Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 118 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
#101 PostWysłany: 08 Paź 2020 11:34 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3045
złoty
@becek, naprawdę uważasz, że u nas nie ma niczego ciekawego? Oczywiście jeśli porównamy Polska vs reszta Europy razem wzięta to wygląda słabo.
Bo każdy kraj jest inny, ma swoje mocne i słabe strony. Na szybko jestem w stanie wymienić wiele miejsc wartościowych w powszechnej turystyce:
Miasta:
1) Kraków , wymieniany jest w przewodnikach jednym tchem z Pragą i Budapesztem - na 5 stronach wątku był wspomniany bardzo marginalnie
2) Gdańsk (a właściwie Trójmiasto) - niczym nie ustępuje innym portom hanzatyckim, w tym watku wymieniony raz
3) Poznań - w kilku rankingach atrakcyjności top 20 Europy
4) Bydgoszcz - u nas niedoceniana ,a np. tu https://www.europeanbestdestinations.co ... ions-2020/ w TOP 15 miejsc wartych odwiedzenia
A jest jeszcze Warszawa, Wrocław itd... (właściwie wg wielu opinii w tym wątku jedyne ciekawe miejsce w Polsce oprócz Wieliczki)
Inne:
Malbork - nikt nie wspomniał o zamkach, a przecież Malbork to największy ceglany zamek w Europie, w przewodnikach o zamkach w absolutnym TOPIe. Zamek w Mosznie , w wielu zestawieniach w TOP 20 w Europie.
Jasna Góra - turystyka pielgrzymkowa może nie jest istotna na F4F, ale w tej kategorii Częstochowa jest wymieniana jednym tchem z Fatimą, Lourdes i Medjugorje.
Przyrodniczo też mamy czym się pochwalić - Polska nie kończy się na Mazurach, Białowieża, Ojcowski Park Narodowy, Góry Stołowe czy mój ulubiony Beskid Niski to fantastyczne miejsca, tylko słabo rozreklamowane (co mnie cieszy, bo nie chciałbym by podzieliły los Tatr).
itd...
Podsumowując może nie jesteśmy najciekawszym krajem w Europie, ale z licznych wypowiedzi odnoszę wrażenie, że u nas naprawdę nic nie ma.
Często widzę jak podniecamy się miejscami przeciętnymi bo są gdzieś tam daleko, a fajne miejsca u nas dyskredytujemy. Moim zdaniem - trochę szkoda.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#102 PostWysłany: 08 Paź 2020 11:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
byłem w tym roku w Genewie i nie było problemu znaleźć menu 10-15 CHF/osobę
Czechy większość z nas zna , ceny również 8-)
@jasiub
wiele polskich miejsc w top20 i nasze miejsce w turystyce Europy to tez top20 ;)

Cytuj:
1) Kraków , wymieniany jest w przewodnikach jednym tchem z Pragą i Budapesztem
ale to wynika z przynależności do Europy Wschodniej, jest Praga , Budapeszt i .... co tu mamy
Słowacja? Polska? Rumunia ? Bułgaria, trójca bałtycka jeszcze może....
no to jest Kraków
przecież Kraków nie jest porównywalny z Praga i Budapesztem w żaden sposób
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez becek, 08 Paź 2020 11:55, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#103 PostWysłany: 08 Paź 2020 11:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4547
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Ale porównujmy rzeczy porównywalne, a nie jedzenie a la carte z menu!

We wtorek w Ciechanowie znalazłem takie menu (mięso po połowie z dwóch porcji) plus zupa i kompot za 18 zł - bardzo dobre, choć to zdecydowanie nie mój stajlisz. Tylko miejsce czynne do 17.

