Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Norwegia samochodem
#1 PostWysłany: 02 Maj 2012 10:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lis 2011
Posty: 2190
Loty: 113
Kilometry: 202 765
srebrny
Którą drogę wybrać, żeby po zsumowaniu opłat za prom i benzynę wyszło najtaniej z południa Polski:)
Może też wybrać przejazd przez most Kopenhaga - Malme? Ktoś robił kiedyś zestawienie takie?
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Genua na 4 dni od 1397 PLN. Loty Lufthansą z 7 miast + noclegi w centrum Genua na 4 dni od 1397 PLN. Loty Lufthansą z 7 miast + noclegi w centrum
Wycieczka do Marrakeszu od 936 PLN. Loty Lufthansą z 3 miast + 5 nocy w tradycyjnym riadzie Wycieczka do Marrakeszu od 936 PLN. Loty Lufthansą z 3 miast + 5 nocy w tradycyjnym riadzie
#2 PostWysłany: 02 Maj 2012 11:09 

Rejestracja: 27 Wrz 2010
Posty: 433
Loty: 105
Kilometry: 141 758
niebieski
hej,
a dokąd do Norwegii?
Jak północ (Nordkapp) to myśmy wybrali 3city-nynashamn-wybrzeżem S do góry- kawałek FIN i już na miejscu :)
Jeśli południe czyli oslo/stavanger/ może bergen to byliśmy jadąc przez D i DK i prom do N

jak coś to pytaj
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 02 Maj 2012 12:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Gru 2011
Posty: 506
niebieski
Ja mialam taka trase: Swinoujscie - Ystad, dalej do gory: Goteborg, Oslo, Trondheim, pozniej chyba jedyna droga na polnoc zaliczajac po drodze Lofoty, Tromso i Nordkapp. Powrot przez Finlandie (Rovaniemi), Szwecja (Sztokholm) i kolejna przeprawa promem Ystad-Swinoujscie. Super wyprawa, goraco polecam!
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 02 Maj 2012 12:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Maj 2011
Posty: 623
niebieski
Z południa to według mnie dwie opcje:

1) Sassnitz - Treleborg
2) Hirtshals - Bergen
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 02 Maj 2012 12:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lis 2011
Posty: 2190
Loty: 113
Kilometry: 202 765
srebrny
Faktycznie nie napisalem dokąd:) Na początek do Oslo a potem to już dookoła:)
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 07 Maj 2012 10:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1983
srebrny
Jeśli do Oslo, to rzeczywiście najkorzystniej wyjdzie trasa przez Niemcy i Danię, a następnie promem z duńskiego Hirtshals do norweskiego Larvik. Trasa rzadko polecana w przewodnikach, bo w kilometrach wychodzi dalej niż z promem przez Bałtyk. Ale warto, bo promy ColorLine na tej trasie pływające przez Skagerrak są zdecydowanie tańsze od tych wypływających z Polski. Poza tym, ColorLine pływa tam szybkimi i nowoczesnymi promami SuperSpeed, które do Norwegii docierają w ok. 3h - o wiele szybciej niż tradycyjne promy.

Przykład: na majówkę 2012 za 4 os. + samochód zapłaciłem 55 EUR w jedną stronę i 75 EUR powrót. Rezerwacje tutaj: http://www.colorline.de/ Jeśli nie interesuje Cię wschód Norwegii a chciałbyś od razu jechać do zachodnich fiordów, to z Hirtshals można też płynąć do Kristiansand (podobnie niskie ceny).

Ewentualnie, rozważaną przez nas opcją był też prom z niemieckiego Kiel do Oslo, też ColorLine. Płynie nieco dłużej niż ten Hirtshals-Larvik, ale ląduje się już w samym Oslo i czasowo wychodzi prawie tak samo jak z uwzględnieniem dojazdu autem z Larvik do Oslo. Ceny również korzystne, plus ciekawa końcówka rejsu - ostatnie kilkadziesiąt kilometrów płynie się Oslofjordem.

