Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 24 Gru 2019 21:41 

Rejestracja: 11 Paź 2016
Posty: 10
Cześć. Mam nietypową sytuację. W ramach prezentu świątecznego zakupiłem bilety na przeloty Berlin -> Bazylea -> Fuerteventura (EasyJet) oraz powrót Fuerteventura -> Berlin (Ryanair). I wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że kilka lat temu jedna z osób dla których kupiłem bilety... zmieniła nazwisko. To dłuższa historia ale powróciła do panieńskiego z pewnych względów. Bilety są na nazwisko jakie nosiła przez ostatnie kilkanaście lat. Oczywiście ta osoba ma już DO z nowym (starym) nazwiskiem. Generalnie załamka bo koszty zmiany nazwiska na 3 biletach to jakaś masakra... Zastanawiam się czy jest w ogóle sens kontaktować się z liniami lotniczymi i prosić o bezpłatną zmianę, czy to jednak nie ma sensu?

Jest jeszcze drugie rozwiązanie... ta osoba ma paszport z nazwiskiem jak na biletach. Formalnie jest oczywiście nieważny ale data na nim wskazuje termin ważności 2024 rok..

Jak myślicie? Czy ryzykować i lecieć (pokazywać na lotnisku) ten paszport? Czy to w ogóle jest jakieś ryzyko bo np. obsługa sprawdza dane w jakimś systemie?
Czy może próbować kontaktować się z liniami w celu odkręcenia sytuacji?
macie jakieś doświadczenia?
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.


Ostatnio edytowany przez Abcn, 24 Gru 2019 22:34, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop w Playa del Carmen za 3720 PLN. Loty z Warszawy (z bagażem) i 7 nocy ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Playa del Carmen za 3720 PLN. Loty z Warszawy (z bagażem) i 7 nocy ze śniadaniami w 4* hotelu
Przedłużony weekend w Stambule za 889 PLN. Loty Turkish Airlines z Krakowa + 3 noce w 4* hotelu Przedłużony weekend w Stambule za 889 PLN. Loty Turkish Airlines z Krakowa + 3 noce w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 24 Gru 2019 22:11 

Rejestracja: 21 Lis 2014
Posty: 607
niebieski
Kontakt z infolinią / czatem czy jak to tam w EasyJet jest rozwiązane na pewno nie zaszkodzi.

Kwestia zmiany nazwiska po ślubie nie stanowi większego problemu- jeśli tylko jesteś w stanie udowodnić to odpowiednim dokumentem. Warunkiem oczywistym takiej operacji jest jednak odpowiednia chronologia- zakup biletu przed faktyczną zmianą nazwiska oraz późniejsze uaktualnienie, podążające za stanem faktycznym.

Tutaj sytuacja jest dość skomplikowana.
Jeśli nazwisko zmieniło się kilka lat (!!!) temu a Ty bilety zakupiłeś względnie niedawno, to boję się, że pomimo możliwości pokazania wszelkich dokumentów, ciężko będzie przekonać konsultanta do tego, że ta historyjka ma sens.

BTW- powrót do panieńskiego to normalna sprawa.
Ale jak Ty, kupując bilety na prezent (!) nie zorientowałeś się po kilku latach (!), że tak jest, dlaczego z nikim nie skonsultowałeś w przypadku wątpliwości. No jak to się stało, nie wiem.

BTW- nieważny paszport wydaje się całkiem niezłą i realną opcją- zwłaszcza, że to Schengen. Pod tym wszakże warunkiem, że obdarowana osoba ma tzw. dystans i tzw. jaja. Że weźmie ze sobą aktualne dokumenty- być może łącznie z zaświadczeniem o zmianie nazwiska. A przede wszystkim nie będzie grymasić, jeśli jednak nie zostanie wpuszczona na pokład.
OCZYWIŚCIE należy zasięgnąć fachowej konsultacji prawnej w zakresie ewentualnych konsekwencji posłużenia się nieważnym dokumentem. :)

BTW- nie liczyłbym na to, że ktoś na forum miał podobną sytuację. A nawet jeśli, to na pewno nie ma żadnych schematów postępowania.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 24 Gru 2019 22:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Mar 2015
Posty: 1193
niebieski
Czy ten stary paszport jest podziurkowany?
_________________
If you reject the food, ignore the customs, fear the religion and avoid the people, you might better stay at home.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 24 Gru 2019 22:39 

