Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 279 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna
Autor Wiadomość
#241 PostWysłany: 10 Paź 2017 11:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
-- 10 Paź 2017 11:40 --

cypel napisał(a):
zulu napisał(a):
a tu kolejna ciekawostka - grzyb nazywający się szmaciak gałęzisty (chroniony) - wygląda jak z rafy koralowej - rośnie na pniu ściętego drzewa i teraz dylemat czy jak by nie ścięto drzewa czy by rósł ? :lol:

Mały offtop
Siedzuń sosnowy od kilku lat stracił status gatunku grzyba chronionego i faktycznie jest go coraz więcej w lasach. Tylko w tym roku widzialem kilkanaście okazów. Nie jest teź prawdą, że rośnie tylko na pniach, wyrasta zazwyczaj u podstawy sosny a nie na pniu, tym bardziej ściętym.

1. Ok może już nie jest chroniony - nie wiedziałem
2. Nie twierdzę że rośnie TYLKO na pniach ale że ten sfotografowany przeze mnie RÓSŁ na pniu drzewa. Widziałem takie co i nie rosły na pniach.

-- 10 Paź 2017 11:40 --

olus napisał(a):
zulu napisał(a):
Ograniczenie w ubiegłych latach pozyskania drzew zasiedlonych przez kornika drukarza w nadleśnictwach w Puszczy Białowieskiej, uniemożliwiło powstrzymanie rozwoju tego owada na terenie powiatu.
Spowodowało to masowe pojawienie się kornika również w lasach prywatnych. Przedstawiciele samorządu podkreślają, że tamtejsze drzewostany świerkowe są niszczone, a prywatni właściciele bezradni.
Właściciele lasów prywatnych chcą także uzyskać informacje o możliwość uzyskania odszkodowań za utracony las, jak również uzyskania pomocy przy odnowieniu powierzchni leśnych. Proszą również o pomoc w zbyciu drzew zabitych przez kornika drukarza.

Kto chętny do płacenia ? @olus dorzucisz się do odszkodowań ?


A udowodnisz, że intensywniejsze wycinki powstrzymałyby kornika? Bo jak na razie to dane eksperymentalne wskazują, że niekoniecznie, a wręcz wskazują, że wycinka może powodować szybsze rozprzestrzenianie się kornika do obszarów sąsiadujących.
Normalnie klasyczne "Nie mamy pana płaszcza i co pan nam zrobi ?"

-- 10 Paź 2017 11:48 --

olus napisał(a):
@zulu Jeszcze raz - chodzi o to że jakieś dowolnie dobrane obrazki z internetu nie powinny być argumentem w poważnej dyskusji. Przeczytaj proszę mój wcześniejszy post o argumenatach naukowych, krytycznym patrzeniu na źródła danych itp. Ufam, że ten wykres przedstawia prawdziwe dane (chociaż nawet tego nie można na jego podstawie zweryfikować), ale te dane nie pozwalają na wyciąganie tak daleko idących wniosków jakie Ty próbujesz wyciągać. Żeby móc powiedzieć, że ograniczenie wycinek w 2011-12 roku miało wpływ na wielkość obecnej gradacji, trzeba by porównać te dane z obszarami kontrolnymi, w których cały czas wycinano tyle samo, oraz z tymi, w których nie wycinano w ogóle. Czyli mniej więcej podobna metodologia, jak w artykułach, które dzis wkleiłam. Tego na tym obrazku nie ma, więc same takie dane są bezużyteczne do wnioskowania o sensowności wycinania.
(Nie mówiąc już, że według tego właśnie wykresu w latach 2010-12 tych zaatakowanych świerków było na tyle mało, że po prostu nie byłoby czego wycinać - i prawdopodobnie dlatego wycinki ograniczono, a nie, jak chce dzisiejsze MŚ, że ówczesny minister miał jakieś ideologiczne powody)

1. Nie wiedziałem że mamy tu forum naukowców. Do tej pory wydawało mi się że to forum "podróżnicze".
2. Dane sobie zweryfikuj w LP (jak czujesz taką potrzebę)
3. Nie wiem czemu "nie pozwalają na wyciąganie tak daleko idących wniosków jakie Ty próbujesz wyciągać". Dla mnie na tym wykresie jest ewidentna korelacja miedzy usuwaniem drzew zaatakowanych przez kornika a wydzielaniem się posuszu. Tylko ślepy tego nie dostrzeże.
4. To samo co w pkt 2 - kto jak kto ale w lasach powierzchnie kontrolne to podstawa. Kłania się znajomość instrukcji ochrony lasu.
5. Wycinkę nie ograniczono bo kornika nie było tylko bo taka była decyzja na szczeblu MŚ. Po prostu wstrzymać wycinkę i po temacie. Kornik swobodnie zasiedlał kolejne drzewa, zimował w drzewach zasiedlonych i .... poszło.

I tyle w temacie.

-- 10 Paź 2017 11:55 --

oedippus napisał(a):
Oj szkoda że wcześniej nie widziałem tego tematu. Temat z mojej dziedziny (aktywnie zajmuję się badaniami z dziedziny ekologii oraz ochrony środowiska) i chętnie skomentuję niektóre wcześniejsze posty: ...


