Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 342 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Następna

Czy dajesz napiwki w restauracjach?
zawsze daję, czasem ewentualnie mniejszy 9%  9%  [ 19 ]
zwykle daję, chyba że coś nie było nie tak, to wtedy nie 57%  57%  [ 119 ]
zwykle nie daję, raz na jakiś czas dam, jak było naprawdę super 29%  29%  [ 60 ]
nigdy nie daję 4%  4%  [ 9 ]
Razem głosów : 207
Autor Wiadomość
#81 PostWysłany: 04 Sty 2016 12:19 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22498
@Pawel_T i dodanie zdjęcia na Insta :P
Góra
 Profil Relacje PM off
Pawel_T lubi ten post.
 
      
Urlop w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive za 2190 PLN. Wylot z Warszawy Urlop w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive za 2190 PLN. Wylot z Warszawy
United Airlines: bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1576 PLN. Dużo terminów United Airlines: bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1576 PLN. Dużo terminów
#82 PostWysłany: 04 Sty 2016 12:26 

Rejestracja: 18 Sie 2012
Posty: 468
Loty: 30
Kilometry: 33 014
A ja mam taką zasadę, że w restauracjach napiwek zazwyczaj daję w wysokości mniej więcej 10-15%, czasami więcej, jeśli jestem bardzo zadowolona. Ale jeśli obsługa jest strasznie niemiła, na wszystko trzeba długo czekać itd - wtedy staram się płacić kartą i nie zostawiam napiwku. :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Kara lubi ten post.
 
      
#83 PostWysłany: 04 Sty 2016 12:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
kendi napisał(a):
... Ale jeśli ktoś daje raz do roku to dla mnie znaczy tyle, że nie daje NIGDY, tylko, tak jak było to już wcześniej napisane dorabia sobie teorię do swojego niedawania.

Ale to działa w obie strony, tak jak napisałem o tym trochę wyżej.
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#84 PostWysłany: 04 Sty 2016 12:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4831
Loty: 309
Kilometry: 516 019
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
z przymruzeniem oka ;)?

czas spedzony w pracy na pisaniu postow "napiwkowych"
zasluguje na: wynagrodzenie, napiwek, oplate za korzystanie ze sprzetu sluzbowegop do celow prywatnych :D ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#85 PostWysłany: 04 Sty 2016 12:42 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 810
niebieski
namteH napisał(a):
kendi napisał(a):
... Ale jeśli ktoś daje raz do roku to dla mnie znaczy tyle, że nie daje NIGDY, tylko, tak jak było to już wcześniej napisane dorabia sobie teorię do swojego niedawania.

Ale to działa w obie strony, tak jak napisałem o tym trochę wyżej.


Jeśli ktoś daje wszystkim, za wszystko bo tak trzeba to zgadzam się z tobą całkowicie, że może mieć problem z głową.
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH lubi ten post.
 
      
#86 PostWysłany: 04 Sty 2016 12:52 

@kendi, schodzimy trochę z tematu ale w takim DPD limit jest 31,5 kg. a powyżej tej wartości (ale przy nie przekraczaniu 50 kg) kurier ma prawo oczekiwać pomocy od odbiorcy. To w dalszym ciągu nie oznacza, że może postawić paczkę przed bramą i zadzwonić, że jest. I to jest dobry przykład, bo gdyby sam sobie poradził to dałbym mu napiwek. Zrobił coś czego nie musiał więc go wynagradzam.
Góra
 PM off  
      
#87 PostWysłany: 04 Sty 2016 13:15 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 810
niebieski
Znowu się mylisz, właśnie kurier może postawić paczkę powyżej 30kg przed bramą i zadzwonić, że jest. A w przypadku jeśli po nią nie zejdziesz może odmówić doręczenia (choć oczywiście to generalna zasada, nie będę się wczytywał w regulaminy poszczególnych firm kurierskich czy nie gwarantują one jednak doręczenia pod drzwi cięższych paczek - choć trudno mi sobie wyobrazić, żeby którakolwiek firma kurierska zmuszała pracownika, żeby samodzielnie wnosił na 4 piętro paczkę ważącą np. 45kg).

