Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 02 Mar 2023 17:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Maj 2016
Posty: 114
Loty: 90
Kilometry: 198 349
"Dziś nie mamy czasu, jutro nie będziemy mieć siły, pojutrze nas nie będzie. Nie odkładajmy niczego, żyjmy tu i teraz"

Ahoj! :D

Co prawda po moich poprzednich dwóch relacjach nie sądziłem, że kiedykolwiek jeszcze takową napiszę, ale w trakcie pobytu w Meksyku stwierdziłem, że muszę to przelać na papier! Jako wspomnienia, do których wrócę zapewne nie raz, ale też jako pomoc dla tych, wybierających się na popularny półwysep, a szukających informacji o zwiedzeniu tego kawałka Meksyku na własną rękę. Co mimo popularności rejonu wśród polskich turystów wcale łatwe nie jest!

Dlaczego Meksyk?
Nie chcieliśmy już Azji, w której byliśmy podczas dwóch wyjazdów. Potrzebowaliśmy zmiany. Co prawda dalej naszym największym marzeniem i podróżniczym celem jest Safari w Kenii bądź Tanzanii, ale na ten moment jeszcze nie byliśmy na to gotowi - finansowo (?) i mentalnie.
Pod uwagę braliśmy wiele kierunków, ale z racji wyjazdu tylko we dwójkę chcieliśmy tam, gdzie nie zabiją nas koszta, a organizacja tripu będzie należała do tych raczej łatwiejszych.
Potrzebowaliśmy: palm, plaż, zwierząt! i nowego klimatu. :)
Wszystko to się złożyło na Meksyk i tego kierunku zaczęliśmy szukać.

No i pojawiły się wpisy na fly4free z rozsądnymi na ten moment cenami lotów.
Idealną opcją były dla loty przez Helsinki i Nowy Jork, gdzie w zależności od opcji stopover w mieście o jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie pozwoliłby na krótkie zwiedzanie. Niestety, brak posiadanych certyfikatów covidowych na ten moment nie pozwolił nam na wybór tej opcji bez większych kombinacji. :cry:
Wybraliśmy zatem połączenie:
WAW -> AMS -> CUN -> CDG -> WAW

Podróż w terminie 26.01.2023 - 07.02.2023

Cena takiego biletu to 3150 zł/os. :roll: Kupione bezpośrednio na stronie przewoźnika AirFrance
Mogłoby być znacznie taniej, to jasne! Finalnie to była dla nas kwota do przełknięcia i na taką się zdecydowaliśmy :)


Przygotowanie planu
Meksyk, Jukatan, Tulum, Cancun, Playa del Carmen -> zapewne każdy słyszał o tych regionach.
Tak było oczywiście też i w naszym przypadku. Co prawda pewne wyrobione zdanie (mimo braku namacalnych podstaw :? ) już mieliśmy, ale stwierdziliśmy, że na własną rękę spróbujemy uciec od fali turystów, ultra komercyjnych przestrzeni czy wielkich resortów.
Czytania o Jukatanie, a momentami i całym Meksyku nie było końca...
Pewnie, że chcielibyśmy zwiedzić Mexico City, Sen Miguel, Guadalajare, Veracruz czy inne, autentyczne meksykańskie miejscowości, ale dość sprawnie sprowadziliśmy się na ziemię, że półwysep Jukatan mimo swych mocno turystycznych atrakcji ma naprawdę wiele do zaoferowania, a czas na jaki tam lecimy (12 dni) ogranicza nas do wyciśnięcia możliwie najwięcej właśnie z tego obszaru. Pozostała część Meksyku za kilka lat!

Podstawowe bullet pointy z miejscami, które chcieliśmy zobaczyć to:
- Chichen Itza, jako jeden z cudów świata
- Cenoty
- Klimatyczne, autentyczne meksykańskie miasteczko
- piękne plaże gdzieś na uboczu
- zwierzęta, tj. ostronosy, iguany, krokodyle, delfiny

Omijając szczegóły (te później!) udało nam się utworzyć plan:
:arrow: Tulum :arrow: Punta Allen :arrow: Valladolid :arrow: Holbox


Noclegi
Bazując na doświadczeniu wiemy, że niewiele potrzebujemy.
Czyste 4 kąty, łazienka i przede wszystkim lokalizacja!

Po researchu zarezerwowaliśmy noclegi w cenach:
Tulum -> 77 zł/os/noc Airbnb
Punta Allen -> 96 zł/os/noc Hotels.com
Valladolid -> 75 zł/os/noc Airbnb
Holbox -> 115 zł/os/noc Booking

W totalu noclegi wyszły nas 880 zł za osobę, co żeby łatwiej było kalkulować na końcu po dodaniu ceny biletów lotniczych mieliśmy okrągłe 4000 zł za osobę, za pakiet loty+noclegi.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
#2 PostWysłany: 02 Mar 2023 17:34 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3126
platynowy
Chcieliście uciec od turystów i komercji, dlatego wybraliście m.in. Tulum i Holbox?
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 02 Mar 2023 17:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Maj 2016
Posty: 114
Loty: 90
Kilometry: 198 349
Były ku temu powody!
O tym na pewno wspomnę dalej :)


Ostatnio edytowany przez puhacz, 23 Maj 2023 15:48, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 02 Mar 2023 18:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4489
złoty
A i pełne turystów Valladolid ?! :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 02 Mar 2023 19:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Maj 2016
Posty: 114
Loty: 90
Kilometry: 198 349
W większości to po prostu fajne bazy wypadowe do miejsc, które chcemy odwiedzić.

