Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Transakcje mogą być rozliczane w salda w walucie transakcji, EUR lub PLN.
1. Transakcja w walucie rachunku - bezpośrednio z salda w danej walucie.
2. Transakcja w USD, GBP:
- z salda EUR: kurs średni NBP (użyty dwa razy: najpierw na PLN, potem na EUR),
- z salda PLN: kurs średni NBP.
3. Transakcja w EUR:
- z salda PLN: będzie albo po kursie NBP albo po kursie Aliora - ciężko powiedzieć, bo w regulaminie takiej opcji nie przewidziano.

4. Transakcja w innej walucie:
- z salda EUR: kurs Mastercard,
- z salda PLN: kurs Mastercard do przeliczenia waluty transakcji na EUR, kurs Aliora do przeliczenia EUR na PLN - opcja niekorzystna.

Regulamin:
download/file.php?id=200624

Oficjalny kalkulator przeliczników na stronie Kantoru:
https://kantor.aliorbank.pl/kalkulator-transgraniczny

Uwaga! We wszystkich ofertach Aliora (także w Kantorze) karta zablokowana przez klienta jest automatycznie zamykana po 28 dniach.


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1650 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 ... 83  Następna
Autor Wiadomość
#921 PostWysłany: 24 Lip 2018 13:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3400
srebrny
@mroku
Domyślam się, że po jakiejś serii fraudów potwierdziło się, że źródłem jest słynne ticketmaster i profilkaktycznie zablokowali wszystkie karty. Generalnie działanie prawidłowe, tylko zabrakło truskawki na torcie w formie powiadomienia klienta :)

@Kashpir
Pewnie kolega dostał SMS 3d-secure w celu potwierdzania transakcji, więc się zorientował, że to nie on teraz kupuje coś za 10k :)


Ostatnio edytowany przez maczala1, 24 Lip 2018 13:41, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#922 PostWysłany: 24 Lip 2018 13:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
@Kashpir @mroku ja zrozumiałam, że dostałeś sms z kodem weryfikacji na transakcje, których nie robiłeś i dlatego na wszelki wypadek zablokowałeś kartę. Zgadza się? Niestety nie wszystkie sklepy internetowe stosują się do zabezpieczeń i nie wymagają dodatkowej weryfikacji płatności poprzez kod z smsa :(
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#923 PostWysłany: 24 Lip 2018 15:22 

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 36
-- 24 Lip 2018 15:13 --

Tak dostałem sms-a z 3d secure i zadzwoniłem do banku co jest grane. W trakcie rozmowy z pracownikiem dostałem kolejnego sms-a z kolejnej próby i pracownik zasugerował bym nie czekał i od razu kazałem mu zablokować kartę. Najlepsze, że na następny dzień leciałem do Barcelony z rodziną na wakacje miałem tam odłożoną kwotę w Euro, trochę problem się zrobił musiałem kombinować i kupować gotówkę.

-- 24 Lip 2018 15:22 --

Nie wszystkie sklepy mają to zabezpieczenie chociażby taki PayPal pobiera kwotę bez 3d secure
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#924 PostWysłany: 24 Lip 2018 16:11 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
Pytałem z ciekawości, bo ja u siebie na karcie przypadkiem odkryłem kiedyś nierozliczoną transakcję w USD na jakąś małą kwotę, której oczywiście nie robiłem. Zakładałem, że być może ktoś testował możliwość obciążenia karty, aby później spróbować z większą kwotą. Zgłosiłem wtedy od razu sprawę do kantoru - transakcja nie została ostatecznie rozliczona.P

mroku napisał(a):
-- 24 Lip 2018 15:13 --
Najlepsze, że na następny dzień leciałem do Barcelony z rodziną na wakacje miałem tam odłożoną kwotę w Euro, trochę problem się zrobił musiałem kombinować i kupować gotówkę.