Rejestracja: 11 Paź 2016
Posty: 10
-- 24 Gru 2019 21:36 --

@john_doe dziękuję Ci za odpowiedź. Szczególnie w tym świątecznym czasie. Co do zmiany nazwiska to ja nie wiedziałem, że ta (bliska) osoba wróciła do swojego poprzedniego nazwiska, a ona myślała, że ja wiem. W sumie to ta osoba nawet nie wiedziała o prezencie-niespodziance. "Czeski film"

Co do posłużenia się paszportem z poprzednim nazwiskiem, zastanawiam się głównie czy na lotnisku w ramach strefy Shengen ktokolwiek zagląda do jakiejś bazy danych czy coś w tym stylu? Skanowane są przecież tylko kody QR z biletów i przy wejściu do samolotu porównywane są dane z biletu z tymi w okazywanym dokumencie. Czy porównywane jest to z czymkolwiek innym? Tego właśnie nie wiem...

-- 24 Gru 2019 21:39 --

macq91 napisał(a):
Czy ten stary paszport jest podziurkowany?


oczywiście, że nie. Nowy jeszcze nie został wyrobiony więc "stary" póki co jest cały z terminem ważności za parę lat jak napisałem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 24 Gru 2019 23:02 

Czyli generalnie nie ma problemu, leci z paszportem

Nie jest to do skontrolowania
Góra
 PM off
networker lubi ten post.
networker uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 25 Gru 2019 00:06 

Rejestracja: 11 Paź 2016
Posty: 10
też mi się tak wydaję, ale wolę się upewnić wśród lepiej zorientowanych
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 25 Gru 2019 00:13 

Nikt Ci tego oficjalnie nie napisze ze względu na martwy przepis o konieczności wymiany paszportu po zmianie danych osobowych

Ale jest to w wypadku ważności paszportu do 2024r niemożliwe do weryfikacji czy sprawdzenia na granicy czy lotnisku
Góra
 PM off
networker lubi ten post.
networker uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 25 Gru 2019 00:23 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8592
złoty
W przypadku odrobiny pecha i choćby dokładniejszej i bardziej szczegółowej kontroli, może pojawić się jednak spory problem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 25 Gru 2019 00:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2017
Posty: 3419
Loty: 422
Kilometry: 733 705
platynowy
Ja kiedyś namieszałem w nazwiskach pracowników, imię A nazwisko B a drugi odwrotnie czyli imię B oraz nazwisko A.
Napisałem na czacie FR niezwłocznie i odkręcili mi to za 50zl.
Napisz, co szkodzi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 25 Gru 2019 00:50 

Rejestracja: 11 Paź 2016
Posty: 10
Dziękuję Wam wszystkim.
Oczywiście w piątek odezwę się do RY i EasyJet i przedstawię sytuację. Może chociaż jedna z linii okaże nieco zrozumienia i zmieni nazwisko w rezerwacji. W razie odmowy posłużymy się paszportem i tyle. Raz jeszcze dziękuję
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 25 Gru 2019 08:47 

boots napisał(a):
W przypadku odrobiny pecha i choćby dokładniejszej i bardziej szczegółowej kontroli, może pojawić się jednak spory problem.

TYLKO w przypadku, gdy ta osoba jest poszukiwana przez organy ścigania np. Międzynarodowym Nakazem Zatrzymania czy Aresztowania :!: :!: :!: (wylot i powrót do Niemiec)

Także nie gmatwaj prostych spraw, paszport jest nieuszkodzony z terminem ważności do 2024r i spokojnie z nim odpocznie jego posiadacz na Kanarach 8-)

O ile nie będzie czytał postów jak ten cytowany


Ostatnio edytowany przez Anonymous, 25 Gru 2019 11:58, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
networker uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 25 Gru 2019 09:23 

Rejestracja: 13 Sty 2018
Posty: 1106
platynowy
Osobiście nie byłem na Kanarach i nie wiem, czy przechodzi się tam kontrolę paszportową tak jak przy lotach do non-schengen, czy do Francji, ale jeśli jest to kwestia tylko pokazania doksów na boardingu, to bierzcie ten stary paszport i się nie przejmujcie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 25 Gru 2019 10:07 

