Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 28 Mar 2016 18:31 

Rejestracja: 03 Wrz 2015
Posty: 311
Zbanowany
Skarzyc mozna ale koszty plus nikle szanse na wygranie, wiec czy warto ?
Zamiast podrozowac za zlotowke to nie laska wczesniej wyjechac na lotnisko ?
Bo pozniej tylko takie tematy przerabiacie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#22 PostWysłany: 28 Mar 2016 18:33 

Rejestracja: 08 Gru 2014
Posty: 380
Loty: 139
Kilometry: 183 310
niebieski
komodit napisał(a):
Za opóźniony pociąg odszkodowanie powinno "od ręki" wypłacić PKP. Natomiast za szkodę wywołaną opóźnieniem pociągu (spóźnienie się na samolot) należy wnieść pozew o zapłatę przeciwko PKP do sądu cywilnego powołując się na art. 361 par. 2 kodeksu cywilnego"(...) naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono."



Można też wysłać wniosek do przewoźnika, z oryginałami wszystkich dokumentów i uzasadnieniem, że szkoda jest bezpośrednio związana z opóźnieniem. Gdzieś czytałem, że sąd może odrzucić pozew jeśli wcześniej nie będziemy próbowali zwrócić się do PKP - u mnie obeszło się bez drogi sądowej.
Odszkodowanie za opóźnienie należy się w drodze reklamacji, więc nie tak znowu od ręki, i wynosi 25% pow. 60 min i 50% pow. 120 min, jednak kwota musi być większa niż 4 EUR według kursu stosowanego na kolei (obecnie stosowany jest kurs ustalony 23.03 i wynosi 4,35).

-- 28 Mar 2016 18:36 --

makdeb napisał(a):
Jedyne co pozostało mi do dowiedzenia się, to na jaką podstawę prawną mogę się powołać?



Art. 62 ust. 2 ustawy Prawo Przewozowe (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 1173 ze zm.), przepisy ogólne Kodeksu cywilnego (art. 363 paragraf 1 i art. 471) oraz wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 grudnia 2008 r. (sygn.. K 37/07), który orzeka że, przewoźnik nie może powoływać się na brak winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
makdeb uważa post za pomocny.
 
      
#23 PostWysłany: 28 Mar 2016 18:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
Bardzo dziękuję, świetna fachowa pomoc!

-- 28 Mar 2016 18:45 --

Gadu-777 napisał(a):
Skarzyc mozna ale koszty plus nikle szanse na wygranie, wiec czy warto ?
Zamiast podrozowac za zlotowke to nie laska wczesniej wyjechac na lotnisko ?
Bo pozniej tylko takie tematy przerabiacie.


Wyjazd na lotnisko był 8 godzin wcześniej, więc nie był na ostatnią chwilę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 28 Mar 2016 19:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Cze 2013
Posty: 2078
niebieski
tak na przyszłość w razie opóźnień z winy PKP Intercity warto walczyć o swoje już na miejscu jeżeli była awaria i opóźnienie - PKP Intercity w takich przypadkach podstawia taxi, aby dowiozła pasażerów do docelowego miejsca, by zdążyć na lot (na forum "wieżowców" forumowicze potwierdzają ten fakt)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 28 Mar 2016 19:17 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
Oczywiście, że warto żądać zwrotu wszystkich kosztów typu bilet lotniczy itd. PKP IC niechętnie, ale zwraca.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
savoj uważa post za pomocny.
 
      
#26 PostWysłany: 28 Mar 2016 19:18 

Rejestracja: 03 Wrz 2015
Posty: 311
Zbanowany
Cytuj:
Gadu-777 napisał(a):
Skarzyc mozna ale koszty plus nikle szanse na wygranie, wiec czy warto ?
Zamiast podrozowac za zlotowke to nie laska wczesniej wyjechac na lotnisko ?
Bo pozniej tylko takie tematy przerabiacie.

Wyjazd na lotnisko był 8 godzin wcześniej, więc nie był na ostatnią chwilę.

