Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 37 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 03 Lip 2017 12:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2014
Posty: 1629
Zbanowany
Pacyfa napisał(a):
bo tu cała podróżująca Europa nie przyjeżdża, a biznes kręci się głównie dzięki Polakom.


Pełna zgoda, my na pewno w dużym procencie napędzamy lwowską turystykę. Coraz częsciej można się spotkać z kelnerem, który mówi po polsku albo z polskim menu. Też nie wyobrażam sobie, że traktowali by mnie źle czy chamsko, W końcu zostawiam tam swoje pieniądze, czasem niemałe. Mnie jednak nic takiego nie spotkało. Jedynie taksiarze i prywatni kierowcy przy granicy chcieli mnie naciągnąć na droższe przejazdy.
Góra
 Profil Relacje PM off
Pacyfa lubi ten post.
 
      
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast
#22 PostWysłany: 03 Lip 2017 13:21 

Wybaczcie lekki OT, ale jakoś tak na początku lat 00' krążyłem po Lwowie w poszukiwaniu pokarmu. W oko mi wpadła przyzwoita jak na tamte czasy restauracja, więc chyciłem klamkę. Drzwi czyniły opór. Chwyciłem mocniej, szarpnąłem do siebie, pchnąłem od siebie - nic. Z głębi lokalu wyłoniła się biała dama w uroczym czepku i fartuszku i przez szybę tak łagodnie do mnie rzekła:
- Czego szarpie? Czytać nie umie? Przerwa na obiad!
Góra
 PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#23 PostWysłany: 03 Lip 2017 15:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Moze teraz sie zmienilo, bylem na Ukrainie ladnych pare lat temu, nawet na Krymie, jeszcze jak byl ukrainski.
Zwiedzilem 2 x Lwow, 2 x Kijow, 1 x Odesse i 1 x Krym.
We Lwowie jak ktos mowil po polsku, to rozmawialem oczywiscie po polsku, w innych czesciach Ukrainy rozmawialem po rosyjsku.
Osobiscie nie spotkalem sie z antypatia do Polakow i nie przypominam sobie, aby obsluga byla niemila, ale zdarzalo sie ze Pani kelnerka sie nie usmiechnie i robila wrazenie bardzo powaznej.
Moze to przykre, ale z niemila obluga spotkalem sie kilka razy w PL, ostatnio w hotelu Marriott przy lotnisku w Wa-wie.
Podrozujac ciagle spotykam Ukraincow, ostatnio jak bylem w Tanzanii i chetnie rozmawiali po rosyjsku.
Napisalem kiedys w mojej relacji z Antarktydy, jak sympatyczny byl kapitan z Odessy, ktory zawiozl mnie na polska stacje na Antarktydzie, mimo iz nie mielismy w programie i jakie imprezy odchodzily w jego kabinie, a rozmawialismy po rosyjsku. :D
Tak ogolnie, to nie mialem wrazenia ze probuja mnie oszukac, za taxi z lotniska w Kijowie do hotelu w Odessie zaplacilem 10 lat temu $150, nawet sie nie targowalem, gdyz cena za tak dlugi odcinek wydawala mi sie OK.
Bardzo mile wspominam rowniez trase nocnym pociagiem z Kijowa na Krym.
To dziwne, ale oszukano mnie nie raz we Wloszech, czy innych krajach, ale osobiscie nie spotkalem sie z takim przypadkiem na Ukrainie, czy w Rosji, a jesli to zrobili, to tak ze nie zauwazylem. ;)
Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, jak mila obsuga bedzie w PL, gdy klient przyjedzie z zagranicy i bedzie mowil w restauracjach i hotelach tylko po rosyjsku?
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW


Ostatnio edytowany przez cccc, 03 Lip 2017 22:49, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 03 Lip 2017 15:45 

cccc napisał(a):
Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, jak mila obsuga bedzie w PL, gdy klient przyjedzie z zagranicy i bedzie mowil w restauracjach i hotelach tylko po rosyjsku?

Myślę, że będzie tak samo miła jak na Ukrainie bo i tu i tam trzon obsługi stanowią Ukraińcy :)

(2 mln... moja wyobraźnia jest na tą liczbę za mała)
Góra
 PM off
pawelos lubi ten post.
 
      
#25 PostWysłany: 03 Lip 2017 15:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2014
Posty: 1629
Zbanowany
cccc napisał(a):
Bardzo mile wspominam rowniez trase nocnym pociagiem z Kijowa na Krym.


Ja uwielbiam ich pociągi, Ciepło, tanio, praktycznie zawsze na czas, nocke można spędzić przy okazji w podróży. Jak chcesz budżetowo to plackarta, a jak wygodnie i nie chcesz się integrować bierzesz Lux.
Też na Krym pociągiem jechałem i również bardzo miło to wspominam.

Co do Twojego pytania to obsługa normalnie będzie się zachowywać. To władze u nas sa antyrosyjskie. Nie zauważyłem żeby ludzie jakoś specjalnie Rosjan nie lubili. W CH Riviera np są w niektórych sklepach napisy po rosyjsku. Klient nasz Pan. Nie ważne czy z Rosji, z Polski czy z USA. Zostawia kase to należy mu się szczunek.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#26 PostWysłany: 03 Lip 2017 16:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
JarekGdynia napisał(a):
W CH Riviera np są w niektórych sklepach napisy po rosyjsku. Klient nasz Pan. Nie ważne czy z Rosji, z Polski czy z USA. Zostawia kase to należy mu się szczunek.

