Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wikipost
Strona lotniska http://www.london-luton.co.uk/pl/airport/

Alternatywne zestawienie: http://www.toptiplondon.com/transport/a ... on-airport

Cytuj:
jeśli ktoś się decyduje na autokar, to przy wyjeździe z Londynu w godzinach porannego (6:00-9:30) albo wieczornego szczytu (16:30-20:00), to rekomendowane jest przemnożenie czasu przejazdu podawanego przez Google Maps co najmniej x 2 i rozpoczęcie podróży ok. 4 godziny przed planowym odlotem. W razie wątpliwości należy zamknąć oczy, wyobrazić sobie ruch uliczny w Warszawie i pomnożyć x 10 (przybliżona korekta z racji rozmiarów obu aglomeracji i wielkości populacji ich mieszkańców). I traktować niedzielę jak każdy inny dzień tygodnia.

Polecamy korzystanie z paszportów biometrycznych i bramek automatycznych (e-gates). Można zaoszczędzić nawet pól godziny.

Czas przejazdu autobusem około 1-1,5 godz., pociągiem - około 45 min.

Autobusy => http://www.london-luton.co.uk/pl/conten ... ge580.html

EasyBus - od £2/ os. w jedną stronę - http://pl.easybus.co.uk/londyn-luton

Odjazd z zatoczki S przy wyjściu z terminala: http://www.london-luton.co.uk/uploads/gfx/1361.jpg

Trasy:
do Victoria Coach Station (Westminster) (obsługiwana przez National Express) - http://www.easybus.com/pl/londyn-luton/ ... o-victoria - przystanki: jak dla National Express (poniżej).
albo
do Liverpool Street Station (City) - http://www.easybus.com/pl/londyn-luton/ ... ool-street - przystanki: http://www.easybus.com/en/london-luton/ ... t-bus-stop

National Express - od £5/ os. w jedną stronę - http://www.nationalexpress.com/whereweg ... rport.aspx

Trasa: do Victoria Coach Station (Westminster)

Odjazd z zatoczki K lub L nieopodal terminala: http://www.london-luton.co.uk/uploads/gfx/1361.jpg

Przystanki: http://coachtracker.nationalexpress.com ... own-London

GreenLine (757) - od £10 / os. w jedną stronę - https://tickets.arrivabus.co.uk/greenline/757-service/

Trasa: do Victoria Station (Westminster)

Odjazd z zatoczki E przy parkingu koło terminala: http://www.london-luton.co.uk/uploads/gfx/1361.jpg

Przystanki: zakładka Coach stop maps w dolnej części strony: http://www.greenline.co.uk/757/

Pociągi => http://www.london-luton.co.uk/pl/conten ... ge579.html

Od £12.5/os. w jedną stronę (autobus wahadłowy z/ do lotniska + pociąg). Kupno lub odbiór biletu zakupionego przez internet możliwe jest w automacie w hali przylotów. Rozwiązanie to jest najbardziej opłacalne dla grup co najmniej 3-4 osob, bo wtedy koszt biletu spada do £8.25/ os. w jedną stronę.

Zakup biletu na http://www.nationalrail.co.uk/ - w granatowej ramce Train times & tickets, w polu From należy wpisać skrót LUA (pełna nazwa: Luton Airport),

a w polu To - albo London albo skrót lub nazwę konkretnej stacji (w kolejności wg oddalania się od lotniska):
STP - London St Pancras International
ZFD - Farringdon
CTK - City Thameslink
BFR - London Blackfriars,
dodać daty, godziny, liczbę osób (ważne!) i kliknąć na przycisk Go. Na kolejnej stronie pojawią się połączenia i ceny, a po kliknięciu na "Other services you can travel on" pod ceną danego przejazdu - alternatywne pociągi, którymi można pojechać np. w razie opóźnienia lotu. Uwaga: na tej trasie jeżdżą też pociągi dwóch operatorów.