Nie będe komentował komentarzy w stylu "kompletna bzdura", "Ponieważ leśnicy wycinają tyle drzew, że w zupełności pokrywają swoje zapotrzebowanie.", "Według nazewnictwa leśnego można to tak nazwać." [ciach obrażanie] I tyle w temacie.


Ostatnio edytowany przez Japonka76, 10 Paź 2017 15:13, edytowano w sumie 1 raz
cytat i wycięte dwa słowa za dużo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
#242 PostWysłany: 10 Paź 2017 13:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 2939
Loty: 348
Kilometry: 658 488
niebieski
Fajną teorią operujesz:) Praktykę widzimy na zdjęciach.

To jak będzie z tymi danymi wskazującymi na powodzenie misji "wycinka" w warunkach PB? Pojawią się jakieś? Podpowiem Ci (choć nie za wiele), że nawet "nadźródło" czyli twitter pani Malinowskiej głosi, że nie są w stanie spełnić niektórych warunków.
_________________
Azory => Egzotyka tuż za rogiem, czyli azorski "double decker" :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#243 PostWysłany: 10 Paź 2017 15:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
-- 10 Paź 2017 15:30 --

Tom K napisał(a):
Odnośnie jednego z pierwszych Twoich wpisów - nieco filozoficznie - co było pierwsze? Drzewo czy człowiek?:)
Pierwsza była bakteria. Czy zatem gdzieś na świecie wdrożono program ochrony bakterii lub ktoś się przejmuje ich stanem? Osobiście nie słyszałem. Poprawka jest taka osoba: gastrolog ;)
Tom K napisał(a):
3) Zamieściłeś teorię na temat kornika i walki z nim (detekcja) bez odniesienia do powodzenia tej misji w warunkach Puszczy Białowieskiej. Dostrzegasz subtelną różnicę? Zdajesz sobie sprawę, ze zależność kornik - świerk, nie może być "wyciągnięta" z ekosystemu PB (m.in ze względu na obszary ochrony ścisłej)

a) Nie stwierdza się by metoda wycinki ograniczała szybkość wymierania świerka, w porównaniu z terenami gdzie takich prac nie prowadzono (obszary ochrony ścisłej)
- Schlyter, Lundgren 1993;
- Gutowski, Krzysztowiak 2005
- Grodzki et al 2006

b) Powyższa metoda ma szansę powodzenia jak zlokalizuje się 80% zakażonych świerków i szybko je usunie.
- Fahse, Heurich 2011
O tym nie ma mowy w przypadku PB ponieważ jest wiele obszarów gdzie takich prac prowadzić po prostu nie wolno.

Chyba się nie zrozumieliśmy. Nikt nie usuwa świerka na terenach chronionych. Nikt tego przecież nie chce. Nie słyszałem by ktoś z LP takie stanowisko wyrażał. Oczywiście metoda usuwania tzw. drzew trocinkowych ma szansę powodzenia zanim nastąpi przepoczwarczenie i wylot imago. Nikt tego nie kwestionuje. O tym była mowa już dużo postów wcześniej. Inaczej lepiej pozostawić te drzewo (mówimy o jednostkowych przypadkach nie o zamieraniu całych powierzchni). To samo jest napisane w instrukcji ochrony lasu.
Piszesz "Nie stwierdza się by metoda wycinki ograniczała szybkość wymierania świerka, w porównaniu z terenami gdzie takich prac nie prowadzono (obszary ochrony ścisłej)" Ok ale czy to oznacza zamieranie świerka jako populacji poprzez np. zasiedlanie kolejnych drzew czy wymierania świerka jako pojedynczych egzemplarzy. Nie mam dostępu do tych badań (po za tym jak pisałem nie zajmuję się tym zawodowo)

No skoro powołujesz się na badanie to pewnie tez wiesz o tm że :
- w uszkodzonych drzewostanach nieobjętych zabiegami ochronnymi liczba drzew zasiedlonych przez korniki była w kolejnych latach znacznie (około 2-krotnie) wyższa niż w podobnie uszkodzonych przez wiatr świerczynach objętych postępowaniem ochronnym (Forster 1998; Lindelöw, Schroeder 2001).
a wnioski z badań nad gradacją w Tartach były następujące:
- 1. Obserwacje wykonane w ciągu trzech kolejnych sezonów po wiatrołomie wskazują, że w Dolinie Kościeliskiej realizuje realizuje się typowy schemat rozrodu kornika drukarza znany z innych obiektów w Polsce i Europie.
2. Rozród ten ma większą dynamikę w drzewostanach objętych ochroną bierną, co dowodzi skuteczności stosowania zabiegów ochronnych w ograniczaniu tempa wydzielania się
zasiedlonych świerków. Jest to celem cięć wykonywanych w obszarze ochrony czynnej.

