Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 279 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna
Autor Wiadomość
#221 PostWysłany: 06 Paź 2017 13:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
olus napisał(a):
Nie wdając się w dyskusję podrzucę tylko linki do kolejnych artykułów naukowych. Artykuły po angielsku, więc najważniejsze konkluzje przetłumaczyłam. I jak zwykle zachęcam do poszerzania wiedzy i samodzielnego wyciągania wniosków :)

1.
Porównanie dwóch strategii radzenia sobie z gradacją kornika - w Tatrach polskich i słowackich. Brak interwencji (bo tereny chronione) w Polsce versus wycinki i pułapki feromonowe na Słowacji. Konkluzje: nie zaobserwowano korzystnych efektów strategii stosowanej na Słowacji w porównaniu ze strategią Polską. Na Słowacji obserwowano większą efektywność rozprzestrzeniania się kornika. Gradacja na obydwu obszarach załamała się w tym samym czasie.
https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00883956/document
2.
Odradzanie się lasu świerkowego (Park Narodowy Sumava) po gradacji kornika w miejscach gdzie wcześniej nie prowadzono interwencji i dla porównania w miejscu, gdzie świerki wycinano. Konkluzje: obecność martwego drewna jest kluczowa dla efektywnej regeneracji lasu. Występują istotne statystycznie różnice w liczebności młodych drzewek na obszarach naturalnych, z obecnym martwym drewnem i na obszarach po wycince. Miejsca po wycince są mniej odpowiednim środowiskiem dla regeneracji lasu, niż obszary z rozkładającym się martwym drewnem.
http://www.npsumava.cz/gallery/17/5221-sg17_1_cizkova.pdf
A nie przyszło Ci do głowy że to ta sama populacja kornika ? Gradacja mogła się załamać np. pod wpływem tego samego czynnika np. pogody. Skoro populacja jest jedna i czynnik wpływający na gradację jeden to załamała się i tu i tu bo odległość minimalna. W szczegóły nie wnikam bo to nie pierwsza i nie ostatnia gradacja na świecie i nikt o zdrowych zmysłach na podstawie jednego przypadku nie będzie wyciągał wniosków.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień w Seulu za 3661 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + hotel ze śniadaniami Tydzień w Seulu za 3661 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wakacje w Turcji: tydzień w 5* hotelu z ultra all inclusive za 2879 PLN. Wylot z Wrocławia Wakacje w Turcji: tydzień w 5* hotelu z ultra all inclusive za 2879 PLN. Wylot z Wrocławia
#222 PostWysłany: 06 Paź 2017 13:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1050
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
@zulu, dokładnie tam gradacja na obydwu obszarach załamała się pod wpływem pogody, co zresztą jest jednym z wniosków artykułu. Chodzi o to jak wyglądał ekosystem po obydwu typach strategii i okazało się, że liczebności drzew które naturalnie zamarły w Polsce były takie same jak liczebności świerków, które trzeba było wyciąć na Słowacji - czyli strategia wycinki nie przyniosła efektu w postaci ochrony proporcjonalnie większych obszarów lasu niż w Polsce. A z drugiego artykułu znów wynika, że te obszary naturalnego zamierania są znacznie lepsze dla regeneracji lasu. Która strategia ostatecznie jest więc korzystniejsza - sam wyciągnij wnioski.

Co do kolejnego deprecjonowania wyników badań ("na podstawie jednego przypadku nikt o zdrowych zmysłach nie będzie wyciągał wniosków"), to nie chce mi się już odnosić po raz któryś. Przypomnę, że przedstawiałam już wyniki przynajmniej z trzech obszarów (Las Bawarski, Sumava i Tatry). Chętnie przeczytam jakieś wyniki od Ciebie porównujące te dwie strategie, w których wnioski będą przeciwne - do tej pory ich nie przedstawiłeś.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#223 PostWysłany: 06 Paź 2017 14:37 

Rejestracja: 21 Sty 2015
Posty: 2157
Loty: 138
Kilometry: 282 808
HON fly4free
Przedstawi tylko czeka -ukaże się niedługo nowe opracowanie z MŚ z posiedzeń ministra Szyszki w stodole ministra stylizowanej na daczę za 17 000zł gdzie prowadzone są (prawdopodobnie na słomie bo na krzesła przy tej kwocie nie starczy) kółka naukowe nt kornika drukarz i działań w PB. :lol:


