Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 07 Cze 2016 14:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Maj 2014
Posty: 247
Loty: 117
Kilometry: 202 043
Wiem, że temat był poruszany, ale przed chwilą dostałem maila akurat z Norwegiana, który mówi już dokładnie o tym, że podatek wchodzi od 1 czerwca.

Teraz pojawia się kilka pytań:
- Podatek obowiązuje tylko na loty z Norwegii czy na przyloty też?
- Miałem kupione bilety wcześniej, a bilet jest chyba zawarciem umowy z liniami. Mają prawo ściągać teraz ode mnie oddzielnie sam podatek za loty? Wydawało mi sie że prawo nie działa wstecz ;)

Od razu zaznaczę, że nie jestem Januszem i nie będę się jakoś kłócił z liniami, tylko trochę się zdziwiłem, bo spodziewałem się że podatek będzie nakładany na loty kupione po wprowadzeniu podatku :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
#2 PostWysłany: 07 Cze 2016 14:16 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
treść maila:
Cytuj:
Dear Customer,

From 1 June 2016, the Norwegian Parliament introduced a new air passenger tax of 80 kroner (NOK) for anyone travelling from a Norwegian airport. For domestic flights within Norway, an additional 8 kroner (NOK) in VAT will also apply. The air passenger tax will not apply from Svalbard and for children under 2 years of age.

You can read more about the new tax here .

The Norwegian Parliament has chosen to impose the new tax retrospectively for all flights departing from 1 June 2016. In light of this, we’re sorry to inform that we are obliged to collect this tax for the booking you have already made with us. The entire amount will be collected by the Norwegian Treasury, and not Norwegian.
To make this as easy as possible for all parties, we must charge the additional amount for the new air passenger tax via the same method of payment used to make your Norwegian booking. The transaction will be completed in a short time.

The entire airline industry has worked very hard to prevent the introduction of this air passenger tax, and we must again sincerely apologise for the inconvenience caused.

Kind regards, Norwegian


link http://www.skatteetaten.no/en/Radgiver/ ... jeravgift/
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 07 Cze 2016 14:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
Nie wiem czy to był taki sam przypadek ale ze 2-3 lata temu Ryanair życzył sobie dopłaty, już na lotnisku(nie wiem jak to wyglądało w praktyce), właśnie z podobnego powodu.
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 07 Cze 2016 14:26 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
DY będzie na tyle miłe, że sam ściągnie sobie z karty :D
Pytanie czy dotyczy to lotów do i z Norwegii, czy tylko z.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 07 Cze 2016 14:29 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3592
srebrny
Lecę na weekend Wizzairem i na razie podobnego maila nie mam.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 07 Cze 2016 14:32 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
ja lecę za 2 tygodnie też wizz tam, wracam Norwegianem. mail jest tylko od Norwegiana
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 07 Cze 2016 14:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2012
Posty: 1183
niebieski
Podatek dotyczy każdego wylatującego pasażera (takie były założenia), a linia lotnicza ma prawo obciążyć tą opłatą osoby, które wcześniej nabyły bilety.
Swego czasu w 2012r. po wprowadzeniu podobnego podatku w Hiszpanii FR sam ściągał kasę z kart, jeśli taka operacja nie udała się im z automatu to odstępowali od tego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 07 Cze 2016 14:49 

Rejestracja: 02 Kwi 2015
Posty: 1815
niebieski
Ciekawe co z biletami kupowanymi przez pośredników.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 07 Cze 2016 14:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Maj 2014
Posty: 247
Loty: 117
Kilometry: 202 043
silvershark napisał(a):
Ciekawe co z biletami kupowanymi przez pośredników.


Mam taką sytuację, zobaczymy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 14 Cze 2016 19:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Maj 2014
Posty: 731
srebrny
Mail z RyanAir

Cytuj:
Szanowni Państwo,


1 czerwca 2016, rząd Norwegii przegłosował wprowadzenie podatku (80.00 NOK) dla pasażerów wylatujących z norweskich lotnisk. W związku z tym, od dnia 1 czerwca, wszystkie linie lotnicze operujące w Norwegii zobowiązane są do wprowadzenia tego podatku na wszystkich lotach operujących po tej dacie.


