Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Faktura VAT w RyanAir
#1 PostWysłany: 07 Sie 2014 23:04 

Rejestracja: 02 Lip 2012
Posty: 1144
niebieski
Czy ktoś księgował może faktury VAT wysyłane automatycznie przez RyanAir na loty krajowe?
Nie ma nazwy firmy (tylko imię i nazwisko), chociaż prowadzę działalność gospodarczą więc to jeszcze przejdzie. Ale nie widzę nigdzie np. VAT-UE Ryana. Można zatem? Ktoś dawał księgowej? ;-)
_________________
www.farfrombreaking.net - photoblog
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
#2 PostWysłany: 07 Sie 2014 23:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 480
Loty: 53
Kilometry: 142 596
niebieski
Też wziąłem fakturę za lot krajowy i faktycznie wygląda podejrzanie :)

Jeszcze nie dawałem, sam jestem ciekaw.

-- 07 Sie 2014 23:35 --
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 08 Sie 2014 09:15 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Nie musisz mieć faktury VAT za bilet lotniczy aby zaliczyć ją w koszty.
Według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co do zasady, elektroniczny wydruk potwierdzenia lotu może być podstawą do ujęcia wydatku w księgach rachunkowych i do zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów, czyli możesz mieć wydrukowany e-bilet i potwierdzenie zapłaty.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 08 Sie 2014 14:57 

Rejestracja: 02 Lip 2012
Posty: 1144
niebieski
japonka76 nie wprowadzaj ludzi w błąd
_________________
www.farfrombreaking.net - photoblog
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 08 Sie 2014 15:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 752
niebieski
odnośnie uznawania biletów lotniczych (i innych) za faktury:
(Dziennik Ustaw z 2013 r. poz. 1485)

Cytuj:
Rozdział 2
Przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy
niż określony w art. 106e ustawy, oraz zakres tych danych

§ 3. Faktura dokumentująca:

4) przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiana w formie biletu jednorazowego
przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi,
taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej,
promami, samolotami i śmigłowcami, powinna zawierać:
a) numer i datę wystawienia,
b) imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
c) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
d) informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
e) kwotę podatku,
f) kwotę należności ogółem;


więc jeśli bilet spełnia te wymogi może być traktowany jako faktura.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 08 Sie 2014 17:24 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Bartek., a w którym miejscu wprowadzam ludzi w błąd?

Twoje pytanie było, czy ktoś księgował. Moja odpowiedź – księgował.

W koszty możesz sobie „wsadzić” wszystko, nawet zakup prezerwatyw i usługi z agencji towarzyskiej. Z tym, że nie będą to koszty stanowiące kosztów uzyskania przychodu – w polskim tłumaczeniu – nie będą to koszty podatkowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Ważne zatem jest ich prawidłowe udokumentowanie do celów rachunkowych i podatkowych.

Wg. Art. 20 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm) podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej. A wg. art. 21 dowody te powinny zawierać co najmniej:
1) określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
2) określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
3) opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
4) datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,
5) podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
6) stwierdzenie sprawdzania i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (deklaracja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.
Oraz, zgodnie z art. 21 ust. 1a można zaniechać zamieszczania na dowodzie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, jeżeli wynikają one z techniki dokumentowania zapisów księgowych.

A teraz czy Tobie chodzi o to, czy taką fakturę można traktować jako dowód księgowy do rozliczenia kosztu stanowiącego koszt uzyskania przychodu, czy chodzi Ci o możliwość odliczenia podatku VAT, który przy usługach transportu lotniczego na trasach krajowych (art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 148 i 149 załącznika nr 3 do ustawy o VAT) stanowi 8%.

I tutaj odpisał Ci lagor. Jeśli bilet lotniczy spełnia poniższe warunki, możesz na jego podstawie dokonać odliczenia podatku VAT.
- nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,
- numer i datę wystawienia biletu,
- informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
- kwotę należności wraz z podatkiem,
- kwotę podatku.

Na fakturze, którą otrzymałeś nie ma numeru podatkowego VAT przewoźnika, więc bilet możesz zaliczyć w koszty podatkowe, ale nie możesz odliczyć podatku VAT.
Jeśli jesteś podatnikiem VAT, i chcesz go odliczyć, poproś ich o fakturę VAT z ich numerem IE 4749148U oraz z ww. danymi.

Ps. Kończę te wywody, bo to nie forum podatkowe ;)
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 09 Sie 2014 15:38 

Rejestracja: 02 Lip 2012
Posty: 1144
niebieski
Dokładnie chodziło mi o fakturę VAT z racji, że to krajówki. Ktoś prosił ich może?
_________________
www.farfrombreaking.net - photoblog
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 09 Sie 2014 21:05 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1376
Loty: 804
Kilometry: 1 204 355
srebrny
Kazda faktura wystawiona przez Ryana na moje loty krajowe i zagraniczne (wraz biletem) zostala bez problemu zaksiegowana.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 21 Sie 2014 16:02 

Rejestracja: 02 Lip 2012
Posty: 1144
niebieski
DMW napisał(a):
Kazda faktura wystawiona przez Ryana na moje loty krajowe i zagraniczne (wraz biletem) zostala bez problemu zaksiegowana.


