Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 10 Gru 2021 14:34 
Awatar użytkownika

Loty: 538
Kilometry: 623 881
platynowy
Nie wiem dokąd doprowadzi ta opowieść. Istnieje ryzyko, że w ślepy zaułek, ale trudno, spróbuję.

To miał być wyjazd do ostatniej nieodwiedzonej przeze mnie Oblasti Ukrainy. Ługanskiej Oblasti, a w zasadzie jej Kadłubka (to spellczek - nie chodziło o Wincentego).

Niestety nasz rząd wymyślił zmiany w zasadach przekraczania granicy, ale nie zdążył ich opisać, więc plan, który zakładał powrót piętnastego, runął w gruzach i trzeba było wymyślić coś innego.

Krótki risercz spowodował przesunięcie celu podróży o jakieś 700 km i zamiast Charkowa wyszedł Lwów

Mam na mapie zaznaczone kilka miejsc do odwiedzenia w tej okolicy (nawet już nie pamiętam co mam zobaczyć, ale wiem, że będzie fajne), więc zarezerwowałem samochód, znaną mi Dacię Logan (tfu Ranault) i miałem przejechać raptem 800 km w 3 dni.

Jednak rano pomyślałem, że mi się nie chce. Cena wynajmu to jakieś 3,5K UAH z paliwem. Pogoda ma być nędzna (i jest), więc pomyślałem, że pojadę tam gdzie dojadę, tym czym pojadę i zobaczy się. W efekcie jadę autobusem do dworca kolejowego, a tam dowiem się gdzie jechać

Na dworcu, głównym nie podmiejskim, opcje były jak na zdjęciu

Image

Od razu to Dnipro zwróciło moją uwagę, bo dawało szanse na to, że jedzie przez Chmielnicki (i tak rzeczywiście jest)

Kupiłem bilet w kasie - pytanie czy mam wakcynę było - i dowiedziałem się, że czeka mnie 5h podróży. Trudno, książka, alko, herbata i jedzenie są, a pociąg to jednak dużo lepsze rozwiązanie niż marszrutka

Cena 128 UAH, wychodzi 24 za godzinę. A w środku nie będzie padać i można leżeć bo to cena za plackartę (bez pościeli)

A ceny noclegów w Chmielnickim zupełnie nie lwowskie. Z tego raczej nie skorzystam, bo kawałek od centrum

Image

W centrum moją uwagę zwróciło Za

Image

Jednak chyba wybiorę Centralny (śniadanie w cenie)

Image

Kiedyś zrozumiem koleje poradzieckie, ale na razie właśnie dowiedziałem się, że pociąg z Przemyśla odjeżdżający godzinę później przyjeżdża do Chmielnickiego godzinę wcześniej

A propos noclegów to jednak sauna wodospad przegrywa z auto spaImage

Po drodze całkiem zima (pewnie do jutra jedynie)

Image

A w zasadzie do zmierzchu nie do jutra.

Jazda plackartą przebiega jednak błyskawicznie, po wyłączeniu przespanej części trasy, zatem z pięciu godzin robią się jakieś dwie
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#2 PostWysłany: 10 Gru 2021 20:26 
Awatar użytkownika

platynowy
W Chmielnickim wita Pizza Mrija (ale to od marzenia, nie od wielkiego Antka) i piękny budynek poczty oraz temperatura 8 stopni

Trolejbus do centrum jest bezobsługowy a kasownik na pikaczu kartowe zbliżeniowe.

Podoba mi się tu, a byłem tylko raz i bardzo krótko.

Chyba zostanę na całe 3 dni i obczaję te dziwne noclegi

Image

Hotel centralny okazał się być całkiem w porządku i ma swoją specyfikę - pobierają kaucję 150 UAH.

Krótki spacer po centrum przekonał mnie do zostania tu na 3 dni z ewentualnymi wycieczkami po okolicy

Image
 Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.

#3 PostWysłany: 11 Gru 2021 10:05 
Awatar użytkownika

platynowy
Pogoda od rana słaba, ale nie wykluczająca spacerów. Mży jedynie, jutro ma być gorzej.