Można obniżyć koszt przejazdu kupując 2 bilety osobno:
1) z lotniska (LUA) do stacji kolejowej Luton Airport Parkway (LTN) - £1,60/ os. (ew. u kierowcy, ale wtedy płatność tylko gotówką),
2) ze stacji Luton Airport Parkway (LTN) do centrum (j.w.) - od £10/ os.

Inne przydatne informacje:
- Komunikacja w Londynie (szczególnie wikipost): londyn-i-komunikacja-miejska,1408,3189
- System Pay As You Go: karta Oyster lub zbliżeniowa karta płatnicza: payg-oyster-i-contactless-karty-zblizeniowe,1408,41334

@Kara

[ 1620 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81  Następna
Autor Wiadomość
#1521 PostWysłany: 27 Lip 2019 21:13 
Awatar użytkownika

Loty: 247
Kilometry: 337 952
złoty
Ja bym kupił bilet kolejowy dla grupy - najkrótszy czas przejazdu, cena powinna być akceptowalna.

Samochodem będzie drożej (wynajem + paliwo + parking), dłużej i większy kłopot.

"Podróżować to żyć..."
 Relacje PM off  

#1522 PostWysłany: 27 Lip 2019 23:07 

srebrny
106 funtów w październiku wychodzi mi za pociąg, a autobus 50-60 funtów. Za 260 zł wynajmę w Hertzu Astrę. Oczywiście plus paliwo i parkingi, powiedzmy, że wyjdzie ok. 400-450 zł.
A dłużej to w porównaniu do czego: pociągu, to wiadomo, ale w porównaniu z autobusem dużo więcej czasu zajmie jazda autem? Autobus jedzie buspasem, ale auto trochę szybciej, nie wyjdzie podobnie?
 Relacje PM off  

#1523 PostWysłany: 28 Lip 2019 20:39 

niebieski
sanchopan napisał(a):
Autobus jedzie buspasem, ale auto trochę szybciej, nie wyjdzie podobnie?

to wszystko zalezy o ktorej godzinie sie jedzie

auto w Londynie to klopot jak juz zauwazyl Tomo14
 Relacje PM off  

#1524 PostWysłany: 28 Lip 2019 22:57 

srebrny
Przylatuję o 8 rano na Luton, a wylot ma o 21:00.
Kłopot: parking, paliwo... coś jeszcze o czym nie wiem? :D
 Relacje PM off  

#1525 PostWysłany: 29 Lip 2019 23:44 

niebieski
congestion charge, choc w zasadzie to nie klopot tylko dodatkowe koszta :lol:
 Relacje PM off  

#1526 PostWysłany: 29 Lip 2019 23:47 

srebrny
OK, to sam sobie odpowiem - przeczytałem 1/3 wątku, jest późno i przyznaję bez bicia, że nie całość :) Ale doszedłem do wniosku, że macie rację: auto to kłopot, tym bardziej że w sumie to zaparkowałbym w jednym miejscu, a dalej dreptał.
Do tego wszedłem po raz kolejny na stronę z podwieszonego posta odnośnie pociągu i widzę, że jakoś to dziwnie system liczy (np. aby dać ci tańszy bilet zmieniliśmy dziecko w dorosłego) i mam za powrót "+0 funtów" przy całościowej cenie ok. 42 funty za 5 osób RT (a na inne połączenia 2x drożej). Ale tutaj bardziej chciałem zapytać czy dobrze to rozumiem, bo drugie pytanie mi się nie podoba: przyjazd na LTN jest o 19:46, a ja mam WizzAira o 21:00 ? Pociągi się spóźniają...? Bo jak się nie spóźniają, to niby mam czas (z podręcznym), ale nie lubię tak planować na ostatnią chwilę.
Albo kupić bilet typu Off-Peack na tę 19:46 przyjazd na LTN - ale wsiąść do wcześniejszego? Bo proszę mnie poprawić, jeśli się mylę - ten bilet pozwala jechać niekoniecznie tym wskazanym pociągiem tego samego dnia - czy nie? :D

