Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 92 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Jebel Toubkal
#1 PostWysłany: 08 Maj 2017 13:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lis 2014
Posty: 776
Loty: 145
Kilometry: 238 175
niebieski
Wejście na Jebel Toubkal (4.157m n.p.m.)

Podzielę się swoim doświadczeniem z wejścia na Jebel Toubkal -mam nadzieję, że informacje będą przydatne przy planowaniu wejścia na ten szczyt.

W długu weekend majowy postanowiliśmy zdobyć najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego, a z racji niewielkiej ilości czasu dokonaliśmy wejścia w dwa dni.
Dzień pierwszy – godz. 8:30 wyjazd umówionym transportem z Marrakech do Imlil, (koszt przejazdu to 40 euro za bus).
Dojazd do Imlil zajmuje ok 1,5h, na miejscu wypożyczamy raki (po 100 DH (10 euro) na osobę).
Imlil to niewielka wioska u podnóża gór Atlasu, nie znajdziemy w niej znakowanego szlaku w kierunku Toubkal i początkowo trzeba się trochę natrudzić, aby odnaleźć prawidłowy kierunek.
Dojście do schroniska Refuge du Toubkal, gdzie mamy zarezerwowany nocleg zajmuje nam 4h 45min. Wg aplikacji Endomondo, pokonany dystans to ponad 14km, a przewyższenie 1450 metrów. Cała trasa prowadzi w otwartym terenie i niezbędnym jest nakrycie głowy oraz krem z mocnym filtrem (temp. oscylowała w okolicach 30 stopni).

Dzień drugi – po szybkim śniadaniu, wyruszyliśmy na szlak o godz. 4:45. Niebo było przejrzyste, usiane gwiazdami co w efekcie skutkowało wyjątkowo słonecznym dniem. Początkowo wchodziliśmy bez raków, ale już po 20 min. niezbędne było ich założenie, i dopiero na wysokości ok 3.800m n.p.m. można było się ich pozbyć. Podejście na Toubkal jest ciężkie, śnieg mocno zmrożony a każda podpórka to jak spotkanie z wysypanym żużlem – dosyć bolące.
Przez ¾ drogi wiał bardzo silny, mroźny, czołowy wiatr co znacznie utrudniało wspinaczkę, ale o godz. 8:00 byliśmy już na szczycie. Na szczycie, po wzejściu słońca było znacznie przyjemniej, jednakże temp. oscylowała w okolicach (-1)stopnia.
Na szczycie byliśmy ok 30 min. i w dół. Z racji dużej ilości śniegu, zejście było utrudnione i wymagało założenia raków. Po okołu 2,5h dotarliśmy do schroniska i po krótkim posiłku udaliśmy się dalej do Imlil, gdzie dotarliśmy ok godz. 14:30 (i dalej już do Marrakech).
Wg Endomondo – dystans pokonany tego dnia to 22km, przewyższenia: ok 1000 metrów w górę i 2400 metrów w dół.

Przydatne informacje:
Zamiast wypożyczać raki w Imlil, można tego dokonać w schronisku – należy tylko wcześniej wysłać info z taką potrzebą – zaoszczędzi nam to wnoszenia dodatkowych kilogramów.
Ceny w schronisku - 28 euro per person per night full board (Dinner, brakfast and lunch ); 23 euro per person per night half board (Dinner and brakfast).
Sporo osób przy podejściu korzysta z pomocy osiołków, które donoszą bagaże do schroniska – nie wiem jaki koszt, nie korzystaliśmy, ale na pewno jest znacznie łatwiej.
Na trasach do schroniska co jakiś czas są sprzedawcy oferujący m.in. świeży sok z pomarańczy.

