Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Vayama - pytanie
#1 PostWysłany: 01 Wrz 2020 12:22 

Rejestracja: 10 Maj 2012
Posty: 58
Lot na koniec września: TXL-AMS-MEX-GDL na jednym bilecie obsługuje KLM/AF. Kupiony za pośrednictwem vayama.ie. Lot MEX-GDL obsługiwany przez Aeromexico, ale z symbolem KL. Na stronie KLM w rezerwacji widnieje info, że lot MEX-GDL został anulowany i proszą o kontakt z infolinią. Zadzwoniłem, ale KLM powiedział, że nic nie może zrobić i odesłał do pośrednika. Z vayamą nie ma żadnego kontaktu (na infolinii odzywa się automat, mówiący, że nie mogą teraz mnie obsłużyć i rozłączają się).
Co mogę z tym zrobić? Czy jeśli nie będzie kontaktu od vayamy, to na lotnisku w Berlinie KLM przebukuje mnie na inny lot MEX-GDL? Czy z racji odwołania tego ostatniego segmentu vayama może wpaść na pomysł anulowania całej rezerwacji? Nie ukrywam, że lot kupiony po bardzo dobrej cenie i bardzo chciałbym polecieć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
City break w europejskich stolicach. Zbiór lotów z Polski od 108 PLN. Również na wakacje! City break w europejskich stolicach. Zbiór lotów z Polski od 108 PLN. Również na wakacje!
Tydzień na Malcie za 1195 PLN. Loty z Katowic + 4* hotel Tydzień na Malcie za 1195 PLN. Loty z Katowic + 4* hotel
#2 PostWysłany: 02 Wrz 2020 14:25 

Rejestracja: 10 Maj 2012
Posty: 58
Pod koniec września lecę z Berlina do Guadalajary KLM. Wszystko na jednym bilecie, przesiadki w AMS i MEX. Bilet kupiony przez vayama.ie. Na stronie rezerwacji KLM widnieje info, że segment MEX-GDL jest anulowany (nie ma to związku z covidem). Dzwoniłem do KLM z prośbą o przebookowanie, ale odsyła mnie do vayamy. Z vayamą nie ma żadnego kontaktu, nie odbierają. Czy coś mogę z tym zrobić? Czy jeśli vayama się do mnie nie odezwie i nie zaproponuje nowego lotu MEX-GDL, to na lotnisku w Berlinie bezpośrednio przed odlotem dołożą mi lot MEX-GDL?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 02 Wrz 2020 14:46 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8581
złoty
Ja bym na to nie liczył.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 02 Wrz 2020 14:53 

Rejestracja: 30 Lip 2012
Posty: 381
niebieski
Na luzie powinni.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 02 Wrz 2020 15:07 

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 398
Loty: 178
Kilometry: 329 695
niebieski
nie ma co dzwonic,
Piszą na ich stronie kontakt tylko przez email


Ostatnio edytowany przez Abcn, 06 Wrz 2020 18:18, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 02 Wrz 2020 15:18 

Rejestracja: 10 Maj 2012
Posty: 58
Ok dzięki. Jakoś mało wierzę, że odpiszą na maila. A orientujecie się, czy za przebookowanie lotu nie z mojej winy mogą potrącić opłatę 55 euro?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 02 Wrz 2020 15:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2017
Posty: 1169
Loty: 371
Kilometry: 401 446
niebieski
@fighter mogą doliczyć opłatę serwisową, niestety. Jeżeli się z Tobą nie skontaktują, to ja na Twoim miejscu niczego bym nie robił do ostatniej chwili. Jeżeli operatorem tego sektora jest Aeromexico, to takich lotów jest mniej więcej 6 dziennie. Często nie jest to tylko niechęć linii lotniczej, ale rezerwacja jest zablokowana i tylko agent może ją zmienić, ale - różnie - 24-36-48 godzin przed wylotem rezerwacja zostaje odblokowana. Wtedy linia lotnicza może dowolnie ją zmodyfikować i pobrać inny sektor oraz go potwierdzić. Prawdopodobieństwo, że nie będzie absolutnie żadnych miejsc jest bardzo znikome, tych lotów jest sporo. Ja bym to tak rozegrał.
Góra
 Profil Relacje PM off
fighter lubi ten post.
fighter uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 02 Wrz 2020 17:45 

