Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 64 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 03 Lis 2014 14:35 

Rejestracja: 12 Kwi 2011
Posty: 2174
niebieski
Wystarczy, że płatność za hotel podepnie pod delegację i będzie rozliczone. A skoro znów Sz. P. Księgowa się będzie upierać to płatność za hotel niech potraktuje jako zaliczkę dla pracownika. która będzie rozliczona w delegacji. Niestety, moim zdaniem jednak Sz. P. Księgowa jest z grupy ludzi niereformowalnych, którzy z tytułu zajmowanego stanowiska widzą ledwie koniec swojego nosa.
Swoją drogą zabawne w PL jest właśnie skłonność do samobiczowania, w tym przypadku mnożenia kłopotów i biurokracji.

-- 03 Lis 2014 13:36 --

elwirka napisał(a):
Maciek78 napisał(a):
Nigdzie w polskich przepisach nie ma napisane, że delegacja kilku osób MUSI się rozliczyć fakturą! .


Znowu mylisz dwie rzeczy. Delegację i fakturę. Do delegacji, jak pisałam wyżej wystarczy rachunek imienny. Ale tu jest inna sytuacja. Autorka wątku zapłaciła kartą firmową. Czyli wypływ z kasy firmy musi być odpowiednio udokumentowany. Dlatego też autorce wątku każą przynieść fakturę. Klimas podpowiedział, jak to rozwiązać, więc do dzieła;-)

A, odpowiem - kartą firmową zapłaciłem za przejazd autostradą i dostałem kwitek. Przejdzie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#42 PostWysłany: 03 Lis 2014 19:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Lut 2014
Posty: 2886
Loty: 417
Kilometry: 786 538
srebrny
Maciek78 napisał(a):
A, odpowiem - kartą firmową zapłaciłem za przejazd autostradą i dostałem kwitek. Przejdzie?


Przejdzie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#43 PostWysłany: 03 Lis 2014 19:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 5438
Loty: 153
Kilometry: 313 223
srebrny
Akurat przejazd autostradą to bardzo specyficzny przypadek. Tam nigdy nikt nie będzie wymagał faktury, taki wyjątek w księgowości gdzie potwierdzenie płatności nie musi mieć praktycznie żadnych danych nabywcy. Taka ciekawostka :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#44 PostWysłany: 03 Lis 2014 20:51 

Rejestracja: 12 Kwi 2011
Posty: 2174
niebieski
No więc jaka jest różnica? Sz. P. Księgowa ją widzi, ja niestety nie.
Jadę z działem handlowym pociągiem do Szczecina, za przejazd płacę kartą służbową. Rozliczam się biletem, jednym dla 6 osób. Śpię z nimi w wynajmowanym pokoju na airbnb bo taniej. Dostaję potwierdzenie zapłaty za 6 osób, płatne oczywiście kartą. W KFC biorę 6 zestawów, zapominam się i biorę tylko paragon. Płacę oczywiście służbówką.
Potrącą mi z wypłaty? :D Nie. Odliczę VAT? Nie.
Taka ciekawostka :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#45 PostWysłany: 04 Lis 2014 13:38 

Rejestracja: 09 Maj 2014
Posty: 242
Zbanowany
Nalezy rozroznic rozliczenie delegacji od rozliczenia wydatkow firmy, do pierwszej opcji nie musi byc rachunku wystawionego na firme a w drugim przypadku aby wciagnac te koszta w wydatki firmowe na rachunku musi byc jako odbiorca pelne dane firmy. Jesli wystawca rachunku w EU wystawi mi rachunek zawierajacy wyszczegolnione stawki VAT moge sie starac od odzyskanie tego vatu w jego krajowym urzedzie skarbowym a pozniej rozliczenie go w swojej ksiegowosci jesli jestem platnikiem VAT. Tak wyglada sprawa w ksiegowosci niemieckiej a chyba podbnie jest w polskiej.

