Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
#301 PostWysłany: 07 Wrz 2020 16:04 

Rejestracja: 07 Wrz 2020
Posty: 1
Czy ktoś z Was może opłacał mandat przelewem? Mam do opłacenia mandat za złe parkowanie i z tego co wyczytałam to do 5 dni od jego wystawienia zapłacę 70% ceny mandatu(mam jeszcze dwa dni). Czy wystarczy zwykły przelew z danymi dotyczącymi samochodu (był z wypożyczalni) i ew. nr mandatu, czy potrzebne są jeszcze jakieś inne informacje?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive za 2190 PLN. Wylot z Warszawy Urlop w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive za 2190 PLN. Wylot z Warszawy
United Airlines: bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1576 PLN. Dużo terminów United Airlines: bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1576 PLN. Dużo terminów
#302 PostWysłany: 07 Wrz 2020 17:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
spróbuj się doczytać co na mandacie wymagają, jeśli się nie doczytasz, to pisz nr mandatu, date, nr rejestracyjny auta i markę auta, imię i nazwisko. tyle ile wlezie z głową, abyś w razie czego miał podkładkę ze opłaciłeś swój mandat
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#303 PostWysłany: 14 Wrz 2020 19:35 

Rejestracja: 14 Wrz 2020
Posty: 4
Cześć,

Spotkała mnie taka sytuacja - dostałem ostateczne wezwanie do zapłaty od polskiej firmy windykacyjnej, na astronomiczną kwotę kilkuset euro. Wezwanie zostało wystawione z powodu nieuiszczenia mandatu we Włoszech - sęk w tym, że nie otrzymałem takiego mandatu.
Wezwanie od firmy windykacyjnej zostało wysłane listem zwykłym na błędny adres - pomylili numer mieszkania z numerem ulicy (nie istnieje taki adres, ale listonosz skojarzył nazwisko i wrzucił do naszej skrzynki) - myślę, że stąd wynika powód dla którego nie otrzymałem włoskiego mandatu - został wysłany na nieistniejący adres.

Czy ktoś z Was spotkał się z taką sytuacją? Czuje się dość mocno pokrzywdzony w zaistniałej sytuacji, ponieważ zawsze terminowo uiszczam wszelkie mandaty, a teraz otrzymałem wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej, z doliczonym kosztami windykacyjnymi, nie mając na dobrą sprawę szansy na zapoznanie się z mandatem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#304 PostWysłany: 14 Wrz 2020 19:56 

Rejestracja: 14 Wrz 2020
Posty: 4
Mógłbyś nieco szerzej opisać co w takiej sytuacji się dzieje? Jak żyć?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#305 PostWysłany: 14 Wrz 2020 19:57 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22498
A przeczytałeś chociażby ostatnie 3-4 strony tematu?
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#306 PostWysłany: 14 Wrz 2020 20:00 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7800
złoty
To masz problem.W sumie to poczta powinna zwrócić korespondencję nadawcy z adnotacją o tym,że nie ma takiego adresu .Mogłeś nie otwierać i jeszcze jakiś czas żyć spokojnie ;)


Ostatnio edytowany przez miriam, 14 Wrz 2020 20:03, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#307 PostWysłany: 14 Wrz 2020 20:03 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8595
złoty
Bronson111 napisał(a):
Jak żyć?

Normalnie - zachowuj rozsądną ostrożność i noś maseczkę.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#308 PostWysłany: 14 Wrz 2020 20:09 

Rejestracja: 14 Wrz 2020
Posty: 4
miriam napisał(a):
To masz problem.W sumie to poczta powinna zwrócić korespondencję nadawcy z adnotacją o tym,że nie ma takiego adresu .Mogłeś nie otwierać i jeszcze jakiś czas żyć spokojnie ;)


Sęk w tym, że to list zwykły, nadany na zły adres - windykator nie może się nawet na niego powołać w sądzie, że próbował sprawę załatwić ugodowo - nie zawiera nawet mandatu, na podstawie którego zostało wystawione wezwanie do zapłaty, a jedynie numer konta - równie dobrze może to być jakiś scam.