A tak na marginesie - po Norwegii samochodem jeździ się baaaardzo przyjemnie, choć drogi przez góry potrafią być wymagające. Dopiero co wróciłem z intensywnego zwiedzania Norwegii autem, więc w razie pytań - daj znać.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 17 Maj 2012 20:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2191
Loty: 408
Kilometry: 718 413
srebrny
a sluchajcie, czy moslibyście napisać ile płaciliscie za swoje przeprawy ? ile osob i auto :)
w najblizszym czasie również wybieramy sie do Norwegii autem i tak własnie poszukujemy jakiegos środka transportu (czyt. promu) taniego, bardzo licze i dziekuje za wasza pomoc !
_________________
Strona znajomego, gorąco polecam:
Zdjęcia, filmiki i ciekawostki z całego świata -> http://www.niezwyklyswiat.com
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 17 Maj 2012 22:07 

Rejestracja: 09 Maj 2012
Posty: 118
Polecam prom Świnoujście-Trelleborg lub Trelleborg-Świnoujście linii UnityLine.
Jest to prom ładunkowo-pasażerski odchodzący 3 razy w ciągu dnia.
Link do rozkładu http://www.unityline.pl/rozklad_rejsow/swinoujscie_trelleborg/promy_ladunkowo_pasazerskie
Niestety na stronie nie ma ceny, ale o tym później.

Dwukrotnie płynęłam tym promem na trasie Trelleborg-Świnoujście, więc pozwolę sobie opisać swoje wrażenia.

Nigdy nie rezerwowałam biletu. Wybierałam prom odchodzący z Trelleborga o 20:00 (w Świnoujściu przybija o 4:00 rano) i wychodziłam z założenia, że jeśli się z nimi nie zabiorę, to zawszę zostaje mi opcja podjechania do Ystad i tam na pewno popłynę promem pasażerskim.
Wszystkim, którzy zdecydują się płynąć promem z Trelleborga radzę przyjechać do portu na 1,5 godziny przed wypłynięciem - znacznie ułatwia to pracę obsługi. Chodzi tu głównie o to, że jest to prom ładunkowo-pasażerski, czyli taki, gdzie 99% pojazdów to ogromne TIR'y, a małe osobówki wpuszczane są na wybrane miejsca i pokłady. Trzeba troszkę pojeździć po promie zanim znajdą odpowiednie miejsce dla osobówki, a to wydłuża cały załadunek statku. Ja za pierwszym razem pozostawiłam autko między filarami podtrzymującymi górne pokłady, za drugim kazali mi zjechać na najniższy pokład, bo tam było niżej i ciężarówki po prostu by się nie zmieściły.

Co do samych promów, to nie mam im nic do zarzucenia. Płynęłam:
- Gryfem - duży prom z częściowo udostępnionym najwyższym odkrytym pokładem, jest gdzie pochodzić, rozprostować kości po wcześniejszych podróżach samochodem. Jeśli trafimy na ładną pogodę, to w sierpniu zaraz po odpłynięciu jest zachód słońca, dzięki czemu miasto bardzo ładnie się prezentuje.
- Galileuszem - mniejszy prom, część ogólnodostępna na zewnątrz ogranicza się do niezbyt szerokiego "balkonu" o długości około 10 metrów, mocno eksploatowanego przez osoby palące. Niższy pokład jest odsłonięty, ale załadowany po brzeżek TIR'ami, więc nie ma co oglądać.
Oba promy mają już za sobą kilka lat i nie jeden sztorm pewnie widziały, ale są bardzo zadbane, wszędzie jest czyściutko, obsługa bardzo miła.
Pasażerowie to w 99% mężczyźni - kierowcy TIR'ów (w obu podróżach byłam jedną z 3 kobiet). Ma to swoje plusy i minusy:
Plus - zaraz po kolacji życie zamiera, bo wszyscy chcą się wyspać przed dalszą podróżą, jest cicho i spokojnie.
Minus - ważna jest kolejność rozładunku. Jeśli zostaniemy przyblokowani na niższych pokładach, to później trzeba się przygotować na wyprzedzanie całych kolumn złożonych z TIR-ów.

Jak już pisałam na stronie nie ma podanej ceny. Za 2 osoby i samochód osobowy w sierpniu 2011 roku pobrało mi z konta 863 zł już po przewalutowaniu. Płaciłam kartą, wyszło chyba coś około 1900 koron szwedzkich. Oczywiście można płacić gotówką i wtedy pewnie bardziej się opłaca. U mnie powrót promem wypadł spontanicznie, więc trzeba było ratować się kartą.
W tej cenie mieliśmy 2-osobową kabinę z normalnymi łóżkami (nie były piętrowe), łazienką z prysznicem i WC, do tego zaraz po wypłynięciu zostaliśmy zaproszeni na kolację, a o 3 w nocy podano śniadanie. Posiłki są za darmo, bardzo smaczne, a porcje słuszne - dostosowane do potrzeb mężczyzn, którzy połowę życia spędzają za kółkiem i lubią dobrze zjeść.