3. Struktura płciowa populacji kornika drukarza wskazuje na jego znaczny potencjał gradacyjny i możliwość dalszego rozrodu w drzewostanach w otoczeniu Doliny Kościeliskiej.
4. Kontynuowanie obserwacji rozrodu kornika drukarza w obszarach TPN o różnym statusie ochronnym pozwoli na lepsze planowanie dalszego postępowania w drzewostanach,
które przetrwały uderzenie wiatru.
źródło :Występowanie kornika drukarza Ips typographus (L.) (Coleoptera, Curculionidae, Scolytinae) po wiatrołomie z 2013 roku w Dolinie Kościeliskiej w Tatrzańskim Parku Narodowym Wojciech Grodzki, Wojciech Gąsienica Fronek

I pewnie tez wiesz o tym że:
- celem tzw. cięć sanitarnych w warunkach gradacji kornika drukarza jest usuwanie z lasu drzew, w których aktualnie odbywa się rozwój kornika drukarza, co prowadzi do niedopuszczenia do wylotu z tych drzew kolejnego pokolenia chrząszczy. Jest to metoda stosowana z powodzeniem od bardzo dawna (Kolk,Grodzki 2013).
- praktyka i nauka leśna wskazują jednak jednoznacznie, że zwłaszcza w silnie rozdrobnionych lasach europejskich, ograniczanie niekorzystnych przyrodniczych i ekonomicznych skutków wielkoobszarowych gradacji kornika drukarza jest uzasadnione i skuteczne przy odpowiednim nakładzie środków i zachowaniu właściwego reżimu czasowego określonych działań (Fettig, Hilszczański 2015; Stadelmann et al. 2013).
- wielkopowierzchniowa gradacja kornika mająca miejsce na dużym, ale ograniczonym obszarze, w efekcie której powstają w krótkim czasie olbrzymie ilości martwych starych drzew, może doprowadzić do zaburzenia ciągłości występowania takich drzew w przyszłości (Werner et al. 2006). (to tak co do tych drzew dla dzięciołów ;-) )
- jeżeli celem ochrony jest utrzymanie określonych wartości, np. starodrzewi świerkowych i z udziałem świerka oraz wszystkiego, co jest z nimi związane, wówczas powinna zostać zastosowana forma ochrony czynnej(Michalski et al. 2004), zakładająca spowalnianie tempa rozpadu zaatakowanych przez kornika drzewostanów i stopniowe kształtowanie składu gatunkowego oraz struktury przyszłego pokolenia lasu (Grodzki et al. 2013).
żródło: Czy ograniczanie gradacji kornika drukarza Ips typographus (L.) w Puszczy Białowieskiej jest możliwe i potrzebne? Jacek Hilszczański, Jerzy R. Starzyk

mam szukać dalej ?

Co zadaje kłam temu co opisała nasza urocza koleżanka której nicka nie napisze bo znowu mnie zaspamuję. Też słowa nie napisała o retrodradacjach, o gwałtowniejszym załamaniu gradacji na terenach z ochronną czynną itp. Czemu mnie to nie dziwi ;-)

Przy takim wydzielaniu się posuszu dzięcioł za 2-3 lata nie będzie miał co jeść bo nie będzie już drzew z CZYNNYM posuszem tylko z biernym.

Image


Tom K napisał(a):
4) Dla kogo czy czego, w sensie dla jakiego organizmu, poziomu troficznego bądź jakiegoś zidentyfikowanego bytu usuwa się te świerki i co stanie się gdy tego się nie uczyni? No oczywiście poza stratą surowca dla człowieka, ale przecież tutaj to nie wchodzi absolutnie w grę :mrgreen:

a) świerki wymrą w obrębie Puszczy?
- Aktualnie łączne zamieranie świerka obejmuje/obejmie 2-3% obszaru Puszczy (Wesołowski et al 2016). Aktualna gradacja kornika choć znacząca wcale jest największą zarejestrowaną (Mokrzecki 1923), i aktualnie dotknęła około 8-10% świerków. Nawet jeśli dotknie, jak się szacuje 20% to 80% nadal zostanie (Wesołowski et al 2016)
- Po poprzedniej gradacji (lata 2001-2003) tam gdzie świerki pozostawiono samym sobie (rezerwaty przyrody i częśći BPN), bez ingerencji, w miejsce martwych świerków już pojawiły nowe, młode sięgające już dziś wysokość kilku metrów (Wesołowski et al 2016)
- Dopóki nie zmieni się klimat, świerki będą występować w Puszczy, tak jak występowały przez ostatnie tysiąclecia (Wesołowski et al 2016)
- Młode świerki doskonale regenerują się właśnie w lukach między martwymi, powalonymi świerkami (Zeppenfeld et al 2015), czyli pozostawienie martwych okazów sprzyja regeneracji młodych

b) może w takim razie chroni się zwierzęta, np gatunki dzięciołów, może trójpalczastego, który jest w Polsce pod ścisłą ochroną?
- Istotnym pożywieniem dla dzięcioła jest... kornik drukarz (Vasak 1993)
- Dzięcioł zamieszkuje głównie starodrzewia świerkowe, zwłaszcza obumierające
- Na obszarach użytkowanych, na których prowadzi się walkę z kornikiem, dzięcioł ten występuję 4x rzadziej, niż np w obszarach chronionych BPN (Walankiewicz, Czeszczewik 2010, niepubl)
- Unika on siedlisk we fragmentach lasów, na których prowadzi się nawet najmniejsze zabiegi pielęgnacyjne (Kajzer, Sobociński 2012)


Aktualnie udział świerka w BPN wynosi ok. 22%, natomiast w lasach gospodarczych Puszczy (LKP) – 33% (LIFE+ ForBioSensing 2016).