Przypominam, że jest też możliwość wypłaty gotówki z konta w oddziałach Alior Banku. Bez opłat.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
 
      
#925 PostWysłany: 24 Lip 2018 21:57 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1743
Loty: 106
Kilometry: 170 376
niebieski
O ile EUR i USD można wypłacić, inne waluty niekoniecznie ;) Jadę na Węgry :)
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
 
      
#926 PostWysłany: 29 Lip 2018 16:57 

Rejestracja: 29 Lip 2018
Posty: 7
maczala1 napisał(a):
Kupowałem bilety na niemieckim ticketmaster płacąc kartą kantoru walutowego aliora. Bank sam zablokował kartę z podejrzeniem, że dane mogły wypłynąć na rynku niemieckim bez wskazania konkretnej próby wyłudzenia. Szkoda tylko, że zapomnieli mnie powiadomić i dowiedziałem się o tym dopiero po kilku nieudanych próbach zpałaty w sklepach w Wiedniu :)


Dbają o bezpieczeństwo, to normalne. Mam nadzieję, że miałeś inną kartę :/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#927 PostWysłany: 01 Sie 2018 11:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1698
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
Przelew z Kantoru Alior Bank do mBank na rachunki walutowe w USD/GBP/CHF są bezpłatne czy zostaje naliczona jakaś opłaty z tytułu użycia sieci SWIFT?
O EUR nie pytam bo to leci poprzez SEPA ;-)
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#928 PostWysłany: 01 Sie 2018 11:35 

Rejestracja: 31 Paź 2017
Posty: 317
Czy przy zasymulowaniu przelewu na dole nie jest podana informacja czy przelew podlega opłacie? wydaje mi się że tak, więc przed jego zatwierdzeniem masz info czy podlega ten przelew opłacie. Spróbuj.



Michał Merkury napisał(a):
maczala1 napisał(a):
Kupowałem bilety na niemieckim ticketmaster płacąc kartą kantoru walutowego aliora. Bank sam zablokował kartę z podejrzeniem, że dane mogły wypłynąć na rynku niemieckim bez wskazania konkretnej próby wyłudzenia. Szkoda tylko, że zapomnieli mnie powiadomić i dowiedziałem się o tym dopiero po kilku nieudanych próbach zpałaty w sklepach w Wiedniu :)


Dbają o bezpieczeństwo, to normalne. Mam nadzieję, że miałeś inną kartę :/


Ale wygląda to dziwnie, zwłaszcza jak zostaje Ci zablokowana karta, a na nią liczyłeś. Oczywiście trzeba mieć zapasową ale różnie z tym jest...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#929 PostWysłany: 01 Sie 2018 12:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Kwi 2017
Posty: 343
Loty: 158
Kilometry: 235 829
Martinuss napisał(a):
Przelew z Kantoru Alior Bank do mBank na rachunki walutowe w USD/GBP/CHF są bezpłatne czy zostaje naliczona jakaś opłaty z tytułu użycia sieci SWIFT?
O EUR nie pytam bo to leci poprzez SEPA ;-)


Zależy w jakim trybie wyślesz. Oczywiście trzeba pamiętać, że w Aliorze przelewy są darmowe tylko w ramach licznika.

SHA - w przypadku SHA Ty płacisz swoje koszty banku i odbiorca swoje. Ty ze swojej strony w ramach licznika masz za darmo. Jakim kosztem zostanie obciążone odbiorca, zależy od samego mBanku.

BEN - wszystkie koszty pokrywa odbiorca. Ty ze swojej strony masz za darmo.

OUR - wszystkie koszty przelewu pokrywa nadawca, w tym przypadku Twój koszt to 100 PLN.

Robiłem kilkukrotnie w SHA przelewy i nigdy nie zostałem niczym obciążony. Zleceniobiorca różnie. Zazwyczaj nie płacił nic, ale zdarzyło mi się tak, że musiałem kilka dolarów dosłać bo odbiorca został obciążony opłatami i kwota się nie zgadzała.

Reasumując, koszty przelewu zależą od banku odbiorcy. Ty w ramach licznika robisz przelewy za darmo.

pajacyk napisał(a):
Ale wygląda to dziwnie, zwłaszcza jak zostaje Ci zablokowana karta, a na nią liczyłeś. Oczywiście trzeba mieć zapasową ale różnie z tym jest...

Wygląda dziwnie, dlatego warto zawsze przed wyjazdem zadzwonić do banku i poinformować, że w tym czasie będzie się za granicą. Mi kilka razy zablokowali konto, zazwyczaj wystarczył krótki telefon celem weryfikacji. Później nauczyłem się żeby dzwonić do banku, że wyjeżdżam, po tym czasie nigdy mi nie zablokowali.

