenia. Uważam, że takie praktyki przewoźników powinny być niedopuszczalne.
Inna sprawa, że koledzy/koleżanki próbują ukazać jaki jest stan faktyczny bez wchodzenia w kwestie emocjonalne. Nie ma co się więc obrażać ani obruszać na "chłodno kalkulowane opinie ludzi znających się na wszystkim".
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
pcefun uważa post za pomocny.
 
      
#196 PostWysłany: 16 Lip 2021 17:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Lut 2014
Posty: 2886
Loty: 419
Kilometry: 793 822
srebrny
pcefun napisał(a):
-- 15 Lip 2021 12:29 --


4 osoby z naszej szóstki były na jednym bilecie.
html


A ten, którego zatrzymali był na rezerwacji czterosobowej czy całkiem osobnej?! Skąd przewoźnik miał wiedzieć, że lecicie razem w szóstkę? Overbooking nie dotyczył dziecka ani staruszki. To wy uznaliście, że dorosły chłop nie poradzi sobie w obcym mieście. Teraz to już i tak pozamiatane. Bo co wam przyjdzie z dobrych rad, że trzeba było nie wsiadać. Tyle tylko, że wasza historia to cenne informacje dla innych forumowiczów.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
snooka lubi ten post.
 
      
#197 PostWysłany: 16 Lip 2021 18:19 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2336
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
benedetti napisał(a):
@ansbach1 Ale jak to nie ma obowiązku szukania ochotników? Jeśli w przepisach jest zwrot "powinien" to w języku prawniczym i orzecznictwa sądowego jest to równoznaczne z "ma obowiązek", "jest obowiązany" a nie z tym co nam się intuicyjnie może wydawać, że "może powinien, ale może nie musi".
Ja nie jestem prawnikiem, więc może i się mylę i o czymś dodatkowym nie wiem, ale tyle wiem od prawników i ze szkoleń prawnych. ;)


Zarzut zasadny, tylko dla mnie to lex imperfecta, która nie rodzi po stronie żadnej sankcji.
klapio napisał(a):
Kashpir napisał(a):
A takie pytanie: Wizzair w przypadku overbookingu nie robi przy bramce "oferty" dla pasażerów tylko sam wybiera nieszczęśników? I tak ich to przecież kosztuje, a chętni zwykle się znajdują (przynajmniej z tego, co mi wiadomo).

Zeus napisał(a):
W KRK jest oferta. Czasami nawet błaganie o ludzi żeby poszli.


Mały ot z mojej strony ale w LO przy overbookingu wytypowanej osobie bardzo zależało żeby lecieć a ja zgłosiłem się na ochotnika że mogę się z nią zamienić i LO się nie zgodził. Obaj z podręcznymi. Ale to może wynikało z faktu że już wcześniejszy lot ta osoba miała odwołany i może LO oszacował że zapłaci raz 250 € a nie 2 x 250€.


A co do podróżowania na jednej rezerwacji to w cale nie jestem pewien czy Sąd nie potraktowałby tego jako wspólnej podróży a przez to uznał że przewoźnik nie powinien "rozbijać" rezerwacji. Wydaje mi się że jeżeli na rezerwacji było kilku pasażerów, to w pierwszej kolejności przewoźnik powinien szukać ochotnika wśród osób podróżujących samodzielnie.

Z przytoczonego w artykule z Rzepy uzasadnienia:
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-u ... -521570584

Cytuj:
Ustalając stan faktyczny w sprawie i dokonując jego oceny Prezes ULC nie uwzględnił w sposób prawidłowy okoliczności, iż zaplanowany przez skarżących przelot był objęty jedną rezerwacją i fakt, iż wolą tych podróżnych było wspólne podróżowanie był przewoźnikowi niewątpliwie znany. Pominięcie tych okoliczności doprowadziło do konkluzji, iż brak jest podstaw do uznania, że przesłanki z art. 4 ust. 3 rozporządzenia zostały spełnione jedynie wobec jednej osoby z rodziny skarżących, a nie wobec wszystkich czterech osób. Tymczasem okoliczność posiadania jednej rezerwacji i wynikająca z tego faktu wola wspólnego podróżowania oraz to, iż nie była to przypadkowa grupa, ale małżonkowie i ich małoletnie dzieci w ocenie Sądu sprawiają, że brak jest podstaw do stwierdzenia, iż odmowa przyjęcia na pokład w rozumieniu art. 2 lit. j rozporządzenia nr 261/2004 rodzi uprawnienia wynikające z art. 4 ust. 3 tego rozporządzenia jedynie dla jednej osoby, a nie dla wszystkich tych osób.


Zgadzam się z przedmówcami piszącymi wcześniej że wychodzenie z samolotu przez resztę współpasażerów było błędem ale jednak osobiście będąc w takiej sytuacji jak jest obecnie @pcefun pozew w imieniu wszystkich osób na rezerwacji bym złożył bo sytuacja jest niejednoznaczna. Piszę to z perspektywy osoby która zdała w tym roku egzamin adwokacki.


Miałem podobną sytuację też zapytałem i też się nie zgodzili. Wydaje mi się, że pracownik nie chciał, abym uzyskał odszkodowanie, bo tego chciałem.

Pozew do sądu w Berlinie i ryzyko kosztów procesu dla sprawdzenia, to zbyt nieroztropne. Pasażerowie nie podejmują ryzyka, gdy sprawa jest oczywista.

Problem ten jest podobny do sytuacji, gdy pasażer nie leci, a lot był opóźniony. Sądy oddalają powództwa, bo nie poniósł straty czasu, chyba że podróż utraciła dla niego sens.

Odszkodowania lotnicze to pasjonujące zagadnienie, pełne zawiłości, niespodzianek, które bazuje na tysiącach orzeczeń i doświadczeniu życiowym. Każda sprawa jest inna i ile głów tyle opinii ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#198 PostWysłany: 16 Lip 2021 19:20 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3597
srebrny
Ja świetnie rozumiem tego typu sytuację, bo gdyby moją żonę wpuścili do samolotu, a mnie nie, to biedna nie wiedziałaby gdzie ma nocleg zabukowany, co warto w danym mieście zobaczyć i pewnie nawet kiedy ma lot powrotny. ;) Poziom stresu zagrażający życiu! :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#199 PostWysłany: 16 Lip 2021 19:24 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8594
złoty
Rozdzielenie najbliższej rodziny (szczególnie podróżującej z dziećmi), to nie to samo, co grupy znajomych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#200 PostWysłany: 16 Lip 2021 19:49 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2605
Loty: 243
Kilometry: 297 179
@boots pełna zgoda, ale kilku pasażerów na jednej rezerwacji to też nie to samo, co gdyby każdy z nich miał osobny PNR.

@ansbach1 nie zwróciłem uwagi że sytuacja miała miejsce w Niemczech, to rzeczywiście zmienia trochę postać rzeczy co do kosztów w dochodzeniu roszczenia przed Sądem. Chociaż tak mi przychodzi to głowy, to jeszcze podjęcie próby w uzyskaniu odszkodowania w niemieckim odpowiedniku ULC. Udało mi się kiedyś uzyskać tym sposobem odszkodowanie od Turkish Airlines. Nie wiem jak jest obecnie ale parę lat temu ta niemiecka ścieżka administracyjna była dużo bardziej skuteczna niż polska.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 361 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 19  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group