Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#41 PostWysłany: 17 Lip 2021 09:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7369
HON fly4free
Wczoraj przylecieliśmy do Norwegii przez ww. Bergen, więc napiszę, jak to wygląda z osobą niezaszczepioną.

Przylot LH z FRA. Po wyjściu z samolotu czekały miłe panie, które w zależności od sytuacji osobistej kierowały fo jednego lub drugiego ogonka. "Przyloty" w BGO są w trakcie jakiegoś remontu, więc to, co widniało na tabliczkach informacyjnych nie odpowiadało temu, do jakiej kolejki się szło, co wprowadzało pewne zamieszanie.

Ja sam jestem zaszczepiony, ale owe panie same zaproponowały, że jeśli chcemy, to mogę pójść z niezaszczepioną córką do jej kolejki. Tak też uczyniłem.
Na szczęście, w kolejce było tylko kilka osób z naszego samolotu, więc do pograniczników doszliśmy w jakieś 10 minut. Gość w budce trochę się zdziwił, że jestem w tej kolejce, ale bez problemu puścił nas dalej, do punktu testowego.
Idzie się tam kawałek, po drodze ludzie kierują w dobrą stronę. Jest to duża sala (wcześniej były tu chyba jakieś biura lub sklepy) z ok. 10 punktami do pobierania wymazów i ze wspólnym laboratorium. Najpierw podchodzi się do stolików, gdzie obsługa rejestruje pasażera, potem wymaz, a następnie siadamy w wyznaczonym miejscu i czekamy ok. 20 minut na wynik. Po jego otrzymaniu, oczywiście gdy jest negatywny, autobus odwozi nas do hali z bagażami. Wynik testu potwierdza też sms.
Generalnie, wszystko dobrze zorganizowane, choć w naszym wypadku był pewien zonk, bo czekaliśmy dłużej, niż inni. Gdy dotarł do córki sms z negatywnym wynikiem, a ona ciągle nie była wywołana, podszedłem do obsługi i pytam, o co chodzi, panienka sprawdza i mówi, że o jejku, przepraszamy, bo przecież ona już dawno jest u nas skreślona... Najwyraźniej, ktoś jej nie wywołał, a skreślił na liście :( Tak więc mieliśmy jakiś kwadrans w plecy.
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Urlop na Malcie za 1549 PLN. Loty z Katowic + 4 noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop na Malcie za 1549 PLN. Loty z Katowic + 4 noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
Loty na Kubę w dobrej cenie: Hawana z dużym bagażem z Krakowa od 2471 PLN Loty na Kubę w dobrej cenie: Hawana z dużym bagażem z Krakowa od 2471 PLN
#42 PostWysłany: 17 Lip 2021 16:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Paź 2011
Posty: 195
Loty: 133
Kilometry: 211 116
niebieski
A jak to w końcu jest z Norwegią?
Na stronie głównej F4F w zakładce odnośnie tego kraju jest "wjazd: niemożliwy", oraz że ograniczenia nie dotyczą zaszczepionych i ozdrowieńców. Czy chodzi tu o wjazd samochodem? Pytam, bo na stronie MSZ: "Od 21 czerwca br. Polska jest krajem oznaczonym na zielono, czyli wolnym od kwarantanny w Norwegii, a wiele innych krajów europejskich oznaczono na zielono 5 lipca br. Norwegia akceptuje unijne certyfikaty COVID. Jeśli lecisz do Norwegii samolotem bezpośrednio z Polski (czyli mieszkasz w Polsce i w niej przebywałeś w ciągu ostatnich 10 dni), nie ma kwarantanny po przylocie do Norwegii. Nadal obowiązują ograniczenia w przypadku podróży do Norwegii ze strefy czerwonej z użyciem transportu zbiorowego, np. samolotu czy promu. Po takiej podróży obowiązuje Cię kwarantanna (do negatywnego testu PCR w 7. dniu pobytu). Z kwarantanny po podróży przez czerwoną strefę zwolnione są osoby z unijnym certyfikatem COVID, w którym jest wpisane, że są w pełni zaszczepione lub przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Należy okazać cyfrowy certyfikat COVID z kodem QR......Uwaga: Od 24 czerwca br. Norwegia akceptuje unijne certyfikaty COVID (koronasertifikat) wydawane m.in. przez Polskę. Osoby, które zgodnie ze swoim certyfikatem są w pełni zaszczepione lub przechodziły COVID-19 w czasie ostatnich sześciu miesięcy są zwolnione w Norwegii z kwarantanny, testu 24h przed wjazdem, testu na granicy i rejestracji wjazdu."
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem przekaz MSZ, to jak jestem zaszczepiony dwoma dawkami i mam zamiar lecieć samolotem, to mnie wpuszczą?
_________________
moje podróże: https://acotamjest.blogspot.com/