Rejestracja: 11 Paź 2016
Posty: 10
@Bajerglowa94
Na Kanarach jest tak samo jak we wszystkich innych krajach Schengen a z moich obserwacji wynika, że nawet luźniej i bardziej liberalnie :)


Ostatnio edytowany przez Abcn, 25 Gru 2019 11:53, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 25 Gru 2019 14:47 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8592
złoty
@gorny77
Cytuj:
TYLKO w przypadku, gdy ta osoba jest poszukiwana przez organy ścigania np. Międzynarodowym Nakazem Zatrzymania czy Aresztowania :!: :!: :!: (wylot i powrót do Niemiec)

Także nie gmatwaj prostych spraw, paszport jest nieuszkodzony z terminem ważności do 2024r i spokojnie z nim odpocznie jego posiadacz na Kanarach

Nie, NIE TYLKO.

Wystarczy dokładniejsza kontrola, która wykaże posiadanie np. kk na inne nazwisko, albo jakichś dokumentów, rezerwacji, ubezpieczeń, pism na inne nazwisko - wzbudzi to wystarczające podejrzenia do dokonania dokładnej weryfikacji tożsamości pasażera. I będzie problem...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 25 Gru 2019 14:55 

Masło maślane czyli pisanie dla pisania forumowicza wyżej

Teoretyczne wymyślanie, za pisanie bajek się zabierz :D

Ja tam wolę nikogo nie straszyć i warto skorzystać z tak zakupionych biletów lotniczych z posiadanym ważnym dokumentem podróży
Góra
 PM off
3 ludzi lubi ten post.
networker uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 25 Gru 2019 15:52 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
boots napisał(a):
@gorny77
Cytuj:
TYLKO w przypadku, gdy ta osoba jest poszukiwana przez organy ścigania np. Międzynarodowym Nakazem Zatrzymania czy Aresztowania :!: :!: :!: (wylot i powrót do Niemiec)

Także nie gmatwaj prostych spraw, paszport jest nieuszkodzony z terminem ważności do 2024r i spokojnie z nim odpocznie jego posiadacz na Kanarach

Nie, NIE TYLKO.

Wystarczy dokładniejsza kontrola, która wykaże posiadanie np. kk na inne nazwisko, albo jakichś dokumentów, rezerwacji, ubezpieczeń, pism na inne nazwisko - wzbudzi to wystarczające podejrzenia do dokonania dokładnej weryfikacji tożsamości pasażera. I będzie problem...

Nie przesadzaj. Ma ważny paszport i leci. Po co wymyślać hipotetyczne trudności, kontrole itp ?
Góra
 Profil Relacje PM off
networker lubi ten post.
networker uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 25 Gru 2019 16:08 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8592
złoty
To wszystko jest możliwe i zdarza się całkiem często. Trzeba mieć tego świadomość.
A decyzja należy do pasażera.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 25 Gru 2019 16:17 

Oczywiście, jak już to w USA, Izraelu, Korei Północnej...... :twisted:

Ale NIE w UE, tym bardziej Kanarach :)

Co człowiek musiał w życiu przejść czy jakie filmy oglądać, by takie dziwne historie wymyslać.....zwłaszcza pisząc w swięta

Najgorsze, że autor a nuż uwierzy i zrezygnują z podróży

Dzwonienie czy pisanie @networker nic nie da, za darmo nie zmienią
Góra
 PM off
networker lubi ten post.
networker uważa post za pomocny.
 
      
#19 PostWysłany: 25 Gru 2019 16:23 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8592
złoty
Bardzo łatwo dawać rady i okazywać pewność siebie, jeśli nie ponosi się konsekwencji takich porad.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 25 Gru 2019 16:38 

@boots przestań, nie pomagasz

Pies czy kot z reklamy zrozumiał, liczę że i u Ciebie zdrowy rozsądek zwycięży

Nie ma mowy o konsekwencjach, żadnych konsekwencjach

Tyle z mojej strony: generalnie piszę nie teoretycznie, a mając wiedzę co organy kontrolne mogą kontrolować czy do jakich info mają dostęp
Góra
 PM off
5 ludzi lubi ten post.
networker uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group