Warto zadzwonić na infolinię lub napisać maila i dopytać jakie są dokładne koszty w tym roku, ile kosztuje sam samochód z kierowcą, a ile pozostali pasażerowie dla tej trasy.
http://www.unityline.pl/kontakt/kontakt_dla_klientow_indywidualnych

Próbowałam porównać cenę jaką ja zapłąciłam z innymi promami odchodzącymi z Ystad do Świnoujścia liniami Unity Line i wyszło mi, że za takie same warunki podróży w jedną stronę trzeba zapłacić co najmniej:
- od 946 zł do 1032 zł (podróż w dzień, samochód osobowy, kierowca +1 osoba, kabina 2-osobowa zewnętrzna, bez posiłków)
- od 1127 zł do 1213 zł (podróż w nocy, samochód osobowy, kierowca +1 osoba, kabina 2-osobowa zewnętrzna, bez posiłków)
Jeśli chodzi o podróż w 2 kierunkach to ceny wahają się w przedziale:
- od 1443 zł do 1527 zł (podróż w dzień, samochód osobowy, kierowca +1 osoba, kabina 2-osobowa zewnętrzna, bez posiłków)
- od 1624 zł do 1708 zł (podróż w nocy, samochód osobowy, kierowca +1 osoba, kabina 2-osobowa zewnętrzna, bez posiłków)

W powyższego porównania jasno wynika, że jeśli ktoś potrzebuje promu tylko w jedną stronę to prom Świnoujście-Trelleborg lub Trelleborg-Świnoujście dużo bardziej się opłaca niż inny w okolicy.
Dla podróży w obie strony trzeba dokładnie przekalkulować, w zależności od ilości pasażerów w aucie.

W razie jakiś pytań piszcie tu lub na priv, chętnie odpowiem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 18 Maj 2012 09:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1983
srebrny
suszek napisał(a):
a sluchajcie, czy moslibyście napisać ile płaciliscie za swoje przeprawy ? ile osob i auto :)
w najblizszym czasie również wybieramy sie do Norwegii autem i tak własnie poszukujemy jakiegos środka transportu (czyt. promu) taniego, bardzo licze i dziekuje za wasza pomoc !


Tak jak pisałem powyżej, polecam ColorLine: http://www.colorline.de/
Za samochód + 4 osoby łącznie:
Hirtshals (DK) > Larvik (NO) 55 EUR
Kristiansand (NO) > Hirtshals (DK) 75 EUR

W cenie nie ma ani rezerwowanego miejsca (można za dodatkową opłatą np. fotele lotnicze), ani posiłków.

Natomiast podróż jest krótka (prędkość rejsowa promów Superspeed to 27 węzłów, podczas gdy promy ze Świnoujścia i Gdyni pływają najczęściej z prędkością 15-20 w) - trwa ok. 3h, więc nie traci się za dużo czasu na pokonanie morza. Poza tym jeśli ktoś naprawdę zgłodnieje na pokładzie są restauracje, w tym samoobsługowa gdzie za ok. 130 NOK/os (74zł) można nałożyć sobie na talerz dowolną ilość pieczonego łososia w zestawie z frytkami/ziemniakami i sałatkami (oczywiście bez dokładek;) lub restauracja all-you-can-eat (cena chyba ok. 250 NOK ~145zł), gdzie już może siedzieć nawet 3 h i tylko jeść i pić do woli;) Aha, i polecam sklepy bezcłowe na promach - kosmetyki nieco tańsze niż np. w duty free na Okęciu.

Jedyny minus to konieczność dotarcia na północne wybrzeże Danii, a to np. z Warszawy oznacza ok. 12-13h zdecydowanej jazdy. A porównując w kilometrach obie opcje dotarcia do Oslo:
a) przez Bałtyk i Szwecję:
Warszawa > Świnoujście i Ystad > Oslo = ok. 1270 km; cena za prom od 700-800 zł (one way) w górę...
b) przez Danię i Skagerrak:
Warszawa > Hirtshals i Larvik > Oslo = ok. 1500 km; cena za prom od 55 EUR (230 zł, one way) w górę...