I kilka fotek

Załączniki:
1a.jpg
1a.jpg [ 737.99 KiB | Obejrzany 7886 razy ]
2a.jpg
2a.jpg [ 470.55 KiB | Obejrzany 7886 razy ]
3a.jpg
3a.jpg [ 863.93 KiB | Obejrzany 7886 razy ]
4a.jpg
4a.jpg [ 643.46 KiB | Obejrzany 7886 razy ]
5a.jpg
5a.jpg [ 426.96 KiB | Obejrzany 7886 razy ]
6a.jpg
6a.jpg [ 377.7 KiB | Obejrzany 7886 razy ]
7a.jpg
7a.jpg [ 540.7 KiB | Obejrzany 7886 razy ]
8a.jpg
8a.jpg [ 387.71 KiB | Obejrzany 7886 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
13 ludzi lubi ten post.
8 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#2 PostWysłany: 20 Lip 2017 16:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
Dzięki za relacje.
Czy z Marakeszu jest jakiś rano rozsądny transport publiczny do Imli?
Tak samo w drugą strone.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#3 PostWysłany: 20 Lip 2017 17:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lis 2014
Posty: 776
Loty: 145
Kilometry: 238 175
niebieski
Z Marrakech jeżdżą Grand Taxi (taka łączona taksówka - kierowca czeka aż uzbiera się komplet pasażerów) do miejscowości Asni, w której należy przesiąść się do Petit Taxi jadącego już bezpośrednio do Imlil.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#4 PostWysłany: 20 Lip 2017 17:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
Dzięki za info. Kojarzysz ile tak mniej więcej moze to teraz kosztować?
Byłem w Maroko 8 lat temu. Zjechałem cały kraj, ale to jednak dawno było i nie zrobiłem góry, więc teraz czas nadrobić :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#5 PostWysłany: 20 Lip 2017 17:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Mi się onegdaj udało złapać grand taxi do samego Imlil. Wydaje mi się, że ruszaliśmy spod Bab Jdid, ale to było z 10 lat temu.
Sam plan podobnie:
1 dzień dojazd z Marrakeszu do Imlil i dojście do schroniska
2 dzień wejście na szczyt, powrót do Imlil i tam nocleg
W Imlil zostawiłem duży plecak (50 mad za przechowanie), przepakowując się w mniejszy. Noclegów ani w schronisku, ani w Imlil nie rezerwowałem wcześniej. Byłem na początku września, śniegu ani grama.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
DAD lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#6 PostWysłany: 21 Lip 2017 00:23 

Rejestracja: 22 Cze 2013
Posty: 327
niebieski
Grand Taxi z Marrakeszu do Imlil jeżdżą bezpośrednio, kosztują po targowaniu 25 MAD, tyle też płacą lokalsi. Powrót wygląda dokładnie tak samo, choć możesz trochę poczekać (zszedłem ok. godziny 16, dopiero koło 18 odjechałem).
Plan dokładnie taki, jak przedstawił @krasnal z tą różnicą, że powrót od razu do Marrakeszu. Na początku lipca zupełny brak śniegu, bardzo dużo miejsc w schronisku, fajna atmosfera.

Poniżej aktualny cennik w schronisku francuskim:

Załączniki:
cennik.PNG
cennik.PNG [ 375.91 KiB | Obejrzany 7578 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
PawelGa lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#7 PostWysłany: 21 Lip 2017 21:39 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 114
do Asni tez można dojechać autobusem. z Gare Routière de Marrakech. stare autokary ale jeżdżą codziennie o wyznaczonych godzinach. bilet można ogarnąć dzień wcześniej. w Asni zawsze są busiki które wiozą do Imlil. w październiku 2015 busik kosztował bodajże 5 mad. ceny autobusu niepamietam.
busy (8-10 osób) z Marrakeszu jeździły do Asni z placu za Bab Er Robb. ze 300-500m za brama po prawej stronie.
Góra
 Profil Relacje PM off
Kalispell lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#8 PostWysłany: 03 Sie 2017 08:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
Tak przy okazji, czy tak prozaiczną rzecz jak kijki trekingowe są do wypożyczenia na miejscu? Takie skladane. Chyba nie chciałbym zabiera swoich.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#9 PostWysłany: 05 Wrz 2017 10:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
Nie mogę edytowac, wiec odpowiem sobie sam.

W Imlil można wypożyczyć WSZYSTKO co komu potrzebne w góry. O ile buty to wolę miec własne, to jednak cały srzęt bez problemu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
asiasz uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#10 PostWysłany: 16 Paź 2017 20:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1782
srebrny
@DAD A czy można w Imlil kupić mapy?
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#11 PostWysłany: 22 Paź 2017 13:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lis 2014
Posty: 776
Loty: 145
Kilometry: 238 175
niebieski
@arturro w zasadzie wszystko co niezbędne w góry to w Imlil kupisz bądź wypożyczysz, ale akurat map nie widziałem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#12 PostWysłany: 05 Lis 2017 09:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
arturro napisał(a):
@DAD A czy można w Imlil kupić mapy?


