Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 25 Lip 2013 02:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 736
niebieski
Za 16 godzin mam pierwszy odcinek swojego wyjazdu, póki co jeszcze jadę m. in. do Serbii, Albanii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji. Tak dla odrobienia całej pracy domowej przeleciałam jeszcze przez informacje podane na stronie MSZ o każdym z krajów, w którym nie byłam. Ważne było dla mnie, żeby w krajach nie był wymagany paszport, bo akurat go wymieniam. Na stronie o BiH znalazłam taki wpis:
Cytuj:
W przypadku przekraczania granicy na dowodzie osobistym należy się upewnić, że legitymujemy się WAŻNYM dokumentem tj. - data jego ważności jest dłuższa od okresu planowanego pobytu (generalna zasada - min. 3 mies.) oraz, że dokument nie był uprzednio zgłoszony jako zagubiony lub ukradziony, ponieważ, automatycznie figuruje on na liście INTERPOLU i przy kontroli granicznej może zostać odebrany.

Co do pogrubionego - otóż mój dowód był skradziony jakieś 2 lata temu i nie wymieniłam go, mimo zgłoszenia na policji, bo dosłownie po 2 dniach zwrócono mi wszystkie dokumenty (tak, wiem, to było głupie). Czy ktoś wie, jak jest z przekraczaniem granic w tych krajach, które wymieniłam? Jak wygląda konkretnie procedura, np. jeśli poruszam się między jednym a drugim krajem pociągiem bądź autobusem?
_________________
Żyję dla takich chwil, kiedy bierzesz haust powietrza i krzyczysz: chwilo, proszę, bądź wieczna!
Eldo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast
10 dni w Tajlandii w sezonie za 3592 PLN. Loty z Warszawy + 4* hotel w Pattayi 10 dni w Tajlandii w sezonie za 3592 PLN. Loty z Warszawy + 4* hotel w Pattayi
#2 PostWysłany: 25 Lip 2013 08:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Maj 2013
Posty: 603
Loty: 302
Kilometry: 377 901
niebieski
A zgłosiłaś na policji odzyskanie dokumentów?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 25 Lip 2013 09:09 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22453
jacek69 napisał(a):
Jesli te kraje nie naleza do schengen,a nie naleza, bo nawet do unii europejskiej kilka nie nalezy, to beda kontrole graniczne, a wtedy dokumenty do kontroli i zazwyczaj sa rutynowo wrzucane do bazy danych osob i dokumentow poszukiwanych.


Przez te panstwa to jechalem wiele razy, to rzadko wogole dawali je do bazych danych. Patrzyli na nie z okienka, i machali mi zeby jechal bym dalej
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 25 Lip 2013 12:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 736
niebieski
jacek69 napisał(a):
Nie zglasza sie zagubienia dowodu na policji, a tym bardziej odnalezienia.
Dokument raz zastrzezony, jest niewazny.
Jesli te kraje nie naleza do schengen,a nie naleza, bo nawet do unii europejskiej kilka nie nalezy, to beda kontrole graniczne, a wtedy dokumenty do kontroli i zazwyczaj sa rutynowo wrzucane do bazy danych osob i dokumentow poszukiwanych.

Sytuacja wygladała tak, że okradziono mnie i podobno kilka innych osób na dworcu, gdzie zostałam bez grosza, więc siłą rzeczy pierwsza na myśl przyszła policja. Zapewne mniej zabawy i problemów byłoby w sytuacji, gdybyn zgłosiła to tylko w gminie jako zgubę i zablokowała karty w banku...
Mnie na KP w Kutnie i KP w Płocku poinformowano, że nie ma problemu z używaniem tego dowodu. I pewnie gdybym nie wyjeżdżała to nie byłoby problemu. Niby na granicy mogłabym się wytłumaczyć, ale nie wiadomo, czy to przejdzie. W każdym razie w poniedziałek wyrabiam nowy dowód, może za tydzień będzie już paszport, a Bałkany przekładam na za miesiąc. Teraz pozostaje jedynie pocieszyć się wyjazdem do Bratyslawy i Budapesztu, bo tu mam opłacone bilety i chyba nie powinno być problemu.
_________________
Żyję dla takich chwil, kiedy bierzesz haust powietrza i krzyczysz: chwilo, proszę, bądź wieczna!
Eldo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 25 Lip 2013 12:44 

Rejestracja: 10 Gru 2011
Posty: 119
Tak, możesz mieć problem. O ile zdarzyć się może, że na granicy rzucą tylko okiem na dokument to raczej można się spodziewać dokładniejszej kontroli. Wówczas trzeba będzie się ostro tłumaczyć i w parę minut sytuacji nie uda się wyjaśnić. Zatrzymają cię z pewnością przynajmniej na kilka godzin.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group