Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Meldunek na Bałkanach
#1 PostWysłany: 19 Lut 2018 02:30 

Rejestracja: 08 Kwi 2017
Posty: 67
Słyszałem, że w wielu krajach bałkańskich i pojugosłowiańskich konieczny jest meldunek - jeśli jednak nocuje się w hotelu, to on to robi za nas. I teraz mam pytania, na które nie mogę nigdzie znaleźć jednoznacznej odpowiedzi:
1) Czy dotyczy to także hosteli, legalnie działających pensjonatów itd?
2) Czy dostaję jakiś kwitek czy wszystko się odbywa gdzieśtamwtle? Podobno pogranicznicy czasem o niego pytają. "Podobno", na Bałkanach różnie bywa, ale wolę unikać niepotrzebnych wydatków i mieć jak każą.

Rzecz dotyczy Macedonii, Bośni, Serbii, Czarnogóry i Bułgarii.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 19 Lut 2018 03:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Kardasz napisał(a):
Słyszałem, że w wielu krajach bałkańskich i pojugosłowiańskich konieczny jest meldunek - jeśli jednak nocuje się w hotelu, to on to robi za nas.
1) Czy dotyczy to także hosteli, legalnie działających pensjonatów itd?

W hotelach, hostelach i pensjonatach obowiazek meldunkowy spada na wlasciciela.

Kardasz napisał(a):
2) Czy dostaję jakiś kwitek czy wszystko się odbywa gdzieśtamwtle? Podobno pogranicznicy czasem o niego pytają. "Podobno", na Bałkanach różnie bywa, ale wolę unikać niepotrzebnych wydatków i mieć jak każą.

Nie dostajesz nic, gdyz mieszkajac w hotelach, hostelach i pensjonatach to nie jest Twoim obowiazkiem.
Inna sprawa, jak nocujesz pod namiotem, wtedy musisz sam sie zameldowac na policji w przeciagu 48h z dowodem czy paszportem i otrzymasz kwit meldunkowy tzw. bijeli karton.

Pozdr.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
Kardasz uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 19 Lut 2018 10:06 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Nic się nie dostaje, i niczego się nie wypełnia.

To martwe prawo, nikt tego nie przestrzega. Tak jak w Polsce było ze trzeba było meldunkować wszystkich
Góra
 Profil Relacje PM off
invasion lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 19 Lut 2018 10:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2013
Posty: 248
Loty: 88
Kilometry: 201 994
niebieski
Pierwsze słyszę o obowiązku meldunku na Bałkanach. W 2016 nikt o nic nie pytał na granicach (Macedonia, Kosowo, Bośnia, Czarnogóra, Albania, Grecja, Serbia, ). Nocowałem głównie airbnb.


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 19 Lut 2018 10:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Tu może chodzić o coś innego i ewentualny problem dotyczy gospodarzy. Chodzi o lokalne podatki turystyczne czy podobne opłaty. Dla samorządów to dochód więc teoretycznie mogą być zainteresowani znalezieniem gospodarzy przyjmujących niezgłoszonych turystów. Ale ponieważ pytanie było o Bałkany ...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 19 Lut 2018 11:02 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1743
Loty: 106
Kilometry: 170 376
niebieski
1. W hotelach i apartamentach obowiązek meldunkowy spada na właściciela.
2. Na żadnej granicy nie pytano nas o meldunek.
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 19 Lut 2018 13:55 

Rejestracja: 15 Maj 2017
Posty: 83
Loty: 43
Kilometry: 64 694
Uzupełniając odpowiedzi powyżej dodam, że raz zdarzyło mi się dostać potwierdzenie meldunku (kartonik troszkę większy od wizytówki) od właściciela pensjonatu w Serbii. Na moje zdziwienie dodał, że muszą to robić bo są blisko granicy (było to w Palic przy granicy z Węgrami).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 19 Lut 2018 14:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2017
Posty: 3398
Loty: 416
Kilometry: 719 918
platynowy
Nas raz na granicy chorwacko-serbskiej (Tovarnik/ Sid - przy okazji dodam, że jest tam cmentarz na granicy pomiędzy posterunkami granicznymi) pytali o noclegi w Serbii ale wystarczył wydruk z booking.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 19 Lut 2018 15:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Polskie MSZ zwraca uwage na obowiazek meldunkowy w Bosni Hercegowinie i w Serbii.