Rejestracja: 10 Maj 2012
Posty: 58
Wielkie dzięki za pomoc, pełna profeska! Tak zrobię. Powiedzcie mi jeszcze tylko, czy jeśli w takiej sytuacji linie przesuną lot MEX-GDL na następny dzień, to będzie należał mi się hotel?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 02 Wrz 2020 18:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2017
Posty: 1169
Loty: 371
Kilometry: 401 446
niebieski
@fighter w takiej sytuacji należy się hotel w MEX, ale KL zrobi wszystko, żeby znaleźć lot tego samego dnia.

Podpowiem jeszcze taką rzecz. Nie wiem, jak to wygląda w przypadku Vaiama, nigdy nie miałem z nimi nic do czynienia, ale inni agenci często wysyłają maila "z automatu", żeby tylko kliknąć i rezerwacja zostaje potwierdzona (w przypadku "wyskoczenia" jakiegoś segmentu). Jeżeli Vaiama robi podobnie (musi się wypowiedzieć ktoś, kto rezerwował u nich), to proponuję zadzwonić do KL (ewentualnie podjechać do kasy biletowej np. na Okęciu) i poprosić o pobranie tego sektora do rezerwacji. To przewoźnik może zrobić. Jeżeli dodadzą taką propozycję, to OTA powinno przesłać maila, który będzie przykładowo wyglądał tak "uwaga, Twój sektor został odwołany. Linia lotnicza zaproponowała następującą modyfikację xxx. Aby potwierdzić, kliknij X, aby anulować kliknij Y. Jeżeli rejsy nie są zgodne z Twoimi oczekiwaniami, skontaktuj się z nami.". Jeżeli zadzwonisz i powiedzą "nie nie, nie da się", to zadzwoń jeszcze raz. Wiem jak to działa w LO, więc podejrzewam, że w tak dużej linii lotniczej jak KL wygląda to w podobny sposób.
Góra
 Profil Relacje PM off
xionc lubi ten post.
fighter uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 02 Wrz 2020 19:50 

Rejestracja: 10 Maj 2012
Posty: 58
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Chodzi o to, że jak vayama zaproponuje zmianę na inny lot, to przed jej potwierdzeniem powinienem skontaktować się z KLM, żeby wpisali tę propozycję do rezerwacji i abym w ten sposób uniknął opłaty serwisowej, tak?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 02 Wrz 2020 20:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2017
Posty: 1169
Loty: 371
Kilometry: 401 446
niebieski
Vayama sama nie zaproponuje alternatywy, jeśli linia lotnicza jej nie zaproponuje. Dopiero po kontakcie z obsługą klienta Vayama mogą oni poszukać i w Twoim imieniu zgłosić się do linii lotniczej po konkretny sektor, ale za to policzą sobie kasę zgodnie z ich cennikiem. Natomiast jeśli (większość OTA tak ma) linia lotnicza zaoferuje alternatywę (powiedzmy dla przykładu były loty GDN-WAW o 12:10, 14:55 i 18:00, a z siatki połączeń wyrzucą ten o 14:55 na który była rezerwacja i w zamian za to zaoferują alternatywę na 12:10 a klientowi to pasuje), to odbędzie się to bez fizycznego zadziałania człowieka w OTA. O to chodzi.

1. Kontakt z KL o pobraniu sektora do rezerwacji
2. Mail od Vayama "linia lotnicza zaoferowała alternatywę"
3. Klik
4. Z automatu zostanie wystawiony bilet (pytanie czy Vayama ticketuje automatycznie czy manualnie).