Sama rezerwacja nie jest jednoznaczna z tym na kogo wystawic rachunek, wielokrotnie w recepcji hotelu pytano mi sie na kogo wystawic rachunek a i posrednicy jak sie ich poprosilo to wystawiali rachunek na moja firme choc rezerwacja na portalu byla na osobe prywatna. Dziwi mnie postepowanie Expedii w tym przypadku. A podwazanie kompetencji ksiegowych to nie ladne zachowanie, czy w druga strone bedziecie zadowoleni ?

@Maciek78: miescicie sie w ryczalcie delegacji wiec, ksiegowosc nie widzi problemu. To wszystko co napisales to groszowe sprawy w rozliczeniu delegacji na jedna osobe.

-- 04 Lis 2014 13:39 --

Nalezy rozroznic rozliczenie delegacji od rozliczenia wydatkow firmy, do pierwszej opcji nie musi byc rachunku wystawionego na firme a w drugim przypadku aby wciagnac te koszta w wydatki firmowe na rachunku musi byc jako odbiorca pelne dane firmy. Jesli wystawca rachunku w EU wystawi mi rachunek zawierajacy wyszczegolnione stawki VAT moge sie starac od odzyskanie tego vatu w jego krajowym urzedzie skarbowym a pozniej rozliczenie go w swojej ksiegowosci jesli jestem platnikiem VAT. Tak wyglada sprawa w ksiegowosci niemieckiej a chyba podbnie jest w polskiej.

Sama rezerwacja nie jest jednoznaczna z tym na kogo wystawic rachunek, wielokrotnie w recepcji hotelu pytano mi sie na kogo wystawic rachunek a i posrednicy jak sie ich poprosilo to wystawiali rachunek na moja firme choc rezerwacja na portalu byla na osobe prywatna. Dziwi mnie postepowanie Expedii w tym przypadku. A podwazanie kompetencji ksiegowych to nie ladne zachowanie, czy w druga strone bedziecie zadowoleni ?

@Maciek78: miescicie sie w ryczalcie delegacji wiec, ksiegowosc nie widzi problemu. To wszystko co napisales to groszowe sprawy w rozliczeniu delegacji na jedna osobe.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: MakeMyTrip
#46 PostWysłany: 21 Lis 2016 12:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Maj 2012
Posty: 793
Loty: 146
Kilometry: 246 015
niebieski
Jak wygląda sprawa z fakturą ? Mam pisać do MMT czy w hotelu mi wydadzą ? Rozumiem , że jak w hotelu to na kwotę która była przed zniżkami w aplikacji ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: MakeMyTrip
#47 PostWysłany: 21 Lis 2016 12:26 

Rejestracja: 09 Lip 2011
Posty: 1215
niebieski
@wojtekf93 szczerze, to zupełnie nie rozumiem Twojego pytania, skoro chcesz fakturę to prowadzisz działalność, a takich podstaw nie wiesz ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: MakeMyTrip
#48 PostWysłany: 21 Lis 2016 12:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Maj 2012
Posty: 793
Loty: 146
Kilometry: 246 015
niebieski
Ojciec prowadzi. To jak ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: MakeMyTrip
#49 PostWysłany: 21 Lis 2016 12:29 

Rejestracja: 09 Lip 2011
Posty: 1215
niebieski
Wyjaśnię Ci, tylko makemytrip może wystawić Ci fakturę, bo to im płaciłeś za nocleg, z jakiej racji hotel ma Ci wystawić fakturę i to jeszcze bez zniżek jak im nie płaciłeś ? A MakeMyTrip to matka Teresa która wzięła pieniądze, dała dużą zniżkę, a fakturę wziąłeś Ty od hotelu, więc jak oni mają to rozliczyć ? Wzięli pieniądze czyli mają zysk, hotel daje Tobie fakturę,a oni koszt który zapłacili hotelowi jak mają rozliczyć ??