Przepraszam ze dopiero teraz ale nie dostalem powiadomienia.
Map nie widziałem. Jeśli chciałbyś na Toubkal to mapa zbędna, jesli na dziki trekking, to moze sie przydac.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#13 PostWysłany: 05 Lis 2017 10:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Mi chcieli sprzedać mapy - stare, radzieckie, topograficzne. Raczej dla osób, które dobrze potrafią mapy czytać. Chcieli za nie chore pieniądze, jak ktoś potrafi się targować, to pewnie zbije cenę.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#14 PostWysłany: 19 Gru 2017 17:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1782
srebrny
Mapy były, ale niezbyt dokładne. 1:50000, chcieli po ~80Dh za nie. Były mniej dokładne, niż maps.me + viewranger, więc sobie darowałem. Myślę, że można znaleźć sprzedawcę, który pożyczy mapę za 20 Dh - na takiej zasadzie jak raki.

Można wchodzić bez mapy, zwłaszcza jak się ma np. jakiś gps w telefonie. W połowie drogi do schroniska sygnał gps zanika, ale tam jest jedna droga wąwozem, dość oczywista. Sygnał pojawia się znów trochę nad schroniskiem.

W tej chwili raki potrzebne do wejścia na górę od schroniska, niżej nie.

Sent from my SM-T116 using Tapatalk
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#15 PostWysłany: 20 Gru 2017 22:50 

Rejestracja: 26 Sty 2013
Posty: 426
Loty: 263
Kilometry: 327 709
niebieski
Mapę można kupić u nas w kraju, High Atlas Morocco Trekking Map, skala 1:100000, wydawnictwo terraQuest.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#16 PostWysłany: 04 Sie 2018 10:07 

Rejestracja: 04 Sie 2018
Posty: 3
Loty: 2
Kilometry: 16 232
A są tam jakieś banalne szczyty, żeby wybrać się z dziewczyną która nigdy nie chodziła po górach. Tak na jeden dzień i myślę że max 3000m?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#17 PostWysłany: 04 Sie 2018 10:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Ty tak serio???
Jak dziewczyna nigdy nie chodziła po górach, to najpierw Nosal w Tatrach. Jest podejście, ciut skałek gdzie trzeba się rękami wspomagać, i ekspozycja (przepaść} na szczycie.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
micnur lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#18 PostWysłany: 04 Sie 2018 11:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Gru 2015
Posty: 274
@eskie
Chyba nawet Nosal byłby zbyt ekstremalny dla kogoś, kto nigdy po górach nie chodził, ba! nawet Babia Góra Percią Akademików...

@Cezary Nikiel
Proponowałbym coś niższego/łatwiejszego na początek :)
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#19 PostWysłany: 05 Sie 2018 12:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1782
srebrny
E tam, godka. Po prostu przejdź się z dziewczyną z Imlil do schroniska i nie wchodźcie na szczyt. Droga do schroniska też jest ładna. W dwie strony akurat zejdziw Wam cały (długi) dzień.
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#20 PostWysłany: 05 Wrz 2018 12:27 

Rejestracja: 30 Cze 2013
Posty: 24
1. Nie kupujcie map o ile planujecie dostać się tylko na szczyt Jabal Toubkal. Szlak jest prosty i bardzo dobrze oznaczony. Jeżeli ktoś ma obsesyjną (jak ja) potrzebę orientowania się w przestrzeni to polecam ściągnąć w dużej rozdzielczości mapę z internetu na telefon lub tablet.
2. Jabal Toubkal jest górą, która nie niesie za sobą absolutnie ŻADNYCH trudności technicznych. To jest czysty trekking, wymagający kondycyjnie z racji dużych przewyższeń oraz ogólnie dużej wysokości bezwzględnej. Niemniej - dla wysportowanego i zdrowego amatora góra jest do zdobycia w 2-3 dni, bez forsowania tempa.
3. Jeżeli ktoś bardzo obawia się o kondycje lub zdrowie to może dojść z Imlil do schroniska. To też bardzo ładna trasa.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
micnur uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 92 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group