Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 33 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 01 Sty 2015 22:00 

Rejestracja: 05 Sty 2014
Posty: 120
Nie ma jeszcze takiego tematu więc postanowiłem napisać kilka porad dla osób wybierających się do Luksemburga. Najtaniej jest tutaj dotrzeć dzięki autobusom flibco z Charleroi w Belgii lub z Frankfurtu( autobus odjeżdża z dworca, a potem przejeżdża m.in. przez główne lotnisko i przez Hahn). Na wolne zwiedzanie samego miasta wystarczy poświęcić nie dłużej niż jeden dzień. Zabytkowe centrum miasta jest położone bardzo malowniczo na wzgórzach, poprzeplatanych kilkoma wąwozami. Polecam udać się do informacji turystycznej na dworcu głównym lub w centrum place Guillaume II, gdzie można otrzymać mapkę z wyznaczoną trasą zwiedzania i krótkim opisem oglądanych zabytków.

Dodatkowo z praktycznych wskazówek;
-Pałac Wielkich Książąt jest otwarty dla zwiedzających tylko w określone tygodnie w okresie letnim,
-symbol miasta- most Adolfa jest obecnie w remoncie.

Gdyby były jakieś pytania, chętnie odpowiem ;)


Ostatnio edytowany przez Zeus, 25 Lut 2015 22:52, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
 Temat postu: Re: Miasto Luksemburg
#2 PostWysłany: 01 Sty 2015 22:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2011
Posty: 597
niebieski
Faktycznie wątek o Luksemburgu praktycznie nie istnieje.
Mam tylko jedną małą sugestię podziel post na dotyczący atrakcji i transportu ( w odpowiednich działach), będzie czytelniej :)
_________________
Proszę, wejdź i kliknij. Możesz pomóc innym :)
www.pajacyk.pl
www.wyklikajzywnosc.pl
www.okruszek.org.pl
www.pustamiska.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Miasto Luksemburg
#3 PostWysłany: 25 Lut 2015 22:45 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2597
Loty: 243
Kilometry: 297 179
Trochę informacji praktycznych ode mnie o Luksemburgu bo jest ich na forum mało:

Jako że niema chyba żadnego przewodnika po polsku o Luksemburgu to warto udać się do informacji turystycznej po mapkę miasta i mapkę autobusową.
Informacja turystyczna jest w centrum starówki ale najwygodniej chyba zaopatrzyć się na Gare Centrale bo jest to najbliższy centrum przystanek Flibco.
Jakieś 50 metrów od Gare Centrale jest Carrefour Express, jest to jedyny sklep spożywczy jaki widziałem w centrum.

W Luksemburgu są dwa rodzaje biletów komunikacyjnych, 2 godzinny który jest ważny od kupienia (2€) i całodniowy (4€). Oba można kupić u kierowcy. Ten drugi nie jest 24 godzinny, tylko całodniowy ważny o ile dobrze pamiętam do 4 rano następnego dnia.
Warto również wiedzieć że bilet ten upoważnia nas do korzystania z komunikacji w całym Księstwie Luksemburga, nie tylko na autobusy ale również na pociągi.

Poza starówką polecam wizytę w dwóch miejscach:

1. Zamek Vianden.
Z Gare Centrale wsiadamy do pociągu jadącego do Ettelbrucka i tam przesiadamy się w autobus nr 570 jadący już bezpośrednio do Vianden. Przystanek autobusowy jest obok dworca kolejowego. Łączny czas dojazdu ze stolicy Księstwa to około godziny. Pociągi do Ettelbrucka są średnio co 20 minut a autobus nr 570 co 30 minut. Zarówno pociąg jak i autobus nr 570 możemy zrealizować w ramach biletu całodniowego, tego za 4€. Droga z przystanku na zamek to jakieś 15 minut, wejście do środka 6€ (studenci 4.5€).

2. Cmentarz US Army.
Z Gare Centrale wsiadamy w autobus nr 15 i wysiadamy na przedostatnim przystanku linii o nazwie "Kaschtewee" (nr. 1).
Droga z niego na cmentarz zajmuje jakieś 15 minut (nr. 2), niestety w pewnym momencie chodnik się kończy i najlepiej zejść z drogi na tory wzdłuż których prowadzi dalej droga.
W pobliżu jest również cmentarz niemiecki (nr. 3).