Na youtubie można znaleźć płacz jakiejś dziewczyny, której mimo wszystko zablokowano konto. Nie dzieje się to często, ale zdarza się, dlatego zawsze trzeba mieć backup.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#930 PostWysłany: 01 Sie 2018 13:59 

Rejestracja: 31 Paź 2017
Posty: 317
Masz rację ale czy Hiszpania to "dziwny kraj"...jeżeli tak to masz 100% racji. A w Argentynie przy sławnym wodospadzie bez blokady.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#931 PostWysłany: 01 Sie 2018 14:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4825
Loty: 307
Kilometry: 514 401
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
Przed wylotem do Larnaki, zadzwonilem do Aliora i poinformowalem o tym fakcie.
Na miejscu nie bylo zadnych problemow z placeniem karta w restauracji, na stacji benzynowej, w LIDL-u itp
natomiast wpakowalem sie w male klopoty i potrzebowalem pilnie wyplacic gotowke.
Obskoczylem na glownej ulicy Archiepiskopou Makariou w Larnace bankomaty, w kazdym transakcja nie moze byc zrealizowana.
Sprawdzilem limity transakcji niby wszystko ok, a bez szans by bankomat wyplul gotowke.
Revolutem bez problemu. Nie ma sensu sie licytowac ktora karta jest lepsza, warto miec obie i jeszcze pare innych.
Ale ja i tak wyznaje zasade na urlopie cash is king.
Góra
 Profil Relacje PM off
Maktravel uważa post za pomocny.
 
      
#932 PostWysłany: 01 Sie 2018 15:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3400
srebrny
W pewnych sprawach karta jest niezastąpiona (wynajem samochodu) lub dużo lepsza (opłata za hotel).
Po tym jak raz chcieli, żebym podwójnie płacił za hotel, bo wpłaty w gotówce nie widzieli w systemie, powiedziałem że był to mój ostatni raz tylko z cashem. A było to w Norwegii przy 4 osobach, więc gruba sprawa :)
Góra
 Profil Relacje PM off
john_doe lubi ten post.
 
      
#933 PostWysłany: 01 Sie 2018 17:40 

Rejestracja: 21 Lis 2014
Posty: 607
niebieski
correos napisał(a):
na urlopie cash is king.


Wybacz, nic osobistego zupełnie, ale to stwierdzenie to jedna z większych bzdur jakie słyszałem.
Prawdziwe wyłącznie do czasu pierwszej konkretnej kradzieży, zgubienia lub po prostu próby wygodnego i sensownego zwiedzenia pewnych miejsc.

Po pierwsze, w 2018 roku- na urlopie lub nie- nikt nie każe Ci zero-jedynkowo wybierać między jednym a drugim. Jeśli w danym miejscu można płacić kartą oraz gotówką, to nie ma żadnego powodu, żeby preferować jedno czy drugie. A może jest? Niby jaki? Hotel opłacony gotówką ładniej wygląda?
Pomijam jakieś, coraz bardziej niszowe w dzisiejszych czasach, narzekania merchantów na to, że "przyjmują karty, chociaż przyjmują karty"- ale zasadniczo po prostu różnicy nie ma.

Miejsca, gdzie nie można płacić kartą też istnieją i istnieć będą i tam też nie ma dyskusji. Gotówka lub karta to tylko środek do realizacji celu i nie ma co popadać w skrajności.

Podstawową kwestią też jest miejsce, do którego się udajesz. Inaczej jest w Iranie, inaczej w centrum Krakowa a jeszcze inaczej w USA.
W Krakowie poradzisz sobie praktycznie bez gotówki, z małymi wyjątkami, ale bez karty w zasadzie też.

Za to płacenie większych kwot gotówką w USA wręcz wzbudza konkretne podejrzenia, z przesłuchaniem przez Policję włącznie i nie żartuję tutaj a mówię z doświadczenia second-hand.
A z drugiej strony bez karty de facto nie da się sensownie zwiedzić USA (tak, tak, zaraz odezwie się grupa, której się to udało ;) ). Co jest w wypożyczalniach samochodów, każdy wie. A dokładnie rok temu, na moich oczach, odmówiono gośćiowi check-inu w hotelu bez rezerwacji tylko dlatego, że nie miał karty pod depozyt, chociaż wymachiwał setkami przed recepcjonistą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#934 PostWysłany: 01 Sie 2018 19:21 