Oczywiście - możesz zrobić też tak, jak napisałem na początku. Poczekać do samego końca i wtedy już całość załatwić przez KL.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 03 Wrz 2020 13:00 

Rejestracja: 10 Maj 2012
Posty: 58
Super, bardzo dziękuję!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 11 Wrz 2020 16:11 

Rejestracja: 10 Maj 2012
Posty: 58
1955845624 napisał(a):
Vayama sama nie zaproponuje alternatywy, jeśli linia lotnicza jej nie zaproponuje. Dopiero po kontakcie z obsługą klienta Vayama mogą oni poszukać i w Twoim imieniu zgłosić się do linii lotniczej po konkretny sektor, ale za to policzą sobie kasę zgodnie z ich cennikiem. Natomiast jeśli (większość OTA tak ma) linia lotnicza zaoferuje alternatywę (powiedzmy dla przykładu były loty GDN-WAW o 12:10, 14:55 i 18:00, a z siatki połączeń wyrzucą ten o 14:55 na który była rezerwacja i w zamian za to zaoferują alternatywę na 12:10 a klientowi to pasuje), to odbędzie się to bez fizycznego zadziałania człowieka w OTA. O to chodzi.

1. Kontakt z KL o pobraniu sektora do rezerwacji
2. Mail od Vayama "linia lotnicza zaoferowała alternatywę"
3. Klik
4. Z automatu zostanie wystawiony bilet (pytanie czy Vayama ticketuje automatycznie czy manualnie).

Oczywiście - możesz zrobić też tak, jak napisałem na początku. Poczekać do samego końca i wtedy już całość załatwić przez KL.


Niestety KLM nie zgodziło się na takie rozwiązanie. W efekcie Vayama dziś podesłała mi maila z informacją, że linia lotnicza proponuje modyfikację połączenia. W tej modyfikacji zupełnie "wypadł" odcinek MEX-GDL (w pierwszą stronę jest TXL-AMS-MEX, w drugą GDL-MEX-CDG-TXL). Proszą o akceptację. Czy jeśli tego nie zrobię, to odwołają mi całą rezerwację? Z jednej strony samodzielny zakup lotu MEX-GDL to jest jakieś 40 euro, czyli mniejszy koszt niż opłata za serwis w Vayamie, ale z drugiej, dlaczego mam płacić jeszcze raz za coś za co już płaciłem. Czy da się to zmienić w biurze KLM tuż przed wylotem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 11 Wrz 2020 16:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2017
Posty: 1169
Loty: 371
Kilometry: 401 446
niebieski
Rezerwacja zostaje odblokowana tak jak pisałem, te kilkadziesiąt godzin przed wylotem. Wtedy KLM będzie mógł ją zmodyfikować. Jeżeli nie potwierdzisz niczego w OTA, to oni sami nie mogą niczego zrobić. Ja bym tego nie dotykał i poprosił bezpośrednio KLM o odpowiednią modyfikację i potwierdzenie, gdy będą mogli już to zrobić.
Góra
 Profil Relacje PM off
fighter lubi ten post.
fighter uważa post za pomocny.
 
      
#15 PostWysłany: 14 Wrz 2020 22:28 

Rejestracja: 10 Maj 2012
Posty: 58
Wielkie dzięki, jest postęp! Zrobiłem tak jak mi radziłeś, tzn nic nie potwierdzałem i najwyraźniej Vayama poszła po rozum do głowy, bo w kolejnym mailu z automatu już zaproponowała nowy lot MEX-GDL. Pyta się, czy potwierdzam. Jest już lepiej, ale to teraz mam jeszcze jedno pytanie: czy na 24 h przed odlotem będę mógł wywalczyć przeniesienie tego lotu MEX-GDL na następny dzień, żeby jeszcze pozwiedzać miasto?
I czy jeśli nie kliknę żadnego potwierdzenia do samego końca, to rozumiem, że linia nie anuluje mi lotu przez "brak kontaktu" ze mną?