Dokladnie, w wielu sklepach w CH, nawet w Duty-Free na lotnisku w Zürichu specjalnie pozatrudniano obywateli Rosji i Ukrainy, a tylko dlatego, ze jezyki obce nie sa mocna strona pasazerow rosyjskojezycznych, a co najciekawsze, ze wtedy tez chetniej kupuja. Zdarza sie, ze Rosjan ubsluguje akurat obywatel Ukrainy i rozmawia po rosyjsku.
Nawet przemysl produkcji zegarkow w CH potrafil sie dopasowac do wymagan nowych klientow ze Wschodu i zaczal produkowac coraz wiecej wielkich i ciezkich zegarkow. ;)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#27 PostWysłany: 03 Lip 2017 17:14 

JarekGdynia napisał(a):
Generalnie to jeżeli kelner zna rosyjski, a nie chce rozmawiać to trochę nie tak to powinno wyglądac.

A teraz Pan uważaj - zgodnie z nowymi wytycznymi w lokalu gastronomicznym obligatoryjnie dostaniesz Pan pod nos menu w języku ukraińskim, choćbyś wyglądał Pan jak Makumba. I dopiero jak Pan powiesz, że ani be, ani me, ani kukuryku po ukraińsku, to wówczas kelner będzie mógł łaskawie podać Tobie kartę w języku rosyjskim lub angielskim.
Góra
 PM off  
      
#28 PostWysłany: 03 Lip 2017 21:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1567
Loty: 314
Kilometry: 571 396
złoty
JarekGdynia napisał(a):
@igore Ty tez myślisz, że Twoja znajomosć ukraińskiego powoduje, że bardziej przyjaźnie Cie traktują?

Generalnie tak, czasami nawet za bardzo przyjaźnie. ;) Ale ja mówię coraz gorzej, a Ty zapewne coraz lepiej. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 04 Lip 2017 09:59 

Rejestracja: 07 Wrz 2014
Posty: 54
Anonymous napisał(a):
A teraz Pan uważaj - zgodnie z nowymi wytycznymi w lokalu gastronomicznym obligatoryjnie dostaniesz Pan pod nos menu w języku ukraińskim, choćbyś wyglądał Pan jak Makumba. I dopiero jak Pan powiesz, że ani be, ani me, ani kukuryku po ukraińsku, to wówczas kelner będzie mógł łaskawie podać Tobie kartę w języku rosyjskim lub angielskim.



Eeee serio to jest jakoś regulowane prawnie? Myślałem, że po prostu wyglądamy na lokalsów :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 04 Lip 2017 10:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Turystyczna legenda.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 04 Lip 2017 10:18 

To nie jest turystyczna legenda a skutki przyjętej ustawy "O językach" na mocy której karty dań, paragony, cenniki muszą być w języku ukraińskim. Klient najpierw powinien otrzymać kartę dań po ukraińsku i dopiero na jego wyraźne życzenie można podać menu na jazykie lub lengłydże. Jeżeli kelner na wstępie poda jadłospis w wersji rosyjskiej i trafi na pieniacza, to zgodnie z art. 15 Ustawy o ochronie praw konsumenta, ów pieniacz może złożyć skargę.
Góra
 PM off  
      
#32 PostWysłany: 04 Lip 2017 10:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2014
Posty: 1629
Zbanowany
@flying duck
Ta ustawa to dla całej Ukrainy?
Już widzę, jak klienci są szczęślwi jak dostaną ukraińskie menu w niektórych knajpach Kijowa, Odessy itp :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 04 Lip 2017 10:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Widocznie wiele sie zmienilo, kiedys jak mowilem po rosyjsku np. w Odessie, to dostawalem menu w j. rosyjskim.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 04 Lip 2017 11:08 

Tak gwoli ścisłości - ustawa #5670 "O języku" czeka na przyjęcie, ale wiele obwodowych administracji nadgorliwie wprowadziło nakaz posługiwania się językiem ukraińskim w handlu. Egzekwują wykonywanie tych postanowień posługując się wspomnianym art. 15 z Ustawy o ochronie praw konsumenta. Teraz nadgorliwcy prześcigują się w deklaracjach, że w ich zrzeszeniu/korporacji/kołchozie jedynym obowiązującym i słusznym językiem jest ukraiński. Np. jak ktoś w Winnicy zechce zadzwonić po taksówkę, to miła pani po drugies stronie słuchawki nie powie "zdrastwujtie" tylko "dobryj deń". A potem, w razie konieczności, przejdzie na rosyjski. Tak samo z kartami -
obowiązkiem jest podanie ukraińskiej, a potem to nawet hebrajską możesz dostać. Neofityzm kwitnie.

Jako pierwszy zasłynął Cherson - tam jakiś aktywista celowo odwiedzał placówki handlowo-usługowe i potem uprzejmie donosił, co skutkowało nałożeniem kar finansowych.
Góra
 PM off  
      
#35 PostWysłany: 04 Lip 2017 11:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2014
Posty: 1629
Zbanowany
To w moim odczucie ten przepis jest po prostu martwy.
W wielu miejscach jedynym językiem jest rosyjski i nie mają nawet ukraińskich menu.
A co dopiero o rozmowie z kelnerem w tym języku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#36 PostWysłany: 04 Lip 2017 14:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Nie zapomne, jak chodzilem po bazarku w Odessie, bo chcialem kupic CD z ukrainska muzyke ludowa, ale mieli tylko rosyjskie.
Otrzymalem odpowiedz "У нас нет, Одесса русский город".
Pomine temat co inni Ukraincy mowili, jak im pozniej opowiadalem. ;)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 04 Lip 2017 14:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
Pomiń tylko niecenzuralne słowa ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 37 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group