Jakby coś, to kupię NE przez EasyBusa do i z Marble Arch - ale dopytuję, bo wiecie lepiej :)
Co do NE, to podają o 17:15 (z Marble Arch) czas dojazdu 1h40, to jest realne na 18:55 w LTN we środę czy jedzie np. godzinę dłużej zwykle? Bo do saloniku jeszcze bym poszedł może... :D

Jeszcze jedno pytanie, tym razem GrenLine - nigdy nie korzystałem z tej firmy, ale oferują jakiś bilet dla 5 osób za 25 funtów ważny "w każdej podróży w każdym momencie" z zastrzeżeniem punktu wejścia. Warto to brać pod uwagę, czy jest coś o czym nie wiem? :)
 Relacje PM off  

#1527 PostWysłany: 02 Sie 2019 23:40 

srebrny
No dobra, odpowiedziałem sobie na własne pytania i kupiłem NE przez EasyBus. :D
Jeśli ktoś byłby uprzejmy, to bym tylko chciał dopytać, czy zdarzyło się komuś, żeby - w przypadku spóźnienia na "swój" kurs i mam na myśli jazdę z lotniska do Londynu - żeby przez kolejną godzinę "nie załapał się" na żaden kolejny autobus, skoro jest owe +/- 60 minut dla tych biletów? W sensie czy na pewno któryś autobus nas weźmie - jak to jest w praktyce? Październik, środa rano.
Jedziemy rodziną 2+3 - nie pamiętam jak to było ostatnio, bo byłem bez dzieci (prócz tego, że był tłum ludzi), ale czy jeśli wyprzedzę trochę osób w drodze do kontroli paszportowej i zajmę kolejkę, to da radę do mnie żona dojść z mniejszymi dziećmi?
 Relacje PM off  

#1528 PostWysłany: 05 Sie 2019 12:58 

srebrny
sanchopan napisał(a):
czy zdarzyło się komuś, żeby - w przypadku spóźnienia na "swój" kurs i mam na myśli jazdę z lotniska do Londynu - żeby przez kolejną godzinę "nie załapał się" na żaden kolejny autobus, skoro jest owe +/- 60 minut dla tych biletów? W sensie czy na pewno któryś autobus nas weźmie - jak to jest w praktyce? Październik, środa rano.

Mi sie nigdy nie zdarzylo nie zmiescic na National Express, ich autobusy jezdza co 10-20 minut, co najwyzej mozesz miec problem by siedziec kolo siebie. Ale zalozmy ze bedzie jakas wycieczka szkolna, to na bank zdazysz do nastepnego.

sanchopan napisał(a):
Jedziemy rodziną 2+3 - nie pamiętam jak to było ostatnio, bo byłem bez dzieci (prócz tego, że był tłum ludzi), ale czy jeśli wyprzedzę trochę osób w drodze do kontroli paszportowej i zajmę kolejkę, to da radę do mnie żona dojść z mniejszymi dziećmi?

Da rade aczkolwiek bedzie to widziane jak wpychanie sie 5 osob do trzyosobowej kolejki na lody - po co :) ? Ja na twoim miejscu szedlbym normalnie z zona i dziecmi, jeszcze ci sie ktos zgubi i nie pojedziesz zadnym.
 Relacje PM off
sanchopan lubi ten post.
sanchopan uważa post za pomocny.

#1529 PostWysłany: 05 Sie 2019 15:45 

srebrny
Dzięki bardzo! Biorąc pod uwagę, że w samolocie i tak nas już rozdzielają, to tylko zaprawia w boju moje dzieci. :mrgreen: A do takiego Londynu (mam na myśli samolot) wykupywanie miejsc, które są często droższe niż cały bilet na przelot, trochę jest dla mnie dziwne. :roll:
Z tym zajmowaniem kolejki, to ja z natury nie lubię, ale jako że tak kupiłem bilet trochę "na styk" bardziej pod kątem o której godzinie samoloty rzeczywiście lądują (czyli wcześniej) niż mają to zaplanowane, to biorę pod uwagę, że 50% szans, że nie zdążę na "swój" przejazd NE (przez EasyBus), już dmucham na zimne. No i znaczenie ma oczywiście też to, że każda przysłowiowa godzina mniej przy 1-dniowym pobycie, to dużo.
Ale bardzo dziękuję za rzeczowe informacje - i poniesienie na duchu. Bo już się zastanawiałem czy nie kupować następnych biletów... :D
 Relacje PM off  