Zapewne czeka mnie teraz drogą sądowa w Polsce i uzasadniania bezzasadności tego mandatu jak i windykacji - nie został mi on w ogóle doręczony, stąd nie rozumiem w ogóle tego wezwania do zapłaty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#309 PostWysłany: 14 Wrz 2020 20:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@Bronson111, jesli nawet nie wiesz za co ten mandat i wczesniej nic nie otrzymales to zadzwon do tej firmy windykacyjnej i popros o przyslanie kopii oficjalnego mandatu.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW


Ostatnio edytowany przez klapio, 14 Wrz 2020 21:46, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#310 PostWysłany: 14 Wrz 2020 20:23 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8595
złoty
@Bronson111
Nic nie rób, absolutnie nigdzie nie dzwoń - nie słuchaj szkodliwych porad. Żyj normalnie ;)


Ostatnio edytowany przez boots, 14 Wrz 2020 21:47, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#311 PostWysłany: 14 Wrz 2020 20:24 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 4807
platynowy
Jedyne co musi to poczytać ten temat i posprawdzać terminy
Jak zadzwoni niczego nie otrzyma bez pełnych potwierdzonych danych osobowych
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#312 PostWysłany: 14 Wrz 2020 20:26 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7800
złoty
Bronson111 napisał(a):

Zapewne czeka mnie teraz drogą sądowa w Polsce i uzasadniania bezzasadności tego mandatu jak i windykacji

Zasadność mandatu to jedno(tu możesz się mylić skoro nie widziałeś) a windykacji to już inna sprawa.@boots pisząc j.w. ma rację.Poproś listonosza aby na przyszłość nie był tak bystry w skojarzeniach i odsyłał korespondencję z powodu nie istnienia podanego adresu. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
ponchek lubi ten post.
 
      
#313 PostWysłany: 14 Wrz 2020 21:15 

Rejestracja: 14 Wrz 2020
Posty: 4
Ok, utwierdziliście mnie w przekonaniu żeby nic w tej sprawie nie działać :P, bo nie ma podstaw do windykacji.
Co do terminu na skuteczne doręczenie mandatu przez Włochów, to minął dość dawno, bo w Italii byłem dwa lata temu.

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#314 PostWysłany: 08 Paź 2020 13:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1553
Loty: 195
Kilometry: 364 321
platynowy
zastalem dzis z rana nieprzyjemna niespodzienke email od Centauro z mandatem ktory rzekomo otrzymalem podczas mojego wynajmu. problem w tym, ze albo jest on fejkowy, albo powinien on trafic do kogos innego, bo mnie w tym miejscu nigdy nie bylo.

Moj wynajem rozpoczal sie o 15:35 w Bergamo, a mandat zostal wypisany o 16:54 nad jeziorem Garda. Ja w tym czasie bylem w drodze do Mediolanu...

czy byl ktos moze w takiej sytuacji i jak sie wybronil? nie usmiecha mi sie placic za cos czego nie zrobilem, plus oczywiscie oplata dla centauro 50euro

Załączniki:
Capture.JPG
Capture.JPG [ 142.19 KiB | Obejrzany 828 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#315 PostWysłany: 08 Paź 2020 15:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 2634
Loty: 196
Kilometry: 522 225
złoty
@tunczaj
Zacznijmy od tego, że oni muszą wysłać Ci mandat w Twoim języku ojczystym. Jeśli nie jesteś obywatelem Włoch to na razie śpij spokojnie (też posiadam podobny z Matery przesłany w styczniu tego roku za wykroczenie z lipca 2019 ;) ). Lektura tego wątku pokazuje, że odwołanie nic nie daje albo pogarsza sprawę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#316 PostWysłany: 08 Paź 2020 16:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1553
Loty: 195
Kilometry: 364 321
platynowy
jedno to mandat a druga to "administration fee" od Centauro. ich to kompletnie nie interesuje czy tam bylem czy tez nie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#317 PostWysłany: 08 Paź 2020 16:06 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 4807
platynowy
Centuaro spokojnie emailowo możesz zapytać dlaczego podali Twoje dane, skoro jak twierdzisz tam nie byłeś i dane się nie zgadzają ....
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#318 PostWysłany: 08 Paź 2020 16:38 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8595
złoty
Odpowiedzą, że pytanie było o najemcę auta w tej dacie i godzinie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#319 PostWysłany: 08 Paź 2020 17:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
A jakas fotke zalaczyli czy cos :) ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#320 PostWysłany: 08 Paź 2020 17:35 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11353
Loty: 482
Kilometry: 757 010
@tunczaj a chociaż marka i model wynajmowanego auta się zgadza?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group