Podatek będzie także, obowiązywał pasażerów, którzy dokonali rezerwacji na swoje loty, przed 1 czerwca 2016, a podróżować będą po dacie jego wprowadzenia.


Zgodnie z Art. 4.2.2 Warunków i Postanowień Podróży Ryanair, pragniemy poinformować pasażerów, że będziemy zmuszeni obciążyć ich rezerwacje podwyższoną kwotą podatku nałożonego przez norweski rząd na wszystkie loty odbywające się z Norwegii, które zostały zarezerwowane przed 31 maja 2016, a podróż będzie odbywać się od 15 czerwca 2016.


Pasażerowie, którzy zdecyduja się nie zapłacić dodatkowej kwoty, będą mogli zrezygnować z lotu i uzyskać pełny zwrot kosztów. Pasażerowie proszeni są o wyrażenie zgody na zwrot kosztów biletu do 20 czerwca, po tym okresie, brak kontaku będzie oznaczał wyrażenie zgody na obciążenie ich karty podwyższoną kwotą podatku.


Jeśli chcą Państwo anulować rezerwację i uzyskać pełen zwrot kosztów za niewykorzystane loty , proszę kliknąć na poniższy link i podać dane rezerwacji. Zwrot kosztów nastąpi w ciągu 7 dni roboczych na formę płatności jaka została użyta podczas dokonywania rezerwacji.


https://schdchng.ryanair.com//Refund?i= ... &lg=pl&p=1


WAŻNE: Wszystkie nowe rezerwacje na loty odbywające się z Norwegii dokonane 1 czerwca lub później, nie będą objęte powyższą klauzulą, gdyż nowe stawki podatku zostały dodane do ceny zakupu lotu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 15 Cze 2016 12:49 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
Misiatek napisał(a):
Lecę na weekend Wizzairem i na razie podobnego maila nie mam.


@Misiatek i jak sytuacja w Wizz?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 15 Cze 2016 13:49 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3592
srebrny
Loty odbyte. Żadnego maila z informacją o dodatkowej opłacie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 16 Cze 2016 10:36 

Rejestracja: 10 Mar 2012
Posty: 298
Loty: 73
Kilometry: 89 404
niebieski
Ciekawa jestem czy to ściągną, dla biletów zakupionych przed czerwcem prawo nie powinno działać wstecz, bo pasażer nie mógł przewidzieć takiego rozwoju sytuacji.
_________________
Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 16 Cze 2016 10:45 

Rejestracja: 24 Lip 2012
Posty: 44
Loty: 248
Kilometry: 361 659
A ja nawet bym mogła ten podatek im dać, tylko że właśnie jestem w trakcie wymiany karty i ta, którą płaciłam już jest nieaktywna. A nie ukrywam, że zwrot biletów (czy tam niewpuszczenie na pokład) nie wchodzi w grę, bo leci ze mną kilka innych osób. Jak myślicie, mam się w tej sprawie kontaktować z Norwegianem? Loty w połowie lipca kupowane w maju.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 16 Cze 2016 12:48 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
ja bym się nie kontaktowała :)

pomimo maila na karcie póki co zero ruchu. Lot za 10dni. Bilety kupowałam w kwietniu, więc już wiedzieli, że będzie podatek, bo pierwotnie miał obowiązywać od 1.04, ale przesunęli to na od 1.06. Lekko to nieuczciwe IMO, bo wiedzieli, że podatek będzie i powinni go uwzględnić już wtedy w cenie. A teraz chcą sobie odbić to na klientach po prostu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 16 Cze 2016 13:06 

Rejestracja: 24 Lip 2012
Posty: 44
Loty: 248
Kilometry: 361 659
No właśnie bardzo bym nie chciała się kontaktować. :)

Jakbyś mogła, daj proszę znać jak wyszło z Twoim lotem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 23 Cze 2016 18:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Cze 2016
Posty: 9
Loty: 37
Kilometry: 45 648
Lecę 28 czerwca Ryanairem z Rygge, bilet kupiłam na początku maja i nie dostałam żadnej wiadomości od nich. Z karty też nic nie ściągnęli.