Ostatnio edytowany przez krasnal, 06 Paź 2017 17:56, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#224 PostWysłany: 06 Paź 2017 15:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
olus napisał(a):
@zulu, dokładnie tam gradacja na obydwu obszarach załamała się pod wpływem pogody, co zresztą jest jednym z wniosków artykułu. Chodzi o to jak wyglądał ekosystem po obydwu typach strategii i okazało się, że liczebności drzew które naturalnie zamarły w Polsce były takie same jak liczebności świerków, które trzeba było wyciąć na Słowacji - czyli strategia wycinki nie przyniosła efektu w postaci ochrony proporcjonalnie większych obszarów lasu niż w Polsce. A z drugiego artykułu znów wynika, że te obszary naturalnego zamierania są znacznie lepsze dla regeneracji lasu. Która strategia ostatecznie jest więc korzystniejsza - sam wyciągnij wnioski.

Co do kolejnego deprecjonowania wyników badań ("na podstawie jednego przypadku nikt o zdrowych zmysłach nie będzie wyciągał wniosków"), to nie chce mi się już odnosić po raz któryś. Przypomnę, że przedstawiałam już wyniki przynajmniej z trzech obszarów (Las Bawarski, Sumava i Tatry). Chętnie przeczytam jakieś wyniki od Ciebie porównujące te dwie strategie, w których wnioski będą przeciwne - do tej pory ich nie przedstawiłeś.

A co to znaczy regeneracja lasu wg tych opracowań ? (skoro się na nie powołujesz to streść). Pojęcie tak szerokie jak Wołga.
Nie wiem do końca o co ci już chodzi czy o strategie zwalczania gradacji kornika drukarza czy o ...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#225 PostWysłany: 06 Paź 2017 15:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1050
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Podasz jakieś źródło tego obrazka? Bo trochę trudno odnosić się do czegoś takiego ale spróbuję. Od 2013 roku znów wycinamy znacznie więcej świerków niż chociażby w latach 2005-6, a gradacja postępuje w duzym tempie. Czy świadczy to o skuteczności strategii? Jak dla mnie jej przeczy. Był tam brany pod uwagę jakiś obszar kontrolny, w którym nie wycinano?


Edit: Ach usunąłeś, czyżby jednak nie pasował do tezy :) To ja go wkleję, żeby było wiadomo o co chodzi.
Załącznik:
swierki-zaatakowane-i-usuniete-wykres.jpg
swierki-zaatakowane-i-usuniete-wykres.jpg [ 102 KiB | Obejrzany 1015 razy ]



Edit2: Proszę, przeczytaj te artykuły. Nie są takie długie. Ja nie mam czasu streszczać, zresztą badania mają to do siebie, że często wniosków nie da się zawrzeć w jednym zdaniu.

Nie wiesz o co chodzi? Udajesz czy co? O odpowiedź na pytanie czy lepiej sprawdza się wycinanie czy brak interwencji w przypadku lasów zaatakowanych przez kornika - to tak w skrócie. Ja nie wiem o co chodzi z wrzucaniem zdjęć grzybów :)
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off
jar188 lubi ten post.
 
      
#226 PostWysłany: 06 Paź 2017 15:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
-- 06 Paź 2017 15:43 --

olus napisał(a):
Podasz jakieś źródło tego obrazka? Bo trochę trudno odnosić się do czegoś takiego ale spróbuję. Od 2013 roku znów wycinamy znacznie więcej świerków niż chociażby w latach 2005-6, a gradacja postępuje w duzym tempie. Czy świadczy to o skuteczności strategii? Jak dla mnie jej przeczy. Był tam brany pod uwagę jakiś obszar kontrolny, w którym nie wycinano?