Ostatnio edytowany przez Abcn, 18 Lip 2021 20:36, edytowano w sumie 1 raz
Przenoszę
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#43 PostWysłany: 17 Lip 2021 16:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7369
HON fly4free
Polecam ten wątek: norwegia-i-covid,1466,154181

a w zasadzie najprościej będzie zajrzeć tu:

https://www.udi.no/en/about-the-corona- ... link-24175

Generalnie, gdy jesteś w pełni zaszczepiony, to lecąc z kraju "zielonego" (wg nomenklatury unijnej) Norwegowie oczekują tylko wylegitymowania się certyfikatem cyfrowym.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#44 PostWysłany: 17 Lip 2021 17:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Wrz 2011
Posty: 2714
HON fly4free
Jak wygląda wjazd do Norwegii osób zaszczepionych (wersja lotniskowa)
Po wyjściu z samolotu (jeżeli masz paszport) idziesz za pasażerami i dochodzisz do osoby nadzorującej proces.
Pyta Cię czy masz paszport i zaświadczenie o szczepieniu.
Jeżeli tak, to wzdłuż linii idziesz do policjanta/tki który skanuje Twój unijny kod szczepienia i patrzy na twój paszport.
Po tym mówi "proszę iść" i wędrujesz do automatu paszportowego, gdzie po przyłożeniu dokumentu i weryfikacji wizualnej (konieczne zdjęcie maseczki) automat Cię przepuszcza.
Za automatem jest ktoś z karteczką 3x4 cm z informacją, że przeszedłeś proces weryfikacji.
Po odebraniu bagażu (lub z podręcznym) idziesz do wyjścia z lotniska, gdzie siedzi ktoś przed wyjściem i zbiera karteczki.
Osoby bez karteczki muszą zrobić badanie na miejscu i czekać na wynik.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Norwegia i covid
#45 PostWysłany: 17 Lip 2021 20:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
To ja dopisze drogę lądową przez Danię

Przede wszystkim na granicy niemiecko-duńskiej kontrola certyfikatów/ testów dla wszystkich powyżej 16 roku. Cofka do Niemiec na test (eskorta policji do zjazdu powrotnego na autostradę). Test szybki w centrum handlowym, 30eur, łącznie nadłożone ok 40 minut. Wystarczy zwykły test, ale musi być nie starszy niż 24h, więc niekoniecznie da się go zrobić w Polsce dzień wcześniej. Brak kontroli przy wjeździe na prom w Danii. Trasa Hirsthals-Stavanger.

W Norwegii wszystkie auta kierowane na kontrolę. Najpierw policja sprawdza formularz rejestracji oraz certyfikaty (dzieci mogą być podczepione pod rejestrację dorosłego). W przypadku braku certyfikatu obowiązkowy test na miejscu. Ważne jest czy jechało się tylko przez zielone kraje czy również przez żółte/czerwone, bo od tego zależy kwarantanna. W zasadzie większość przyjezdnych miała robione testy. Całość od zjechania z promu do wyjazdu mniej niż godzina, ale było niezbyt wiele aut, obsługiwane jednocześnie dwie osoby.

