Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 49 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#21 PostWysłany: 05 Cze 2014 20:06 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2091
srebrny
kasiat napisał(a):
A może ktoś wie po co mieszkańcy "podbijają" swoje karty? :D Ciągle mnie to ciekawiło... Nie wystarczy samo ich posiadanie plus jakiś dowód z adresem zamieszkania?


Rozmawiałem w ubiegłym roku będąc w Tallinie z jedną Rosjanką (ale obywatelką Estonii i mieszkanką Tallina) na ten temat i okazało się, że to jest po prostu ich obowiązek, pomimo praw do bezpłatnej komunikacji.
Jeśli nie podbiłaby swojej karty po wejściu do autobusu/tramwaju, byłoby to traktowane podczas kontroli jak jazda bez ważnego biletu i podlegało karze bodajże 40 EUR. Pewnie dlatego mieszkańcy tak karnie podbijają swoje elektroniczne karty.

Co zresztą tylko potwierdza fakt, że nie opłaca się jeździć bez biletu po Tallinie, bo kontrole się podobno zdarzają całkiem często (choć ja akurat w ciągu dwóch dni nie natrafiłem na żadną)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast
10 dni w Tajlandii w sezonie za 3592 PLN. Loty z Warszawy + 4* hotel w Pattayi 10 dni w Tajlandii w sezonie za 3592 PLN. Loty z Warszawy + 4* hotel w Pattayi
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#22 PostWysłany: 23 Cze 2014 21:12 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
Będę w Tallinie już niebawem, planuje dosłownie przejazd 2-krotnie komunikacją miejską, nawet wg. strony estońskiej komunikacji nie opłaca się więc zakup e-karty wartej samej raczej w praktyce niezwracanej kaucji 2 Euro. Jako, że będzie to przejazd tramwajem nr. 2 proste pytanie. Czy u motorniczego także można nabyć bilet jednorazowy za 1,60? Przypomnę, że to jest forum min."free" stąd moje "głupie" pytanie :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#23 PostWysłany: 19 Sie 2014 19:47 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 339
Kilometry: 501 360
Na lotnisku stoisko z dużą ilością darmowych map i broszurek (również mapa transportu) , również kiosk w którym można zaopatrzyć się w bilety. Ceny transportu w eu

1 przejazd 1,6
1 dzień - 3 eu
3 dni - 5eu
5 dni - 6eu.

Bilety wieloprzejazdowe nabija się na kartę (do dostania w tymże kiosku) której cena wynosi 2 eu i to trzeba doliczyć. Teoretucznie można ją oddać, ale tylko w 1 miejscu w Tallinie, za to nie jest imienna. Więc jeśli ktoś z Łodzi reflektuje na dwie karty w celu zaoszczędzenia 4 eu to zapraszam na PW :mrgreen: Wzięliśmy kartę 5 dni za 8 eu (razem z kartą), dzięki czemu można było jeździć do woli.

Z lotniska autobus nr 2 (jeździ często), przejeżdża obok dworca autobusowego (Autobussijaam), zatrzymuje się w centrum (Viru Keskus), dojeżdza do terminali promowych D i A (Reisisadam D-Terminal i A). W centrum jest co najmniej kilka przystanków i różne nazwy, świeżak może być nieco zagubiony, ale autobusy wyświetlają nazwy przystanków. Po prostu zgarnijcie mapę transportu ze stojaka na lotnisku.

PS: Na dzień 18 sierpnia po Tallinnie nie jeżdzą tramwaje. Remonty torowisk.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#24 PostWysłany: 19 Sie 2014 20:03 

Rejestracja: 23 Wrz 2012
Posty: 991
niebieski
Studenci mają 50% zniżki z ważną kartą ISIC.
Góra
 Profil Relacje PM off
esik_az_eso lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#25 PostWysłany: 21 Sie 2014 01:29 

Rejestracja: 09 Lut 2014
Posty: 1
euro26 nie wystarczy?

muszę przed portugalią wyrobić i mam teraz dylemat czy robić obie, czy może można wszystko na jednej zalatwić
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#26 PostWysłany: 21 Sie 2014 02:30 

Rejestracja: 23 Wrz 2012
Posty: 991
niebieski
Wyraźnie jest napisane w autobusie o ISIC.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#27 PostWysłany: 26 Sie 2014 14:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2010
Posty: 324
Loty: 85
Kilometry: 133 834
niebieski
Nie wiem czy było to jest uwzględnione w tym wątku, ale gdyby ktoś szukał jednorazowych biletów papierowych w kioskach/sklepach to nie ma już takiej możliwości.
Wszędzie wciskają tę kartę za 2E, do której można dokupić doładowania.
Jedynie u kierowcy można kupić bilet za 1,6E.

