Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 35 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 21 Wrz 2014 07:36 

@jocenty
Daj już spokój, z tym Twoim angielskim.
W Czechach i na Słowacji też "szpanujesz" znajomością mowy Szekspira, zamiast dogadać się z nimi "po słowiańsku" ?
Zdecydowana większość Greków, Hiszpanów, Włochów, Portugalczyków, Francuzów itd też ani me, ani be po angielsku, i jakoś się żyje. :D
PS Zastosowałeś wobec tego opisanego kelnera postawę roszczeniową ( że powinien znać obcy język) to wcale się nie dziwię, że Cię tak potraktował.
Góra
 PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#22 PostWysłany: 21 Wrz 2014 07:38 

jocenty napisał(a):
Niestety ale zdania o tym kraju (pod względem językowym jest to kraj zacofany niemiłosiernie w porównaniu np. z Serbią, Rumunią) nie zmienię od kiedy kelner stwierdził, że jak nie potrafimy zamówić obiadu po bułgarsku lub rosyjsku to on nie musi nas obsłużyć bo "jak jesteś w Bułgarii masz mówić w w/w językach". W krajach lub miejscach gdzie turystyka napędza gospodarkę ludzie chociaż trochę starają się coś mówić po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, francusku itp. a w tym kraju nawet nikt nie wykazywał inicjatywy. Nie dziw, że są najbiedniejszym krajem UE.
Co do dogadania się po polsku- Serbia bez problemu ale Bułgaria nie.


Bułgarski może się wydawać podobny do polskiego czy rosyjskiego, ale nie jest. Oczywiście jest grupa wyrazów podobnych, ale bywa że znaczenie jest różne :D Dlatego też polecam zaopatrzenie się przed wyjazdem w rozmówki (polecić mogę PONS - reszta jest albo archaiczna, albo totalnie bezużyteczna).
Kelner, na którego trafiłeś to musiał być jakiś wyjątkowy przypadek. Bardzo wyjątkowy. Bo przez ponad półtora roku nie spotkałem się nigdzie z podobną sytuacją, czy to używając angielskiego, czy też mojego kulawego bułgarskiego. Rosyjski też nie należy tu do grupy specjalnie poważanych języków, a Rosjanie udający, że mówią po bułgarsku stanowią przedmiot kpin, mało wybrednych kpin.
Bułgaria jest biedna, zaprzeczyć się nie da. Ale już twierdzenie, że jest znacznie biedniejsza niż Rumunia czy Serbia, wywołuje tylko uśmiech. Politowania.
Góra
 PM off  
      
#23 PostWysłany: 21 Wrz 2014 07:54 

Faktycznie, w miejscach mocno obleganych przez turystów , są trochę "rozpanoszeni".
Ja sobie siedzę, już od tygodnia, trochę z boku i jestem b.zadowolony.
Tanio, wszyscy uprzejmi i mili. Nie ma żadnego problemu z komunikacją językową. W sklepiku i knajpce, którą codziennie odwiedzam, już mnie poznają i na niczym nie oszukują.
Jak dla mnie fajny kraj. Jak będzie okazja to na pewno odwiedzę ponownie.
Góra
 PM off  
      
#24 PostWysłany: 21 Wrz 2014 08:15 

Rejestracja: 12 Sie 2014
Posty: 110
Zdecydowanie polecam Sozopol (piaszczyste plaze otoczone skalami) oraz Nessebar (Nesebyr) - prawdziwa perelka, urokliwe male miasteczko polozone na polwyspie, wpisane na liste UNESCO.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 16 Paź 2014 22:49 

Rejestracja: 31 Paź 2012
Posty: 150
Trochę dalej od Burgas ale piękne, ciche i spokojne jest Sinemorec - według już nie pamiętam jakiego przewodnika jest tam najpiękniejsza plaża w Bułgariii. Nam się podobała:) Albo Ahtopol.

Z Bułgarami można sie porozumieć w dużym stopniu mówiąc po polsku. Co wieczór prowadziliśmy "rozmowy" polsko - bułgarskie ze starszym Bułgarem w Obzorze o ... przeszłości naszych krajów. Każdy z nas mówił w swoim języku i daliśmy radę.
_________________
http://nasze-lepsze-ja.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off
arturro lubi ten post.
 
      
#26 PostWysłany: 24 Maj 2015 17:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1327
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
Spojrzałem na goglemaps w poszukiwaniu długiej i szerokiej plaży piaszczystej w regionie Burgas, od Sveti Vlas przez Słoneczny Brzeg, Neseber, Rawda, Pomorie, Burgas, Cernomorec, Sozopol aż po Primorsko. Wyszło mi na to, że oba te wymagania najlepiej spełnia Słoneczny Brzeg i Neseber. Proszę o opinie dotyczące tych plaż, w tym uwagi dotyczące ich zatłoczenia i skomercjalizowania.
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 24 Maj 2015 17:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2013
Posty: 193
Byłem w Pomorie, plaże spoko chociaż nie są okropnie długie, turystów umiarkowana ilość, Słoneczny Brzeg to typowe molochy hotelowe + pełno turystów ale też plaże dłuższe. Nesebyr spoko ale plaży tam raczej nie zauważyłem (była jedna ale prywatna).
Jeśli będziesz zainteresowany Sozopolem oraz innymi miastami to będę tam w pierwszej połowie przyszłego miesiąca. Sam będę szukać w okolicy jakieś spoko plaży z ładnym widokiem oraz niezbyt komercyjnej :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 24 Maj 2015 18:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2014
Posty: 610
Loty: 80
Kilometry: 124 571
niebieski
W Pomorie będę od 11 czerwca. Też zastanawiałem się, którą miejscowość wybrać i padlo na nią. Głównie z uwagi na to, że jest kameralniej niż w Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu (nawet kosztem długości plaż).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 24 Maj 2015 19:23 