Fakturę z hotelu dostajesz tylko jak płacisz w hotelu czyli rezerwujesz i płacisz bezpośrednio w hotelu, albo np. przez booking który nie pobiera sam pieniędzy. W każdym innym przypadku jak np Expedia, TravelRepublic czy inni pośrednicy którzy pobierają pieniądze od razu, to oni wystawiają faktury.

-- 21 Lis 2016 11:40 --

a jeszcze jedna kwestia, tak na prawdę nie potrzebujesz żadnej faktury. Bierzesz rezerwacje z makemytrip i bierzesz wyciąg z konta odnośnie transakcji którą opłaciłeś hotel w makemytrip te dokumenty dajesz księgowemu i on to rozliczy, wrzuci w koszta. Vatu od tego nie odliczysz.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
wojtekf93 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: MakeMyTrip
#50 PostWysłany: 21 Lis 2016 12:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2011
Posty: 2832
Loty: 157
Kilometry: 403 841
niebieski
To co piszesz @‌Mateusz099‌ to nieprawda. Pracuję w hotelu i jeśli goście wykupią sobie pobyt np. przez groupon czy jakiegoś pośrednika, to też jeśli chcą wystawiamy im faktury. Dokonując zakupu mogą skorzystać z jakiś kodów rabatowych, które obniżą im cenę. My jednak jako hotel otrzymujemy takie pieniądze, jaka jest ustalona cena podstawowa na portalu. Na taką też wystawiamy fakturę.

Różnica tylko jest taka, że w formie zapłaty na fakturze nie wpisujemy np. karta (jeśli gość rezerwując płacił kartą), tylko przelew-bon, tak to ustalili w księgowości. Bo te pieniądze trafiają do nas przelewem, najczęściej rozliczenia z portalami są miesięczne.

Reasumując możliwość wystawienia faktury jak najbardziej jest i nie sądzę, abym pracował w odosobnionym w tym przypadku hotelu.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
wojtekf93 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: MakeMyTrip
#51 PostWysłany: 21 Lis 2016 12:47 

Rejestracja: 09 Lip 2011
Posty: 1215
niebieski
@piotrek_ dowiedz się lepiej dokładnie jak to wygląda bo piszesz tutaj o grouponie i bonach a to zupełnie coś innego niż pośrednik !

Od Groupona dostajesz faktycznie pełną kwotę jak na Grouponie, pomniejszoną o ich prowizję. Klientowi wystawiasz fakturę na kwotę taka jak całość była podana na Grouponie, z tym że potem to Groupon wystawia Tobie fakturę na tą usługę.


Ostatnio edytowany przez Mateusz099, 21 Lis 2016 12:50, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: MakeMyTrip
#52 PostWysłany: 21 Lis 2016 12:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2011
Posty: 2832
Loty: 157
Kilometry: 403 841
niebieski
Wiem co piszę.

Jeśli hotel miał cenę na MMT 1000 INR noc, a Ty zapłaciłeś 200 INR to hotel i tak otrzyma 1000. Pieniądze te pośrednik wyślę przelewem na konto hotelu. Pośrednik zorganizował sobie promocję, wprowadził jakieś kody zniżkowe, sam za to płaci. To nie jest tak, że hotel przyjmie gościa za grosze. Dostanie tą kwotę sprzed zniżki.

I hotel, przynajmniej mój jeśli gość sobie zażyczy wystawi mu FV na tą pełną kwotę. Nie na portal MMT, tylko na gościa. Wewnętrznie księgowa to sobie już jakoś wprowadzi, poksięguje. Ale wiem, że na 100% taka możliwość jest. Ponieważ takie FV były wystawiane.

Pomijam kwestię waluty podaje w przykładzie, w Polsce na pewno FV byłaby w złotówkach, a nie w rupiach indyjskich. Ale chodzi o sam fakt wystawienia takiego dokumentu.

Mateusz099 napisał(a):
@piotrek_ dowiedz się lepiej dokładnie jak to wygląda bo piszesz tutaj o grouponie i bonach a to zupełnie coś innego niż pośrednik !