Ja gdybym ponownie wybierał się do Norwegii, znów wybrałbym trasę przez Danię. W kilometrach jest ok. 230 km dalej, ale za to zdecydowanie szybciej (szybki prom, prawie cały czas po autostradach, plus po autostradach niemieckich gdzie można jeszcze przyspieszyć;), a większa odległości i tak zwróci się w postaci dużo tańszych promów.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 18 Maj 2012 10:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1983
srebrny
Gregggor napisał(a):
Jedyny minus to konieczność dotarcia na północne wybrzeże Danii, a to np. z Warszawy oznacza ok. 12-13h zdecydowanej jazdy.


Aha, jedna wskazówka: promy Colorline wypływają z Hirtshals kilka razy na dzień, ale chyba najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem są te w południe... Wtedy można wyjechać np. z Warszawy dzień przed wypłynięciem, dojechać w ok. 10h do granicy duńsko-niemieckiej, przenocować, a rano dojechać do Hirtshals (kolejne 3h autostradą). Wówczas na niedrogi nocleg mogę polecić hostel Fjordlyst-Danhostel w Aabenraa, zaraz za granicą duńską i blisko autostrady:
http://www.hihostels.com/dba/hostels-Aa ... 020.en.htm
http://www.fjordlyst.dk/web/index.htm

Przy 4 osobach nocleg na 1 noc kosztował nas niecałe 60 zł/os (trzeba mieć własne poszewki i prześcieradło, inaczej doliczą kilkanaście koron za pościel).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 18 Maj 2012 18:21 

Rejestracja: 09 Maj 2012
Posty: 118
Zapomniałam napisać, że w Norwegii trzeba uważać na fotoradary! Jeśli na drodze jest znak informujący o fotoradarze, to takowy na pewno się pojawi i w większości przypadków jest aktywny.
Na tej stronie możecie poczytać jakie czekają was kary za zbyt szybką jazdę.
Osobiście ostrzegam o zdjęcie nogi z gazu w okolicach szkół. Zazwyczaj w takich miejscach jest ograniczenie do 30-40 km/h. Jeśli przekroczycie tam prędkość o 25 km/h i złapie Was fotoradar lub patrol traficie do aresztu i zostaniecie pozbawieni prawka na jakiś czas.

Tutaj znajdziecie informacje o płatnych odcinkach dróg w Norwegii.
A tutaj wykaz dróg zamykanych na czas zimy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 24 Maj 2012 12:20 

Rejestracja: 29 Lut 2012
Posty: 41
Byłem na weekend z rodziną w Bergen i stwierdziliśmy, że najlepszą opcją będzie dla nas wypożyczenie samochodu.
Najtańsze okazało się auto rezerwowane przez stronę norwegian.no! Żadne wyszukiwarki typu moneysupermarket.com itp nie znajdywały tego co norwegian. Auto (hmmm dużo powiedziane... fiat 500) czekało na nas w Europcar, za 3 doby wyszło 95funtów, plus po jakimś czasie z konta zeszły kolejne 22 funty za płatne odcinki.

P.S. jako ciekawostkę napiszę, że w niedzielę wieczorem i poniedziałek rano benzyna jest najtańsza na stacjach benzynowych... nie pytajcie dlaczego :)
Góra
 Profil Relacje PM off
towarzysz3@tlen.pl lubi ten post.
towarzysz3@tlen.pl uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 15 Mar 2013 12:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Witam,
a plynal ktos nocnym promem z Hirtshals do Stavanger? Wyszlo mi, ze bedzie mi wygodniej niz Hirtshals - Kristiansand i nocleg tam i przejazd dalej na polnoc.

Jaki jest standard tych kabin i ogolnie jakie wrazenia? Ile czasu wczesniej wjezdza sie na prom i ile czasu trwa zjazd?