Rejestracja: 11 Gru 2012
Posty: 1365
niebieski
Jak co roku rejon Rawdy i nessebaru od 19 lipca. Jak ktoś ma jakieś pytania odnośnie tego terenu to chętnie odpowiem/podpowiem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 24 Maj 2015 19:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2013
Posty: 193
dworkam napisał(a):
W Pomorie będę od 11 czerwca. Też zastanawiałem się, którą miejscowość wybrać i padlo na nią. Głównie z uwagi na to, że jest kameralniej niż w Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu (nawet kosztem długości plaż).

Pomorie spoko- zalezy też w jakim rejonie miasta będziesz...
Szczególnie polecam rakije na bazarku za kilka lewa od Ivana ;p :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 25 Maj 2015 02:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Mar 2015
Posty: 141
Loty: 69
Kilometry: 121 425
Anonymous napisał(a):
@jocenty Daj już spokój, z tym Twoim angielskim.
W Czechach i na Słowacji też "szpanujesz" znajomością mowy Szekspira, zamiast dogadać się z nimi "po słowiańsku" ?


Żeby było śmieszniej, w Bułgarii najlepiej dogadywałam się mówiąc po... czesku. Dosłownie, mówiłam normalnym czeskim, Bułgarzy odpowiadali po bułgarsku i w sumie mieliśmy całkiem fajny kontakt. Tak że myślę, że polski zdecydowanie będzie bardziej praktyczny niż angielski w tych rejonach...

Co do plaż i miejsc - Słoneczny Brzeg jest totalnie zawalony pijanymi nastolatkami głownie z wysp. Jak dla mnie to była totalna strata czasu :x Dużo fajniej (i to polecam gorąco, choćby na day-trip) wspominam Nesebyr - przepiękne miasteczko, dużo historii, dużo pięknej architektury, dużo niedrogich owoców morza spożywanych na tarasie zawieszonym nad... morzem :lol: Zdecydowanie perełka w okolicy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 16 Cze 2015 08:37 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 804
niebieski
xladystarrrdustx napisał(a):
Żeby było śmieszniej, w Bułgarii najlepiej dogadywałam się mówiąc po... czesku. Dosłownie, mówiłam normalnym czeskim, Bułgarzy odpowiadali po bułgarsku i w sumie mieliśmy całkiem fajny kontakt. Tak że myślę, że polski zdecydowanie będzie bardziej praktyczny niż angielski w tych rejonach...


Nic w tym dziwnego, bo czeski jest dość mocno podobny do słowackiego, a z kolei język słowacki jest najbardziej rozumianym językiem wśród wszystkich Słowian, czy to w Polsce, czy w Słowenii, Serbii, Macedonii lub Bułgarii. Takie słowiańskie 'esperanto'. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 22 Cze 2016 16:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2014
Posty: 1629
Zbanowany
Anonymous napisał(a):
Bez urazy, ale każdy swój post nt Bułgarii, podsumowujesz zdaniem, o słabej znajomości angielskiego, przez miejscowych.
Dam Ci dobrą radę.
Mów po prostu po polsku


Dokładnie tak, ja nie widzę żadnych problemów w komunikacji. Po polsku, po angielsku, po rosyjsku, spokojnie się dogadasz, w porównaniu z Serbią wspomnianą w tym temacie to zdecydowanie łatwiej się dogadać w Bułgarii. Przynajmniej moim zdaniem.
Co do tematu to polecam Primorsko, bardzo przyjemny kurort.
No i spodziewałem się wyższych cen w miejscowościach nad Morzem Czarnym, jestem pozytywnie zaskoczony. Nic tylko jechać i korzystać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 18 Gru 2016 12:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1327
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
Czy z Warny, Złotych Piasków, Albeny kursuje komunikacja publiczna, albo busy na przylądek Kaliakra?
Jak wygląda kwestia wejścia na przylądek Kaliakra, czy są jakieś bilety wstępu, jak z parkingiem (rozważam też wyjazd autem)?
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 08 Sty 2018 16:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Kwi 2012
Posty: 29
Loty: 28
Kilometry: 43 062
Byłam we wrześniu ubiegłego roku w Obzorze - ot, taka mała miejscowość, poza plażingiem niewiele ma do zaoferowania: można spacerować wybrzeżem podziwiając skromne fortyfikacje lub nudystów :), można pić kolorowe drinki w barach na plaży (które jednak we wrześniu już powoli znikają z krajobrazu), pływać jak najbardziej można, bo we wrześniu u nich gorąco, można też wsiąść w busa i pojechać do pobliskiego Nesebaru i do aquaparku, albo zdecydować się na zwiedzanie dalej położonych atrakcji. Mają jeden deptak, kilka knajp. Na wyjazd nastawiony na odpoczynek miejscowość można polecić. Na Słoneczny Brzeg bym się nie zdecydowała - rumor straszny, hotel na hotelu, turysta na turyście, nie mój klimat całkiem. Wrzesień to super pora na Bałkany - pogoda jeszcze dobra, tłum o połowę mniejszy.
Jeśli chodzi o język, to spokojnie da się dogadać po polsku - w restauracjach mają nawet menu po polsku, czasem bardzo śmiechowo przetłumaczone :D
_________________
Rockin' the clouds!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 35 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group