Edit: Ach usunąłeś, czyżby jednak nie pasował do tezy :) To ja go wkleję, żeby było wiadomo o co chodzi.
Załącznik:
swierki-zaatakowane-i-usuniete-wykres.jpg


1. Szkoda mi Ciebie bo doszukujesz się czegoś tam gdzie tego nie ma. Teorie spiskowe wiecznie żywe.
2. Ten obrazek wrzuciłem już w 5 poście tego tematu. Przedstawia on wpływ rozrostu gradacji na fakt zaniechania cięć zasiedlonego świerka właśnie w PB. Zaniechanie cięć było spowodowane decyzją poprzedniego kierownictwa Min. Środowiska. Źródło o ile pamiętam konto twiterrowe rzeczniczki LP. No co ? Łyso ? :twisted:
Fakty dotyczące #PuszczaBiałowieska kontra miejskie legendy: http://bit.ly/2sLG46s
https://twitter.com/AnnaMalinowskLP/sta ... 1901332481

-- 06 Paź 2017 15:47 --

olus napisał(a):
Edit2: Proszę, przeczytaj te artykuły. Nie są takie długie. Ja nie mam czasu streszczać, zresztą badania mają to do siebie, że często wniosków nie da się zawrzeć w jednym zdaniu.
Raz piszesz o zwalczaniu gradacji raz o "regeneracji lasu" cokolwiek to znaczy ? Zdecyduj się w końcu o co ci chodzi. Skoro Ty nie masz czasu to czemu mam ja go mieć ?
olus napisał(a):
Ja nie wiem o co chodzi z wrzucaniem zdjęć grzybów :)
Domyśl się. Wszystkie zdjęcia zrobione w zwykłych lasach gospodarczych które podobno nie są prawdziwymi lasami bo takie sa tylko w Białowieży a po tych gospodarczych latają dewianci z siekierami.

A tu kolejny news

Właściciele prywatnych lasów, które sąsiadują z Puszczą Białowieską, zgłaszają szkody wyrządzone przez kornika drukarza na ich terenie. O coraz częstszych zgłoszeniach i pytaniach ze strony prywatnych właścicieli informuje Starostwo Powiatowe w Hajnówce.

Cytuj:
Ograniczenie w ubiegłych latach pozyskania drzew zasiedlonych przez kornika drukarza w nadleśnictwach w Puszczy Białowieskiej, uniemożliwiło powstrzymanie rozwoju tego owada na terenie powiatu.
Spowodowało to masowe pojawienie się kornika również w lasach prywatnych. Przedstawiciele samorządu podkreślają, że tamtejsze drzewostany świerkowe są niszczone, a prywatni właściciele bezradni.
Właściciele lasów prywatnych chcą także uzyskać informacje o możliwość uzyskania odszkodowań za utracony las, jak również uzyskania pomocy przy odnowieniu powierzchni leśnych. Proszą również o pomoc w zbyciu drzew zabitych przez kornika drukarza.


http://www.lasy.gov.pl/pl/pro/informacj ... -prywatnym

Kto chętny do płacenia ? @olus dorzucisz się do odszkodowań ?


Ostatnio edytowany przez zulu, 06 Paź 2017 15:57, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#227 PostWysłany: 06 Paź 2017 15:55 

Rejestracja: 18 Wrz 2015
Posty: 906
Loty: 54
Kilometry: 71 690
niebieski
Anonymous napisał(a):
Obrałem prostą metodę. Akceptuję to , co robią obecnie rządzący. Sam ich wybrałem i uważam że dobrze dbają o interesy kraju.


I pomyśleć, że twoja opcja wyzywa od lemingów przeciwników pisu :shock:
Przecież otwartym tekstem przyznałeś, że w ogóle nie myślisz i nie zastanawiasz się, ślepo wszystkie działania rządu akceptując.

