Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Zanim założysz nowy temat - zadaj sobie trud przeczytania tego wątku. Jeśli masz ogólne pytania/chcesz by inni doradzili Ci co do trasy wycieczki - napisz w tym temacie. Zakładanie odrębnych wątków zmniejsza czytelność forum.


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 843 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 43  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Maroko
#721 PostWysłany: 08 Sty 2016 00:46 

Rejestracja: 08 Sty 2016
Posty: 4
QbaqBA radziłabym zostać na noc w Rabacie i z rana ruszyć do Casablanki. W Casablance spędzisz z 2 godziny na zwiedzanie. Nie ma sensu tam nocować, a nocą jest tam dosyć niebezpiecznie. Samo miasto nie za ciekawe(prócz meczetu nie ma tam za dużo).
Na Marakesz poświęciłabym 2 dni conajmniej, Później do Ourzazate. Ogólnie ja polecam jazdę pociągami, a nie samochodem. Pociągi są szybkie i tanie no i unikniesz stłuczki i płacenia kaucji :) ale to jak kto lubi.

W razie wątpliwości troszkę o Maroko piszę tutaj:
http://korpopirania.blogspot.com/search/label/Maroko
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Maroko
#722 PostWysłany: 08 Sty 2016 12:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2014
Posty: 3057
Loty: 321
Kilometry: 481 404
platynowy
sam robiłem Maroko transportem publicznym (ctm, oncf, supra) i oczywiście można go śmiało polecić, ale wybór samochodu, szczególnie w kierunku na wschód (przez Atlas) i południe od Marrakeszu wydaje się chyba lepszym pomysłem, ze względu na większą niezależność.
_________________
W "relacjach": Filipiny (2018), Armenia(2017), Argentyna(2016), Kazachstan (2016) i Maroko(2015).

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko
#723 PostWysłany: 08 Lut 2016 22:33 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1735
srebrny
Z północnego Maroko zdecydowanymi faworytami są Marrakesz i Fez. Niestety nie byłem we wszystkim miejscach, w tym na wschodzie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko
#724 PostWysłany: 09 Lut 2016 09:20 

Rejestracja: 22 Sie 2012
Posty: 663
Loty: 78
Kilometry: 201 975
niebieski
@Arekkk z tym Marakeszem to trochę jakby z Północnej Polski polecić Poznań :P
Dla mnie punkt obowiązkowy na Północy to Chefchaouen, który zdecydowanie polecam!
_________________
moje relacje:
http://www.fly4free.pl/forum/sztuka-ame ... ,212,81860
minirelacja-z-maxiwyspy-ilha-grande,212,96928&start=0
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko
#725 PostWysłany: 09 Lut 2016 09:32 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1735
srebrny
Napisałem z miast, w których byłem. A najbardziej właśnie żałuję, że nie udało się zahaczyć o Szafszawan. Musi być tam pięknie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko
#726 PostWysłany: 24 Lut 2016 11:01 

Rejestracja: 17 Mar 2014
Posty: 79
Witam Forumowiczów,
co prawda zacząłem temat w nowym poście, ale z tego co widzę tutaj można spotkać większą liczbę doświadczonych użytkowników, a plan bardziej skrystalizował mi się, tym samym napiszę z prośbą o rady.

08/03 Tanger
09/03 Tetouan
10/03 Chefchaouen
11/03 Rabat
12/03 Meknes
13/03 Volubilis, Moulay Idris
14/03 Fes

Na trasie: Ziz Gorges

15/03 Merzouga -> pustynia Erg Chebbi
16/03 Merzouga -> Tinerhir (Gorges du Todgha) -> Boumalne Dades (Gorges du Dades)
17/03 -> Kelaa M'Gouna -> Skoura
18/03 Warzazat
19/03 Ait Banhaddou -> Telouet
20/03 Marrakesz
21/03 - wycieczka na północ (Imi n ifri, Ouzoud, Ait Bougmez)
22/03 - wycieczka na południe (Zat Valley, Ourika Valley, Ilmil)
23/03 Marrakesz