Od Groupona dostajesz faktycznie pełną kwotę jak na Grouponie, pomniejszoną o ich prowizję. Klientowi wystawiasz fakturę na kwotę taka jak całość była podana na Grouponie, z tym że potem to Groupon wystawia Tobie fakturę na tą usługę.


Wyjaśnię Ci też sprawę z grouponem, jeśli została poruszona. Jak to wygląda.

Ktoś wchodzi sobie na groupon, kupuję pobyt w hotelu, używa kodu zniżkowego na -15%. Zamiast zapłacić 300 zł, płaci 255 zł. Hotel dostanie 300 zł. Tu jesteśmy zgodni. W woli ścisłości jednak groupon nie wysyła kwoty tak jak piszesz pomniejszonej o ich prowizję, tylko przesyła pełną kwotę. Pełne 300 zł w tym przypadku. Dopiero potem hotel dostaje fakturę od grouponu, że ma zapłacić mu prowizję od rezerwacji.

Co dzieję się w samym hotelu jeśli przyjeżdża gość? Prosi o FV, dostaję ją. Na swoje nazwisko (nie na groupon) i na pełną kwotę, tj. 300 zł, mimo że zapłacił 245 zł.

To jest już kwestia jakiś wewnętrznych księgowań, dlaczego ona jest na niego, a nie na pośrednika, ale możliwość jest.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: MakeMyTrip
#53 PostWysłany: 21 Lis 2016 18:26 

Rejestracja: 09 Lip 2011
Posty: 1215
niebieski
@piotrek_ ja się opieram na własnym doświadczeniu zarówno jeśli chodzi o usługi hotelowe jak i usługi transportowe.

Za każdym razem kiedy w hotelu prosiłem o fakturę to faktury nie otrzymywałem, jedynie coś na zasadzie podliczenia pobytu ale nie był to dokument księgowy.

Przejrzałem też opinie na forum i również ludzie piszą np kupując hotel przez hotels.com to fakturę daje hotels.com a nie hotel.

Jeśli chodzi o makemytrip to sprawdzę 2 grudnia w Berlinie czy dadzą mi fakturę za pobyt na pełną kwotę czy odeślą do pośrednika.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: MakeMyTrip
#54 PostWysłany: 21 Lis 2016 18:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lut 2012
Posty: 984
Loty: 635
Kilometry: 703 614
niebieski
Nie wiem, czy moja sprawa nie była ewenementem .... ale w jednym z Campanille w PL nie wydano mi faktury za nocleg zakupiony w MMT. Pani kierownik recepcji twierdziła, że fakturę wystawia sprzedawca usługi. Usługę kupujemy od MMT.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: MakeMyTrip
#55 PostWysłany: 21 Lis 2016 18:43 

Rejestracja: 17 Lut 2014
Posty: 1439
Loty: 8
Kilometry: 22 290
niebieski
to nie jest ewenement....często rezerwuję służbowe noclegi przez hotels.com i zawsze kiedy jest płatność od razu na stronie nie ma możliwości otrzymania fv w hotelu - drukuje się wtedy potwierdzenie ze strony i na tej podstawie rozlicza się w księgowości.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: MakeMyTrip
#56 PostWysłany: 21 Lis 2016 18:48 

Rejestracja: 09 Lip 2011
Posty: 1215
niebieski
@‌tomwie‌ @klimas potwierdzacie moją wersję i moje doświadczenia. Jeśli kupujesz i płacisz przez pośrednika to pośrednik wystawia fakturę za pobyt. Np. w Hotelu Best Western w Porto dostałem fakturę tylko za minibarek, po fakturę za nocleg odesłano mnie do MMT. Tak jest za każdym razem.

Jeśli chodzi o Groupon to sam tam sprzedawałem i owszem, wystawia sprzedawca faktury, a potem Groupon wystawia fakturę na swoją prowizję i przelewa należność - swoja prowizja i dlatego w tym przypadku się zgadzam że fakturę wystawia osoba wykonująca usługę.