Mam bardzo napiety harmonogram i chce prosto z promu pojechac do fiordow w rejonie Stavanger, wspiac sie na Kazalnice (Preikestolen - Pulpit Rock) i jechac dalej na polnoc az do wodospadow Vøringsfossen. Mozliwe do realizacji?
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 03 Maj 2013 10:45 

Rejestracja: 03 Maj 2013
Posty: 59
Loty: 25
Kilometry: 44 472
Płynąłem na trasie Kristiansand-Hirtshals.
Zjazd zajął nam może 15-20 min, na Preikestolen najlepiej jedź wcześnie rano albo pod wieczór ja jak byłem to było tyle wary co na Morskim Oku w szczycie sezonu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 24 Wrz 2014 08:28 

Rejestracja: 18 Maj 2011
Posty: 15
Wlasnie jeste na etapie plnowania wypadu do NOR samochodem - moglby mi ktos przyblizyc kilka kwestii? Planuje wziac samochod (Fiesta 1.4), namiot, zaladowac jedzeniem i ruszyc w droge od Oslo az pod Narvik (termin: lipiec/sierpien). Bylbym wdzieczny gdyby ktos mogl podzielic sie swoimi wrazeniami z jakiegos podobnego wypadu. Jak wygladaja kwestie samej jazdy po NOR? Jest raczej spokojnie czy moze ciagle serpentyny sa meczace? Co z higiena? Z tego co wyczytalem mozna w niektorych miejscach wziac prysznic - czy sa to punkty blisko tras czy moze gdzies "glebiej"? Jak wyglada sytuacja z paliwem (benzyna/LPG?) Za wszelkie wskazowki i rady bede bardzo wdzieczny. No i zapomnialem, najwazniejsze: jak wygladaja koszty takiej wycieczki? :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 24 Wrz 2014 09:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
FTR napisał(a):
Wlasnie jeste na etapie plnowania wypadu do NOR samochodem - moglby mi ktos przyblizyc kilka kwestii? Planuje wziac samochod (Fiesta 1.4), namiot, zaladowac jedzeniem i ruszyc w droge od Oslo az pod Narvik (termin: lipiec/sierpien). Bylbym wdzieczny gdyby ktos mogl podzielic sie swoimi wrazeniami z jakiegos podobnego wypadu. Jak wygladaja kwestie samej jazdy po NOR? Jest raczej spokojnie czy moze ciagle serpentyny sa meczace? Co z higiena? Z tego co wyczytalem mozna w niektorych miejscach wziac prysznic - czy sa to punkty blisko tras czy moze gdzies "glebiej"? Jak wyglada sytuacja z paliwem (benzyna/LPG?) Za wszelkie wskazowki i rady bede bardzo wdzieczny. No i zapomnialem, najwazniejsze: jak wygladaja koszty takiej wycieczki? :)


Glowne drogi nie sa krete. Jak zapuscisz sie na jakies boczne, to faktycznie moze byc troche zakretow, ale nie jest zle. Ograniczenie predkosci do 80km/h w wiekszosci miejsc, czasami 90km/h. Autostrada pod Oslo 100km/h. Benzyna tydzien temu od 14 do 15NOK. Diesel okolo 13NOK za litr. Dlugie przejazdy moga byc meczace jesli jest wiekszy ruch i jezdziesz w kolumnie samochodow, gdzie nikt nie wyprzedza sie lub trudno wyprzedzic ze wzgledu na duzo zakretow/lukow.

Oczywiscie od czasu do czasu masz promy, co oznacza, ze wszyscy zjezdzaja na hura i jedziesz w kolumnie przez jakis czas. Co do toalet i prysznicow, to nie znam odpowiedzi, bo ja zawsze gdzies stacjonowalam i krecilam sie tylko po okolicy.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 24 Wrz 2014 09:37 

Rejestracja: 18 Maj 2011
Posty: 15
Super Aga - dzieki za szybka odpowiedz. Powiedz mi jeszcze, jak wygladalo Twoje zwiedzanie Norwegii samochodem? Jakies info dotyczace trasy, czasu, etc, etc. Im wiecej tym lepiej. Dziekuje! :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 24 Wrz 2014 10:03 

Rejestracja: 02 Lut 2012
Posty: 141
FTR napisał(a):
Wlasnie jeste na etapie plnowania wypadu do NOR samochodem - moglby mi ktos przyblizyc kilka kwestii? Planuje wziac samochod (Fiesta 1.4), namiot, zaladowac jedzeniem i ruszyc w droge od Oslo az pod Narvik (termin: lipiec/sierpien). Bylbym wdzieczny gdyby ktos mogl podzielic sie swoimi wrazeniami z jakiegos podobnego wypadu. Jak wygladaja kwestie samej jazdy po NOR? Jest raczej spokojnie czy moze ciagle serpentyny sa meczace? Co z higiena? Z tego co wyczytalem mozna w niektorych miejscach wziac prysznic - czy sa to punkty blisko tras czy moze gdzies "glebiej"? Jak wyglada sytuacja z paliwem (benzyna/LPG?) Za wszelkie wskazowki i rady bede bardzo wdzieczny. No i zapomnialem, najwazniejsze: jak wygladaja koszty takiej wycieczki? :)