Co ewentualnie polecacie rozłożyć inaczej czasowo, co wyrzucić? I najbardziej interesują mnie podpowiedzi odnośnie odcinka Merzouga do Warzazat z odwiedzeniem wymienionych na trasie punktów. Auta ostatecznie nie będziemy wynajmować. Czy jechał może ktoś z Merzougi w stronę Marakeszu jakimkolwiek innym rodzajem transportu i wie jak to rozplanować czasowo i gdzie nocować na trasie? Za wszelkie porady z góry dziękuję.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko
#727 PostWysłany: 13 Mar 2017 22:50 

Rejestracja: 28 Lut 2010
Posty: 423
Loty: 7
Kilometry: 5 251
niebieski
Dla fanów Marrakechu. W sieci sklepów Carrefour dostępna jest herbata: Lipton Marrakech Mint.
Bardzo dobra właśnie piję :) Polecam
https://www.ecarrefour.pl/artykuly-spoz ... 20-torebek
_________________
Zapraszam na swojego bloga o podróżach i nie tylko...
http://zajebistepodroze.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko
#728 PostWysłany: 14 Mar 2017 09:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
ile ma wspolnego 6,6% pyłu rzekomej mięty z marokańską herbatą miętową, gdzie pół szklaneczki to liście mięty?
skład liptonowskiego badziewia, które kosztuje 10,45 PLN :shock:
Załącznik:
mięta_lol.jpg
mięta_lol.jpg [ 4.28 KiB | Obejrzany 1883 razy ]

za 10 pln lepiej kupić krzak świeżej mięty i będziesz miał bardzo dobrą herbatę a nie popłuczyny

a tak wygląda prawdziwa marokańska miętowa herba
Załącznik:
IMGP9571.jpg
IMGP9571.jpg [ 64.29 KiB | Obejrzany 1883 razy ]
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Maroko
#729 PostWysłany: 21 Kwi 2017 13:25 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Czy ktoś może był w CrocoParc Agadir? Warto tam podjechać czy to komercja i mało ciekawa atrakcja?
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko
#730 PostWysłany: 21 Kwi 2017 13:41 

Rejestracja: 25 Lis 2013
Posty: 1595
Loty: 386
Kilometry: 569 051
niebieski
Nie wiem jak CrocoParc, ale jak będziesz w Agadir to polecam wzgórze Kasbach. Fajne widoki.
Image

Image


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off
Japonka76 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Maroko
#731 PostWysłany: 23 Kwi 2017 20:06 

Rejestracja: 05 Lip 2012
Posty: 704
Loty: 7
Kilometry: 31 319
niebieski
Mój plan na północne Maroko (podkreślam północne, niżej niż Casablanca nie mam zamiaru zjeżdżać ;)

1. dzień
Nador
(przylot wieczorem)

2. dzień
Nador, Melilla

3. dzień
-> przyjazd do Fesu po północy
Fes

4. dzień
-> przyjazd na 10:00 do Rabatu
Rabat, Casblanca
-> nocny pociąg do Tangeru

5. dzień
-> przyjazd o 6ej rano, wypożyczenie auta
plaże Cabo Negro i Martil,
Tetuan

6. dzień
Tetuan, Kasbah, wodospad Akchour, Szefszauan

7. dzień
Tanger, Asilah, może Ceuta

8. dzień
wylot

Jakieś uwagi ? Po drodze celowo pomijam Meknes i Volubilis.
Uda się zrobić Rabat i Casablancę w jeden dzień ?
Podróż przypada na Ramadan. Ktoś był w takim okresie w tamtych stronach ?

