Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 23 Sie 2020 20:58 

Rejestracja: 04 Lut 2017
Posty: 300
Loty: 205
Kilometry: 194 715
niebieski
Za mną już trzecia wyprawa jednodniowa na Ukrainę. Ponownie tani Neobus (7 zł RT z mojego miasta na granicę w Medyce) i wizyty w dwóch małych miasteczkach. Takich, o których wcześniej (czytaj: z miesiąc temu) nigdy nie słyszałem.
Na przejściu pieszym pustka całkowita, w obie strony bez kolejki. Do końca nie wiedziałem, jak będzie wyglądać wjazd na Ukrainę (czy bez kwarantanny), ale zaryzykowałem nocny dojazd i szczęśliwie po 6 rano przekroczyłem wschodnią granicę.
Marszrutka odjeżdżała w kierunku Lwowa za kilka minut, więc znów szczęście się do mnie uśmiechnęło. Spytałem kierowcy, czy są jakieś negatywne kwestie związane w objęciem strefą pomarańczową całego terenu od granicy do Lwowa (i jeszcze dalej), ale ku memu zdziwieniu stwierdził, że nie ma żadnej różnicy w funkcjonowaniu i w życiu codziennym. „Panie, ten cały wirus to służy tylko naszej władzy, żeby się nakradła, a nie jest groźny dla ludzi” – stwierdził filozoficznie (opinia rozmówcy nr 1).
Mój wybór pierwszego celu podróży padł na miasteczko o dziwnej nazwie: Sądowa Wisznia. Jak w podobnych mu miejscach w oczy rzucała się ilość świątyń. Cerkiew Świętej Trójcy i leżąca na wzgórzu Cerkiew Św. Spasa wyglądają tak:
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 476.1 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 326.73 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