Jak przeczytasz ze zrozumieniem na przykładzie nieudanych prób wypłaty gotówki kartą z bankomatów :lol: to @correos tylko doszedł do wniosku, iż gotówka jest najpewniejsza :)

Przedpłacowe jak te i revolut nigdy nie będą lekiem na wszystko zwłaszcza w wypożyczalniach samochodów, ale oczywiście warto je mieć
Góra
 PM off  
      
#935 PostWysłany: 01 Sie 2018 22:45 

Rejestracja: 21 Lis 2014
Posty: 607
niebieski
Alior Kantor nie wydaje kart przedpłaconych a debetowe. Jako takie, dość dobrze radzą sobie w wypożyczalniach- sprawdzałem parę razy.

Ogólnie dyskusja była o kartach vs. gotówce i wychwalanie tejże, oczywiście.

Dygresja- poniekąd wiem co mówię i to dość ironiczne, ale byłem w Indiach przez 2 tygodnie i zacząłem pobyt dosłownie 4 dni po ogłoszeniu "demonetyzacji" w listopadzie 2016, a celem była objazdówka po północnej części kraju.
Było dość specyficznie i ekstremalnie, ale paradoksalnie karty- tam, gdzie było możliwe ich użycie- dawały największą pewność.

Gotówki po prostu NIE BYŁO nigdzie. 'No money sir' z mocnym, hinduskim akcentem. W kantorach, w bankomatach, nawet "na czarno". W dodatku większość nominałów stała się... nielegalna w użyciu.
Zatem jeśli ktoś- realnie- przywiózł sobie ukochaną gotóweczkę, to niespecjalnie dało się jej użyć, bo nie dało się wymienić. A jeśli ktoś nabył wcześniej jakimś cudem rupie, to zrobił bardzo zły interes.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#936 PostWysłany: 02 Sie 2018 08:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4825
Loty: 307
Kilometry: 514 401
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
@john_doe
Nie jest moja intencja proponowanie forumowiczom calkowitej rezygnacji z plastiku na rzecz lokalnej gotowki.
Przez moj portfel przewinal sie zarowno prepaid bzwbk jak i world elite mbanku. Plastik mial/ma glownie na siebie zarabiac, oferowac dodatkowe korzysci badz minimalizowac koszty i uwierz mi po latach doswiadczen potrafie sie nim uzytecznie poslugiwac. Czy sie z tym zgodzisz czy nie, wole bedac za granica miec w portfelu 10 banknotow po 10 euro lub ekwiwalent w lokalnej walucie, niz taka sama kwote na dowolnej karcie. Celny przyklad z Indiami, ale rownie celny bedzie przyklad Cypru i Grecji jak w niedawnych ich problemach byl uzyteczny wszelki plastik.... byl bezuzyteczny, podobnie z akceptacja na lokalnych targowiskach, marszrutkach itd. Warto zachowac zdrowy umiar i nie przywiazywac sie do jednego wariantu zawartosci portfela.
@john_doe
gdy zgubisz portfel z kompletem plastiku problem jest zerowy?

Modne jest obecnie atakowanie gotówki, głownie USA oraz UE. Jezeli ktos jest zwolennikiem platnosci gotowkowych zostaje z automatu zaszufladkowany jako potencjalny kryminalista.
Kultowy slogan "skoro nie masz nic do ukrycia, to czego się obawiasz?"

Szanuje Twoja argumentacje ale pozwolisz, ze mimo jako okresliles "bzdurnego stwierdzenia" przy nim pozostane :)
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
asnahtful uważa post za pomocny.
 
      
#937 PostWysłany: 02 Sie 2018 11:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sie 2010
Posty: 380
niebieski
@john_doe
bardzo demagogiczna ta Twoja ironiczna negacja gotówki (choć rozumiem, że w przypadku kiedy dostałeś stare banknoty indyjskie de facto wycofane z obiegu poniekąd uzasadniona) cóż incredible India :)
obecnie niedogodnością jest posługiwanie się 200 lub 500 EUR w jakimkolwiek kraju UE w szczególności z mojego doświadczenia w Austrii i Belgii (swoje odstałam w banku centralnym w Brukseli, aby 500tki rozmienić na setki wraz z tabunem właścicieli automatów wszelakich zamieniających bilon na setki).
Ale całkiem co innego dot. gotówki mogą powiedzieć Rosjanie, którym banki cypryjskie obcięły 30% oszczędności na kontach