Od 2012 do 2016 roku zaewidencjonowano na terenie trzech nadleśnictw Puszczy (Białowieża, Browsk, Hajnówka) ponad 1 milion m3 posuszu świerkowego, powstałego jako efekt działalności kornika drukarza. Zjawisko zamierania starych świerków jest szczególnie groźne dla gatunków związanych z takimi drzewami, a także dla występujących na wyspowych stanowiskach gatunków stenotopowych, wrażliwych na zmiany środowiskowe. Do gatunków takich należy m.in. figurujący w załącznikach do „Dyrektywy Siedliskowej” chrząszcz rozmiazg kolweński Pytho kolwensis C.R.Sahlb., wykorzystujący jako miejsce rozwoju i schronienia grube, powalone świerki, których ciągłość występowania jest poważnie zagrożona przez gradacje kornika. Także nadmiar martwych świerków nie sprzyja zachowaniu lub zwiększaniu związanej z nimi bioróżnorodności. Takie drzewa nie są preferowane np. przez gatunki uważane za wskaźniki dobrego zachowania środowisk związanych z drewnem martwych drzew, takich jak: zgniotek cynobrowy Cucujus cinnaberinus (Scop.), zgniotek szkarłatny C. haematodes Er. czy ponurek Schneidera Boros schneideri (Panz.). W Puszczy Białowieskiej gatunki te zdecydowanie preferują odpowiednio: osikę, olszę i sosnę, czego dowodzą wyniki inwentaryzacji prowadzonej przez Instytut Badawczy Leśnictwa na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (Hilszczański, mat. niepubl.). W ogólnym bilansie drewna martwych drzew należy także wziąć pod uwagę zjawisko rekompensowania lokalnych niedostatków jego ilości przez związany ze zmianami klimatycznymi wzrost temperatury, podnoszący jego jakość jako substratu i środowiska życia (Műller et al. 2015).

źródło: Czy ograniczanie gradacji kornika drukarza Ips typographus (L.) w Puszczy Białowieskiej jest możliwe i potrzebne? Jacek Hilszczański, Jerzy R. Starzyk dane o udziale świerka od K.Stereńczaka

Oczywiście świerk jako gatunek cienioznośny idealnie odnawia się w lukach. Jednak jak widać na zdjęciu powyżej tu nie ma mowy o lukach a o zamieraniu całych powierzchni.

ps. przepraszam ale wczoraj nie dałem rady odpisać.

Tom K napisał(a):
Fajną teorią operujesz:) Praktykę widzimy na zdjęciach.

To jak będzie z tymi danymi wskazującymi na powodzenie misji "wycinka" w warunkach PB? Pojawią się jakieś? Podpowiem Ci (choć nie za wiele), że nawet "nadźródło" czyli twitter pani Malinowskiej głosi, że nie są w stanie spełnić niektórych warunków.
Chłopie ale ty się dajesz manipulować. Ręce opadają. A czy wiesz jakie ten pseudonaukowiec wstawił zdjęcia ? Czy ktoś przeczy że w ramach ochronny czynnej wycinane są świerki zasiedlone przez kornika ? NIKT ! To co się tak zachwycasz że są jakieś fotki ze zrębu. To że pseudonaukowiec napisał że trawa jest zielona to ma być odkrycie sezonu ? Zastanów się najpierw zanim coś napiszesz zamiast się podniecać jak dziewczyna na pierwszej potańcówce.

Jak cię kręcą to wrzucę cię więcej takich fotek ze zrębów.

[ciach]


Ostatnio edytowany przez Japonka76 10 Paź 2017 16:20, edytowano w sumie 2 razy
proszę trochę grzeczniej: dyskusja polega na przedstawianiu swoich argumentów i polemikę z argumentami przeciwników, a nie na obrażaniu i wyzywaniu swoich oponentów
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#244 PostWysłany: 10 Paź 2017 17:00 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
zulu napisał(a):
Nie będe komentował komentarzy w stylu "kompletna bzdura", "Ponieważ leśnicy wycinają tyle drzew, że w zupełności pokrywają swoje zapotrzebowanie.", "Według nazewnictwa leśnego można to tak nazwać." [ciach obrażanie] I tyle w temacie.


Zauważ że zawsze rozwijałem swoją wypowiedź po słowach "kompletna bzdura" itp. Jednak do tego już się nie odnosisz.

zulu napisał(a):
Chyba się nie zrozumieliśmy. Nikt nie usuwa świerka na terenach chronionych. Nikt tego przecież nie chce. Nie słyszałem by ktoś z LP takie stanowisko wyrażał.

1. Prowadzi się wycinkę na obszarze Natura2000. To jest nielegalne i właśnie dlatego przeciwko Polsce prowadzona jest sprawa w ETS. Ja wiem że łatwo jest ciągnąć kasę z UE, co leśnicy bardzo chętnie robią. Ale równocześnie trzeba przestrzegać prawa które UE na nas narzuca, szczególnie, że zobowiązaliśmy się do jego przestrzegania.
2. Usuwa się świerki i inne gatunki drzew na terenach referencyjnych, czyli tych, na których według szyszki i tomaszewskiego wycinka miała nie być prowadzona. Potwierdzają to m.in. zdjęcia które wrzuciłem wcześniej oraz znajomi którzy w Puszczy przebywają.
3. "Nikt tego przecież nie chce." Nikt nie chce zniszczenia PB, tylko różne środowiska mają różne metody.

zulu napisał(a):
Oczywiście metoda usuwania tzw. drzew trocinkowych ma szansę powodzenia zanim nastąpi przepoczwarczenie i wylot imago.