Miasto wygląda ciekawie. Jest też sporo okazji do obserwacji rur wszelkich - w tym temacie Ukraińcom brak ormiańskiej fantazji. Ale o tym wszystkim będzie później, w jakie przerwie na lunch czy wieczorem. Na razie znalezisko dla którego, nawet jeśli w Chmielnickim nic innego by nie było, warto tu przyjechać.

Plac zabaw w Parku Szewczenki. Pordzewiałe wyglądałyby jeszcze lepiej.

ImageImageImageImageImageImageImageImage
 Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.

#4 PostWysłany: 11 Gru 2021 12:39 
Awatar użytkownika

platynowy
Jeszcze jedna szybka wrzutka - rynok.
Nie jedna, ale trzy połączone okrągłe "cyrkowe" hale. W środku również atrakcyjny asortyment. Od ziół do podrobów dużych zwierząt. I dla koneserów

ImageImageImageImageImageImageImageImageImage

Dodatkowo taka włoska marka (sprawdziłem, ona nie jest lokalna tylko turecka)

Image

A także taka przypadkowa sztuka uliczna sensu stricto

Image

I jeszcze, przed modernizmami niech będzie zupełnie nie moderny pomnik - był już wczoraj. Ja go nazwałem "odlot poety (Szewczenki?)" i na tyle mi się ten spodobało, że nawet nie próbowałem odczytać prawdziwej nazwy

Image

Image

Pomnik mieści się przed budynkiem samorządu obwodowego (w stylu między pałacem kultury a dworcem rzecznym) na placu, który wygląda jak mokry sen samorządowców Województwa Świętokrzyskiego
ImageImage
 Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.

#5 PostWysłany: 11 Gru 2021 13:48 
Awatar użytkownika

platynowy
Jednak całkiem niesłusznie napisałem o braku fantazji Ukraińców w sprawie rur spustowych. Nawet coś w rodzaju pomnika rury znalazłem

Image
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#6 PostWysłany: 11 Gru 2021 15:45 
Awatar użytkownika

Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
pabien napisał(a):
jak mokry sen samorządowców Województwa Świętokrzyskiego

a toś mnie zaskoczy, aż sprawdziłem, bo ja rynek kielecki to tak pamiętam
Image

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
 Relacje PM off
pabien lubi ten post.

#7 PostWysłany: 11 Gru 2021 15:48 
Awatar użytkownika

platynowy
Ups, nie o Kielce mi chodziło tylko o mniejsze miejscowości, które odwiedzałem w tym województwie. Dokładnie chodziło o Włoszczowę i Bodzentyn. Cóż zabrakło precyzji wypowiedzi.
 Relacje PM off  

#8 PostWysłany: 11 Gru 2021 16:25 

srebrny
@eskie Jak byliśmy młodzi - wszystko było lepsze :D
@pabien Kielce się wpisują w ten trend:
Załącznik:
640px-Rynek_w_Kielcach.jpeg
(zdjęcie z wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rynek_w_Kielcach#/media/Plik:Rynek_w_Kielcach.JPG)
i https://inwestycje.kielce.pl/mzd-kielce-rewitalizacja-srodmiescia-kielc-rynek/

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#9 PostWysłany: 11 Gru 2021 16:59 
Awatar użytkownika

platynowy
W związku z postami powyżej moNa dodać jeszcze jeden element do rozważań na temat wschodziości bądź zachodniości Polski.

Ja tymczasem po długich rozkminach jak mam wrócić do Lwowa na samolot.znalazlem.sie w autobusie relacji Mariupol - Zielona Góra. Nie bez wahania, bowiem bilet do Tarnopola, gdzie postanowiłem spędzić wieczór i noc, kosztował horrendalne 30 zł, ale pomyslawszy o tym, że nie wydałem ponad 400 na planowany wynajem Daci Logan, uznałem, że wchodzę w ten deal. Dla pokoju z widokiem w hotelu Tarnopol
oraz, kraftów, wina z granatów i chaczapuri na poczcie.

Czas zatem na kilka kolejnych zdjęć z Chmielnickiego.

Pierwsze to witraż, nie od tej strony niestety, nieobejrzany z właściwej - będę miał po co tu wrócić

Image

Budynek może nie wygląda na taki, który miałby mieć witraż w sobie, ale to tylko jego niereprezentacyjna strona. To jest biblioteka uniwersytecka.