Image

Na obu cmentarzach są pochowani żołnierze walczący podczas II Wojny Światowej. Ja odwiedziłem tylko ten pierwszy i gorąco go polecam, znajduje się tam grób Generała Pattona jak również jest na nim pochowanych dwóch amerykańskich żołnierzy wyróżnionych Medalem Honoru (najwyższe amerykańskie odznaczenie wojskowe). Wejście na oba cmentarze jest bezpłatne.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 03 Mar 2015 12:34 

Rejestracja: 12 Lis 2011
Posty: 778
Loty: 391
Kilometry: 612 796
srebrny
Informacja o życiu nocnym ;)
Nie raz spotkałem się z opinią, że po 22 na starym mieście nic się nie dzieje i ogólnie Luksemburg jest pod tym względem kiepski. W Luksemburgu w sobotę wieczorem wszyscy idą się zabawić na Clausen, a dokładnie to na rue Emile Mousel. Większość barów, dyskotek, klubów itp. w Luksemburgu jest zlokalizowanych właśnie tam. To jest jakieś 10 min pieszo od Starego Rynku. Kto się tam wybierze zdecydowanie zmieni opinie na temat mało atrakcyjnego luksemburskiego życia nocnego ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 16 Mar 2015 00:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Kwi 2013
Posty: 623
Loty: 212
Kilometry: 353 574
niebieski
A ja wklejam skan darmowej mapki z punktu informacyjnego. Ułatwi to na pewno zaplanowanie podróży :D
Załącznik:
1 (Large).jpg
1 (Large).jpg [ 193.1 KiB | Obejrzany 13850 razy ]

Załącznik:
2 (Large).jpg
2 (Large).jpg [ 245.3 KiB | Obejrzany 13850 razy ]

Załącznik:
3 (Large).jpg
3 (Large).jpg [ 173.65 KiB | Obejrzany 13850 razy ]

Załącznik:
4 (Large).jpg
4 (Large).jpg [ 173.92 KiB | Obejrzany 13850 razy ]
_________________
Rowerem do Aten
Kazbek - 5033 m n.p.m.
Liczba odwiedzonych krajów: 68
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 17 Mar 2015 15:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2014
Posty: 213
Loty: 1
Kilometry: 2 169
Mapka http://www.lcto.lu/en/download-center?media=140 jak i wiele innych ciekawych materiałów do pobrania za free na stronie Luksemburskiej Organizacji Turystycznej http://www.lcto.lu/en/download-center

Z mapki sam korzystałem, jest bardzo dokładna i pomocna.
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 19 Mar 2015 08:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2013
Posty: 2234
złoty
Przy planowaniu zwiedzania warto zwrócić uwagę na różnicę poziomów poszczególnych części miasta.
Nogi będą boleć, ale oczywiście warto :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 19 Mar 2015 09:39 

Rejestracja: 28 Sty 2013
Posty: 178
Loty: 62
Kilometry: 97 215
2 słowa komentarza:

1. wzdłuż Avenue de la Gare jest co najmniej kilka sklepów spożywczych, nie wiem skąd info o słabej dostępności ;) na pewno jest z tym lepiej niż w Brukseli.

2. dla wygodnych: do przemieszczania się miedzy "górnym" a "dolnym" miastem służy... winda, taka zwykła :D teoretycznie przeznaczona do obsługi parkingu, ale drogowskazy na nią pojawiają się w wielu punktach dolnego miasta. Zaś lokalizacja w "górnym" mieście to zielony kwadracik na mapie wrzuconej przez wrzocha ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 25 Mar 2015 11:23 

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 555
Loty: 375
Kilometry: 618 633
niebieski
Wczoraj wróciłem z Luksemburga. Kilka moich spostrzeżeń:
- jedyny sklep jaki spotkałem to Carrefour Express w pobliżu dworca (w niedzielę czynny tylko do godz. 13). Na ,,starówce" jest sporo sklepów z pamiątkami, gdzie można też kupić jedzenie i napoje, ale ceny są wyższe;
- jedna z największych atrakcji Luksemburga - most Pont Adolphe nadal jest remontowany;
- w chwili obecnej prowadzone są duże remonty torów kolejowych, są utrudnienia, występuje zastępcza komunikacja autobusowa;
- bilet dzienny w dalszym ciągu kosztuje 4 euro, bilety można kupować u kierowców, w automatach oraz w punktach informacji turystycznej;
- warto się wybrać na cmentarz US Army, o którym pisał wcześniej @Klapio
- w niedzielę życie w mieście praktycznie zamiera - ulice są puste, w turystycznych miejscach można spotkać bardzo mało turystów (krążąc po mieście ok. godz. 20 praktycznie chodziłem po mieście sam), spacer po Kirchbergu w niedzielne popołudnie był surrealistycznym przeżyciem - w trakcie ok. godzinnego spaceru napotkałem dosłownie jednego człowieka :) W poniedziałek ruch na ulicach i chodnikach był już spory;
- z czystym sumieniem mogę polecić Youth Hostel Luxembourg na nocleg - łóżko w pokoju 6-osobowym ze śniadaniem kosztuje obecnie 25,60 euro.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 25 Mar 2015 11:57 