Kod:
BOŚNIA I HERCEGOWINA

Obywatele UE mogą wjeżdżać na terytorium BiH z dowodem osobistym i przebywać przez 90 dni na terenie BiH bez wizy. Istnieje obowiązek meldunkowy (tzw. bijeli karton).
http://www.informatorekonomiczny.msz.go ... rcegowina/

Kod:
Nazwa   Serbia
Nazwa oficjalna   Republika Serbii

Meldunek

Cudzoziemcy są objęci obowiązkiem meldunkowym (w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy), co bywa skrupulatnie egzekwowane. W przypadku przyjazdu do osób prywatnych należy dopilnować, by gospodarz dopełnił tego obowiązku. W hotelu meldunku dokonuje administracja.
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_kon ... D0.cmsap5p
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 19 Lut 2018 15:48 

Wydumany problem.
Na kwaterach w B i H, Macedoni czy Serbii brali kasę do kieszeni.Nawet dokumentów przeważnie nie oglądali. W hotelach pewnie meldują. To ich problem. Nie nasz.
Podobna fikcja jak np w Maroku. Przy wylocie się pytał, gdzie nocowaliśmy. Nawet sobie nie mogłem przypomnieć nazwy, bo w 3 miastach byliśmy. Riad " jakiśtam" podałem i OK.
Tymi "radami"'MSZ jak bym się sugerował, to bym musiał w domu siedzieć ze strachu. :mrgreen:
Góra
 PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 19 Lut 2018 17:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Kilka lat temu w Macedonii przy każdym noclegu dostaliśmy takie bumagi, a na granicy nikt o nie nie pytał.

Załączniki:
macedonia.jpg
macedonia.jpg [ 258.21 KiB | Obejrzany 10690 razy ]
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Kardasz lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 19 Lut 2018 18:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Na granicach pytaja sporadycznie, szczegolnie w Serbii, dlatego lepiej dopilnowac, jak sie zamawia kwatery prywatne czy pod namiotem.
Z reguly jak sie ma taki kwit to nikt przy wyjezdzie nie zapyta, a jak sie nie ma to sporadycznie pytaja. :lol:
Podobno mozna zaplacic kare, problemem moze byc nie tylko sam wyjazd, ale jakiekolwiek problemy z lokalna policja.
To, ze wiekszosc nie przestrzega i nie mialo problemow nie znaczy, ze jest niepotrzebne. ;)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 19 Lut 2018 18:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
A czemu Ty tak brniesz? Co znaczy sporadycznie, co znaczy podobno? Internet ci powiedział?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 19 Lut 2018 18:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Do znajomych z Niemiec sie przyczepili. ;)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 19 Lut 2018 18:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Podobno
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 19 Lut 2018 18:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
bo im sie udalo i nie zaplacili kary. ;)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 19 Lut 2018 19:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
No i powiedz (edit:) jaka jest wiarygodność Twoich informacji z internetu? Jeśli by było tak jak w końcu napisałeś, to pierwszy post by brzmiał "moi niemieccy znajomi mieli z tym problemy, na szczęście udało im się uniknąć grzywny"
Oczekuję, że następny Twój post będzie tak właśnie sformułowany. Wtedy przyda się kolejny zestaw pytań?


Ostatnio edytowany przez pabien, 19 Lut 2018 19:08, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
jekyll lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 19 Lut 2018 19:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
pabien napisał(a):
No i powiedz jaja jest

Jakie jaja? :D
Kogo interesuja Niemcy i ich problemy na Balkanach, zaraz ktos wyleci z textem, dlatego sie powstrzymalem. ;)

Widze, ze nie nie czytasz uwaznie i nie skumales autora watku:
Kod:
Słyszałem, że w wielu krajach bałkańskich i pojugosłowiańskich konieczny jest meldunek

Autor nie pytal, jak i czy sie komus udalo przepisy ominac.
Proponuje przeczytac jeszcze raz tytul i zapoznac sie z tematem autora watku, o ile jestes zainteresowany, bo mam wrazenie, ze tylko szukasz zaczepki. ;)

pabien napisał(a):
Oczekuję, że następny Twój post będzie tak właśnie sformułowany. Wtedy przyda się kolejny zestaw pytań?

Pomyliles watki, jak chcesz pytac to nie wal dalej OFF-TOP-ow, tylko zaloz nowy watek. 8-)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW


Ostatnio edytowany przez cccc 19 Lut 2018 22:56, edytowano w sumie 3 razy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 19 Lut 2018 19:14 

Jaja sobie robicie. W 2017 wydawali nawet w Belgradzie w każdym miejscu którym spałem - jeśli część obiektów tego nie robi to z własnego doświadczenia "że jeszcze nikt się nie skarżył". Do czasu.
Natomiast policjanci na granicy (serbskiej oraz gdzie indziej bośniackiej) bardzo przemili ludzie, szczęśliwi że ktoś z polski do nich zawitał ? sam na początku nie za bardzo byłem pewien jak zareagować na ich 'podniecenie' :P ). Na chorwacko-węgierskiej raczej ozięble, na słoweńsko-chorwackiej ponownie bardzo wesoło.
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 19 Lut 2018 19:59 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
Ja podobnie jak Krasnal otrzymałem kwit z hotelu w Skopje w Macedonii, pamiętam było ono ostęplowane przez miejscowy urząd. Kazali mi to mieć w momencie wyjazdu z Macedonii. Oczywiście nikt nie o to nie pytał. Na granicy macedońsko-greckiej kierowca autobusu zaniósł paszporty do budkistrażników i tyle....była za gorąco ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group