Dlatego teraz wycina się świerki które kornika już dawno w sobie nie mają. Gdzie tu logika? I proszę nie pisz że to ze względów bezpieczeństwa. Wycinka prowadzona jest 100-200m od dróg, gdzie świerki w Puszczy rzadko osiągają ponad 60m wysokości.

zulu napisał(a):
Przy takim wydzielaniu się posuszu dzięcioł za 2-3 lata nie będzie miał co jeść bo nie będzie już drzew z CZYNNYM posuszem tylko z biernym.


Cytując: "kompletna bzdura".
Dzięcioły nie żywią się tylko kornikiem, ale i innymi bezkręgowcami. Takie miejsce jest dla ogromnej liczby bezkręgowców siedliskiem niezwykle cennym. Dzięcioły to wiedzą. Przyrodnicy to wiedzą. Leśnicy, no cóż...
Po drugie, to idealne miejsce na dziuple, które wykorzystywane są nie tylko przez dzięcioły, ale i masę innych gatunków ptaków czy ssaków.
Po trzecie, las to nie tylko drzewa, dzięcioły i kornik.

zulu napisał(a):
A czy wiesz jakie ten pseudonaukowiec wstawił zdjęcia ?

zulu napisał(a):
Zastanów się najpierw zanim coś napiszesz zamiast się podniecać jak dziewczyna na pierwszej potańcówce.


No, brawo... Brak argumentów wyzwala agresję słowną. Ale to już standard po stronie leśników i ministerstwa.

Za parę tygodni rozstrzygnięcie w sprawie niestosowania się do środków tymczasowych wnioskowanych przez ETS. KE i ETS nie nabrały się na bzdury płynące z ust ministerstwa i leśników. Nałożą na Polskę ogromne kary i kto je będzie płacić?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#245 PostWysłany: 11 Paź 2017 08:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
@oedippus prosiłem byś nie komentował moich postów bo dla mnie takie argumenty są na poziomie gimnazjum, GW, TVN i Neesweeka. Podobno jesteś "naukowcem" to powiem od razu nie będę się zniżał do takiego poziom "nauki". I tyle ode mnie.

@Tom K jako jedyny potrafił wejść w merytorykę zagadnienia mimo że ma odmienne zdanie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#246 PostWysłany: 11 Paź 2017 08:52 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
zulu napisał(a):
@oedippus prosiłem byś nie komentował moich postów bo dla mnie takie argumenty są na poziomie gimnazjum, GW, TVN i Neesweeka. Podobno jesteś "naukowcem" to powiem od razu nie będę się zniżał do takiego poziom "nauki". I tyle ode mnie.


Widzę że dobrze znasz metody ministerstwa i leśników : )
Punkt 1 - obrażanie i dyskredytowanie:
https://oko.press/ekolodzy-zieloni-nazi ... o-rydzyka/

Punkt 2 - unikanie dyskusji:
leśnicy i ministerstwo od początku unikają otwartej dyskusji z środowiskiem naukowym, mimo apeli rektorów, dziekanów oraz pracowników naukowych wszystkich liczących się w Polsce wydziałów przyrodniczych, jak i organizacji pozarządowych:
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... skiej.html
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... wiska.html
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... ebaty.html
https://www.tygodnikpowszechny.pl/opini ... czy-148970

A tu kolejne kłamstewka i manipulacje na forum publicznym. Szyszko z okazji Las 2017, imprezy której jest aktualnie gospodarzem:

Cytuj:
"Chcemy także pokazać polski, wielofunkcyjny model leśnictwa, z którego jesteśmy dumni. Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one obecnie blisko 30 proc. terytorium naszego kraju. Co więcej, lesistość Polski systematycznie się zwiększa."


A jak to faktycznie wygląda?

Image
Może trzeba nadać nową definicję słowa czołówka?

Image
Tak wygląda zalesienie czyli zamiana gruntu nieleśnego w las w ostatnich latach. Niby się zwiększa, ale jest to z roku na rok coraz mniejszy przyrost.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#247 PostWysłany: 11 Paź 2017 09:53 

Rejestracja: 21 Sty 2015
Posty: 2138
Loty: 138
Kilometry: 282 808
HON fly4free
@zulu
Przecież ty sam sobie zaprzeczasz w tym co napisałeś. Nawet szkoda samego Ciebie cytować i dalej to ciągnąć. Gubisz się jak Szyszko w swoich wywodach.
Pisanie o TVN GW i innych w sposób mocno pogardliwy a cytowanie Niezależnej czy TVP info (partyjne tuby propagandowe) świadczy tylko o stanie twojego intelektu -R.I.P i politycznym mocno jednostronnym ukierunkowaniu. Z kimś takim dyskusja nie ma sensu. Przecież i tak sobie nie dasz wyjaśnić że czarne jest czarne a białe jest białe.