Mimo wszystko nie zniechęcicie mnie do dalszego pisania :)
Sam układając plan miałem trudno znaleźć pomocne wpisy, a chce żeby mój takowy był
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 02 Mar 2023 21:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4489
złoty
Cały Jukatan jest już całkowicie poznany i objechany, więc jest z czego czerpać, jak się jedzie pierwszy raz to trzeba zaliczyć najważniejsze punkty i nie ucieknie się od Cancun, Valladolid czy Tulum i jeszcze można dalej wymieniać, tylko po co pisać, że chce się zaszyć w małej wiosce bez turystów, na Jukatanie byłem już 3 razy, ciągle coś nowego i nie odwiedzonego zostaje, może bym po piątym razie napisał, że chce z dala od turystów, czyli z dala od hoteli, restauracji i innych atrakcji, jak się człowiek nagle znajdzie w takiej sytuacji, a mi się zdarzyło to dopiero doceni, że ma wybór knajpek gdzie pójdzie o której chce godzinie i wybierze co mu się spodoba, a nie musi szukać rozpaczliwie coś do zjedzenia czy porządnego noclegu, mimo wszystko życzę udanego wypoczynku i zwiedzania np cenot w okolicy Valladolid,
P.S. Polecam piramidę w Kobe, położona w dżungli i można było na nią wejść, po drodze do Tulum.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 04 Mar 2023 17:27 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7861
HON fly4free
Z jednej strony chcecie "uciekać" od turystów (sami nimi będąc), a z drugiej strony pchacie się do najbardziej turystycznego regionu Meksyku - oczywiście, ma dużo racji @kostek966, że to obszar na tyle duży i zróżnicowany, że można w nim znaleźć różne miejsca, także te rzadziej uczęszczane przez turystów, ale Wy w poszukiwaniu owej "oryginalności" i "autentyczności" wybraliście chyba najbardziej oklepane miejscówki... Przykładowo zamiast Chichen Itza wybierzcie się do któregoś z wielu innych, znacznie mniej popularnych kompleksów. W niektórych można być prawie samemu, w Chichen nie macie na to najmniejszych szans. I tak można mnożyć uwagi. Z resztą w ogóle, gdybym to ja poszukiwał "autentycznego" Meksyku, to bym poleciał do zupełnie innego regionu tego kraju... To nie znaczy, że Jukatan nie jest warty odwiedzin (przeciwnie), ale po co ubierać dość standardowe plany w jakieś przerysowane hasła. To tak może trochę krytycznie na początek, mam nadzieję, że już tylko będzie lepiej :)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 04 Mar 2023 18:00 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3354
złoty
@startowiec55 i co udało się im Ciebie zniechęcić ?

Moze i temat zły, ale zawsze warto poczytać z perspektywy innych.
Pisz!

Wyslane z telefonu przez Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
Piki279 lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 21 Maj 2023 22:50 

Rejestracja: 27 Lis 2017
Posty: 104
Loty: 85
Kilometry: 175 417
@startowiec55 nie skusisz się na kontynuację? W innym wątku widziałam Twój filmik. Stereotypy czy nie, znane czy nieznane, ja chętnie przeczytam świeżą relację z tamtego zakątka, bo bilety już kupione na luty. A że lecimy z trójką dzieci, będzie bez szaleństw i dreptanie po śladach innych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 22 Maj 2023 14:20 

Rejestracja: 21 Lut 2011
Posty: 877
Loty: 284
Kilometry: 598 745
złoty
Cancun to okropny moloch, zero atrakcyjności, od razu uciekać.
Tulum jest przerażające, ale w takiej formie, że śmieszne. Kolejki do instaspotów by mieć instazdjęcie. Panie w różowych kaskach na kładach. Wystrojeni celebryci na rowerach w obrzydliwym brudnym pyle na drodze wzdłuż najdroższych hoteli. Klimat nie takie jak by się wydawało. Ale są fajne i tanie ruiny na które trzeba iść wcześnie by nie było tłumów.
Valladolid to niestety miasteczko w zasięgu autokarów z kurortów.
Aktualnie nawet Bacalar jest już ultrakomercyjny i zajechany.
Stan rok temu:
- z miast fajnie jest dopiero w Meridzie (pomimo, że duża). W Campeche już turystów nie ma
- z miejsc do plażowania podobało mi się tylko Mahahual - tam są turyści, ale głównie lokalni
- z piramid podobało mi się Uxmal, jest drogo i daleko, dlatego nie ma tam prawie turystów, a ruiny są inne, to nie piramidy a całe miasto
- jak już się wszystko zwiedzi i chce się nic nie robić w fajnym warunkach blisko lotniska to mimo wszystko polecam zaszyć się w Playacar w Playa del Carmen - tam jest cisza spokój i prawie bez turystów, bo to zamknięta dzielnica dookoła pola golfowego. Oczywiście tam nie ma kultury, to komercja, ale jest czysto, zielono i ultra bezpiecznie.
_________________
Image
http://robertsadlowski.com <- zdjęcia i relacje z podróży
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
dmirstek uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 22 Maj 2023 14:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
NIe zrażaj się. Pisz dalej. Lecę za rok w lutym, chętnie poczytam, więc także dodaje ci tym postem motywacji ;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 02 Lis 2023 12:06 

Rejestracja: 12 Paź 2022
Posty: 28
Tez z checia poczytam!

@DAD Kiedy dokladnie lecisz do Meksyku? Ja jestem na poczatku lutego: 03.02 - 20.02 z Londynu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 02 Lis 2023 12:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
26.02.-13.03 - loty mam wpisane w profilu F4F ;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 12 Lis 2023 13:58 

Rejestracja: 12 Lis 2023
Posty: 12
Hahah bede dokładnie w tym samym czasie w Cancun. Może się zobaczymy. Ja od 27 do 3 będę w Monterrey u znajomego potem Cancun. Powodzenia
Góra
 Profil Relacje PM off
DAD lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group