Pomijam już kwestię że jeśli weźmiesz fakturę na nocleg z hotelu ( jeśli uda Ci się takową dostać ) np na 100 euro, a do MakeMyTrip zapłaciłeś 20 euro, a przyjdzie kontrola i wezmą wyciągi z kont to można mieć nie lada kłopoty, bo to po prostu oszustwo skarbowe, a nikt w hotelu nie wystawi Ci faktury gotówkowej na usługę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#57 PostWysłany: 21 Lis 2016 20:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2011
Posty: 2832
Loty: 157
Kilometry: 403 841
niebieski
Wg mnie z tymi fakturami jest tak, że są hotele, które Ci je wystawią i które tego nie zrobią. Te drugie są w większości. Ale nie jest też tak, że żaden obiekt Ci tego nie wystawi.

To podobnie, jak z np. z kolacją. Masz wyjazd służbowy, bierzesz FV na firmę. W hotelu jesz sobie kolację. Jeden hotel wrzuci Ci kolację i nocleg pod jedną pozycję na FV - usługa hotelowa, a inny tego nie zrobi. Bo może ma taką politykę księgową, że kolację wyszczególnia pod osobną pozycją - usługa gastronomiczna. I wtedy lipa, nie zje się kolacji na koszt pracodawcy :P

Są hotele, w których weźmiesz sobie wódkę z baru, a oni Ci wrzucą to pod usługę gastronomiczną, albo nawet hotelową. A wewnętrznie sobie to już tak poksięgują, że będzie dobrze.

Wiem jak to jest, bo czasem stoję po tej drugiej stronie barykady ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#58 PostWysłany: 08 Lut 2018 12:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 6419
Loty: 171
Kilometry: 188 843
srebrny
Pytanko o Hotels.com czy przy wybraniu opcji płatności w hotelu a nie online hotele wystawia fakturę czy też odmawiają i kierują do Hotels (a ci jak wiadomo nie wystawiają faktur). Czy taki nocleg płacony w hotelu zalicza się do programu 10 noclegów?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#59 PostWysłany: 13 Lut 2024 19:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2016
Posty: 183
Loty: 178
Kilometry: 349 190
Cześć, miał ktoś taką sytuację, że Booking nie mógł od jego partnera otrzymać faktury, który mają wam wysłać?
Chodzi o to, że rezerwacja była przez Booking od tzw. "zewnętrznego partnera" - wiele takich dokonywałem, ale tym razem jest o tyle ciekawie, że było to na noc, gdzie przysługuje mi zwrot od KLM za dodatkową noc w NYC - więc zależy mi na tej fakturze za nocleg ;) . Booking zastrzega sobie 30 dni na wydanie wam faktury, którą otrzyma od rzekomego partnera (spółka z HongKongu w tym przypadku). Na początku się dziwiłem czemu tak zwlekają, wykorzystali całe regulaminowe 30 dni na przesłanie faktury...i... no i właśnie nic, minęło już 30 dni + 20 dni ponad terminem a faktury dalej nie ma. Kontaktowałem się przez chat, przez maile, telefonicznie (łącznie prawie 100 zł opłat za kontakt telefoniczny), dalej nie mogę się doprosić faktury, ciągle Booking odpisuje, że próbuje uzyskać fakturę od ich partnera. Że tak powiem - mnie to totalnie nie obchodzi, bo czekam na zwrot na podstawie faktury, a to, że Booking ma lipnego partnera, to już nie moja sprawa. Co można w tej sytuacji zrobić? Jak to możliwe, że nie mogę otrzymać faktury, która najzwyczajniej mi się należy? Ktoś miał podobne doświadczenia?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#60 PostWysłany: 14 Lut 2024 00:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1703
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
@Czesuaf

Nie mogłeś wziąć faktury z hotelu, w którym się zatrzymałeś?

Zawsze biorę bezpośrednio mimo rezki Bookinga.
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Darek M. lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 64 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group