Najciekawsze jest, że ta wycinka jest prowadzona kiedy już nie ma najmniejszego sensu ale argumenty ZA są cały czas te same :lol: :lol: :lol:


Ostatnio edytowany przez jar188, 11 Paź 2017 14:54, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#248 PostWysłany: 11 Paź 2017 12:32 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
Przed chwilą na profilu LP na FB:

Cytuj:
W dniu zakończenia II wojny światowej, Polska w dzisiejszych granicach, po okresie rozbiorów i dwukrotnej zawierusze wojennej, pokryta była lasami na niecałych 21% powierzchni. Dziś po upływie 72 lat, lesistość naszego kraju wzrosła do niemal 29,5 %- 8,5 % powierzchni naszego kraju ponownie stało się lasem!
Dziś tempo wzrostu lesistości nieco spadło, ale wciąż aktualnym jest perspektywa dogonienia średniej europejskiej lesistości- 33% w roku 2050.


Image

Czyli wg Szyszki jesteśmy w czołówce lesistości. Wg leśników mamy perspektywę osiągnąć średnią europejską w 2050 :roll:
Ktoś tutaj znowu kłamie, ministerstwo czy leśnicy? :lol:


Ostatnio edytowany przez Japonka76, 11 Paź 2017 15:26, edytowano w sumie 1 raz
nazwiska ludzi piszemy wielka literą
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#249 PostWysłany: 11 Paź 2017 17:00 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
@Japonka76 Tak oczywiście. Tylko w tym przypadku robię to umyślnie, z braku szacunku do tej osoby.

Tak wygląda pozyskanie z trzech nadleśnictw PB w ostatnich latach w odniesieniu do średnich rocznych planów. Dane z 2017 prezentowane na dzień 15 lipca. Ciemnym kolorem w 2017 roku zaznaczono pozyskanie z drzewostanów ponad stuletnich.

Image

Cytuj:
Tylko do połowy lipca pozyskano w Puszczy Białowieskiej 93 916 metrów sześciennych [około 10 000 drzew]. Jest to ilość odpowiadająca dwukrotnemu średniemu pozyskaniu rocznemu. Aż 41% drzew wycięto w drzewostanach ponad stuletnich - czyli niezgodnie z prawem. Całość wycinki w nadleśnictwie Białowieża jest również nielegalna. Do końca września pozyskanie wzrosło do ponad 138 tys. metrów sześciennych.
W 2016 znaleźliśmy rębnie w chyba dwóch ponad stuletnich wydzieleniach. W poprzednich latach pojedyncze stuletnie drzewa

źródło: Fundacja Dzika Polska
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#250 PostWysłany: 11 Paź 2017 19:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
jar188 napisał(a):
@zulu Przecież ty sam sobie zaprzeczasz w tym co napisałeś.
Gdybym chciał to ciągnąć to bym zapytał gdzie ? Nie wskazałeś tego. Jednak mnie to nie interesuje.

Ciekawe czemu nie odniosłeś się do badań które podałem ? No ale skoro cytuję newsy z niezależnej lub tvpinfo a badania zrobili ludzie z Instytutu Badawczego Leśnictwa to przecież reszta się nie liczy. Takie newsy są propagandą a takie badania z założenia są nic nie warte.

Odjeżdżam taka "dyskusja" to nie mój poziom. Tak nisko nie upadłem. Z poważnymi ludźmi zawsze i chętnie podyskutuję nawet jak mają inne zdanie. EOT

Jak twierdził Stanisław Cat-Mackiewicz "TYLKO PRAWDA JEST CIEKAWA" wobec tego na koniec taka fotka :mrgreen:

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#251 PostWysłany: 12 Paź 2017 12:46 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
Bardzo dobry tekst pokazujący jak obie strony konfliktu odpowiadają na te same pytania dotyczące Puszczy.

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/201 ... -zdecyduj/

Osoby i instytucje odpowiadające na pytania:

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Dr hab. Bogdan Jaroszewicz (Białowieska Stacja Geobotaniczna, Uniwersytet Warszawski), biolog i leśnik, wieloletni wicedyrektor Białowieskiego Parku Narodowego, zajmuje się ekologią lasu naturalnego.
Dr hab. Rafał Kowalczyk, prof. PAN (Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży), biolog i leśnik, od ponad 25 lat prowadzi badania w Puszczy Białowieskiej, zajmuje się ekologią ssaków.
Prof. dr hab. Tomasz Wesołowski (Pracownia Biologii Lasu, Uniwersytet Wrocławski), biolog, od ponad 40 lat prowadzi badania ornitologiczne w Puszczy Białowieskiej, zajmuje się biologią lasu.
Dr Michał Żmihorski (Instytut Ochrony Przyrody PAN, Uniwersytet Rolniczy w Uppsali, Szwecja), biolog, zajmuje się wpływem gospodarki leśnej i naturalnych katastrof na ptaki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#252 PostWysłany: 12 Paź 2017 15:55 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
Cytuj:
17 października kolejne wysłuchanie przed TSUE ws. Puszczy Białowieskiej
Trybunał przychylił się też do wniosku Polski, żeby w związku z precedensowym charakterem sprawy była ona rozpatrywana przez wielką izbę Trybunału (15 sędziów – PAP)


http://www.zachod.pl/radio-zachod/17-pa ... lowieskiej

Dodatkowo PAP podaje, iż:
Cytuj:
Ekolodzy zawiadamiają Prokuratora Generalnego ws. protestów w Puszczy Białowieskiej

https://stooq.pl/n/?f=1200525&c=0&p=4+22
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#253 PostWysłany: 17 Paź 2017 16:10 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
-- 17 Paź 2017 15:44 --