Jeśli chodzi o transport z lotniska to turyści przede mną mimo zapłaty nie dostawali paragonów, dlatego pojechałem bez biletu.
W drodze powrotnej kierowca normalnie już wydrukował bilety.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 05 Wrz 2014 20:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 806
Loty: 59
Kilometry: 98 063
niebieski
kerad85 napisał(a):
Dzisiaj właśnie wracałem z Tallina.
Fakt, kupując u kierowcy płaci się chyba około 1,6E.
Kupując bilet w kiosku, płaci się 0,98E.



witam
a jak w tym układzie maja się bagaże.
czy kupuje się bilety na:
- wózek typu parasolka dla niemowlaka
- duża torba podróżna

czy ktoś miał doświadczenie tego typu. Zamierzamy jechać do centrum linią nr 2.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#29 PostWysłany: 05 Wrz 2014 20:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2010
Posty: 324
Loty: 85
Kilometry: 133 834
niebieski
Ludzie mieli przeróżne torby jadąc z/na lotnisko.
Wózek też jakiś widziałem do tego ;)
Raczej na pewno nie wpadniesz na kanara, więc po prostu kup bilet i kierowcy i będzie luz ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 05 Wrz 2014 22:41 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
Zibid napisał(a):
kerad85 napisał(a):
Dzisiaj właśnie wracałem z Tallina.
Fakt, kupując u kierowcy płaci się chyba około 1,6E.
Kupując bilet w kiosku, płaci się 0,98E.



witam
a jak w tym układzie maja się bagaże.
czy kupuje się bilety na:
- wózek typu parasolka dla niemowlaka
- duża torba podróżna

czy ktoś miał doświadczenie tego typu. Zamierzamy jechać do centrum linią nr 2.


nie ma dodatkowych biletów na bagaż; wózek dla dziecka i bagaż, którego łączne wymiary (wysokość, szerokość, głębokość) nie przekraczają 200 cm i waga nie przekracza 40 kg są w cenie biletu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#31 PostWysłany: 07 Wrz 2014 10:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2013
Posty: 250
Loty: 16
Kilometry: 22 529
Mieszkalem w Tallinie 9 miesiecy i bylem kpntrolowany tylko raz. Akurat nie mialem wbitej mojej karty, wiec policjantka wziela moja karte i zrobila to za mnie :D Kontrolerow jest malo, wiec trzeba miec pecha zeby na nich trafic.


Odnosnie bagazu, prosze sie nie przejmowac. Chyba, ze robicie przeprowadzke.
_________________
http://my.flightmemory.com/Tatatata
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#32 PostWysłany: 07 Wrz 2014 11:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 806
Loty: 59
Kilometry: 98 063
niebieski
Dziękuje za odpowiedzi.
Pytanie jeszcze odnośnie taxi z lotniska. Polecicie jakąś wybrana kooperację. Czy brać jak leci? Czytałem ze kurs do centrum Max - 10€ - rozumiem, iż bez względu na ilość osób w aucie. Jeżeli sie zdecyduje niechcialbym sie naciąć.

Wszystkie rady jak najbardziej wskazane.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#33 PostWysłany: 16 Wrz 2014 23:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 1052
Loty: 328
Kilometry: 456 296
niebieski
Przed wyjściem z terminalu stoi rząd żółtych taksówek, obok wisi tablica coby zawsze spytać o cenę - a kurs do centrum wynosi 7-10€

Załączniki:
IMGP8875A.jpg
IMGP8875A.jpg [ 136.99 KiB | Obejrzany 10331 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#34 PostWysłany: 17 Wrz 2014 21:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 806
Loty: 59
Kilometry: 98 063
niebieski
paweł p napisał(a):
Przed wyjściem z terminalu stoi rząd żółtych taksówek, obok wisi tablica coby zawsze spytać o cenę - a kurs do centrum wynosi 7-10€


Dzięki - rozumiem iż cena za kurs niezależnie od ilości pasażerów - w moim przypadku 3 osoby + torba + wózek parasolka dla dziecka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#35 PostWysłany: 02 Paź 2014 21:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 806
Loty: 59
Kilometry: 98 063
niebieski
witam
na gorąco :

Taxi kurs z lotniska do centrum okolice ratusza - 7€
z powrotem 10 € - ale tu taksówkarz nas skroił - nie ustaliliśmy ceny przed jazdą. A powinno być jeszcze taniej - taxi zamówione z hotelu.

bilet komunikacji miejskiej 1,60 € osoba - kupowalne u kierowcy.

Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Tallin [Estonia]
#36 PostWysłany: 03 Paź 2014 10:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Cze 2012
Posty: 1368
Loty: 438
Kilometry: 626 851
niebieski
Właśnie wróciłem z Tallinna, co dziwne w samolocie oprócz mnie i jednej pary byli sami Estończycy, Rosjanie i Finowie.

Poniżej wrzucam rozkład jazdy autobusu z przystanku na lotnisku do centrum (po lewej od wyjścia, stanowisko pierwsze, kolejne są dla linii pozamiejskich). W centrum najlepiej wysiąść na przystanku A.Laikmaa (kolejny przystanek jest wyświetlany na wyświetlaczu). Stąd jest 5min spacerem do starówki.

Załączniki:
20140930_173734 - Kopia.jpg
20140930_173734 - Kopia.jpg [ 232.86 KiB | Obejrzany 10066 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#37 PostWysłany: 03 Paź 2014 11:02 

Rejestracja: 20 Sty 2014
Posty: 415
niebieski
Juve napisał(a):
seelk napisał(a):
czy orientuje się ktoś czy faktycznie można zaryzykować 2dniowy wyjazd bez biletu ;)

Można śmiało ryzykować jazdę bez biletu ;)



Jak Was nie stać na bilet autobusowy, to nie jedźcie nigdzie i nie róbcie wstydu.
Góra
 Profil Relacje PM off
dexMorgan lubi ten post.
 
      
#38 PostWysłany: 16 Sty 2015 17:56 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 537
Loty: 199
Kilometry: 289 509
Ostrzeżenia: 1
niebieski
adamuto napisał(a):
Juve napisał(a):
seelk napisał(a):
czy orientuje się ktoś czy faktycznie można zaryzykować 2dniowy wyjazd bez biletu ;)

Można śmiało ryzykować jazdę bez biletu ;)



Jak Was nie stać na bilet autobusowy, to nie jedźcie nigdzie i nie róbcie wstydu.


Dobrze napisane.
Dodam od siebie, ze osoby powyzej 65 roku zycia jezdza za darmo. Tzn, ze tylko wyrabiaja te karte cyfrowa i ja podbijaja. Te 2 EUR to zaden majatek.
_________________
Flights: 106
Kilometers: 132896
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 01 Cze 2015 12:14 

Rejestracja: 18 Wrz 2013
Posty: 330
niebieski
Czy na 4 osoby można mieć jedną kartę czy każdy powinien mieć swoją?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#40 PostWysłany: 06 Cze 2015 13:30 

Rejestracja: 18 Wrz 2013
Posty: 330
niebieski
Można. Wtedy koszt karty amortyzuje się jeszcze bardziej.
Kartę da się kupić (2 eur) w kiosku na lotnisku, po prawej stronie jak wychodzimy z bagażem do strefy ogólnodostępnej, na końcu niewielkiego pasażu. Kartę od razu w kiosku doładowujemy odpowiednią kwotą, najlepiej chyba mnożąc szacowaną ilość przejazdów razy 1,1 eur.
Proszę się nie sugerować tym co mówią w informacji (!), że najlepiej bilet kupić u kierowcy. Możne najłatwiej, ale nie najtaniej (1,6 eur).

Ciekawy jest patent na kasowanie biletu za kilka osób. Najpierw przykładamy kartę do czytnika w autobusie. Z konta zostaje potrącona opłata za pierwszego pasażera. Następnie przykładamy ponownie, strzałką w prawo wybieramy ilość osób (pozostałych, poza posiadaczem karty, którego już "skasowaliśmy"), zatwierdzamy ok i ponownie przykładamy kartę.
Po skasowaniu kasownik wyświetla kwotę, która została na karcie. Nie ma możliwości omyłkowego pobrania opłaty np. poprzez wielokrotne przykładnie jej do kasownika.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
Cicha_Woda uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 49 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group