Ostatnio edytowany przez marcinsss, 14 Wrz 2020 22:44, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off
1955845624 lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 15 Wrz 2020 08:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2017
Posty: 1169
Loty: 371
Kilometry: 401 446
niebieski
@fighter to zależy, na co pozwala taryfa. Tam będzie bardzo szczegółowo napisane, że w przypadku łączenia segmentów codeshare taki lot nie może być operowany później niż xxx. Albo że dopuszcza się stopover lub layover np. 24h (czyli kolejny sektor musi być pobrany najpóźniej do 23:59h od momentu oficjalnego lądowania). Nie wydaje mi się, żeby jedna z tańszych taryf takie coś umożliwiała, ale w zależności od tego o której lądujesz, może udałoby się przesunąć ten lot na ostatni tego samego dnia, czyli w środku dnia sobie coś tam zwiedzisz.

Drugą kwestią do sprawdzenia jest to, czy lotnisko MEX zezwoli na "przetrzymanie" bagażu przez cały dzień (żebyś nie musiał z walizką biegać po mieście). Nie wiem jak to jest w MEX, zawsze to była moja finalna destynacja. Np. Toronto pozwala na trzymanie bagażu do 4h. Miałem raz całodzienną przesiadkę, chciałem pojechać nad Niagarę i... musiałem odebrać bagaż, niestety - nadać go najwcześniej 4h przed powrotem do CDG. Chyba, że skorzystasz z płatnej przechowalni, gdzieś tam na lotnisku.

Trzecia sprawa, jeśli nie potwierdzisz, nic bardzo złego się nie wydarzy. Tyle tylko, że jak pojawisz się na lotnisku i okaże się, że nie ma już miejsc, to będą musieli jakiś inny sektor Ci zaproponować. Jeśli jesteś bardzo elastyczny, to możesz tak zrobić. Jeśli chciałbyś mieć już stuprocentową pewność, to potwierdź i będziesz miał święty spokój.

Ostatnia rzecz, jeśli zdecydujesz się na brak potwierdzenia tego sektora z MEX, to pamiętaj - do samego końca nie kontaktuj się z nikim, nie dopytuj. Na lotnisku musisz udawać, że nie dostałeś żadnego potwierdzenia od agenta i nic nie wiesz, jesteś zdziwiony, dlaczego nie udało Ci się zrobić odprawy online. Każdy kontakt może zostać odnotowany w rezerwacji (jest na to miejsce, że np. klient kontaktował się w sprawie sektora XX1234 i miał się zastanowić; i potem jak powiesz "ale ja nic nie wiedziałem", a oni zobaczą że się kontaktowałeś, mogą nie być zbytnio przychylni na zmiany według Twojego pomysłu).
Góra
 Profil Relacje PM off
fighter lubi ten post.
fighter uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 26 Wrz 2020 11:36 

Rejestracja: 10 Maj 2012
Posty: 58
Tak zrobiłem, tzn. nic nie zareagowałem. Ale wchodzę na stronkę KLM i linia sama wrzuciła swoją propozycję, której ja nie zaakceptowałem. Lot MEX-GDL mam więc na godzinę 21.30. Rozumiem, że w tej sytuacji chyba już nie ma możliwości wywalczenia przesunięcia lotu na dzień następny?

Problem chyba będzie jednak większy, bo w rezerwacji został skreślony cały powrót (choć nie dostałem żadnego komunikatu o anulacji) GDL-MEX-CDG-BER. Czy jeśli zostanie dokonana zmiana w terminarzu na krócej niż 2 tygodnie przed odlotem, to będzie mi przysługiwać odszkodowanie? Wnioskuję, że nie bardzo (covid to okoliczność wyższa), ale z drugiej strony na razie wszystkie te loty działają normalnie, więc przyczyna może być inna.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group