Cytuj:
Z najnowszych danych udostępnionych przez LP wynika, że do końca sierpnia wycięto ponad 138 tys m3 [czyli około 140 tysięcy drzew], w tym w drzewostanach ponadstuletnich wykonano 35% wycinki. W chronionym, siedlisku grądowym [9170] wykonano 59% ogólnego pozyskania, w grądach > 100 letnich 20,6 % wycinki. Biorąc pod uwagę trend i obserwacje prac terenowych szacujemy, że do dziś ogólne pozyskanie może wynosić ok 180 tys m3, czyli czterokrotność określonego w planach urządzania lasu średniego, rocznego pozyskania. Dokumenty potwierdzają, że intensywne pozyskanie (w chronionych siedliskach i starodrzewach) prowadzono w Nadleśnictwie Hajnówka nadal w sierpniu. Wyręby cennych drzewostanów prowadzono również w Nadleśnictwie Białowieża. Dlatego utrzymanie środków tymczasowych przez Trybunał jest jak najbardziej uzasadnione.


Image

Miejsca pozyskania w 2017:
nadleśnictwo Białowieża:
https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/22519061_1971972639742990_7120464454374024306_n.jpg?oh=9eef62b8fda0dc51acfee8112506dc86&oe=5A77BF63
nadleśnictwo Hajnówka
https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/22528101_1971972956409625_4218720922054572044_n.jpg?oh=d41ff8c9849aea7c7d271678965aeedb&oe=5A7DF96A
nadleśnictwo Browsk
https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/22552638_1971972959742958_923629079682919530_n.jpg?oh=9c288fed7b69672ec124311b1598c263&oe=5A770DB2

Materiał został opracowany przez Fundacja Dzika Polska w oparciu o oficjalne dane z nadleśnictw.

+

Marna propaganda lasów:
http://static.frazpc.pl/board/2017/10/b ... 2f2a6a.jpg

Odpowiedź rzeczniczki na komentarz:
https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comme ... V,w400.jpg

W takim razie wnioskuję m.in. o:
- wytapianie śniegu zimą w górach
- zakaz wchodzenia do wody

Przecież nie będziemy czekać z założonymi rękami!
(Do tej pory w PB zginęła jedna osoba przygnieciona przez drzewo. Był to pracownik leśny wycinający Puszczę podczas wichury. Przygniotła go zdrowa brzoza przewrócona przez silny wiatr)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#254 PostWysłany: 17 Paź 2017 17:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
oedippus napisał(a):
Cytuj:
Z najnowszych danych udostępnionych przez LP wynika, że do końca sierpnia wycięto ponad 138 tys m3 [czyli około 140 tysięcy drzew], w tym w drzewostanach ponadstuletnich wykonano 35% wycinki. W chronionym, siedlisku grądowym [9170] wykonano 59% ogólnego pozyskania, w grądach > 100 letnich 20,6 % wycinki. Biorąc pod uwagę trend i obserwacje prac terenowych szacujemy, że do dziś ogólne pozyskanie może wynosić ok 180 tys m3, czyli czterokrotność określonego w planach urządzania lasu średniego, rocznego pozyskania. Dokumenty potwierdzają, że intensywne pozyskanie (w chronionych siedliskach i starodrzewach) prowadzono w Nadleśnictwie Hajnówka nadal w sierpniu. Wyręby cennych drzewostanów prowadzono również w Nadleśnictwie Białowieża.


Jesli to prawda, to na prawde sporo wycieto. 8-)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#255 PostWysłany: 17 Paź 2017 17:37 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
To wszystko jest na podstawie danych udostępnionych przez nadleśnictwa. Przypomnę tylko:

Image

I jak tu ufać lasom państwowym?

Więcej w sprawie dzisiejszego wysłuchania przed przed Trybunał Sprawiedliwości UE:
https://oko.press/szyszko-moglo-dojsc-c ... iwosci-ue/
Góra
 Profil Relacje PM off
cccc lubi ten post.
 
      
#256 PostWysłany: 17 Paź 2017 17:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Czyli nawet nie wiadmo, komu wierzyc, a drzewa same zanikaja??? 8-)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#257 PostWysłany: 17 Paź 2017 17:54 

cccc napisał(a):
oedippus napisał(a):
Cytuj:
Z najnowszych danych udostępnionych przez LP wynika, że do końca sierpnia wycięto ponad 138 tys m3 [czyli około 140 tysięcy drzew], w tym w drzewostanach ponadstuletnich wykonano 35% wycinki. W chronionym, siedlisku grądowym [9170] wykonano 59% ogólnego pozyskania, w grądach > 100 letnich 20,6 % wycinki. Biorąc pod uwagę trend i obserwacje prac terenowych szacujemy, że do dziś ogólne pozyskanie może wynosić ok 180 tys m3, czyli czterokrotność określonego w planach urządzania lasu średniego, rocznego pozyskania. Dokumenty potwierdzają, że intensywne pozyskanie (w chronionych siedliskach i starodrzewach) prowadzono w Nadleśnictwie Hajnówka nadal w sierpniu. Wyręby cennych drzewostanów prowadzono również w Nadleśnictwie Białowieża.