http://www.serwisprawa.pl/artykuly,102, ... a-7-pietro

Owszem odbiegamy trochę od tematu ale rzecz nadal dotyczy napiwków.
Piszesz, że gdyby sam sobie poradził to dałbyś mu napiwek.
A jemu wynagrodzenie należy się już za to, że pomoże tobie wnieść ciężką paczkę.
A co jeśli ktoś ma zasadę, że NIGDY nie daje napiwków?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#88 PostWysłany: 04 Sty 2016 13:29 

Rejestracja: 23 Lis 2012
Posty: 1447
Loty: 8
Kilometry: 7 105
niebieski
Ktoś pisał o pizzy, że dostaje w ekspresowym tempie, bo dorzuca 10 pln.
Znajomy powiedział mi kiedyś o oryginalniejszej metodzie, szczególne gdy zależało mu na czasie.
Pytał mianowicie osobę przyjmującą zamówienie, na którą dostawa będzie u niego w domu i czy jeśli się spóźnią, w ramach rekompensaty będzie -50%. Kończyło się to najczęściej bardzo sprawnym przyjazdem i napiwkiem.
Może to jest bardziej uczciwe ale nie mi to oceniać ;)

PS Nie wrzucajcie więcej rozpraw na temat wagi kurierskich paczek.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#89 PostWysłany: 04 Sty 2016 13:51 

Rejestracja: 08 Sie 2013
Posty: 1853
niebieski
A poza tym temat jest o napiwkach w podrozy a nie o paczkach czy pizzach dostarczanych do domu ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#90 PostWysłany: 04 Sty 2016 13:55 

Rejestracja: 23 Lis 2012
Posty: 1447
Loty: 8
Kilometry: 7 105
niebieski
A co z ulubioną fryzjerką? :D EOT.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#91 PostWysłany: 04 Sty 2016 14:00 

@kendi, nie pisz, że się mylę gdy mam rację:
Załącznik:
dpd.png
dpd.png [ 13.59 KiB | Obejrzany 810 razy ]

Przeczytaj jeszcze raz mój wcześniejszy post. Limit w DPD to 31,5 kg i kurier łaski nie robi, że targa majdan nawet na 10 piętro. Pomiędzy 31,5 kg a 50 kg, może mnie poprosić i pomoc i wnosimy razem. To również jest jego obowiązek. Za to nie dałbym napiwku.
Z mojej strony koniec o kurierach ale fakty są faktami.
Góra
 PM off  
      
#92 PostWysłany: 04 Sty 2016 14:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lis 2011
Posty: 228
Na tym forum gorącymi tematami są okazyjne ceny za loty, patenty genewskie, wyszukiwanie błędów pośredników czy linii lotniczych, promocje na pizze, lokaty czy darmowe akcesoria - generalnie jak uzyskać coś za mniej, najlepiej za ułamek normalnej ceny albo za darmo. Chwalenie się tym jest normalne i na porządku dziennym. Wnioskuję z tego, że przeciętna osoba która tutaj się wypowiada nie jest jest ponadprzeciętnie zamożna.

Teraz czytam o stołowaniu się w restauracjach, jeżdżeniu taksówkami, wizytach u fryzjera, pizzy na telefon etc tak regularnemu, że jest się zapamiętywanym jako stały i dobry klient. Jednym z czynników które to powodują jest zostawianie za każdym razem przy takiej okazji napiwków 10% lub więcej. O tym, że dla niektórych kilka dolarów/euro więcej do każdego posiłku nie robi różnicy nie wspominając.

Czy ktoś mi wytłumaczy o co w tym chodzi, bo czegoś tu nie rozumiem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
dmirstek lubi ten post.
 