Zaksięgować to się da, ale dla lotów krajowych jest to niepoprawne i można dostać karę przy kontroli. Chodzi o loty krajowe, formuła ta niespełnia wymogów faktury VAT, w związku z tym jedyne co można zrobić to zaksięgować ją w KPiR w kwocie netto. Niby nie jest to wielki deal, bo VAT jest 8% co na krajówkach daje jakieś grosze, ale jednak.
_________________
www.farfrombreaking.net - photoblog
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 12 Mar 2015 16:20 

Rejestracja: 12 Mar 2015
Posty: 1
Jeżeli chcesz otrzymać fakture za lot krajowy Ryanair - nie szukaj już na forach godzinami info jak to zrobić (ja już to zrobiłem za Ciebie dzisiaj) tylko wejdz na chat http://www.ryanair.com/pl/pytania/czat- ... z-ryanair/ i zamow fakture u konsultanta. To JEDYNA bezplatna opcja - jezeli masz za duzo pieniedzy albo wstydzisz sie chatować - zadzwon na ich płatne numery. Pozdrawiam, Szymon

[4.4 PODATEK OD WARTOŚCI DODANEJ ("VAT")
Podatek VAT nie ma zastosowania do taryf lub opłat dotyczących podróży międzynarodowej. Jednak ceny dotyczące taryf i powiązanych opłat podlegają podatkowi VAT w przypadku tras krajowych po Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Polski oraz Grecki według obowiązujących w tych krajach stawek podatku VAT. W przypadku powyższych rezerwacji krajowych, wystawiana będzie faktura VAT.]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 10 Lip 2022 22:23 

Rejestracja: 06 Sty 2022
Posty: 44
Loty: 53
Kilometry: 64 232
Niestety muszę odkopać stary temat.

Ryanair nie wystawił mi w maju i czerwcu faktur za loty krajowe. Na infolinię się dodzwoniłem i przyjęli prośbę o wystawienie (choć zawsze to szło z automatu...) ale po ponad miesiącu dalej cisza.

Istnieje jakiś sposób, żeby ich przycisnąć? Ktoś miał podobnie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 10 Lip 2022 22:31 

Rejestracja: 11 Gru 2010
Posty: 3924
platynowy
@p10tr mam identyczną sytuację, wcześniej przychodziły z automatu a czerwcowe zakupy niestety bez faktury. Napisałem dzisiaj na czacie i obiecali do 24h przysłać ale oczywiście wątpię że tak się stanie.
_________________
Life is short and the world is wide.
Góra
 Profil Relacje PM off
p10tr lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 10 Lip 2022 23:08 

Rejestracja: 06 Sty 2022
Posty: 44
Loty: 53
Kilometry: 64 232
@mucha, sytuacja śmieszna. bo mój pierwszy telefon na infolinię to była też odpowiedź że będzie w ciągu 24h. kolejny telefon, Pani powiedziała że mają 24 dni od daty zgłoszenia - co jak się okazuje, to kolejna bzdura. w ostateczności jestem bez faktur i jestem tym mocno poirytowany. najgorsze w tym wszystkim jest to, że na infolinii tłumaczyli, że niby nie zaznaczyłem boxa "chce otrzymać fakture vat" i nawet jak ich do US zgłoszę, to i tak nic im nie zrobią..
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 18 Lip 2022 23:52 

Rejestracja: 06 Sty 2022
Posty: 44
Loty: 53
Kilometry: 64 232
mucha napisał(a):
@p10tr mam identyczną sytuację, wcześniej przychodziły z automatu a czerwcowe zakupy niestety bez faktury. Napisałem dzisiaj na czacie i obiecali do 24h przysłać ale oczywiście wątpię że tak się stanie.


Udało Ci się coś? Ja FV nie mam, księgowy na sp zoo kręci nosem jeśli chodzi o zaksięgowanie na podstawie potwierdzenia rezerwacji.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie ma na nich bata. To generalnie jakiś dramat podatkowy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 19 Lip 2022 08:43 

Rejestracja: 11 Gru 2010
Posty: 3924
platynowy
@p10tr nic, głucha cisza :(
_________________
Life is short and the world is wide.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 26 Lip 2022 21:33 

Rejestracja: 06 Sty 2022
Posty: 44
Loty: 53
Kilometry: 64 232
U mnie w dalszym ciągu brak faktur. Zgodnie z tym, że oddziały przedsiębiorców zagranicznych są także rezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, w odróżnieniu od osób zagranicznych podejmujących działalność gospodarczą na terenie Polski, które jako nierezydenci, objęte są zasięgiem działania Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (w zakresie podatku od towarów i usług).

Dlatego też jutro oficjalnie zgłaszam do US że Ryanair nie wystawia faktur VAT, mam nadzieję że coś im doliczą do kosztów działalności.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 29 Lis 2022 22:33 

Rejestracja: 06 Sty 2022
Posty: 44
Loty: 53
Kilometry: 64 232
Aktualizacja:

Dostałem pismo z US że wszczęto postępowanie, jednak z racji tego że nie jestem strona sprawie, nie udzielą mi żadnych informacji. Co też jest ciekawe.

W chwili obecnej, są mi dłużni ponad 13 FV za loty krajowe. Zacząłem rezerwować loty krajowe przez agencję, niech oni się z nimi bujają...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group