Pociag na tej trasie jedzie min. 5h do centralnej, wiec 8h wczesniej jak dla mnie to na pewno na ostatnia chwile.
Wybacz ale mamy inne poglady na temat planowania podrozy, 23.marca mielismy lot do Krakowa i bedac na lotnisku odpowiednio wczesniej obsluga przebukowala nas na wczesniejszy lot bo nasza przesiadka w MUC byla za krotka ich zdaniem (1.5h).
A tutaj niektorzy planuja przesiadki na 40min ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 28 Mar 2016 19:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2012
Posty: 946
platynowy
Mialem podobna sytuacje w lipcu 2013 roku. Podrozowalem na trasie Wroclaw - Poznan. Mialem ponad 5h do wylotu, byla swietna pogoda, mimo wszystko pociag zatrzymal sie gdzies w polu i stal tak ze 45 minut. Wczesniej wlekl sie niemilosiernie. Gdy dojechalem do Poznania, wiedzialem, ze nie zdaze dojechac na lotnisko.

W kasie dostalem darmowy przejazd powrotny do Wroclawia, we Wroclawiu nastepnego dnia wzialem formularz reklamacyjny i opisalem cala sytuacje.

Po kilku pisemkach odzyskalem koszt biletu na pociag i zwrot za niewykorzystany bilet lotniczy.

Tak wiec warto probowac dociekac swoich racji, poniewaz zawsze istnieje szansa na pozytywne rozpatrzenie swoich argumentow.

PS. Oczywiscie i tak bylem w plecy w zaistnialej sytuacji, bo musialem kupic nowe bilety lotnicze "na jutro" i stracilem 2 dni w pracy, ale mile, ze zwrocono mi okolo 500zl.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
invasion uważa post za pomocny.
 
      
#28 PostWysłany: 28 Mar 2016 22:42 

@makdeb Sorki, niektóre siłownie nie dorobiły się wifi :D Problem ze sprawami tego typu jest taki, że cięzko odpowiedzieć na pytanie bez szczegółów. Patrząc na to co napisałeś, Prawo Przewozowe nie ma pierwszeństwa. Sprawa dotyczy bardziej art.361 KC.
Tu, czytaj od "Kodeksowe odszkodowanie'' : http://pasazer.utk.gov.pl/pas/informacj ... nsata.html
Zakładam, że chodzi o zwrot kosztów za lot i ewentualnie hotel, nie chodzi o oczekiwane korzyści.
Góra
 PM off  
      
#29 PostWysłany: 28 Mar 2016 23:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2011
Posty: 1071
Loty: 14
Kilometry: 31 648
srebrny
1. Twojej znajomej należy się z godnie z prawem przewozowym odszkodowanie - czyli standart - spóźnienie pociągu
i tutaj należy też złożyć pismo - reklamację na poniesione straty - koszt zakupu biletu lotniczego, powrotu do domu - bilet kolejowy itd
jeśli spółka odmówi pozew cywilny
do sądu cywilnego powołując się na art. 361 par. 2 kodeksu cywilnego"(...) naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono."

myślę że Twoja znajoma ma 90 % szans na odzyskanie kosztów, w sądzie 99 %
bo wina jest ewidentna po stronie PKP, i nie trzeba jej już udowadniać w sądzie.
Góra
 Profil Relacje PM off
makdeb lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#30 PostWysłany: 29 Mar 2016 00:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
Anonymous napisał(a):
@makdeb Sorki, niektóre siłownie nie dorobiły się wifi :D Problem ze sprawami tego typu jest taki, że cięzko odpowiedzieć na pytanie bez szczegółów. Patrząc na to co napisałeś, Prawo Przewozowe nie ma pierwszeństwa. Sprawa dotyczy bardziej art.361 KC.
Tu, czytaj od "Kodeksowe odszkodowanie'' : http://pasazer.utk.gov.pl/pas/informacj ... nsata.html
Zakładam, że chodzi o zwrot kosztów za lot i ewentualnie hotel, nie chodzi o oczekiwane korzyści.


Oczywiście chodzi o zwrot kasy za lot i pociąg do domu. No i może ewentualna dopłata do ceny biletu na najbliższy możliwy termin?