Rejestracja: 07 Gru 2012
Posty: 469
niebieski
Duży był ruch w hostelu, w pokoju był komplet?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 25 Mar 2015 12:06 

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 555
Loty: 375
Kilometry: 618 633
niebieski
Dosyć sporo ludzi było w hostelu, ale sam budynek jest duży i ma sporo pokoi. W każdym bądź razie w moim pokoju był komplet 6/6. Rezerwacji dokonywałem z wyprzedzeniem przez internet. Nie wiem jak by było z dostępnością na miejscu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
hank lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 28 Kwi 2015 10:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2014
Posty: 1629
Zbanowany
Jest też sklep Delhaize bardzo blisko dworca kolejowego. Nie wiem do której czynny ale my po 15 w niedziele bez problemu zrobiliśmy zakupy. Ceny przystępne.
Niedaleko jest również kebab za który z coca colą zapłaciłem 5.75 euro.
Ogólnie ceny w Luksemburgu całkiem spoko, biorąc pod uwage ich zarobki to źle nie mają ;)
Tak jak pisał @Runo-88 most ciągle zamknięty, ogólnie w centrum sporo dźwigów, remontów, utrudnień.
Z niedzielą u mnie zupełnie inaczej. Pełno ludzi na ulicach, w knajpkach. Przy głównych ulicach ciężko było znależć wolne miejsce, ale może dlatego że pogoda naprawdę była super i dużo ludzi wyszło nacieszyć się słońcem. Ogólnie dla mnie Luksemburg na duży plus, ale przyda się dobra kondycja :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 30 Cze 2015 22:34 

Rejestracja: 10 Sty 2015
Posty: 12
Ja byłam w Luksemburgu w pierwszy weekend grudnia - polecam, mnóstwo światełek, stragany, jarmarki świąteczne i duuużo grzanego wina ;) Paliwo było chyba jeszcze tańsze niż w Polsce, ok. 1,1 euro. Bardzo szkoda, że jak byliśmy to zamknięte były kazamaty (otwarte tylko sezonowo), ale mam powód, żeby tam wrócić :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 13 Paź 2015 10:11 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1742
srebrny
Jak ci wyszło zwiedzenie Luksemburga pieszo w zimie? Zastanawiam się nad jednodniówką - przyjazd nad ranem, wyjazd o 15.30, żeby zdążyć na samolot z CRL.

Ile czasu trzeba poświęcić realnie na szybkie zobaczenie cmentarza? Czy jest realne zobaczenie miasta i cmentarza w tak krótkim czasie?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 25 Paź 2015 22:46 

Rejestracja: 10 Sty 2015
Posty: 12
Cmentarz jest ładny kawałek poza miastem... My byliśmy samochodem. Sam Luksemburg pieszo, ale tam już jednak autem. A i tak chyba zajęło nam to z pół godziny w jedną stronę... Samo miasto jak najbardziej da się zwiedzić w jeden dzień. Zima jak to zima, grunt, że był jarmark świąteczny i dużo grzanego wina :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 18 Lis 2015 16:09 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1742
srebrny
Dzięki. Jeszcze jedno pytanie. Przyjeżdżam na Gare w Luksemburgu lekk po północy Od rana skoro świt zamierzam intensywnie zwiedzać, bo o 15.20 powrotne Flibco do CRL. Gdzie można przeczekać te 5-6 godzin zanim zacznie wychodzić słońce? Nie ma sensu iść do hostelu na kilka godzin.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 18 Lis 2015 16:56 

Rejestracja: 22 Sty 2014
Posty: 833
Żebyś się tylko nie rozczarował z tymi 5-6 godzinami, bo zimą świtać zaczyna tam dopiero po 8. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#18 PostWysłany: 20 Lut 2016 13:57 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1742
srebrny
Potwierdzam. Widno zaczyna robić się ok. 8. Kolejne 6 godzin jednak spokojnie wystarczy by zwiedzić całe miasto. Jeżeli ktoś lubi chodzić - zobaczy wszystko. A ja dodatkowo spacerowałem również nocą. Małe podsumowanie:

https://skokwnieznane.wordpress.com/201 ... luxemburg/
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 20 Lut 2016 14:16 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6235
HON fly4free
Arekkk napisał(a):
Widno zaczyna robić się ok. 8
to zależy od pory roku ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 20 Lut 2016 14:37 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1742
srebrny
Zgadza się. Chodziło mi o zimę, o której wcześniej była mowa.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 33 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group