To możesz porównywać z menu szwajcarskim
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#104 PostWysłany: 08 Paź 2020 12:05 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3045
złoty
becek napisał(a):
@jasiub
no wiele polskich miejsc w top20 i nasze miejsce w turystyce Europy to tez top20 ;)

Cieszę się, że się zgodziłeś. Cięzko porównać jeden kraj do drugiego, top 20 oznacza właśnie to, że jest sporo ciekawych miejsc :twisted:


Cytuj:
1) Kraków , wymieniany jest w przewodnikach jednym tchem z Pragą i Budapesztemale to wynika z przynależności do Europy Wschodniej, jest Praga , Budapeszt i .... co tu mamy
Słowacja? Polska? Rumunia ? Bułgaria, trójca bałtycka jeszcze może....
no to jest Kraków
przecież Kraków nie jest porównywalny z Praga i Budapesztem w żaden sposób

Na plus czy na minus? :D Bo jak wpiszesz w google to okazuje się, że w przewodnikach i blogach jest bardzo porównywalny.
I tak pół żartem zostawiam to:
https://www.aglobewelltravelled.com/201 ... er-prague/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#105 PostWysłany: 08 Paź 2020 12:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4547
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
becek napisał(a):
wygląda na zwrócone :mrgreen:
Każda czeska potrawa wygląda na zwróconą. A tamtejsze zwroty jak pisałeś bardzo ci odpowiadają.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#106 PostWysłany: 08 Paź 2020 12:15 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1316
srebrny
Top 20 Europy to tak gdzies w polowie stawki, skoro caly kontynent ma 46 krajow. Mysle, ze potencjal Polski jest o wiele wiekszy, tylko jakos nie potrafimy jako kraj wypromowac sie za granica.
No bo Auschwitz reklamowac troche nie wypada, Malbork nie jest "nasz" tylko tych zlych rycerzy co nas kiedys bili. Moszna czy np kościół w Świdnicy sa poniemieckie, tak samo jak Wroclaw czy Gdansk.

A szkoda, bo wlasnie polozenie Polski na granicy umownego wschodu z zachodem Europy moznaby pieknie wykorzystac marketingowo.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off
jasiub lubi ten post.
 
      
#107 PostWysłany: 08 Paź 2020 12:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4547
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
@pbak pisałem o tym kontekście zmiany światów kilka postów wczesniej. Widzisz tu rzeczywiście jest problem z historią traktowaną jako narzędzie propagandy i tą mieszaniną dumy i kompleksów. Tego nie można tego się wstydzimy to było inaczej. Niemcy robili tak przed wojną - nawet pod Tannenbergiem pochowali Prezydenta.

Przeraźliwie jest też to wygumkowanie wszystkiego co działów się w czasach PRLu, a powstało trochę rzeczy atrakcyjnych - wtedy architekci i urbaniści mieli znacząco większą swobodę działania niż teraz.

Bardzo mnie w tym kontekście ostatnio zdziwiła promocja Polski na Okęciu - tam są (albo były) zdjęcia przedstawiające najciekawsze (ale stare) rzeczy w Polsce. W jednej z ekspozycji wszystkie pochodziły z "ziem odzyskanych."

Ale ja tam się cieszę, że turyści nie osiągają mojego poziomu wyrafinowania, bo nie znajduję żadnej przyjemności z poruszania się w tłumie.
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
#108 PostWysłany: 08 Paź 2020 13:00 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
jasiub napisał(a):

Jasna Góra - turystyka pielgrzymkowa może nie jest istotna na F4F, ale w tej kategorii Częstochowa jest wymieniana jednym tchem z Fatimą, Lourdes i Medjugorje.


W tym kontekście raczej wskazałbym na krakowskie Łagiewniki niż na Częstochowę. Jasna Góra ma znaczenie głównie dla co bardziej tradycyjnie nastawionych Polonusów, to głównie narodowe sanktuarium, co zresztą mocno niechlubnie w ostatnich latach odbija się na jego funkcjonowaniu. Nie ma uniwersalnego przekazu poza tym, że jest kolejnym sanktuarium maryjnym, jakich pełno w katolickich krajach. Łagiewniki mają za to "globalną markę". Nie jestem religijny, ale mieszkając w pobliżu widzę, że przyciągają pielgrzymów z całego świata, a charakterystyczne obrazy "Jezu ufam Tobie" widziałem w kościołach i domach katolików w miejscach tak odległych jak Indie czy Indonezja.
Plus w trochę mniejszym zakresie, ale jednak, miejsca związane z Janem Pawłem II, który z punktu widzenia turystyki pielgrzymkowej jest kolejną "globalną marką" Krakowa i zmarnowaną szansą Wadowic. Z reguły zresztą w pakiecie z Łagiewnikami, bo sanktuarium JPII jest zaraz obok łagiewnickiego. Estetyka i symbolika co prawda kompletnie do mnie nie przemawiają, ale to nie ja jestem tu targetem ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#109 PostWysłany: 08 Paź 2020 13:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
pbak napisał(a):
A szkoda, bo wlasnie polozenie Polski na granicy umownego wschodu z zachodem Europy moznaby pieknie wykorzystac marketingowo.


No tu jest ten pech ze w Polsce ludzie chca sie promowac zachodem, a ten zachód u nas jest ciagle o kilka lat w tyl - jedzenie/wiezowce/kasa itp. wiec to ludzi z zachodu nie przyciagnie bo jest gorsze.
Z kolei "wschodem" to Polacy sie nie chca reklamowac bo wstyd np. cytat z tego tematu:
Cytuj:
Niestety dla wielu osób z zachodu nadal u nas furmanki śmigają po ulicach, a krowy i niedźwiedzie pałętają się pomiędzy autami.

A mi sie wydaje ze na zachodzie to by bardziej dalo rade - patrzcie na swinie na Bahama :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#110 PostWysłany: 08 Paź 2020 13:59 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Niedźwiedzie to super atrakcja - w Estonii i w Rumunii za "bear watching trips" turyści płacą sporą kasę. Tylko u nas to mogłoby co najwyżej nadleśnictwo Baligród spróbować sił w tej branży, chociaż chyba nawet oni mają za mało misiów :)
Góra
 Profil Relacje PM off
ponchek lubi ten post.
 
      
#111 PostWysłany: 08 Paź 2020 15:13 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1316
srebrny
@LonDynia - to moze ktos z decydentow zrozumie, ze wschod to nie zawsze znaczy bieda i zacofanie. To tez np. dawna kultura Lemkow i Bojkow i ich drewniane cerkwie (na liscie Unesco ale tez jakos niepromowane). To Tatarzy, osadnictwo starowiercow na Mazurach itd. Przykladow jest mnostwo, trzeba tylko wyjsc poza sztywne schematy polsko-narodowe.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
#112 PostWysłany: 08 Paź 2020 17:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
jasiub napisał(a):
Na plus czy na minus? :D Bo jak wpiszesz w google to okazuje się, że w przewodnikach i blogach jest bardzo porównywalny.
I tak pół żartem zostawiam to:
https://www.aglobewelltravelled.com/201 ... er-prague/


ciekawe i w sumie wiele mówiące są komentarze pod artykułem (Marty tez na poważnie inaczej)
co do promowania...
tak na szybko z neta
https://www.deutschland.de/en/travel-in-germany
https://www.poland.travel/en
https://www.visitczechrepublic.com/en-US
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#113 PostWysłany: 08 Paź 2020 18:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4825
Loty: 307
Kilometry: 514 401
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
Są ludzie którzy mają uczulenie na laktozę, inni na orzeszki a jeszcze inni na Polskę.
Im gorzej w Polsce tym lepsze samopoczucie i odwrotnie im lepiej w kraju tym samopoczucie gorsze
Ale nie o tym ten temat. Wspomniał ktoś w tym temacie o efekcie wow, im więcej się widziało tym trudniej go w sobie wywołać. To trochę ślepa uliczka łączenie wow wyłącznie z miejscem.
Podobnie jak wielu z Was luke po lataniu wypełniałem wycieczkami po okolicy.
1. Dolina Racławki mówi Wam coś? nic :) a to moje wow. Pogodne sobotnie popołudnie Żona ja koc i koszyk wiklinowy i wielu innych którzy postanowili spędzić ten dzień podobnie jak my w tym miejscu. . Było super. Było wow. Był czas spędzony razem.
2. Kolej wąskotorowa w Regulicach. Koleżanki przyszły do Córki ze śledzą mojego Facebooka i czy mogłyby się kiedyś zabrać gdzieś z nami. W sumie bałem się trochę by nie zawieść ich ale tak naprawdę Córki. Jeździliśmy ręcznymi drezynami i było wow było super.

Itd.

Żadnego z tych miejsc nie znajdziecie na listach UNESCO, żadne z nich nie jest okupowane przez pełne turystów autokary.

To od Was zależy czy jest/będzie wow. Miejsce to tylko dodatek.

Powodzenia
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
#114 PostWysłany: 08 Paź 2020 21:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Maj 2013
Posty: 191
niebieski
Nawiązując do postu @correos powyżej:
Mamy fantastyczne muzea kolejnictwa (np. Kościerzyna) i wiele zabytkowych kolej wąskotorowych, które są czynne. Mamy świetne imprezy kolejowe (turkol). Dla fanów kolejnictwa to prawdziwa gratka.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#115 PostWysłany: 08 Paź 2020 22:28 

Rejestracja: 14 Sty 2014
Posty: 762
Loty: 139
Kilometry: 288 511
srebrny
Mamy wiele wspaniałych rzeczy, kuchnia, kultura, ludzie, krajobraz w Polsce i to jest piękne. Zamiast się "sprzeczać" wpiszmy je w forum.
Proponuję:
- Województwo: ...
- miasto: ...
- rodzaj atrakcji: (np. kuchnia, muzea, krajobraz, itp..
i promujmy. Bo to jest piękne.
Zacznę od siebie.
-Województwo: mazowieckie (na pograniczu z warmińsko-mazurskim)
- miejscowość: Rozogi, zajazd Tusinek
- atrakcja: wspaniała regionalna kuchnia (ale cena dość wysoka), zwierzęta gospodarskie prawie udomowione, pensjonat (możliwość noclegu), spokój i cisza na odpoczynek, mozliwość organizacji większych imprez. Hipoterapia.
Byłem tam kilka razy i było super (trasa Warszawa - Ostrołęka - Szczytno).
A prawda jest taka: z niczym nie można porównywać Padwy, Krakowa, Wrocławia, Werony, Porto, Lizbony, itp. Każde z tych miast piękne na swój sposób i koniec. Jeden lubi wróbelki, inny papugi, a inny orły. I to jest piękne.
_________________
Relacje: Bali oczami początkujących turystów (2022).
Emeryci w podróży - Singapur i Malezja (2023), Algarve (2023)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#116 PostWysłany: 09 Paź 2020 06:45 