Tak czy inaczej bardzo dziękuję za zainteresowanie się ''moją'' sprawą i tak pożyteczny odzew.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 19 Cze 2016 18:51 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1632
niebieski
Jaki jest dalszy ciąg tej historii?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 30 Cze 2016 15:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
Sprawa ciągle się toczy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 01 Lip 2016 18:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 736
niebieski
Dzięki za wszystkie wypowiedzi. Ostatnio zdarzyło mi się to samo, pociąg opóźniony ok 70 minut (wcześniej nie mogłam jechać i nie ma co na ten temat dyskutować), w dodatku puszczający inne jadące w tym samym kierunku na tej trasie. Kij z tym lotem, hotelami, ale miałam się spotkać z dawno nie widzianym przyjacielem, który się przeprowadził i z którym długo się nie będę widziała :evil: Jutro wezmę formularz i złożę reklamację, zobaczymy, co z tego wyjdzie.
_________________
Żyję dla takich chwil, kiedy bierzesz haust powietrza i krzyczysz: chwilo, proszę, bądź wieczna!
Eldo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 01 Lip 2016 19:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2014
Posty: 340
Loty: 113
Kilometry: 203 751
niebieski
Nie wiem, jak mnie ten temat ominął, ale tyle coś głupot tutaj popisano... Tutaj zrobiłem krótkie FAQ w tej sprawie:
prawa-pasazera-w-polsce,35,90628

Przewoźnik jak najbardziej jest odpowiedzialny, a PKP to nawet trzeba było przed Trybunał Konstytucyjny zawlec :)
Góra
 Profil Relacje PM off
invasion uważa post za pomocny.
 
      
#35 PostWysłany: 19 Kwi 2018 16:52 

Rejestracja: 17 Maj 2017
Posty: 640
Loty: 86
Kilometry: 165 130
Zbanowany
Robi się gorąco bo we Wrocławiu stoje w pociągu gdyż pod Oleśnica popsuły się jakieś rozjazdy. Rano mam lot z Gdańska...
Czy jeśli nie daj Boże lot mi przepadnie to mam szanse walczyć o jakieś odszkodowanie czy nic mi nie będzie przysługiwało? Co muszę posiadać żeby później miec jakąś podstawę?

Wiem,że być może to gdzieś w innych tematach się przewijało , ale naprawdę nie mam czasu szukać, jeśli zły dział to można przenieść.

Dzięki za rady!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#36 PostWysłany: 19 Kwi 2018 17:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
ind_globtroter napisał(a):
...we Wrocławiu stoje w pociągu gdyż pod Oleśnica popsuły się jakieś rozjazdy. Rano mam lot z Gdańska...
[...]
Wiem,że być może to gdzieś w innych tematach się przewijało , ale naprawdę nie mam czasu szukać...

Stoisz w pociągu z Wrocka do Gdanska, raczej bliżej Wrocka i nie masz czasu szukać? No bez jaj.....
A raptem dwa wątki wyżej masz odnośnik, plus wcześniejsze posty w tym wątku.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#37 PostWysłany: 19 Kwi 2018 18:16 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
Ja już mi ten temat wpadł przypadkowo w ręce, to chce pochawlić Koleje Mazowieckie za oddanie kasy za bilet plus 100 zł za taksówkę ( miałem to nieudukumentowane) Pociąg nie przyjechał z powodu awarii sieciowej, w wyniku tego byłem zmuszony wziąść taxi do Modlina. Przedstawiłem bilet lotniczy i bilet KM. Dokładnie opisałem zastaną sytuację. Po miesiącu wypłacili żądaną kwotę argumentując, że jest to wyjątkowe potraktowanie klienta.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#38 PostWysłany: 23 Maj 2022 14:40 

Rejestracja: 26 Maj 2014
Posty: 806
platynowy
Mój pociąg do Olsztyna zakończył bieg na stacji Gągławki z powodu zerwania sieci trakcyjnej. Pierwotnie miałem jechać busem o 14:25 z Olsztyna na lotnisko, skąd o 18:20 mam samolot.

Dalej jest opcja 15:40 pociąg do Szczytna (16:27 na miejscu) i potem taxi na lotnisko. Aczkolwiek jest obsuwa z komunikacją zastępczą i raczej nie zdążę na to połączenie.

Kolejny pociąg jest o 16:35 i w Szczytnie 17:14. GoogleMaps pokazuje 12 min samochodem, więc bardzo mocno na styk byłbym na miejscu (jeżeli ten pociąg przyjechałby punktualnie i nie byłoby problemu z taxi).

Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji PKP oddałoby za taxi Olsztyn-Szymany? :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 23 Maj 2022 14:44 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3592
srebrny
powinni oddać za taxi
Góra
 Profil Relacje PM off
radeom uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group