Chciałoby się powiedzieć, że najlepsze są 20tki USD z popularnych serii, ale o dziwo te banknoty też mają swoje ograniczenia np. nie wszędzie przyjmują w Gwatemali, czy są obłożone podatkiem na Kubie

byłam także 30 dni w grudniu 2016 w Indiach i też przeżyłam podobne kłopoty

karta - przydatna przy płatności za usługi powyżej średnich cen rynkowych, w owym czasie dobry czy też znakomity i zbawienny środek do zapłaty za odrobinę droższe hotele w miejscowościach turystycznych
umożliwiała pobranie z bankomatu jednego lub kilku banknotów 2000 INR, z którymi za bardzo nie można było co począć
dodatkowo poprzez ciągłe pobieranie gotówki haracz dla Alior Kantoru 9 PLN i prowizje dla właścicieli bankomatów, Tylko w Missore dostałam w bankomacie nowe 500tki w połowie grudnia

gotówka - oficjalnie można było wymienić raz w tygodniu 60-80 USD na nominały 2000 INR
w obiegu w niektórych stanach krażyły stare banknoty 500 INR prawie przez cały grudzień, ale płatność nimi przez turystę wiązała się z pobraniem prowizji przez miejscowych, lepiej było kupować coś za 300 INR i płacić 2000 oczekując reszty

zasadniczo jak chcesz przyoszczędzić na drobych usługach i jeżeli masz kontakt fizyczny ze sprzedającym cash is king w dosłownym słowa tego znaczeniu z podobiznami Kazimierza III Wielkiego, Władysława II Jagiełły, Zygmunta I Starego, w odwrotnej kolejności niż podana (dygresja do króli nie mająca nic wspólnego do akceptacji polskich banknotów na świecie)
wszędzie tam gdzie nie masz fizycznego kontaktu lub przy transakcjach do większej wartości z reguły karta, bo jak byś kupował drogie auto i otworzył walizkę pełną króli ....

od każdej reguły są wyjątki, nawet od powyższej

na Islandii nie widziałam na oczy ich waluty, jak terminal nie chciał połączyć się z serwerem, karta nie została obciążona i mogłam spać za free na polu namiotowym
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#938 PostWysłany: 02 Sie 2018 15:46 

Rejestracja: 21 Lis 2014
Posty: 607
niebieski
Nie ma co rozdzierać szat. Wszyscy mają rację, wszyscy mają swoje preferencje. Chodzi mi tylko o to, że samo wywyższanie gotówki jest po prostu bezsensowne moim zdaniem- bo tam, gdzie kartą się da, gotówka nie daje praktycznie nic.
Mówię o normalnych podróżach, a nie usługach "bez faktury" w wioskowej Polsce, oczywiście ;)

Jeśli zgubię portfel z kartami to moje straty finansowe najprawdopodobniej wyniosą 0zł, bo bardzo szybko się zorientuję, pozastrzegam, resztę załatwią chargebacki i ubezpieczenia, w razie czego.
Moje kilka/dziesiąt/set tysięcy złotych na KK zajmuje 86x64x1mm miejsca, około. To mały kłopot.

@correos Co do spraw ideowych, 20000% zgody. Obrót bezgotówkowy jest super, dopóki nie jest wymuszony. Ale trzymamy się kontekstu podróży, zasadniczo.

Żeby zostać w temacie, a propos tego szybkiego blokowania kart- zauważyliście, jak beznadziejna i niedzisiejsza jest aplikacja mobilna Kantoru? To jest autentyczna żenada i blamaż tej usługi. #Revolutlepszy ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#939 PostWysłany: 02 Sie 2018 15:48 

Rejestracja: 13 Cze 2016
Posty: 342
Nawet z niej nie korzystałem po przeczytaniu opinii.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#940 PostWysłany: 17 Sie 2018 09:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2010
Posty: 354
niebieski
jadę do Szwajcarii lepiej użyć karty EUR czy USD (niestety nie mam CHF).
Chodzi mi o logikę przewalutowania. Wiem, że w Azji lepiej używać USD bo wszystkie waluty egzotyczne są i tak najpierw przewalutowywane do USD wieć wychodzi np. THB => USD => EUR

Jak jest przypadku franka szwajcarskiego?
_________________
Image
http://www.facebook.com/lifetripblog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1650 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 ... 83  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group