#1530 PostWysłany: 06 Sie 2019 16:37 
Awatar użytkownika

srebrny
To jest jakiś szalony pomysł, żeby na jednodniówce brać auto, gdy pociągiem z centrum jedzie się 30 minut (autem ponad 1h). To nie starczy nawet na odbiór auta, sprawdzenie, potem zdanie i tankowanie. Niech się jeszcze zdarzy jakiś wypadek/obcierka/kłopoty z oddaniem. Pomijam, że Londyn to nie Polska i autko nie jest tam świetością narodową, która uprawnia do wjazdu gdziekolwiek i parkowania gdziebądź.
 Relacje PM off  

#1531 PostWysłany: 06 Sie 2019 16:51 

srebrny
manyaky napisał(a):
To jest jakiś szalony pomysł, żeby na jednodniówce brać auto, gdy pociągiem z centrum jedzie się 30 minut (autem ponad 1h). To nie starczy nawet na odbiór auta, sprawdzenie, potem zdanie i tankowanie. Niech się jeszcze zdarzy jakiś wypadek/obcierka/kłopoty z oddaniem. Pomijam, że Londyn to nie Polska i autko nie jest tam świetością narodową, która uprawnia do wjazdu gdziekolwiek i parkowania gdziebądź.

Nie wiem o jaką wypożyczalnię chodzi, ale korzystając ostatnio dość często z Hertza, trwa to kilka minut przy wcześniej przygotowanej rezerwacji. No chyba, że po przylocie dopiero szukasz i rozeznajesz temat rezerwacji oraz wypożyczalni - ale naprawdę mimo dobrych chęci nie mam pojęcia o co chodzi koledze? A już skrajnie pozytywnym przykładem wypożyczenia auta w Hertzu była w marcu sytuacja, gdzie pracownik (a wcześniej mailowo) poinformował, że "proszę sobie wybrać auto z parkingu i odjechać" - co tutaj kolego trwa pół godziny, bo nie rozumiem? Wsiadłem, odpaliłem i pojechałem - trwało to krócej niż ustawianie lusterek i fotela. :mrgreen: Ze zdaniem też jest szybko: wychodzi pracownik, oglądnie sprawnie auto, sprawdzi stan paliwa - i gotowe. Gdzie ty te auta wypożyczasz... - w Ryanair za 1 funta czy jak? :lol:
Co do pociągu - jak mam zapłacić 100-120 funtów za podróż tam i z powrotem za 5 osób (czyli 10 biletów), to przepraszam bardzo, ale auto nawet z parkingiem i paliwem wyjdzie taniej (~260 PLN w Hertz na zniżkę DC). Ale - mniejsza o to! Ważniejsze, że jednak jest komfort "jedziesz kiedy chcesz - i gdzie chcesz", szczególnie w kontekście pieniędzy właśnie.
Owszem, jest tańsze połączenie, gdzie zapłacę za pociąg ~42 funty, ale muszę wybrać pociąg, który przyjeżdża praktycznie na 20:00 na lotnisko, a przy wylocie o 21:00, to jednak - jeśli to nie jest konieczne - wolałbym nie ryzykować. Nawet jeśli to pociąg, który teoretycznie się nie spóźnia. Ale autobus na lotnisku może się spóźnić z dworca itd.
I akurat wiem, gdzie można autem wjechać w Londynie - nawet średniorozgarnięty wygoogla mapkę.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Hertz dowozi do auta i na Luton trwa to dłużej niż 2 minuty na innych lotniskach - ale na innych lotniskach też trzeba swoje przedreptać na parking. Ale bez przesady pół godziny. :D