Jako, że to Poradziecja samochody muszą być. Żyguli ze względu na rejestrację, Moskwicz z powodu rzadkiej wersji kombi, a na dodatek stuningowany barbus (gdyby właściciele Brabusów wiedzieli jak są one blisko od barbusa, mogliby zgotować marce los taki jaki spotkał Toyotę Mr2 w krajach frankofońskich)

Image

Image

Image

Następne niech będą hale targowe z perspektywy, która pokazuje jak ten kompleks został zaprojektowany

Image

I trochę architektury imperium rosyjskiego z początku wieku nr 20

ImageImageImageImage
 Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.

#10 PostWysłany: 11 Gru 2021 20:11 
Awatar użytkownika

platynowy
Przyszła pora na rury, a dokładniej rury, kraty, pręty. Nic wielkiego, ale kraty całkiem ciekawe, kompozycja z rur pod tytułem coś tu nie gra, wydala mi się zabawna, a zaspawane przejście - cóż pewnie nic innego nie było pod ręką

Image

Image

Image

Image

I jeszcze bebechy fontanny

Image

Ze specyfiki lokalni poradzieckiej znalazłem fajną wystawkę zespołów lekarskich

Image

Poza tym Chmielnicki wydaje się być miastem archiwów - przed jednym z nich była fontanna od bebechów

ImageImageImage

oraz bibliotek dla dzieci, młodzieży i dorosłych - to najmniej reprezentacyjne zdjęcie przedstawia witraż z drugiej strony. I jest relief z dzieckiem, które ukształtuje wiedza, inaczej niż w Wanadzor bez siusiaka (może równość szans nie miała zastosowania do Armenii?)

W tej dziecięcej bibliotece logo jest całkiem całkiem.

ImageImageImageImageImage

Archi też będzie, bo jakżeby nie. Mój nr 1 to ten budynek. Obok niego stoją kolejne metalowe konstrukcje. Malowanie trochę je psuje

ImageImageImage

I jeszcze.takie
ImageImageImageImageImageImageImageImageImage
ImageImageImageImage

Każdy ma coś, o każdym możnaby coś napisać, ale pewnie mało komu chciałoby się to czytać, więc może napiszę o śniadaniu w hotelu centralnym. Zdjęcie w windzie wprowadzało w błąd

Image

W rzeczywistości do wyboru było takie danie

Image

z kartopfliu, grieczku, rizomnz owośami Lob łapszą. Była też wersja wegetariańska - blińczyki z serem oraz wersja wegańska - danie jak na zdjęciu bez sosiski

I muszę napisać, że jedzenie smakowało lepiej niż wyglądało, a było wydawane za taki talończyk

Image

Na zakończenie będzie mozaika, nie jakaś specjalna - jedyna jaką znalazłem.

Image

I jeszcze jedno - jakby ktoś chciał szukać Chmielnickiej elektrowni jądrowej w Chmielnickim to jej nie znajdzie. Jest oddalona o 100 km, a po drodze znajduje się Szepietówka, która mam zapisaną na liście miejsc do odwiedzenia, ale nie pamiętam już dlaczego

A ponieważ w czasie tego wyjazdu nic nie dzieje się zgodnie z wcześniejszymi planem to mieszkam nad zalewem, ale z drugiej strony w lepszym pod względem architektonicznym hotelu Haliczyna. Jest też bardziej oldskulowy. W windzie trzeba nacisnąć nr piętra i zielony przycisk. Kiedy się dojeżdża na miejsce przycisk głośno wyskakuje.

Na poczcie też zamiany, na gorsze niestety. O ile wśród kraftów jest biala cipa z kranu, to stoisko gruzińskie już nie istnieje, więc nie ma haczapuri ani wina z granatów

ImageImage

Tak to jest jak się pisze prawie na bieżąco, zapomniałem o budynku nowym. To taka wersja, że w sumie obrzydliwe, ale paczeć przestać nie można

ImageImage

Zapomniałem o sowieckich pixelkach. Poprawiam sięImage
 Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.

#11 PostWysłany: 12 Gru 2021 13:47 
Awatar użytkownika

platynowy
Tak jak było w prognozie dziś pada deszcz i planuje padać bez przerwy.

To nie są dobre warunki do zwiedzania, zwlasza, że kanalizacja burzową stanowią tu ulice między krawężnikami.