      
#93 PostWysłany: 04 Sty 2016 14:14 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8995
@MaSell zapomniałeś o spaniu w domku na placu zabaw. O tym się zawsze wspomina pisząc o tym, jak oszczędzają użytkownicy obok patentów, pizze etc :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#94 PostWysłany: 04 Sty 2016 14:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Moim zdaniem najbardziej burzliwe watki sa te, ktore dotycza pieniedzy, a jak nie dotycza pieniedzy, to sa do tego sprowadzone i zaczyna sie o pieniadzach. Zakladam, ze wynika to z tego, ze kazdy inaczej rozumie tanie latanie, ma inny budzet i inny poziom komfortu.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#95 PostWysłany: 04 Sty 2016 14:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sty 2013
Posty: 776
Loty: 64
Kilometry: 89 673
niebieski
kendi napisał(a):
Panowie @hipeq69 i @namteH
Bardzo dobrze, że nie dajecie napiwków, ktoś musi być gorzej obsługiwany, żeby ci co dają mogli być lepiej obsłużeni - inaczej nie widzieliby różnicy :lol:
Ale jeszcze lepiej by było jak byście nosili koszulki z napisem NIGDY NIE DAJE NAPIWKÓW - oczywiście w języku obowiązującym w kraju, który odwiedzacie.


Rozumiem, że jeśli jestem pierwszy raz w danej restauracji poza granicami PL to obsługa oczywiście wie, że nie daję napiwków? Mam to wytatuowane na czole, czy co? Mam jakiś trąd? Nie daję napiwków bo po prostu mnie na to nie stać... Gdyby nie to forum to nie zwiedziłbym aż tylu miejsc w Europie. Dla mnie te kilka Euro mniej za lot/nocleg/jedzenie to jest różnica - kilka takich różnic i mam kolejny wyjazd :)

A przykłady z mówieniem "dzień dobry"... no kur...de nie przesadzajcie :roll: :roll: :roll:
_________________
Zapraszam na bloga - http://www.LikeToFly.wordpress.com
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#96 PostWysłany: 04 Sty 2016 14:25 

MaSell napisał(a):
Wnioskuję z tego, że przeciętna osoba która tutaj się wypowiada nie jest jest ponadprzeciętnie zamożna.

Ja bym takiej tezy nie zaryzykował.
Góra
 PM off  
      
#97 PostWysłany: 04 Sty 2016 14:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 1626
niebieski
namteH napisał(a):
Jak ktoś daje "bo trzeba" to, z całym szacunkiem, sam siebie nie traktuje jako homo bardzo sapiens. To się nazywa w psychologii (mogę się mylić co do nazwy) Zaburzenia Obsesyjno-Kompulsywne (ZOK, w angielskim OCD); ktoś sobie wmawia, że tak trzeba, bo np ludzie patrzą itp. To dotyczy rożnych sfer życia, więc i można mieć obsesje na punkcie dawania napiwków. Najlepiej tak z góry sypać monetami co by cała okolica słyszała ;)

Poniosła Cię chyba fantazja - i w kwestii zaprzeczenia słowa "nigdy", i tego, czym jest OCD.

namteH napisał(a):
Kara napisał(a):
Nie stwarzam sobie okazji do takich obserwacji. Ale nie będę ingerować, jeśli będziesz chciał jeść w fast foodach i zostawiać tam komuś napiwki. Dobrej nocy!

Dość wybiorczo obserwujesz świat w takim razie :)
(źle mi się spało)

Jak każdy. To się chyba "filtr subiektywizmu" nazywa. Poza tym, w większości krajów, w których działa McDo, można znaleźć zdrowsze alternatywy za zbliżoną cenę.

Wracając do napiwkowych zwyczajów - w Niemczech, Belgii i Holandii nikt się nie obrazi za mniej niż 10%. Przy niskim rachunku jest to zwykle zaokrąglenie do pełnego euro. UK - 10-12.5%, w Londynie i innych dużych miastach często doliczany w restauracjach automatycznie z zastrzeżeniem, że nie jest to opłata przymusowa.