Ważne, żeby pilnować które kraje są zielone a które nie. No i doczytać wymagania na wszystkich przekraczanym granicach.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#46 PostWysłany: 20 Lip 2021 00:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2017
Posty: 716
Loty: 27
Kilometry: 45 291
Zbanowany
niebieski
Może komuś się to przyda. Między Finlandią a Norwegią zniesiono godziny otwarcia na przejściach granicznych. Można zatem o każdej porze przekraczać tą granicę:

https://valtioneuvosto.fi/en/-/1410869/ ... ay-19-july
_________________
Rowerowe podróże i nie tylko: https://www.facebook.com/rowerowepodrozetuitam
Zapraszam do polubienia (:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#47 PostWysłany: 20 Lip 2021 14:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3414
srebrny
Garmond napisał(a):
wędrujesz do automatu paszportowego, gdzie po przyłożeniu dokumentu i weryfikacji wizualnej (konieczne zdjęcie maseczki) automat Cię przepuszcza.

Zakładam, że zamiast paszportu automat "przyjmuje" dowód osobisty. Czy tak jest ?


Ostatnio edytowany przez maczala1, 20 Lip 2021 14:29, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#48 PostWysłany: 20 Lip 2021 14:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Wrz 2011
Posty: 2714
HON fly4free
Nie.
To są bramki tylko dla paszportów.
Góra
 Profil Relacje PM off
Enzym lubi ten post.
Enzym uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#49 PostWysłany: 20 Lip 2021 14:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3414
srebrny
A co się dzieje jak ktoś ma tylko dowód ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#50 PostWysłany: 20 Lip 2021 14:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Wrz 2011
Posty: 2714
HON fly4free
Wtedy idzie się do pracownika służb granicznych.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#51 PostWysłany: 27 Lip 2021 19:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7369
HON fly4free
tropikey napisał(a):
To ja dodam jeszcze jedno ostrzeżenie, tym razem dla tych, którzy lecą z Norwegii do Polski liniami wymagającymi testu (od nie zaszczepionych). Nie wiem, może tylko LH ma taki wymóg (nie znam regulacji w FR, czy W6), ale właśnie się zgarbiłem, gdy zacząłem szukać możliwości przetestowania córki w drodze powrotnej...
Zwykły test antygenowy, to ok. 500 PLN w plecy :( 


"Drobna" aktualizacja: jest ratunek i ulga dla portfela. Co prawda patent na darmowe testy gminne jest z punktu widzenia turysty z Polski bez sensu (owszem, można taki test zrobić, ale o wyniku dowiadujemy się wyłącznie w SMS-ie), okazało się jednak, że w Bergen, Oslo i Trondheim test antygenowy można zrobić za 550 NOK. To nadal drogo, ale w porównaniu z innymi za co najmniej 1200 NOK, to ogromna różnica. Testy wykonuje Eurofins.

Umawiać teoretycznie można się tu (jest tu również lista punktów):

https://validahealth.timetap.com/#/

ale formularz nie działa prawidłowo (może kiedyś to poprawią), więc idzie się prosto z ulicy (gdy tam byliśmy, weszliśmy od razu na test).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#52 PostWysłany: 03 Sie 2021 23:40 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2387
platynowy
Wie ktoś czy całkowity brak hosteli w Oslo to skutek jakichś (tymczasowych)(?) restrykcji Covidowych? Z tego co widzę na booking na żadną datę nie ma ani jednego miejsca które oferowałoby łóżka w dzielonym pokoju.