Stąd plan, aby przenieść się do Lwowa. Tam łatwiej o zajęcia o charakterze indors.

Znów postanowiłem jechać autobusem międzynarodowym (tym razem relacji Chersoń - Szczecin) firmy Golden Plus Trans. Żeby nie przepłacać kupiłem bilet przez blabla - 100 UAH, więc połowa wczorajszej ceny za podobny dystans.

Poziom zamaseczkowania wyższy - jedna osoba na 30 ma maseczkę pod brodą.

Momo trudnych warunków udało się co nieco zobaczyć po drodze.

Na początek piękne, minimalistyczne betonowe dekoracje na moim hotelu

Image

Image

Następnie dekoracje teatru lalek w tym jedna poświęcona m&msowi

Image

Image

Oraz to co jest charakterystyczne dla Tarnopola - dekoracje klatek schodowych

ImageImageImage
 Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.

#12 PostWysłany: 12 Gru 2021 14:26 
Awatar użytkownika

niebieski
pabien napisał(a):

I jeszcze jedno - jakby ktoś chciał szukać Chmielnickiej elektrowni jądrowej w Chmielnickim to jej nie znajdzie. Jest oddalona o 100 km, a po drodze znajduje się Szepietówka, która mam zapisaną na liście miejsc do odwiedzenia, ale nie pamiętam już dlaczego

Mógłbyś urządzić sobie wycieczkę śladami Pawki Korczagina ;) Ciekawe, czy ktoś jeszcze z tego forum (oprócz mnie :) ) przeczytał sztandarowe dzieło "Jak hartowała się stal" Nikołaja Ostrowskiego.
A muzeum autora tej powieści architektonicznie dla Ciebie powinno być interesujące:
https://goo.gl/maps/vNGwmRrGMQTQtnUeA

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
 Relacje PM off  

#13 PostWysłany: 12 Gru 2021 15:07 
Awatar użytkownika

platynowy
Pawka Koczargin elektrowni jądrowej budować nie mógł, czy znaczy to, że mieszkał i donosił w Szepietówce?

Jeśli chodzi o deszcz to myliłem się jednak. Przestał padać - to znaczy deszcz i dokonał transformacji do formy stałej.

Na dworze zrobiło się ładniej, ale na drodze znacznie gorzej. Dobrze, że nie wypożyczyłem auta i chyba dobrze, że postanowiłem dziś wracać do Lwowa, co pewnie zajmie więcej czasu niż planowane 2h z kawałkiem.

Image
 Relacje PM off  

#14 PostWysłany: 12 Gru 2021 16:06 
Awatar użytkownika

niebieski
pabien napisał(a):
Pawka Koczargin elektrowni jądrowej budować nie mógł, czy znaczy to, że mieszkał i donosił w Szepietówce?

Mylisz herosów z Mitologii Radzieckiej ;)
Donosicielem, który zadenuncjował spisek swego ojca, kułaka, był Pawlik (Pawka) Morozow, wzór dla pionierów, postać autentyczna, choć niejednoznaczna.
Paweł Korczagin jest bohaterem literackim z książki "Jak hartowała się stal". Jeden z tych, co mogliby powiedzieć:
"Budowaliśmy socjalizm i ...
Na nic więcej nie było już czasu."

A do linku, który przywołałem, na pewno nie zajrzałeś :(
Zatem jeszcze raz:

https://goo.gl/maps/vNGwmRrGMQTQtnUeA

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
 Relacje PM off
Chupacabra lubi ten post.

#15 PostWysłany: 12 Gru 2021 16:17 
Awatar użytkownika

platynowy
A bo się link nie otwierał. Tak, właśnie ten budynek miałem obejrzeć.

A wydawało mi się, że obaj donosili

A wracając do opowieści do Lwowa udało się autobusowi dotrzeć z niewielkim opóźnieniem, na szczęście na TEN dworzec.