P. S. Na francuskim Grouponie są oferty wycieczek z Marrakeszu (np. wodospady Ouzud (19 EUR), Zagora (69 EUR 2 dni), Ourzazate i inne. Może komuś się przyda.
https://www.groupon.fr/deals/ga-gsn-voyages
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko
#732 PostWysłany: 24 Kwi 2017 10:46 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 675
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Czy październik, listopad to dobry czas na odwiedzenie Maroka?
(raczej północ)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko
#733 PostWysłany: 24 Kwi 2017 11:09 

Rejestracja: 30 Sie 2010
Posty: 355
niebieski
Zależy czego oczekujesz, temperatura w dzień ok 25 +/-, woda ok 20 +/-. Czas na zwiedzanie, trekking itp bardzo dobry. Nie ma upałów.Byłem w pażdzierniku - rewelacja.
Góra
 Profil Relacje PM off
piekara114 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Maroko
#734 PostWysłany: 24 Kwi 2017 11:21 

Rejestracja: 25 Lis 2013
Posty: 1595
Loty: 386
Kilometry: 569 051
niebieski
piekara114 napisał(a):
Czy październik, listopad to dobry czas na odwiedzenie Maroka?
(raczej północ)


To chyba najlepszy okres na zwiedzanie.
Góra
 Profil Relacje PM off
piekara114 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Maroko
#735 PostWysłany: 24 Kwi 2017 11:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Może trochę pokropić, ale temp. przyjemne. Jak popada to uedy się wypełniają wodą, ma to swój urok no i zieleń bardziej bujna.
Byłem kilka razy w Maroku i we wrześniu się właśnie nadziałem na opady.
Zdjęcie z końcówki września.

Załączniki:
IMGP2923.jpg
IMGP2923.jpg [ 274.85 KiB | Obejrzany 1552 razy ]
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko
#736 PostWysłany: 24 Kwi 2017 19:58 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 675
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Właśnie myślałam i coś pozwiedzać, ale i złapać słońce i pokąpać się...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko
#737 PostWysłany: 08 Maj 2017 15:54 

Rejestracja: 22 Mar 2013
Posty: 684
Loty: 203
Kilometry: 369 695
niebieski
Garść informacji z majówki...

Informacje drogowe:
Jeździliśmy autem na trasie Fes - Merzouga - Dades - Todra - Fes, zrobiliśmy ponad 1500 km.
Stan dróg mnie zaskoczył, jest bardzo przyzwoity, może nie ma za dużo asfaltu w asfalcie ale dziur na dwu i trzycyfrowych drogach specjalnie nie było. Poza terenem zabudowanym śmiało można jeździć szybko, na tej trasie często są długie proste, a ruch jest mały. Trochę gorzej było po małych miasteczkach i wsiach, tam się zdarzało że zwijali asfalt, ale i tak w terenie zabudowanym trzeba zwolnić. Policji na drogach faktycznie sporo, głównie w miasteczkach, ale kontrolę można było z daleka rozpoznać po następujących po sobie znakach ograniczenia prędkości do 60, 40 i 20 km/h. Z suszarką widzieliśmy ich tylko raz, jechaliśmy raczej za szybko ale nas nie zatrzymali. Raz tylko chcieli pogadać i nas puścili.
Czasy podawane przez Google Maps są jak najbardziej realne.

Wąwóz Todra:
Zaznaczony punkt na Google Maps (Todra Gorges) jest błędny, nic tam nie ma. Do wąwozu należy jechać drogą R703. Stare informacje podają, że asfalt jest tylko wioski Ait Hani i dalsza podróż możliwa jest tylko terenówką. Obecnie na dalszej trasie również jest przyzwoita droga asfaltowa. My jechaliśmy przez Agoudal na R317, a następnie R706 do N13. Świetne widoki na całej trasie. Słaby odcinek jest tylko przez ok 40 pierwszych kilometrów na R706, jest tam sporo dziur, więc trzeba jechać wolniej.
Google Maps wyznacza trasę drogą P7103, ale baliśmy się że gdzieś po drodze braknie asfaltu (na początku i na końcu jest :) )