A co do helikopterów - gratuluję, bo chyba tylko twoje podejście pozwala łykać gadki Antoniego - pamiętasz, że obiecywał, że pierwsze biedahawki trafią na stan armii jeszcze w zeszłym roku? A w tym roku miało być ich tyle, że ja p....
A pewnie w przyszłym roku w przetargu wygrają znowu caracale. Za wyższą cenę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#228 PostWysłany: 06 Paź 2017 16:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
@le_szek
Bądź tak łaskaw i cytuj całość.
Cytuj:
A opcja ktòrej nie ufam nawet za grosz , to krytykuje.
Tym bardziej utwierdza mnie to w mojej opinii.
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#229 PostWysłany: 06 Paź 2017 16:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1050
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
@zulu Jeszcze raz - chodzi o to że jakieś dowolnie dobrane obrazki z internetu nie powinny być argumentem w poważnej dyskusji. Przeczytaj proszę mój wcześniejszy post o argumenatach naukowych, krytycznym patrzeniu na źródła danych itp. Ufam, że ten wykres przedstawia prawdziwe dane (chociaż nawet tego nie można na jego podstawie zweryfikować), ale te dane nie pozwalają na wyciąganie tak daleko idących wniosków jakie Ty próbujesz wyciągać. Żeby móc powiedzieć, że ograniczenie wycinek w 2011-12 roku miało wpływ na wielkość obecnej gradacji, trzeba by porównać te dane z obszarami kontrolnymi, w których cały czas wycinano tyle samo, oraz z tymi, w których nie wycinano w ogóle. Czyli mniej więcej podobna metodologia, jak w artykułach, które dzis wkleiłam. Tego na tym obrazku nie ma, więc same takie dane są bezużyteczne do wnioskowania o sensowności wycinania.
(Nie mówiąc już, że według tego właśnie wykresu w latach 2010-12 tych zaatakowanych świerków było na tyle mało, że po prostu nie byłoby czego wycinać - i prawdopodobnie dlatego wycinki ograniczono, a nie, jak chce dzisiejsze MŚ, że ówczesny minister miał jakieś ideologiczne powody)
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#230 PostWysłany: 06 Paź 2017 16:16 

Rejestracja: 18 Wrz 2015
Posty: 906
Loty: 54
Kilometry: 71 690
niebieski
namteH napisał(a):
@le_szek
Bądź tak łaskaw i cytuj całość.
Cytuj:
A opcja ktòrej nie ufam nawet za grosz , to krytykuje.
Tym bardziej utwierdza mnie to w mojej opinii.


A jakie to ma znaczenie? Opinię ma niezależnie od tego, co jego nielubiana opcja powie.

Zapewne nie przeszkadzają mu wielomilionowe "drobiazgi" rządzących, córki leśnika, stodoły itepe. Bo skoro platforma to krytykuje, to musi być cacy, nie? Żałosne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#231 PostWysłany: 06 Paź 2017 16:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1050
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
zulu napisał(a):
Ograniczenie w ubiegłych latach pozyskania drzew zasiedlonych przez kornika drukarza w nadleśnictwach w Puszczy Białowieskiej, uniemożliwiło powstrzymanie rozwoju tego owada na terenie powiatu.
Spowodowało to masowe pojawienie się kornika również w lasach prywatnych. Przedstawiciele samorządu podkreślają, że tamtejsze drzewostany świerkowe są niszczone, a prywatni właściciele bezradni.
Właściciele lasów prywatnych chcą także uzyskać informacje o możliwość uzyskania odszkodowań za utracony las, jak również uzyskania pomocy przy odnowieniu powierzchni leśnych. Proszą również o pomoc w zbyciu drzew zabitych przez kornika drukarza.

Kto chętny do płacenia ? @olus dorzucisz się do odszkodowań ?


A udowodnisz, że intensywniejsze wycinki powstrzymałyby kornika? Bo jak na razie to dane eksperymentalne wskazują, że niekoniecznie, a wręcz wskazują, że wycinka może powodować szybsze rozprzestrzenianie się kornika do obszarów sąsiadujących.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog


Ostatnio edytowany przez olus 06 Paź 2017 16:24, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#232 PostWysłany: 06 Paź 2017 16:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 2941
Loty: 348
Kilometry: 658 488
niebieski
No ja tylko nieśmiało mam nadzieję, że twitter pani Malinowskiej i strona lasy.gov to nie są te szykowane na poniedziałek poważne źródła :lol:

Ale żeby było ciekawiej to przecież owy schemacik przedstawia sytuację z terenów nie całej PB ale fragmentu (też nie wiadomo jakiego dokładnie jakiej wielkości itd) gdzie leśnicy zwiększyli ilość świerka ;)
Aby taki schemat miał sens powinien być porównany z terenem ochrony ścisłej, gdzie zostawiony samemu sobie korniczek powinien już zrobić pustynie :)
_________________
Azory => Egzotyka tuż za rogiem, czyli azorski "double decker" :)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#233 PostWysłany: 06 Paź 2017 16:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3534
srebrny
https://www.google.pl/search?q=W%C5%82a%C5%9Bciciele+prywatnych+las%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+s%C4%85siaduj%C4%85+z+Puszcz%C4%85+Bia%C5%82owiesk%C4%85%2C+zg%C5%82aszaj%C4%85+szkody&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=5ZHXWfehJ8yEaOqgnlg
bardzo ale to bardzo wiarygodne źródło/źródła(oczywiście brak jakichkolwiek danych, zestawień , po prostu się zgłaszają i już)
tak samo jak te o wycince na Białorusi
jaca to uczciwiej przedstawił bo łyka wszystko po linii rządowej i tego nie ukrywa
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#234 PostWysłany: 06 Paź 2017 16:37 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
Oj szkoda że wcześniej nie widziałem tego tematu. Temat z mojej dziedziny (aktywnie zajmuję się badaniami z dziedziny ekologii oraz ochrony środowiska) i chętnie skomentuję niektóre wcześniejsze posty:

zulu napisał(a):
Pewnie środowiska akademickie, media, organizacje pseudo "ekologiczne" np. Pracownia na rzecz wszystkich istot najlepiej zrobiłyby z takich miejsc jak PB skansen. Taki rezerwat i niech się dzieje co chce ale wszystkim poza nimi wara od tego miejsca. Bez względu na wszystko - w tym i ludzi którzy żyją tam i są z PB bezpośrednio związani.


Kompletna bzdura, którą powielają leśnicy, myśliwi i inne środowiska związane z szyszką. to przecież ekolodzy organizowali spacery po Puszczy i zapraszali do jej odwiedzania. Prowadzą też edukację przyrodniczą, a naukowcy upowszechniają wiedzę o Puszczy. Tymczasem Lasy Państwowe ustanowiły całkowity zakaz wstępu do znacznej części Puszczy, nawet tam gdzie nie ma martwych drzew, co doprowadziło do protestów lokalnej ludności, żyjącej z turystyki.

zulu napisał(a):
Gradacja to nic innego jak epidemia.

Według nazewnictwa leśnego można to tak nazwać. Według procesów zachodzących w przyrodzie już nie. To po prostu kolejny cykl zdarzeń, który co jakiś czas pojawia się i znika w przyrodzie. Coś całkowicie normalnego. I właśnie owe naturalne cykle przyrodnicze są w Puszczy Białowieskiej (w granicach Natura2000) chronione.

Tutaj niezły leśniczy freestyle:
zulu napisał(a):
Jesteśmy jednym z niewielu krajów (jak nie jedynym krajem w Europie), który nie dokłada do leśnictwa !!!

Ponieważ leśnicy wycinają tyle drzew, że w zupełności pokrywają swoje zapotrzebowanie. Tylko w tym przypadku trzeba sobie zadać pytanie, czy możemy jako społeczeństwo oddawać nasze dobro narodowe, czym są lasy, które są własnością skarbu państwa, żeby mogła bogacić się wąsko okrojona grupa społeczna jaką są leśnicy.
Inna sprawa to zarobki, dlaczego leśnicy mają tak ogromne zarobki w porównaniu do np. służby zdrowia? Czy ich praca jest ważniejsza dla społeczeństwa?

zulu napisał(a):
Tniemy więcej, ale nie dość że nie uszczuplamy zasobów , to jeszcze je powiększamy. Nic tylko bić brawo.

Brawo dla logiki. Wycinamy stare drzewostany a sadzimy nowe. Na kartce się zgadza, 2ha lasu wycięto i 2ha lasu posadzono. Ale młodnik a las stary, czy to gospodarczy czy nie, jest zupełnie innej wartości. Więc nie należy stawiać tu znaku równości.

zulu napisał(a):
Donovaninho napisał(a):
Wywracają je o wiele łatwiej. Przy okazji:
Image
Źródło: https://pbs.twimg.com/media/DHVoSTfWsAApf3a.jpg

Myli się ten Pan gdyż z punktu widzenia przyrodniczego liczba atomów na świecie będzie taka sama przed zabiciem jakiegoś zwierzęcia jak i po.