Tu już covidowo inaczej. Maseczki, a nawet w czeburkowni Pani pytała mnie o certyfikat - odpowiedź pozytywna wystarczyła

Jadąc autobusem miałem zupełnie nowe doświadczenie jeśli chodzi o sadyzm projektantów foteli. Choć może tu nie o sadyzm ale oszczędność chodziło. Fotele sięgały mi tak do łopatki. Drogi z Chersonia do Szczecina raczej bym nie przeżył

ImageImage

Trochę mi czasu upłynęło na tych czeburekach, aż noc się zrobiła. Kiedy wreszcie poszedłem na przystanek trolejbus poinformował, że ma obiad

Image
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#16 PostWysłany: 12 Gru 2021 20:10 
Awatar użytkownika

platynowy
Aaaaa Lwów. Nie cierpię tego miasta za rozbuchaną turystykę, ale uwielbiam za wiele innych rzeczy.

To też inny kawałek świata od miejsc sąsiadujących. Mówią tu po angielsku - co akurat mnie nie kreci, ale wychodzą zabawne historie, bo oni nie spodziewają się że cudzoziemcy mogą ich rozumieć.

I jeszcze wszyscy są zaszczepieni - dzielnie pokazują swoje certyfikaty w knajpach, gdzie się ich wymaga.

Kiedy czytałem o tym sprawdzaniu certyfikatów i bylem bądź co bądź w stolicach obwodów nikt ani razu mnie o szczepienie nie zapytał.

A we Lwowie nawet w barze z czeburekami na dworcu autobusowym

Nie mam za bardzo zdjęć, więc niech będzie tablica z piwami z mojego ulubionego baru

I ta z drugiego najbardziej ulubionegoImageImage
 Relacje PM off
juggler5 lubi ten post.

#17 PostWysłany: 12 Gru 2021 21:45 
Awatar użytkownika

platynowy
Pisałem na początku, że nie wiem czy ta relacja wytrzyma mnie bądź czy jają wytrzymam. Przyszedł czas na test. We Lwowie że znanych mi rzeczy mam do obejrzenia jedna mozaikę,.ale ona jest za daleko na tę pogodę, więc chodzę pooicj ulubionych knajpach.

Ta najbardziej ulubiona miała ostatnio.calkiem seksistowski wystrój koedukacyjnej toalety. Zmienili to trochę

Image

Ale i tak turbo jugend Poznań (nie z toalety) wygrywa

Image
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#18 PostWysłany: 13 Gru 2021 12:40 
Awatar użytkownika

platynowy
A jednak się udało. Po co zostawiać na zaś to co można zobaczyć teraz. Ponieważ temperatura nie powoduje topnienia nadal padającego śniegu, poruszanie po mieście nie okazało się trudne.

A mozaika to nie byle jaka. Technicznie co prawda słaba, ale za to przedstawiającą przyjaźń rosyjsko - ukraińską

Trochę została ocenzurowana, pewnie straciła sierpy i młoty

A przy okazji udało mi się znaleźć kolejną ażurową zabudowę klatki schodowej

Image

Image

Żeby nie kończyć wpisu dwoma zdjęciami dodam jeszcze dwa światy dziś odkryte. Ten drugi lepszy bo nie tak oczywisty

Image

Image

I w ten sposób weekendowa wycieczka zastępcza powoli dobiega końca, choć jeszcze co nieco może się zdarzyć, bowiem na lotnisko jadę trolejbusem 29, a to lekko chimeryczny środek transportu z trasą dającą opóźnieniom dużo możliwości , zwłaszcza przy pogorszonych warunkach na drogach

Wrzucę jeszcze mozaikę w lepszej jakości, bo ta średnia to taka średnia i nie widać co się tam dziejeImage
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#19 PostWysłany: 13 Gru 2021 16:48 
Awatar użytkownika

Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Stasiek_T napisał(a):
Donosicielem, który zadenuncjował spisek swego ojca, kułaka, był Pawlik (Pawka) Morozow, wzór dla pionierów, postać autentyczna, choć niejednoznaczna.

Proponowałem aby tegoż jegomościa uczynić patronem unijnej Dyrektywy 2019/1937 i normy ISO 37002. Ale nie uzyskałem akceptacji, może dlatego, że byłem najstarszy i reszta nie kojarzyła dokonań Pawki M. Choć wydaje mi się, że trudno o lepszą kandydaturę.

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
 Relacje PM off  

#20 PostWysłany: 13 Gru 2021 16:55 
Awatar użytkownika

platynowy
To ciekawy temat, nie mam siły się z nim mierzyć teraz, ale może za jakiś czas....
 Relacje PM off  

[ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości