Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 23 Paź 2022 22:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
Mikrorelacja z cyklu "cudze chwalicie, swego nie znacie"

W ten weekend Hampton w Olsztynie był najtańszym hotelem sieci Hiltona w Polsce. Ponieważ brakuje mi sporo noclegów do odnowienia statusu postanowiłem tam pojechać.

Nie, żebym obawiał się nie zastać niczego ciekawego, ale jechałem bez żadnego przygotowania.

Olsztyn to miasto, które wielokrotnie odwiedzałem w dzieciństwie. Nawet spędziłem tu kilka dni w szpitalu po czołowym zderzeniu z Fiatem 126P. Czołowym, bo uderzyłem czołem w bok Malucha zjeżdżając z górki rowerem bez hamulców. Wszystko było wyliczone, tylko kierowca widząc pędzącego z boku rowerzystę zahamował zamiast przejechać.
Muszę przyznać, że więcej pamiętam z pobytu w szpitalu niż ze spacerów po mieście, więc było prawie tak, jakbym jechał do nieznanego miasta.

Olsztyn to także miejsce mojego największego upokorzenia z czasów chwilę policealnych. Rzecz miała miejsce przy dworcu i nie będę jej opisywał w szczegółach. Znaczenie ma tu miejsce.

Szybko zapytałem googli o socmody i mozaiki, wypluło kilka miejsc. W przypadku mozaik był to UWM w Kortowie po drodze z Warszawy do centrum miasta. Mozaik w naturze znalazłem więcej niż w internecie. A w bonusie mogłem poprosić o spełnienie trzech życzeń

Image

Image

Image



Image

Hampton mieści się całkiem blisko centrum miasta w socmodernistycznej okolicy. Jest kawałkiem kompleksu biurowo – mieszkaniowego, wyjątkowo obrzydliwego, a w tej okolicy wyglądającego jak pryszcz na niemłodej, ale ładnej twarzy.
Trudno, będąc w środku nie widzę tego pryszcza, a na dodatek tuż obok mam jedno z miejsc do odwiedzenia: Planetarium. Z zewnątrz wygląda świetnie, a w środku wcale nie gorzej. W budynku znajduje się sala projekcyjna i galeria BWA. Wystrój jest wspaniały. I ta przewrotna dedykacja nawiązująca do Mickiewicza patrzącego na Telimenę (BTW Telimena nadal istnieje? A może nazywa się Green Cafe Nero Telimena czy coś w tym stylu?)

Image

Image

Image

Image

Image

Do tego dochodzą jeszcze kraty i kompozycja Stefana Knappa

Image

Image

A w dalszej części budynku jest biblioteka, inna niż zwykłe. Takie coś powstało już w tym tysiącleciu.

Image


Potem nastąpiło kilka porażek. Z oryginalnej Hali Uranii została tylko rzeźba.

Image

Małym pocieszeniem przy tym była kompozycja przed Zespołem Szkół Budowlanych

Image

Przed nową Filharmonią jest stara kompozycja

Image

Dworce to już zupełna katastrofa, choć ten zegar na dworcu tymczasowym jest rozczulający.

Image

Image

Po drodze do centrum można znaleźć ilustracje do historii naszej telekomunikacji, choć mnie bardziej urzekł ZBIWAN (Zbigniew i Wanda czy Zbigniew Wan… - w sumie Colian mi przyszedł na myśl przy tej okazji)

Image

Image

Gdzieś po drodze jeszcze schody do nikąd i jesienne bloki

Image

Image

Myślałem, że to będzie na tyle, ale wieczorem poszedłem na „stare miasto” a tam cuda.

Po drodze spotkałem słynną ławeczkę (olsztyńska jest lepiej wykonana niż ta poznańska, ale otoczenie w którym stoi pozwoliło mi odkryć, że to niebieskie na czym Polska stoi to Unia Europejska. Myślę, że to była taka mała dywersja twórcy ławeczek.

Naprzeciwko nadal stoi pomnik wyzwolicieli Warmii i Mazur. Armii radzieckiej zawdzięczam to co znalazłem na „starym mieście.” Sowieci po wyzwoleniu postanowili na wszelki wypadek zrujnować miasto. To co tam zastaniemy dziś to efekt odbudowy trwającej do lat 70-tych. Na postumencie ciekawa jest ta część niewojenna z owcami i krowami

Image

Image

Image

Na zdjęciach poniżej moja ulubiona kamienica oraz wybrane sgrafitta i płaskorzeźby

Image

Image

Image

Image

Syrenka ze szczupakiem yeah!

Image

Tu auta są najwspanialsze

Image

I taka moderna

Image

A na koniec postmoderna olsztyńska

Image

Olsztyn polecam szczerze. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że miasto jest rozkopane w stopniu większym niż Wrocław z dekadę temu czy łódź kilka lat temu. Wszędzie remonty i budową lini tramwajowych

Wysłane z mojego SM-A525F przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
 
      
Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów
Zbiór okołoweekendowych lotów do Francji z Krakowa od 186 PLN Zbiór okołoweekendowych lotów do Francji z Krakowa od 186 PLN
#2 PostWysłany: 24 Paź 2022 22:21 
Moderator forum

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1710
Do tego mają najwspanialsze lotnisko, Olsztyn-Mazury, perełka architektury nowoczesnej
_________________
Tu był link do flightradar
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 25 Paź 2022 01:27 

Rejestracja: 25 Wrz 2015
Posty: 177
Loty: 166
Kilometry: 276 623
Jesteś niesamowity, dawno temu musiałem przymusowo spędzić w Olsztynie pół dnia i byłem załamany i teraz tą relacją odczarowałeś moje wspomnienia :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 25 Paź 2022 09:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1519
Loty: 618
Kilometry: 991 353
srebrny
@pabien
widać, że w okolicy Pijalni wódki i piwa ręka robi się mniej pewna a obiektyw przestaje wyostrzać.
Góra
 Profil Relacje PM off
pabien lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 25 Paź 2022 09:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
Faktycznie, na szczęście auta są ostre
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group