Edit: w innych miastach w Norwegii hostele normalnie dostępne (np. w Bergen)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#53 PostWysłany: 05 Sie 2021 13:05 

Rejestracja: 12 Gru 2014
Posty: 328
srebrny
Czy w Norwegii trzeba aktualnie nosić maseczki na powietrzu, a jeżeli tak to czy jest ten obowiązek przestrzegany?
Swoją drogą czytając (przeglądając) forum pod kątem ewentualnego wyjazdu do jakiegoś kraju, bardzo rzadko widzę info w tym zakresie... Czyżby tylko dla mnie obowiązek noszenia maseczek na powietrzu był tak istotny, że automatycznie wyklucza chęć odwiedzenia takiego kraju (zwłaszcza latem, w sytuacji, gdy każdy kto chciał to już się dawno temu zaszczepił) :roll: ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#54 PostWysłany: 05 Sie 2021 13:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Wrz 2011
Posty: 2714
HON fly4free
Nie ma potrzeby noszenia maseczek na zewnątrz.
Sprawdzone.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Enzym uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#55 PostWysłany: 05 Sie 2021 13:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7369
HON fly4free
Powiem więcej, nawet wewnątrz jest to widok rzadki. W sklepach, czy w hotelach (np. na śniadaniach), z maskami na twarzach czuliśmy się wyjątkowi :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#56 PostWysłany: 06 Sie 2021 00:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Nigdy nie było nakazu noszenia maseczek na zewnątrz. A wewnątrz była tylko rekomendacja (za wyjątkiem jakichś bardzo "skażonych" gmin, jak swego czasu w Oslo), jeśli nie da się zastosować dystansu. Jeszcze do maja maseczki w większych sklepach były powszechne, mimo braku nakazu. Od wakacji wyraźnie zniknęły i widać sporadycznie. Ale część regionów wskakuje na żółto właśnie więc za chwilę mogą pojawić się wymagania.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#57 PostWysłany: 09 Sie 2021 14:47 

Rejestracja: 01 Lut 2020
Posty: 31
Loty: 8
Kilometry: 7 833
BrunoJ napisał(a):
To ja dopisze drogę lądową przez Danię


Jak rozumiem kwarantanna dotyczy niezaszczepionych bo Dania i Szwecja są pomarańczowe/czerwone? Zaszczepieni z tego co widzę mogą wjechać nawet z regionu, który nie jest zielony i jest ok?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Norwegia i covid
#58 PostWysłany: 09 Sie 2021 19:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
To co pisałem, było w momencie gdy Dania była zielona. Niestety takie informacje szybko się deaktualizują, wiec trzeba sprawdzać na bieżąco.

Teraz jadąc przez Danię trzeba traktować, że wjeżdża się z kraju czerwonego, mimo że to tylko jeden region. Niezaszczepieni - kwarantanna z możliwością skrócenia testem po kilku dniach. Dotyczy również dzieci. Trzeba doczytać jak to jest gdy nie mamy adresu w Norwegii (kwarantanna w hotelu?)
Zaszczepieni wjeżdżają na paszport kowidowy, bez kwarantanny.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Pecel uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#59 PostWysłany: 16 Sie 2021 13:12 

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 555
Loty: 375
Kilometry: 618 633
niebieski
Właśnie wróciłem z Oslo - na lotnisku Gardermoen brak jakiejkolwiek kontroli - wychodzi się jak za starych dobrych czasów :)
W transporcie publicznym i sklepach maseczki noszą pojedyncze osoby, nikt nie zwraca uwagi na ich brak.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norwegia i covid
#60 PostWysłany: 22 Sie 2021 13:19 

Rejestracja: 01 Lut 2020
Posty: 31
Loty: 8
Kilometry: 7 833
Na granicy lądowej ze Szwecją kontrola certyfikatów, po zapytaniu w muzeum lub sklepie czy trzeba nosić maseczkę zostaliśmy wyśmiani - zero śladów pandemii.
Góra
 Profil Relacje PM off
agnieszka.s11 lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
cron
phpBB® Forum Software © phpBB Group