Jesli to prawda, to na prawde sporo wycieto. 8-)


A na jakiej podstawie twierdzisz @cccc, że naprawdę sporo wycięto ? Bo liczba 140 000 sztuk robi wrażenie ? :D
Powtarzam po raz kolejny. Na leśnictwie się nie znam , ale czytam uważnie ten temat[ bo go założyłem 8-) ]
@zulu napisał gdzieś wcześniej , że sam , własnymi rękami posadził ponad 100 000 drzew. To 140 000 chyba tak dużo nie jest, skoro jeden człowiek jest w stanie tyle posadzić. Tylko skala cyfry robi wrażenie. Poza tym , jeśli dobrze pamiętam z tego wątku , to taka ilość drzew zajmuje ok 15 hektarów, czyli nie tak znowu dużo.
Góra
 PM off
namteH lubi ten post.
 
      
#258 PostWysłany: 17 Paź 2017 18:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Anonymous napisał(a):
A na jakiej podstawie twierdzisz @cccc, że naprawdę sporo wycięto ? Bo liczba 140 000 sztuk robi wrażenie ? :D
Powtarzam po raz kolejny. Na leśnictwie się nie znam


@jacakatowice, mialem na mysli nie 140 000 drzew, ale % ;)
Kod:
w drzewostanach ponadstuletnich wykonano 35% wycinki. W chronionym, siedlisku grądowym [9170] wykonano 59% ogólnego pozyskania, w grądach > 100 letnich 20,6 % wycinki.


Anonymous napisał(a):
@zulu napisał gdzieś wcześniej , że sam , własnymi rękami posadził ponad 100 000 drzew. To 140 000 chyba tak dużo nie jest, skoro jeden człowiek jest w stanie tyle posadzić.

@zulu, dla mnie jestes bohaterem, kocham drzewa i las, z checia sie kiedys spotkam i sobie chlapniemy. :)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#259 PostWysłany: 17 Paź 2017 19:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
-- 17 Paź 2017 19:10 --

Anonymous napisał(a):
@zulu napisał gdzieś wcześniej , że sam , własnymi rękami posadził ponad 100 000 drzew. To 140 000 chyba tak dużo nie jest, skoro jeden człowiek jest w stanie tyle posadzić. Tylko skala cyfry robi wrażenie. Poza tym , jeśli dobrze pamiętam z tego wątku , to taka ilość drzew zajmuje ok 15 hektarów, czyli nie tak znowu dużo.
Uczciwie powiem że 140 000 drzew wyciętych to i dużo i mało. Wszystko zależy od tego do czego to przyrównamy (w sensie obszaru) i w jakim czasie to nastąpiło. Na pewno w przypadku PB jest zwiększone pozyskanie i tego nikt nie kryje. Wynika to z konieczności usuwania drzew zasiedlonych przez korniki i usuwania drzew mogących stanowić zagrożenie (obumarłe) które "rosną" przy drogach. Na pewno nie jest to mało bo i działania wykraczają po za standardowe planowe zabiegi.

W inny obszarach kraju "mamy" zwiększone pozyskanie z uwagi na szkody wywołane przez wichury (wcześniejsze i teraz są kolejne szkody ale mniejsze szczególnie w lubuskiem). LP to system naczyń połączonych jeżeli gdzieś pozyskuje się jak mamy obecnie to w innych miejscach wstrzymuje się prace i przekłada pozyskanie na kolejne lata.

Jednak jak powiedziałeś zawsze pozostaje magia liczb. I pamiętaj niewiele drzew z tych co zostanie posadzone lub wyrośnie w wyniku siania nasion czy odnowienia naturalnego dorasta do wieku dojrzałego. Powiem nawet że mały procent.

-- 17 Paź 2017 19:15 --

cccc napisał(a):
@zulu, dla mnie jestes bohaterem, kocham drzewa i las, z checia sie kiedys spotkam i sobie chlapniemy. :)
A dziękuję za miłe słowa. Bardzo chętnie. Byle potem nie było jak to śpiewa Alosza Awdiejew "i żeby wódki nie pędzili z jakichś śmieci, to nie zaszkodziłby nam ten literek trzeci." :mrgreen:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#260 PostWysłany: 17 Paź 2017 19:56 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
Niby dużo, niby mało. Zależy kto na co patrzy.

Do tej pory wycinka w drzewostanach ponadstuletnich praktycznie nie istniała. Były to pojedyncze przypadki w roku.

Obecnie nie dość że prowadzi się wycinkę w drzewostanach ponadstuletnich, to dochodzą do tego siedliska chronione. Wycinka prowadzona była w sezonie lęgowym ptaków. Zniszczono stanowiska wielu chronionych gatunków jak dzięcioł trójpalczasty czy sóweczka. Wszystko to jest udokumentowane.

Tutaj chodzi o to, że tracimy unikalne w skali Polski i Europy lasy. A razem z nimi przyrodę która w nich żyje...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 279 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: ziberro oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group