W miasteczku znajduje się również kościół katolicki, prowadzony przez zakon franciszkanów. Uciąłem sobie pogawędkę z jednym z braci, który pokrótce przedstawił mi kilkusetletnią historię świątyni i opowiedział ciekawostki o Sądowej Wiszni. Jej nazwa pochodzi od spotkań szlacheckich, a właściwie sądów, debat (stąd człon „Sądowa”), które odbywały się na pobliskich wzgórzach, wyższych miejscach (stąd człon „Wisznia” – nie od nazwy drzewa owocowego). O krewkości szlachty świadczy fakt, że na zebraniach obowiązywał zakaz posiadania broni palnej, a jedynie dopuszczalna była broń biała, której podobno często używano.
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 263.52 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 393.67 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 499.67 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Ciekawostką jest luźne powiązanie Sądowej Wiszni z Janem Pawłem II, który w młodości obywał przeszkolenie wojskowe w pobliskiej miejscowości, a do Wiszni regularnie przyjeżdżał m.in. na msze. Obecnie w kościele jest kapliczka Jana Pawła II z jego relikwiami – włosami.
Braciszek w kwestii koronawirusa zachował daleko idącą wstrzemięźliwość. „Wirus istnieje, ale nie można przesadzać, tylko żyć normalnie” (opinia rozmówcy nr 2).
Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 310.78 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Przy cerkwi spotkałem porządkującą teren kobietę, z którą odbyłem potem krótki spacer. Ponarzekała na los mieszkańców, niskie pensje, ucieczkę wielu ludzi do pracy w Polsce i na koronawirusa. „Panie, on służy tylko władzy, która kradnie! Na te kolorowe strefy to tylko machnąć ręką!” (opinia rozmówcy nr 3).
W Sądowej Wiszni znajdują się ruiny zamku rodziny Marsów. Kiedyś imponował, obecnie jest w tragicznym stanie, zarośnięty zielskiem i prawie niewidoczny z ulicy. Na miejscu zero informacji o tym zabytku.
http://slowopolskie.org/paac-marsa-w-sd ... inwestora/ - tutaj można znaleźć wizualizacje zamku, a poniżej zamieszczam zdjęcia stanu obecnego.
Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 514.98 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 368.03 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 346.84 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 441.29 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
11.jpg
11.jpg [ 551.98 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
12.jpg
12.jpg [ 426.4 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
13.jpg
13.jpg [ 525.31 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
14.jpg
14.jpg [ 555.09 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
15.jpg
15.jpg [ 341.42 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Jako że w Sądowej Wiszni nie ma co robić przez więcej, niż 2-3 godziny, to pojechałem marszrutką do miasteczka Gródek (Gorodok). Polacy używali dawniej nazwy Gródek Jagielloński oczywiście ze względu na powiązania z Jagiellonami, ale ostatecznie nazwa ta została wyparta i coraz częściej mówi się o Gródku Lwowskim.
Można powiedzieć, że to prawie lokalna metropolia, dość ładnie utrzymana, z dużą ilością sklepów, punktów usługowych itp. Są informacje turystyczne, plansze informacyjne i podkreślanie historycznego charakteru miasteczka. W przeszłości dość mocno powiązany był z Polską, ale obecnie niewiele jest już śladów polskości i osób polskiego pochodzenia.
Skoro małomiasteczkowa Ukraina, to i kilka świątyń. Przy parku znajduje się monastyr, będący w przeszłości siedzibą katolickiego zakonu. Sam park położony jest ładnie na wzgórzu nad wodą.
Załącznik:
16.jpg
16.jpg [ 419.24 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
17.jpg
17.jpg [ 246.43 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
18.jpg
18.jpg [ 249.68 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
19.jpg
19.jpg [ 561.09 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
20.jpg
20.jpg [ 526.73 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Inne świątynie również przykuwały uwagę, większość z nich jest zabytkami chronionymi przez ukraińskie prawo.
Załącznik:
21.jpg
21.jpg [ 534.83 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
22.jpg
22.jpg [ 481.61 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
23.jpg
23.jpg [ 444.52 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
24.jpg
24.jpg [ 321.37 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Nieco przypadkiem trafiłem na miejscowy cmentarz, gdzie można znaleźć groby nawiązujące do bogatej przeszłości historycznej miasteczka. Mogiły żołnierzy z I i II wojny światowej, groby ofiar reżimu komunistycznego, czy ofiary kijowskiego Majdanu wyróżniają się na cmentarzu.
Załącznik:
25.jpg
25.jpg [ 495.7 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
26.jpg
26.jpg [ 561.49 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
27.jpg
27.jpg [ 408.03 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
28.jpg
28.jpg [ 502.69 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Kolos – to brzmi dumnie, prawda? A w rzeczywistości to nazwa miejscowego … stadionu, chociaż słowo stadion jest używane tutaj zdecydowanie na wyrost.
Załącznik:
29.jpg
29.jpg [ 463.42 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
30.jpg
30.jpg [ 450.3 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
31.jpg
31.jpg [ 426.03 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
32.jpg
32.jpg [ 544.18 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Kilka akcentów w Gródku jest wyraźnie proturystycznych. Dość porządny dworzec dla marszrutek, plansze z mapami, drobne akcenty architektoniczne itp. mogą się podobać.
Załącznik:
33.jpg
33.jpg [ 422.59 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
34.jpg
34.jpg [ 379.21 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
35.jpg
35.jpg [ 432.25 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
36.jpg
36.jpg [ 439.85 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
37.jpg
37.jpg [ 324.57 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
38.jpg
38.jpg [ 341.18 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Kilka elementów wymaga jednak pilnej interwencji. Tak wygląda budynek miejskiej biblioteki. Tak, czynnej biblioteki.
Załącznik:
39.jpg
39.jpg [ 473.37 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Na koniec wspomnę jeszcze o polskiej parafii w Gródku. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego ma kilkaset lat, kościół był wielokrotnie przebudowywany, w czasach komunistycznych oczywiście nie pełnił cały czas swojej roli, ale obecnie wierni mogą uczestniczyć w mszach w języku polskim.
Załącznik:
40.jpg
40.jpg [ 409.31 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

Załącznik:
41.jpg
41.jpg [ 437.04 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

W kościele miałem okazję porozmawiać z sympatyczną siostrą zakonną, a skłoniła mnie do tego taka oto informacja z przykościelnego pomnika.
Załącznik:
42.jpg
42.jpg [ 469.29 KiB | Obejrzany 2828 razy ]

A jaka jest prawda? Według siostry zakonnej Władysław Jagiełło zmarł w Gródku, w którym wcześniej wielokrotnie bywał. Jego serca nie ma na pewno w polskim kościele, ale prawdopodobnie zostało złożone w obecnym monastyrze przy parku. A jaka jest prawda? Podobno w każdej legendzie jest ziarnko prawdy…

I to by było na tyle opowieści z jednodniówki na małomiasteczkowej Ukrainie. Oczywiście zaplanowanych mam kilka kolejnych wyjazdów na wschód, ale zobaczymy, co z tego wyjdzie, bo koronawirus zdecyduje o wszystkim. Jak widać w przytoczonych opiniach, zwykli ludzie mają głęboko w poważaniu podział kraju na strefy i zbytnio nie wierzą w szkodliwość wirusa. Czy nie z podobną sytuacją mamy w Polsce?

A kwestie bezpieczeństwa? Maseczki są noszone w sklepach, na co zwraca uwagę ich obsługa, ale już w marszrutkach prawie nikt nie zasłania ust i nosa. Rozumiem to, sam zdejmowałem maseczkę, bo naprawdę trudno jest wytrzymać w starym busie bez klimatyzacji przy 27-30 stopniach i uchylonym lekko oknie dachowym.
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group