...I do pytania @krasnal - teoretycznie powinien być to banknot o najniższym nominale, ale przy drobnych przysługach w UK czy Eurolandzie nikt chyba nie poczuje się urażony, jeśli dostanie £2/ €2.


Ostatnio edytowany przez Kara, 04 Sty 2016 14:57, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
krasnal lubi ten post.
 
      
#98 PostWysłany: 04 Sty 2016 14:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
Kara napisał(a):
...
... To się chyba "filtr subiektywizmu" nazywa. ....

No szkoda, że zamiast nazywać kogoś skąpy/ niewłaściwe zsocjalizowany/ nieświadomy lokalnych zwyczajów/ etc nie piszesz że subiektywnie postrzega świat...
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#99 PostWysłany: 04 Sty 2016 14:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Mar 2014
Posty: 1617
Loty: 169
Kilometry: 332 398
niebieski
@MaSell to,że ktoś jeśli jest taka możliwość lubi kupić całkiem legalnie bilet lotniczy np za kilkadziesiąt złotych, wcale nie oznacza że lecąc owym Wizzem nie śpi potem za parę stówek w dobrym hotelu. Jedno nie wyklucza drugiego. Różne są typy podróżowania o czym można doskonale przekonać się czytając relację. Podobnie jest z napiwkami to, że ktoś nie zostawia nie oznacza,że go na to nie stać, bo większość osób stać na napiwek rzędu 5-10 zł. Podobnie jak są osoby, które zawsze zostawią parę groszy kelnerowi pomimo tego, że im się nie przelewa.
Moja babcia dostając emeryturę zawsze zostawiała końcówkę listonoszowi, a emerytura nie była wysoka.
Także sprowadzanie dawania napiwków lub ich nie dawania do kwestii stać mnie/nie stać jest zbyt dużym uproszczeniem. No ale przecież za zaoszczędzone w jednej podróży napiwki, można się wybrać w kolejną:) pozazdrościć
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#100 PostWysłany: 04 Sty 2016 14:59 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 810
niebieski
@Don_Bartoss
Przecież napisałem, że regulaminy poszczególnych firm kurierskich mogą się różnić.
Wiadomo, że niektóre firmy wprowadzają korzystniejsze warunki, traktując to jako przewagę konkurencyjną.
Ale jak kupisz coś ciężkiego i przejedzie kurier z innej firmy to przecież nie powołasz się na regulamin DPD, prawda?
Z mojej strony również już koniec na temat kurierów i przepraszam za OT.

@MaSell
Naprawdę nie rozumiesz?
Zjedzenie pizzy raz czy dwa w tygodniu z kolegami przy piwie podczas meczu to wydatek na osobę mniejszy niż tani bilet z Modlina.
A to wystarczy, żeby zostać zapamiętanym jako klient dający lub nie napiwki (oczywiście zakładając, że zamawiasz w tym samym miejscu).
Wizyta u fryzjera też dla nikogo nie jest dużym obciążeniem budżetu (no na pewno większym dla kobiet ale też z tym nie przesadzajmy).
Dobry kelner rozpozna klientów nawet jak bywasz raz na dwa tygodnie albo rzadziej. Swojego czasu bywałem raz w miesiącu w Kolonii i zawsze chodziłem do tej samej restauracji, prowadzonej przez Włochów i zawsze zamieniłem parę słów z właścicielem i rozpoznawał mnie każdy pracownik, to samo w Dortmundzie.
Odkąd nie muszę płacić za komunikację w Warszawie to z taksówek korzystam sporadycznie (ostatnio w październiku w Paryżu) i w zasadzie tylko wtedy jak już naprawdę muszę.

@hipeq69
Przeczytaj moje następne posty wtedy zrozumiesz co miałem na myśli.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 342 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group