Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 03 Sie 2020 08:23 

Rejestracja: 03 Sie 2020
Posty: 2
Hej,

mam dwa pytania związane z podróżowaniem po Europie.
W każdym kraju ze strefy Schengen mogę przebywać 90 dni w ciągu każdego 180 dniowego okresu.

1. Mogę np przebywać w Hiszpanii 30 dni, w Grecji 30 dni i Niemczech 30 dni i później muszę zjechać do Polski czy te 90 dni to w każdym kraju czyli, 90 dni w Hiszpanii, 90 dni w Grecji i 90 dni w Niemczech ?.

2. Obywatel Ukrainy przebywający w Polsce 12 lat, posiadający kartę pobytu, może wjechać do strefy Schengen na 30 dni czy na 90 dni ?

Dzięki za odp.

Pozdrawiam :)


Ostatnio edytowany przez Abcn 03 Sie 2020 13:05, edytowano w sumie 2 razy
*Schengen + czy pytania dotyczą dwu różnych osób ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast
Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN
#2 PostWysłany: 03 Sie 2020 11:54 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
1. Jeżeli masz wizę Schengen, to 90-dniowy pobyt na 180 dni liczy się łącznie na całą strefę Schengen, czyli możesz przebywać 30 dni w Niemczech, 30 dni w Grecji, 30 dni w Hiszpanii. W praktyce jest wymagane, żeby państwo, które wystawiło wizę było głównym celem podróży - czyli narażasz się na problem, jeżeli np. z polską wizą Schengen pojedziesz od razu do Niemiec i Hiszpanii i nic nie będzie wskazywało na to, że masz zamiar w ogóle odwiedzić Polskę. Jeżeli Polska będzie częścią większej trasy, to powinno być OK.

2. Z polską kartą pobytu możesz przebywać w Polsce bez ograniczeń w okresie jej ważności, a w innych państwach strefy Schengen łącznie do 90 dni na każde 180. W praktyce tego nikt dokładnie nie sprawdza, bo nie ma kontroli na wewnętrznych granicach, więc problematyczne są tylko przypadki oczywiste, jak np. ktoś, kto mieszka rok we Włoszech z polską kartą pobytu albo podejmuje nielegalną pracę w innym państwie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 03 Sie 2020 13:12 

Rejestracja: 03 Sie 2020
Posty: 2
Dzięki za odpowiedź.

Abcn, pierwsze pytanie dotyczy obywatela Polski.
Drugie chciałem sprecyzować bo jak osoba z Ukrainy 3 lata temu pytała się przy odbiorze karty to powiedzieli jej że może wyjechać na 30 dni w celach turystycznych.


Ostatnio edytowany przez Gadekk, 03 Sie 2020 13:36, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 03 Sie 2020 13:58 

Rejestracja: 14 Wrz 2019
Posty: 142
Adamix napisał(a):
Hej,

mam dwa pytania związane z podróżowaniem po Europie.
W każdym kraju ze strefy Schengen mogę przebywać 90 dni w ciągu każdego 180 dniowego okresu.

1. Mogę np przebywać w Hiszpanii 30 dni, w Grecji 30 dni i Niemczech 30 dni i później muszę zjechać do Polski czy te 90 dni to w każdym kraju czyli, 90 dni w Hiszpanii, 90 dni w Grecji i 90 dni w Niemczech


Dziwne pytanie... Od 2004 r. Polska należy do Unii. W tej sytuacji limit przebywania obywatela RP w innych krajach UE jest, że tak powiem, dożywotni. Mam nadzieję, że pomogłem ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 03 Sie 2020 15:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2017
Posty: 716
Loty: 27
Kilometry: 45 291
Zbanowany
niebieski
Tak do końca dożywotni to nie, bo jednak dowód osobisty jest ważny 10 lat, więc prędzej czy później trzeba będzie do Polski wrócić, żeby wyrobić nowy na kolejne 10 lat ;)
_________________
Rowerowe podróże i nie tylko: https://www.facebook.com/rowerowepodrozetuitam
Zapraszam do polubienia (:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 03 Sie 2020 15:07 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
Dokładnie tak. Jako obywatel Polski masz prawo nieograniczonego przebywania i osiedlania się w innych państwach UE. W większości z nich po pewnym czasie musiałbyś się zameldować, ale nie mogą Ci odmówić.

@NikodemFM, to prawo jest dożywotnie, bo dokumenty można też wyrabiać przez konsulat, bez powrotu do kraju, chociaż jest to droższe i bardziej uciążliwe.

Myślałem, że pytanie dotyczyło obywateli Ukrainy, bo to w ich przypadku stosuje się zasadę "90 na 180 dni". Zresztą zapomniałem przy okazji o tym, że przecież Ukraina ma ruch bezwizowy, więc nie trzeba mieć wizy Schengen, wystarczy paszport biometryczny. Oczywiście po zniesieniu obecnych obostrzeń związanych z pandemią.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 9 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group