Właśnie on się nie myli. Patrzy na proces od strony przyrodniczej. Przecież takie zaburzenia jak huragany, czy np. pożary pojawiały się zawsze w środowisku które zawsze się samo regenerowało. Z punktu widzenia człowieka, czy leśnika, jest to kataklizm ekonomiczny, i często tragedia ludzi.

zulu napisał(a):
Tom K napisał(a):
@zulu Nie dosłyszałem Twojego tytułu naukowego. Byłbyś łaskaw?
Jak się nie ma argumentów to się atakuje tego kto je wygłasza. Klasyka gatunku.
A gdybym był np. hydraulikiem lub bileterem to co ?
Nie bój żaby i dyplom jaki potrzeba mam. Nie muszę się tym publicznie afiszować a jak chcesz zobaczyć to zapraszam na PW. Stawiasz dobrą kolację z wódeczką a ja przyniosę swój dyplom.


Śmiechy-chichy ale Michał Żmihorski jest aktywnym naukowcem, który zajmuje się również lasem i ochroną przyrody. Mało który leśnik ma taki dorobek naukowy jak on. Ale łatwiej wyśmiewać i dyskredytować.

zulu napisał(a):
No to pytanie z innej strony tej "przyrodniczej": będąc takim ortodoksem nie należało by nawet usuwać skutków czegokolwiek np. pożaru, powodzi itd. Przecież każde dziecko się uczyło że wylewający Nil użyźniał pola w Egipcie.


Jakbyś wiedział o co chodzi w mitycznym Lesie Bawarskim, na który również się powoływałeś, to byś takich bzdur nie pisał. Las Bawarski i jego odpowiednik po stronie czeskiej, Las Szumawa, został mówiąc leśnym żargonem zniszczony przez kornika. Oba kraje zdecydowały się na zupełnie inne działania na obszarze na którym znajdowały się uschnięte świerki. Czesi wycięli i wywieźli wszystko, przeorali i założyli normalne uprawy. Niemcy natomiast za sprawą naukowców zajmujących się ekosystemami leśnymi postanowili zostawić ten obszar do naturalnego odnowienia, za co dostali ostre baty od różnych środowisk leśnych. W tym czasie Czesi wydawali mnóstwo pieniędzy na utrzymanie upraw które były niszczone przez zwierzęta. Po niemieckiej stronie nas naturalnie odnowił się a presja roślinożerców była ograniczona, ponieważ nie były w stanie w wielu miejscach przejść przez powalone drzewa.
Poniżej dość świeży artykuł w prestiżowym Conservation Letters pokazujący, że gradacja kornika spowodowała zwiększenie różnorodności gatunkowej zwierząt na obszarze objętym gradacją po niemieckiej stronie:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... .12153/pdf

student napisał(a):
Pracuje z biologami, naukowcami, leśnikami i każdy z nich w głowę się puka jak słyszy o "ratowaniu Puszczy przed kornikiem poprzez wycinkę drzew".
Z relacji osób, które były na miejscu wiem, że nie wycinają tam tylko chorych, zainfekowanych świerków. Wycinają WSZYSTKO jak leci, świerki, dębu, wszystko co się trafi.
Nawet w "Teleexpresie" czy "Wiadomościach" jak pokazywali materiał filmowy o wycince, było widać leżące, dopiero co wycięte dębiny. Oczywiście komentarz był o "diabelskim, żarłocznym korniku i biednych świerkach".
Nie będę wspominał o biologii kornika, który atakuje tylko chore drzewa, czy o sezonowych fluktuacjach liczebności ( model Lotki-Volterry również się tu sprawdza), które są naturalne.
Minister Środowiska jak wiadomo jest leśnikiem z zawodu. Dla niego leżące drewno w lesie to strata, a z biologicznego punktu widzenia leżące stare drzewa są niezwykle istotnym siedliskiem w ekosystemach leśnych nie tylko dla zwierząt, roślin, ale i również mchów i porostów.
Wycinane "suche" drzewa nie zawierają już pod korą kornika, bo co on miałby tam robić ?!! Wycinka ma na celu napchać pieniędzmi kieszenie


Dokładnie tak!