Nie mam pojęcia dlaczego kolega traktuje rozmówcę jak i.iotę, ale starsi ludzie zawsze mówili, że podobno każdy sądzi wg siebie. ;)
 Relacje PM off  

#1532 PostWysłany: 06 Sie 2019 17:26 
Awatar użytkownika

srebrny
No to wypożycz to auto, skoro to taki doskonały, szybki i oszczędny sposób, a mi daj już spokój.
 Relacje PM off  

#1533 PostWysłany: 06 Sie 2019 17:46 

srebrny
Przecież napisałem, że kupiłem bilety na NE, więc nie rozumiem ponownie: nie czytasz poprzednich postów? ;)
 Relacje PM off  

#1534 PostWysłany: 06 Sie 2019 18:58 
Awatar użytkownika

Loty: 36
Kilometry: 49 420
HON fly4free
To po co ta tyrada o wyższości wynajmu samochodu nad transportem publicznym? :?

#1535 PostWysłany: 06 Sie 2019 20:29 

srebrny
Proste - w tym przypadku jeśli porównać z przejazdem koleją, to tyrada jest słuszna. Lepiej wynająć auto.
Co nie znaczy, że nie można skorzystać z innego rozwiązania :)
...tym bardziej można zadać kłam jakimś wymysłom, że "auto się nie opłaca" i że " dużo czasu zajmuje wynajem" tegoż. Czasem się opłaca, czasem nie - a jeśli iść samym tropem "się nie opłaca", to ogólnie całe życie też "się nie opłaca": trzeba zjeść, ubrać się, rachunki zapłacić itd. :lol:
 Relacje PM off  

#1536 PostWysłany: 08 Sie 2019 16:12 
Awatar użytkownika

Lecę pierwszy raz na Luton, mam w związku z tym pytania:

1. Na którą godzinę kupić easybusa żeby na spokojnie zdążyć? Lądowanie mam 7:25.

2. Na easybusie są do zakupu bilety z dwóch różnych przystanków: LLA (National Express) i LLA (Greenline). Który należy kupić?
 Relacje PM off  

#1537 PostWysłany: 08 Sie 2019 16:27 

srebrny
Bo EasyBus tam samodzielnie nie jeździ, a tylko sprzedaje bilety na NE lub GL. Musisz wybrać - większość wybiera NE.
 Relacje PM off
ncn uważa post za pomocny.

#1538 PostWysłany: 08 Sie 2019 16:30 

Loty: 15
Kilometry: 20 401
niebieski
1. Ja miałem ostatnio przylot 07:35 i zdążyłem się jeszcze wynudzić czekając na busa o 08:05(i to przy przejściu z dowodem). Jednak nikt nie da jednoznacznej odpowiedzi - wystarczy że trochę opóźni Ci się lot, albo będzie fala przylotów(pora na to wskazuje) i może się wydłużyć kontrola paszportowa.

2. Bez różnicy. W wikipoście masz podane z jakich zatok odjeżdżają busy NE i GreenLine.
 Relacje PM off

#1539 PostWysłany: 08 Sie 2019 16:45 
Awatar użytkownika

Aha, czyli to jest po prostu National Express, tylko Easybus sprzedaje bilety, tak?

Ok, chyba też wezmę 8:05, rozumiem, że nie ma opcji wejść na wcześniejszy/późniejszy kurs w razie czego?

A na którą orientacyjnie radzicie kupić bilet powrotny na niedzielę z Victorii na samolot o 19:30? Wiem, że trudno przewidzieć ruch itd. ale chodzi mi o orientacyjny czas.
 Relacje PM off  

#1540 PostWysłany: 08 Sie 2019 16:59 

Loty: 15
Kilometry: 20 401
niebieski
Tak. Według biletu wcześniej pojechać nie można, lecz do godziny po planowym odjeździe możesz próbować wsiąść, tylko nie dają gwarancji że będzie miejsce(tego nie testowałem)

Powrót 16-16,30 max bym rozważał żeby zdążyć bez przygód.
 Relacje PM off

[ 1620 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 1 gość