Co prawda nie samochodem, przejechalem w wakacje Norwegie motocyklem, ale ogolne spostrzezenia:
Koszty będą bardzo wysokie. W Norwegii jest mnóstwo płatnych dróg, obwodnice miast, drogi ekspresowe, czy wogole gdy nagle droga sie poszerza do dwóch pasów, zaraz masz kamery które zczytują tablice i naliczana jest opłata. Do tego, jeśli będziesz jechał wzdłuż fiordów dochodzą bardzo drogie promy (każda przeprawa min ok 50PLN) i część tuneli - podobnie. Co do LPG to nie pamiętam, ale paliwo po ok 8PLN/litr. Prysznice najlepiej na kempingach, ceny kempingów są akceptowalne, 2 osoby + namiot to mysle srednio ok 70PLN. Ale masz prysznic, wifi więc moim zdaniem warto.
Co do promu przez Bałtyk polecam Gdynia-Karlskorona. Oszczedzasz sporo km a prom jest tanszy niz ten ze Swinoujscia.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 24 Wrz 2014 11:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
FTR napisał(a):
Super Aga - dzieki za szybka odpowiedz. Powiedz mi jeszcze, jak wygladalo Twoje zwiedzanie Norwegii samochodem? Jakies info dotyczace trasy, czasu, etc, etc. Im wiecej tym lepiej. Dziekuje! :)

Ja akurat nie jechalam z dolu do gory, itp, tylko jezdzilam w rejonach Stavanager, Alesund, Tromso, Senja.

Jak napisal moj poprzednik, bedziesz mial troche promow po drodze, ostatnio placilam 67NOK za prom przy Stavanger, dostalam tez rachunek z wypozyczalni na 160NOK za 4 drogi platne w rejonach Stavanger. Na polnocy jest tych platnych drog troche mniej.

Zakladalabym dluzsze czasu przejazdu niz pokazuje Google, bo czasami mozna sie wlec bardzo dlugo w kolumnie samochodow, jak nie bedzie okazji na wyprzedzanie. Jesli chodzi o fotoradary, to sa one dobrze oznakowane i mozna tez sciagnac z internetu lokalizacje jako punkty POI do nawigacji, sa rowniez w nawigacjach wbudowanych i nazywaja sie Safety Cameras. Wbudowana nawigacja w Toyocie z wypozyczalni ostrzegala mnie o fotoradarach. Czasami zdarzaja sie odcinki z ograniczeniami do 40-50km/h i mozna zniesc jajo wlekac sie.

Policja uzywa tez przenosnych radarow, widzialam przy Stavanger i Tromso w zeszlym roku. Czaili sie w takim miejscu, ze nie bylo ich widac, bo zlewali sie z tlem, a zatrzymywali klientow na parkingu kawalek dalej. Na przyklad pani policjantka stala z radarem tuz przed wjazdem do tunelu i byla ubrana na szaro, drugi przypadek, siedziala sobie na stoleczku miedzy barierkami, na srodku drogi dwupasmowej.

Boczne drogi bywaja calkiem przyjemne i puste, zalezy dokad bedziesz chcial dokladnie jechac. Czasami nie mija sie zadnego samochodu przez jakis czas.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 26 Wrz 2014 09:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Lut 2013
Posty: 449
Tutaj masz adresy stacji LPG z cenami
http://www.gjelstenli.no/lpg/FyllestasjonerNorge.htm
Zorientuj się tylko jaki mają system tankowania (zawory). U nas dominuje włoski. Być może potrzeba jest tam jakaś redukcja.
Norwegia, zwłaszcza na północy, to słabo zaludniony kraj. Stąd nie nastawiałbym się na takie udogodnienia jak prysznice. Chyba, że gdzeiś na kempingu.
Nie podróżowałem po NO samochodem, więc nie wiem jak wyglądają tam stacje benzynowe. Być może na nich.
Ale od czego strumienie i jeziora? :wink:
_________________
www.wedrowki.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group