Z jednej strony w mailu, który umieścił @hubski jest napisane "Podatek będzie także, obowiązywał pasażerów, którzy dokonali rezerwacji na swoje loty, przed 1 czerwca 2016, a podróżować będą po dacie jego wprowadzenia.", z drugiej konsultantka na chacie napisała, że mnie nie obowiązuje...

Czy może ktoś z Was leciał już w czerwcu z Rygge? Z biletem kupionym przed 1 czerwca? Nie chcę żadnych niespodzianek na lotnisku :|

Załączniki:
3.jpeg
3.jpeg [ 20.87 KiB | Obejrzany 4410 razy ]
2.jpeg
2.jpeg [ 27.72 KiB | Obejrzany 4410 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 25 Cze 2016 00:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Maj 2014
Posty: 731
srebrny
Cytuj:
Pasażerowie proszeni są o wyrażenie zgody na zwrot kosztów biletu do 20 czerwca, po tym okresie, brak kontaku będzie oznaczał wyrażenie zgody na obciążenie ich karty podwyższoną kwotą podatku.


Jako że nie wyraziłem zgody za zwrot kosztów biletu do 20.06 bo chcę odbyć lot dzień później moja karta została obciążona równowartością 80NOK. Bilet kupowany 15.04.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 29 Cze 2016 19:00 

Rejestracja: 06 Kwi 2013
Posty: 22
Loty: 90
Kilometry: 138 776
Dzisiaj po raz kolejny otrzymalem maila od Norwegiana o konieczności zapłaty podatku. Od czasu pierwszego maila utrzymuje stan karty na takim poziomie, żeby nie mogli pobrać kasy. Pewnie z nimi nie wygram ale zastanawiam się ponieważ moje loty odbyły się 02-04.czerwca a maila z informacją dostałem kilka dni później czy jestem w stanie coś ugrać tłumaczeniem, że nie mialem mozliwosci wyboru w postaci np. rezygnacji z biletów? Doradźcie..plis:)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 30 Cze 2016 07:44 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
Ja leciałam w poniedziałek Norwegianem, a dziś mail:
Cytuj:
Drogi Kliencie,

Z dniem 01.czerwaca został wprowadzony przez rząd norweski podatek pasażerski w wysokości 80 koron od każdego pasażera wylatującego z norweskiego lotniska. W przypadku lotów krajowych w Norwegii, będzie miał zastosowanie również VAT w wysokości 8 koron (NOK). Od tej opłaty zwolnieni są pasażerowie wylatujący ze Svalbardu i dzieci w wieku poniżej dwóch lat.

Przeczytaj informacje o nowym podatku tutaj: http://www.skatteetaten.no/en/Radgiver/ ... jeravgift/

Z przykrością informujemy, ze jesteśmy zobowiązani pobrać ten podatek pasażerski w imieniu rządu norweskiego. Podatek ten przekazywany jest na rzecz skarbu państwa, a nie linii lotniczej Norwegian. Rząd norweski uchwalił nowy podatek z mocą wsteczną na wszystkich pasażerów podróżujących od 1
czerwca 2016 roku.

Opcje płatności:

• Zapłać kartą kredytową on-line do dnia 1 sierpnia 2016 r. Brak dodatkowych opłat.

• Jeśli nie zapłacisz kartą kredytową do dnia 1 sierpnia 2016 r, automatycznie otrzymasz fakturę. Proszę zauważyć , że zostanie pobrana dodatkowa opłata w wysokości 1 EUR na pokrycie kosztów związanych z wystawieniem faktury.

Wszystkie linie lotnicze usilnie próbowały zapobiec wprowadzeniu tego podatku, i jeszcze raz chcielibyśmy przeprosić za wszelkie niedogodności z tym związane.

Z poważaniem, Norwegian



Pozostaje pytanie czy gdzieś w tych zapisach o podatku lub regulaminie jest wyrażone wprost, że linie mają prawo działać wstecz
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group