Rejestracja: 04 Gru 2017
Posty: 424
Loty: 188
Kilometry: 657 425
niebieski
Polska jest krajem dość atrakcyjnym turystycznie dzięki swojej różnorodności krajobrazowej: od wysokich gór o charakterze alpejskim do malowniczych równin a do tego ładne wybrzeże, pojezierza, kompleksy leśne. W to wkomponowane są budowle takie jak np. gotyckie kościoły, obiekty militarne (nie tylko z 2 Wojny Światowej). Na pewno mamy w Polsce atrakcje ze swoistym klimatem dla miłośników zarówno architektury, twórczości ludowej jak i przyrody. Jedni docenią drewniane cerkwie na południu, inni zaś np. specyfikę tzw. renesansu lubelskiego albo malownicze miasteczka czy wsie, jak np. Zalipie, Supraśl czy Tykocin. Jednak nie mamy wiele spektakularnych atrakcji, które by można porównać popularnością i skalą z rzymskim Forum Romanum czy Koloseum (o bazylice czy muzeum w Watykanie nie wspominając), Ermitażem, Florencją, Wenecją, kompleksem Angkor albo zabytkami starożytnego Egiptu z piramidami w Gizie na czele. Osobiście od kliku dobrych lat preferuję spędzanie urlopów poza Polską, gdyż lubię poznawać nowe kraje i obce regiony a do tego móc korzystać z pięknych ciepłych mórz. Ale to kwestia indywidualnych preferencji, gdyż jakiekolwiek stwierdzenia typu: trzeba zwiedzać swój kraj a nie zagranicę jest wg mnie niesłuszna i niemądra z co najmniej dwóch powodów: podróże kształcą i warto poznać także i inne kraje a przede wszystkim (najważniejsze) jeśli urlop ma być wypoczynkiem, to trzeba spędzać go tak, jak się lubi a nie wg odgórnych nakazów. Jeden woli zaszyć się w leśniczówce w Polsce a inny podziwiać rafę koralową nurkując gdzieś w tropikach .
Kwestia oddzielna to to, jak zorganizowane i rozreklamowane są nasze atrakcje i tu jest wg mnie bardzo różnie. Bywa, że informacje są niezwykle skąpe a bilet jedynie do kupienia w kasie na miejscu ("Pan przyjedzie to pan sobie kupi i zwiedzi przecież") a o parkingu nikt nigdy nie pomyślał a z drugiej strony nawet i niewielkie obiekty bywają świetnie zorganizowane i opisane. W tym roku wybrałem się do Poleskiego Parku Narodowego i o ile sam park jest malowniczy i przyjemny ale na kolana nie rzuca (chociaż warto go odwiedzić i polecam), to mają sensownie zorganizowaną stronę, dokładny opis co, gdzie i jak z mapkami ścieżek przyrodniczych - tras do zwiedzania, można kupić bilety online (indywidualny, dla grupy, rodzinny), więc pod względem informacji naprawdę bez zarzutu.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#117 PostWysłany: 19 Paź 2020 00:17 

Rejestracja: 01 Lip 2017
Posty: 257
@opo w Tykocinie tylko i koniecznie Pierogarnia Tykocińska. Wzięliśmy kilka porcji na wynos i zamroziliśmy. Rewelacyjne są nie tylko pierogi ale też zupy.
@eskie Tykocin akurat nie jest dobrym przykładem bo nie jest to zwykłe podlaskie miasteczko. Jest szerzej znane i odwiedzane przez turystów. Stąd też na pewno szersza tamtejsza oferta gastro. Zupełnie nie odpowiadającą ilości mieszkańców.

A w ogóle to dla mnie musi być jakieś dobre jedzonko, no chociaż kawka i ciacho żeby wyprawa była udana.
Góra
 Profil Relacje PM off
le_szek lubi ten post.
 
      
#118 PostWysłany: 19 Paź 2020 02:47 

Rejestracja: 08 Sty 2019
Posty: 584
Kwestia czy dane miejsce jest dla kogos atrakcyjne, czy nie zalezy od indywidualnych preferencji - jedni przez turystyke rozumieja luksusowe wylegiwanie sie calymi dniami na lezaku, saczac drinka all inclusive, a dla innych sam fakt zmiany otoczenia i pobytu w miejscu do tej pory nieodwiedzonym jest przyjemnoscia i atrakcja.
Biorac jednak pod uwage klimat, polozenie geograficzne, stosunkowo duza powierzchnie, zroznicowany krajobraz, bogata historie, wielokulturowosc, obiekty architektury urbanistycznej, rzemioslo, sztuke, kuchnie, i wiele jeszcze innych elementow teoretycznie Polska jest krajem atrakcyjnym turystycznie.
Kazdy dobrze wypromowany produkt staje sie dla grupy docelowej atrakcyjny, co nakreca zainteresowanie nin kolejnych osob, rzecz w tym zeby trafic dana oferta do wlasciwej grupy lub tez stworzyc taka oferte, zeby zainteresowala i wzbudzila chec skorzystania z niej wsrod tych, do ktorych ona dotarla, a ktorzy wczesniej nie czuli nawet takiej potrzeby.
_________________
Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 118 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group