Mógłbym więcej cytować ale to nie ma sensu. Polecam natomiast zapoznać się z poniższymi tekstami, które są autorstwa naukowców i przyrodników zajmujących się zawodowo m.in ochroną przyrody:
30 pytań o kornika, leśników i ekologów w Puszczy Białowieskiej

https://drive.google.com/file/d/0B6-oaY ... lYVzA/view

Spór o przyszłość Puszczy Białowieskiej: mity
i fakty

http://www.las.uni.wroc.pl/images/praco ... _fakty.pdf
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#235 PostWysłany: 06 Paź 2017 18:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 1845
Loty: 76
Kilometry: 125 391
niebieski
Taka mała oftopowa prośba do @zulu, @olus i innych wrzucających zdjęcia. Wrzucajcie foty jako miniaturki albo z ograniczoną rozdzielczością do jakichś sensowniejszych na forum rozmiarów bo się rozjeżdża nawet na 24" ;)
_________________
Image
MOJE RELACJE Z PODRÓŻY
Góra
 Profil Relacje PM off
Tom K lubi ten post.
Tom K uważa post za pomocny.
 
      
#236 PostWysłany: 07 Paź 2017 20:29 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
I polecam bardzo przeczytać jeszcze ciepły artykuł, co tak na prawdę zdarzyło się w Lesie Bawarskim. Tym mitycznym lesie, którzy leśnicy przywołują zawsze jako argument do wycinania świerków, choć z ich opowieści wynika, iż nie rozumieją co tam tak na prawdę się wydarzyło.

https://wiadomosci.wp.pl/las-bawarski-j ... 921347713a

Oraz komentarz byłego dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego "Las Bawarski a Gorce"

http://andrzejwojciechgruszczyk.blog.pl ... i-a-gorce/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#237 PostWysłany: 08 Paź 2017 09:46 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
Puszcza Białowieska. Oddział 338. Drzewostan ponad stuletni. III strefa UNESCO. Wilczy Tryb, mocno turystyczne miejsce, było.... Zniszczone siedlisko i stanowiska ponurka Schneidera i zgniotka cynobrowego, gatunków objętych ścisłą ochroną w Polsce.

Image
Image
Image
Image

Więcej na: https://www.facebook.com/osmo.eremita.3/media_set?set=a.516875725330034.1073741847.100010228321411&type=3
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#238 PostWysłany: 08 Paź 2017 12:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
zulu napisał(a):
a tu kolejna ciekawostka - grzyb nazywający się szmaciak gałęzisty (chroniony) - wygląda jak z rafy koralowej - rośnie na pniu ściętego drzewa i teraz dylemat czy jak by nie ścięto drzewa czy by rósł ? :lol:

Mały offtop
Siedzuń sosnowy od kilku lat stracił status gatunku grzyba chronionego i faktycznie jest go coraz więcej w lasach. Tylko w tym roku widzialem kilkanaście okazów. Nie jest teź prawdą, że rośnie tylko na pniach, wyrasta zazwyczaj u podstawy sosny a nie na pniu, tym bardziej ściętym.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Tom K lubi ten post.
 
      
#239 PostWysłany: 09 Paź 2017 13:02 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
A tu przykład pokazujący, czy należy wierzyć w słowa leśników:

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
sko1czek lubi ten post.
sko1czek uważa post za pomocny.
 
      
#240 PostWysłany: 09 Paź 2017 20:20 

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 56
Tak wygląda Puszcza Białowieska po rajdach harwesterem. Okolica Wilczej Tryby. Jakieś 2 km od Rezerwatu Ścisłego, miejsce przylega do Rezerwatu Lasy Naturalne PB. Dla osób które nie kojarzą, to jest ta część Puszczy Białowieskiej, gdzie Szyszko się zaklina, iż nie ma żadnych wycinek.

Image

Fot. Stanisław Łubieński


Ostatnio edytowany przez Japonka76, 11 Paź 2017 15:29, edytowano w sumie 1 raz
nazwiska ludzi piszemy wielka literą
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 279 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group