Wąwóz Dades:
Start wycieczki do wąwozu jest w tym miejscu: https://www.google.pl/maps/dir//31.4523207,-5.9689543/@31.4522498,-5.969421,18z
Po przejściu mostu skręcamy w prawo i idziemy wzdłuż rzeki wąską ścieżką (nie idziemy za drogą do miasteczka) aż zobaczymy wejście do wąwozu. W wąwozie raczej ciężko się zgubić, trasa jest stosunkowo prosta, są może ze 3-4 miejsca gdzie trzeba się odrobinę wdrapać po kamieniach by przejść dalej. Żeby zrobić pętle i nie wracać tą samą drogę w miejscu gdzie są ustawione kamienie (jeden na drugim robiące za stopnie) należy skręcić w lewo i wspiąć się do góry by wyjść z dna wąwozu. Powrót widoczną ścieżką w kierunku miasteczka. Można też pójść kawałek ścieżką w drugą stronę dla fajnych widoków. Przejście w obie strony zajmuje 1:30 - 2 h. Wskazane są buty z dobrą podeszwą.
Polecam spanie w Hotel Tamlalte z widokiem na wejście do wąwozu, bardzo przyzwoite warunki i świetna cena, czwórka ze śniadaniem 64 zł za noc.

Taksówki
Są tanie, najlepiej jeździć na taksometrze, w zasadzie nie trzeba było mówić, zawsze włączali sami. Jeździliśmy zawsze na taryfie pierwszej, więc chyba nas nikt nie oszukał.

Alkohol:
W turystycznych knajpach można kupić piwo lub wino jednak są drogie, po stargowaniu płaciliśmy 20 MAD za bardzo małą puszkę piwa marki "Fes" (miała 250-300 ml).
Lepszą opcją w Fesiee jest ten Carrefour: https://goo.gl/maps/JrYcj3wezm72
Na poziomie -1 bardzo duży sklep z alkoholem.
Warto jednak zaznaczyć że nie w każdym Carrefourze jest alkohol, w Rabacie w tym sklepie (https://goo.gl/maps/wuodgVnmR3y) akurat nie ma takiego podziemnego imperium :)
Na noclegach pijąc np na tarasie warto spytać czy można, ale generalnie nie robią problemu.

Ceny:
- Najtańsze piwo marokańskie: 9,5 MAD za 330 ml
- Wódka marokańska (nie próbowaliśmy): 100-130 MAD za 0.7 L
- Sobieski / Wyborowa: 160-170 MAD za 0.7 L
- Wódka ruska: od 190 MAD za 1 L
- Zagraniczna łycha: od 140 MAD za 0.7 L (były też tańsze, prawdopodobnie jakieś lokalne wyroby)
- Wina: dokładnie nie patrzyłem, ale jakoś od 50 MAD
Góra
 Profil Relacje PM off
Japonka76 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Maroko
#738 PostWysłany: 09 Maj 2017 01:00 

Rejestracja: 25 Wrz 2015
Posty: 175
Loty: 164
Kilometry: 274 594
Bilety kupione na ferie, więc wszelkie informacje do objazdówki bardzo cenne
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko
#739 PostWysłany: 26 Maj 2017 01:01 

Rejestracja: 24 Wrz 2013
Posty: 410
niebieski
Wybieramy sie na pelne 4 dni do Fesu. Co w tak krotkim czasie zobaczyc w "okolicach"? 2 pelne dni zostaniemy w Fesie, reszta zostaje jak narazie niezaplanowana... Zastanawiam sie nad Chefchaouen i Cèdre Gouraud Forest (jednodniowki). Jesli ktos ma ciekawa alternatywe dla tych miejsc prosze o info.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko
#740 PostWysłany: 26 Maj 2017 10:03 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1316
srebrny
Meknes - mily odpoczynek od turystycznego Fesu. Do tego Mulay Idris i Volubilis.

Enviado desde mi ALE-L21 mediante Tapatalk
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 843 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 43  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group