Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Mostar atrakcje
#1 PostWysłany: 15 Wrz 2015 22:13 

Rejestracja: 15 Wrz 2015
Posty: 4
Dzięki za szybką odpowiedź. Jeśli ktoś miał okazję potwierdzić to w praktyce - przyda się :)

Pytanie będące trochę offtopem - może jednak warto zostać na chwilę w Tuzli? W Bośni planuję być 8 pełnych dni, a na lot powrotny również planowałem wybrać się shuttle busem z Sarajeva (poza tym Mostar i tych dwóch miast okolice, z opcją Neum i Wyszehradu). Więc jeśli to miejsce istotne do zobaczenia, wolałbym zaliczyć ten punkt tuż po przylocie, niż przed wylotem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
#2 PostWysłany: 16 Wrz 2015 08:33 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
Jest warte zobaczenia akurat na 1 dzień, centrum miasta w szczególności.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 16 Wrz 2015 22:55 

Rejestracja: 01 Lip 2015
Posty: 9
Ja przy tylko ośmiu dniach w tak pięknym kraju na pewno nie traciłabym całego dnia na Tuzlę, ale gdybyście przed powrotem mieli 3-4 godzinki na mieście to rzeczywiście warto przejść się po centrum. Będąc w Mostarze koniecznie jeden dzień poświęćcie na Blagaj, Pocitelj i wodospady Krawica. Wspaniałe miejsca :) z naciskiem na wodospady, poza sezonem pewnie w ich okolicach spotkacie łącznie kilka osób.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 17 Wrz 2015 10:58 

Rejestracja: 15 Wrz 2015
Posty: 4
Dzięki za pomoc! A czy Kravica, Pocitelj (bo Blagaj podejrzewam, że prędzej) są osiągalne transportem publicznym? Nie za bardzo ufam wypożyczalniom aut w Bośni (mimo braku doświadczeń, ale i ceny wysokie i szlak nieprzetarty) i zastanawiam się, czy nocować dłużej w Mostarze i traktować go jako bazę wypadową do tych miejsc, czy raczej przemieścić się i przenocować w okolicach, gdy chce się Kravicę zobaczyć. Będę wdzięczny za sugestie :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 19 Wrz 2015 10:06 

Rejestracja: 19 Wrz 2015
Posty: 2
My spędzamy w Mostarze kilka nocy, traktując go jako właśnie bazę wypadową - Neum, Konjic, wodospady, Park Blidinje. Do Kravicy podobno ciężko jest dojechać nawet samochodem, bo nie ma za bardzo znaków.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 10 Paź 2015 16:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1564
Loty: 314
Kilometry: 571 396
złoty
sugarmaker napisał(a):
A czy Kravica, Pocitelj (bo Blagaj podejrzewam, że prędzej) są osiągalne transportem publicznym?


Do Blagaj można się dostać autobusem miejskim, do Pocitelj też bez problemu z dworca, niestety niezbyt często coś jeździ.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Mostar atrakcje
#7 PostWysłany: 06 Lut 2016 00:27 

Rejestracja: 06 Lut 2016
Posty: 4
Mostar jest świetnym miastem. Tutaj moja fotorelacja z dnia: http://nakreconakreceniem.blogspot.com/ ... ajevo.html

z nocy to poprzedni dzień: http://nakreconakreceniem.blogspot.com/ ... dobro.html - jakby ktoś szukał hostelu to polecam tą panią - cudowna, energiczna i częstuje turecką kawą i ciastkami...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Mostar atrakcje
#8 PostWysłany: 24 Cze 2016 23:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Kwi 2012
Posty: 29
Loty: 28
Kilometry: 43 062
Mostar jest miejscem, którego nie wolno (!) przegapić, choć za dnia bywa tam bardzo tłoczno (a język polski da się słyszeć, pewnie z uwagi na pobliskie miejsce pielgrzymek -Medziugorje). Jeżeli chodzi o wypożyczanie samochodu, to ja nie napotkałam najmniejszego problemu, a i do wodospadów dało się dojechać bez większych komplikacji. Z komunikacji publicznej akurat w tym regionie nie miałam okazji korzystać.
_________________
Rockin' the clouds!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Mostar atrakcje
#9 PostWysłany: 07 Gru 2016 20:13 

Rejestracja: 07 Gru 2016
Posty: 8
Mostar to takie miasto że w 3-4h można zobaczyć wszystko. Byłem tam jakoś półtora dnia i dosyć się nudziliśmy. Z ciekawszych miejsc to polecam opuszczony budynek banku naprzeciwko gimnazjum, świetne grafitti i klimat miejsca. Niesamowite jest to że tyle lat po wojnie można tam nadal znaleźć łuski i inne pamiątki.
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Mostar atrakcje
#10 PostWysłany: 26 Sie 2017 09:17 

Rejestracja: 28 Lip 2017
Posty: 330
Mostar jest piękny, pod warunkiem, że starą część zwiedza się o świcie lub nocą. W dzień jest strasznie, właśnie przez te dzikie tłumy. Jest co robić wokół Mostaru (wspomniane Blagaj, Pocitelj, Kravica) i wspaniały street art w nowej części.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Mostar atrakcje
#11 PostWysłany: 29 Sie 2017 21:03 

Rejestracja: 07 Kwi 2011
Posty: 66
Loty: 80
Kilometry: 142 920
Wokół Mostaru są też piękne góry, schowane w nich twierdze itp. Turystyka (poza pielgrzymkową w Medjugorje) dopiero zaczyna działać na większą skalę. Miałam przyjemność z miejscowym przewodnikiem. Widać, że jest naprawdę zakręcony na punkcie szukania nowych miejsc, które można pokazać turystom. Tutaj jest link do przykładowych wycieczek:
https://www.facebook.com/MostarHerzegof ... =3&theater

Oczywiście to tylko punkt wyjścia, ale można przynajmniej zboczyć z turystycznego szlaku, jeśli nie ma się w Bośni znajomych.

Nie mam zamiaru w żaden sposób reklamować, ale świetnie spędziłam czas i chciałam się tym faktem podzielić z innymi osobami, które planują podróż do Bośni.
Góra
 Profil Relacje PM off
DaDa uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Mostar atrakcje
#12 PostWysłany: 30 Sie 2017 11:55 

Rejestracja: 28 Lip 2017
Posty: 330
Super. Planuję Powrót do Mostaru i właśnie to, co wokół (gdzie pielgrzymki do Medjugorje nie docierają) chcę poznać. Tak jak w Sarajevie bez problemu dowiedziałam się którędy w "góry" w Mostarze było to trudniejsze. Ostatecznie zdecydowałam się na włóczęgostwo po nieturystycznej części miasta. Co na pierwszy raz polecam bo miasto pełne pięknych street artów i ludzi opowiadających o ich genezie. Aż mi się płakać chce jak sobie wyobrażę jak piękne musiały to być miasta przed wojnami.
Jeszcze mi się marzy wycieczka do winnic w okolicach Mostaru, ale wszystko do ogarnięcia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Mostar atrakcje
#13 PostWysłany: 30 Sie 2017 12:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Lip 2013
Posty: 491
Loty: 31
Kilometry: 61 615
niebieski
Polecam Mostar nocą!!!
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Mostar atrakcje
#14 PostWysłany: 30 Sie 2017 12:35 

Rejestracja: 28 Lip 2017
Posty: 330
kaviorwiki napisał(a):
Polecam Mostar nocą!!!

Zgadzam się! Już wcześniej o tym pisałam, że stara część miasta (zwłaszcza w sezonie) jest atrakcyjna tylko wcześnie rano lub nocą. Noce bywają dość wietrzne, zwłaszcza jeśli się je spędza wzdłuż Neretwy. W nocy wychodzą też wspaniałe bezdomne psy, bardzo przyjazne. Są bardzo oswojone. Warto mieć jakiś przysmak dla nich. Są też emocje patrząc na zmagania pijanych turystów, którzy wychodzą poza barierki na moście żeby sobie zdjęcie zrobić ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Mostar atrakcje
#15 PostWysłany: 22 Paź 2017 19:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2012
Posty: 710
Loty: 146
Kilometry: 167 097
niebieski
W Mostarze jest ciekawy stadion, na który można rzucić okiem. Tę zawiłą historię da się streścić w dwóch zdaniach. Velež, klub Bośniaków, został wypchnięty ze swojego stadionu, bo obiekt znajduje się po chorwackiej stronie rzeki. Gra tam więc reaktywowany po blisko 50 latach Zrinjski.
Załącznik:
DSC04687-1.jpg
DSC04687-1.jpg [ 80.52 KiB | Obejrzany 9697 razy ]

Załącznik:
20170519_185037.jpg
20170519_185037.jpg [ 84.63 KiB | Obejrzany 9697 razy ]

Kość niezgody, stadion pod Bijelim Brijegom, wybudowano w 1971 roku. To drugi największy obiekt w Bośni i Hercegowinie po Asim Ferhatović – Hase – Stadionie Olimpijskim w Sarajewie. Wygląda jak typowy obiekt z czasów jugosłowiańskich. Duży, betonowy, położony wśród pięknych wzgórz, do tego z bieżnią. Większość kibiców siada na trybunie wybudowanej na naturalnym wzgórzu. Brutalistyczne piękno.
Od słynnego mostu idzie się tutaj pół godziny. Wokół murale z chorwacką szachownicą, ogródki z chorwackim piwem, chorwackie flagi.
Dla zainteresowanych tematem: http://numer14.pl/mostar-wojna-religia-pilka/
_________________
Piłkarskie podróże - groundhopping i groundspotting
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Mostar atrakcje
#16 PostWysłany: 14 Lip 2021 22:07 

Rejestracja: 30 Lip 2016
Posty: 129
Update postcovidowy (lipiec 2021): ruch turystyczny w Mostarze jest wielokrotnie niższy niż 2 lata temu. Nasz przewodnik twierdził, że przed pandemią potrafiło z Chorwacji dziennie przyjechać kilkadziesiąt autobusów turystów, a obecnie dwa lub trzy... na starówce w związku z tym tłumu nie ma, ale też przez to co chwila ktoś podchodzi, zaprasza do knajpy, wręcza ulotkę albo prosi o kilka groszy. Nieco smutny widok.

Na ten moment z Chorwacji do Bośni można było bez problem wjechać po okazaniu paszportu covidowego.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Mostar atrakcje
#17 PostWysłany: 27 Wrz 2021 14:52 

Rejestracja: 08 Sie 2015
Posty: 25
Loty: 54
Kilometry: 70 847
Jeśli ktoś szuka idealnego miejsca na zrobienie zdjęć mostu to w tym celu należy wejść na minaret meczetu Koski Mehmeda Paszy. Wejście koszkuje 6 EUR/osobę płatne przy wejściu. Wchodząc do meczetu nie trzeba zdejmować butów i tym samym wchodzić boso na szczyt minaretu, bo część modlitewna jest oddzielona taśmą od części dla turystów. Można swobodnie zwiedzić cały meczet w obuwiu. Widoki z minaretu świetne, zdjęcia wychodzą jak z folderów promocyjnych. Warto!
_________________
https://my.flightradar24.com/Juventino10/flights
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Mostar atrakcje
#18 PostWysłany: 27 Wrz 2021 15:14 

Rejestracja: 01 Lip 2020
Posty: 526
Loty: 216
Kilometry: 258 829
niebieski
no cena jeat dość wygórowana jak za wejście do zwykłego meczetu i wieży widokowej
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 14 Cze 2022 22:52 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7861
HON fly4free
igore napisał(a):
sugarmaker napisał(a):
A czy Kravica, Pocitelj (bo Blagaj podejrzewam, że prędzej) są osiągalne transportem publicznym?


Do Blagaj można się dostać autobusem miejskim, do Pocitelj też bez problemu z dworca, niestety niezbyt często coś jeździ.



Aktualizacja: do Pocitelj w tej chwili nie ma autobusów publicznych, albo przynajmniej nie ma ich w weekendy - informacja od kasjerki z dworca autobusowego. Do Blagaj można dojechać zwykłymi "miejskimi" autobusami, ale w zależności od dnia tygodnia także nie kursują bardzo często (np. średnio raz na 4 h w weekendy). Samo Blagaj jest mocno turystyczne (okolice domu derwiszów), ale polecam wspinaczkę na twierdzę górującą nad miastem - cisza, zero ludzi, piękne widoki z góry.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Mostar atrakcje
#20 PostWysłany: 25 Wrz 2023 21:55 

Rejestracja: 09 Sty 2012
Posty: 256
Loty: 38
Kilometry: 72 453
niebieski
Jeśli ktoś chciałby ogarnąć Blagaj, Pocitelj i wodospady z Mostaru w ciągu jednego dnia bez korzystania z samochodu, to poza zorganizowaną wycieczką z przewodnikiem można kupić bilety na minibusa, takiego z otwartym dachem. Objeżdża te trzy miejsca, w pierwszych dwóch postój po 45 minut, przy wodospadach bodajże 3 godziny, całość trwa godz. 9-17. Bilety (20 euro) można kupić z przenośnych standów ustawianych popołudniami w okolicach Starego Mostu i pewnie w agencjach turystycznych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group