Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Lotnisko w Atenach, Eleftherios Venizelos - Αερολιμένας Αθηνών - Ελευθέριος Βενιζέλος(ATH, LGAV)

położony około 27 kilometrów od centrum Aten, w pobliżu miasta Spata,
otwarty w 2001 roku, i zawiera 2 terminale (Schengen i poza Schengen)
Strona lotniska: http://www.aia.gr

Lotnisko posiada doskonałe połączenia komunikacji publicznej do Aten, Pireusu i innych miast.

Jak dojechać z lotniska w Atenach do miasta:

Metro

Chyba najszybsza opcja, dojechania do miasta.
Do centrum miasta dojedziemy za € 10 (za pół ceny dla lat 18 lub powyżej 65 lat, bilet jest ważny przez 1,5 godziny w na podróż komunikacją miejską w Atenach); cena za biletu tam i z powrotem to koszt € 18 (bilet ważny 48h). Także można kupić bilety grupowe (2 lub 3 osoby) z zniżką. Przystanek metra, w lotnisku, znajduje się w hali odlotów, i trzeba się przejdź przez skybridge. Znajdują się tam kasy biletowe, automaty (przyjmują tylko monety i banknoty euro) i bankomat narodowego banku greckiego, Ethniki.

Nie zapomnijcie o skasowaniu swojego biletu przed udaniem się na peron i wejściem do pociągu (kasowniki są przed schodami ruchomych koło kas). Za nieprzestrzeganie skasowania biletu na początku podróży lub przejazd na gapę jest mandat 120 €.

Rozkład jazdy znajdziemy tu: http://www.stasy.gr/index.php?id=70&L=1

Do placu Syntagma dojedziemy w 38 minut a do Monastiraki w 40 minut.

Kolejka miejska - Proastiakos

Drugą opcją, to kolejka miejska. Z nią możemy dojechać do Pireusu (z przesiadką w Ano Liosia), do Koryntu, do Patry (z przesiadką w Koryncie na Autobus) albo także do Chalkidi lub Salonik (z przesiadką w SKA). Odjeżdża z tego samego dworca, co Metro. Cena 8 euro normalny, 4 ulgowy

Rozkłady kolejek:
Lotnisko Aten - Korynt - Kiato: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2
Cennik: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Lotnisko Aten - Centrum Aten (Stathmos Larisis): http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Ateny - SKA - Chalkida: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2
Cennik: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Kiato - Patra: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Dokładna mapa: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Autobusy


Przystanek autobusowy znajduje się, przy hali przylotów, koło ostatniego gate (4 i 5, jak się wychodzi z taśmy bagażowej, po prawo). To jest najtańsza opcja dojechania do miasta (6 euro normalny, studencki 3 euro), ale czas podróży może być różny w zależności od korków. Autobusy kursują 24 godziny na dobę i rozkład mają taki sam w dni robocze, oraz niedziele i święta. Bilety kupimy w budce biletowej przy hali przylotów.

Są 4 linie autobusowe:

X93: Jedzie do dworca autobusowego Kifisos (największy dworzec autobusowy, z autobusami do wysp Jońskich, i całej kontynentalnej Grecji)
Czas jazdy: od 40 minut do: 1:30

X95: Jedzie do centrum Aten, plac Syntagma.
Czas jazdy: od 40 minut do: 60

X96: Jedzie do Pireusu, przez wybrzeże Ateńskie, np. Alimos, Glyfada
Czas jazdy: około 80-90 minut

X97: Do przystanku metra Elliniko
Czas jazdy: Niestety nie wiem, bo nie miałem okazje z nim jechać

Zmienili stronę do aktualnego rozkładu jazdy, i trzeba szukać ręcznie przez ta stronę: http://telematics.oasa.gr/en/#main
I wybieramy

Line Information
Choose Line
X93, X95, X96, X97

Taksówka:

Cena stała: € 38 (5:00-24:00) i € 54 (0:00-5:00).
Więcej info: http://www.athensairporttaxi.com/

KTEL - Autobusy typu PKS

Autokary odjeżdżają koło hotelu Sofitel (wyjście 2-3), i jadą do dwóch innych popularnych portów Rafina i Lavrio. Niestety nie mają stronę po Angielsku.

Rafina

http://www.ktelattikis.gr/company/Airpo ... 6-2015.pdf

Cena: 3 euro, czas przejazdu 30 minut

Autostop

Szanse do złapienia stopa, to marne. Raczej bym nie liczył na złapanie stopa.

Rowerem

Jazda rowerem, w autostradzie jest zabroniona i nie niebezpieczna. Jedyna opcja, to przez Spate i hangarem Olympic Air


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 635 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 28, 29, 30, 31, 32  Następna
Autor Wiadomość
#601 PostWysłany: 12 Paź 2020 08:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2019
Posty: 347
niebieski
OIDP od października do maja ceny są zmniejszone. Poza sezonem. Tak jak ceny biletów do muzeów i na Akropol.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#602 PostWysłany: 13 Paź 2020 15:21 

Ten bilet na metro w 2 strony to ważny jest 48 h od skasowania i znając życie może komuś umknąć kilka godzin to za 16e będzie miał 1 przejazd.
Jeśli się obliczy czas powrotu na lotnisko to najlepszy jest turystyczny za 20e ważny 72h od skasowania na wszystkie pojazdy.
Jeżeli ktoś będzie więcej jak 72h to może ,tak jak pisałem wcześniej kupić 2 bilety na autobus po 5,5e i jeden 5 dniowy na wszystko za 8,2e wyjdzie jeszcze taniej. Autobusem jedziemy ok 25m do stacji metra Nomizmatikopio i z tamtąd gdziekolwiek chcemy. Z powrotem tak samo.
Na kolejke w 2 strony faktycznie wyjdzie taniej i kupując w aplikacji sami wpisujemy datę powrotu i nie ma określonego czasu ważności. Jednak od dworca Larisis chcąc dalej jechać czymkolwiek obowiązują bilety na komunikację miejską
Góra
 PM off  
      
#603 PostWysłany: 29 Kwi 2022 20:32 

Rejestracja: 18 Paź 2012
Posty: 226
srebrny
Aktualnie lotniskowy bilet powrotny na metro kosztuje 16 EUR i jest ważny przez 30 dni, więc jeśli ktoś planuje zwiedzać więcej niż 72h to jest to lepsza opcja niż 3-dniowy bilet turystyczny.
Informacja z oficjalnej strony ateńskiego MPK czy tam ZTM ;) https://www.oasa.gr/en/tickets/prices-of-products/
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#604 PostWysłany: 20 Lip 2022 09:21 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
Z powodu pożarów na wzgórzu Penteli, autostrada Attiki Odos, jest częsciowo zamknięta, i wsio skierowane jest przez Katehaki

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#605 PostWysłany: 31 Sty 2023 00:48 

Rejestracja: 25 Kwi 2013
Posty: 12
Czy bez żadnych problemów weźmie mnie taksówką do Artemidy przy 4os dziecko roczne na kolanach?
Jaki teraz najtańszy środek transportu do Artemidy?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#606 PostWysłany: 31 Sty 2023 08:19 

Rejestracja: 27 Lut 2015
Posty: 415
niebieski
Cztery osoby oficjalnie, do poniższego wyliczenia może dojść opata za bagaż.
W zeszłym roku grecki tani BEAT został wykupiony (niestety) przez Free Now.
Image
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#607 PostWysłany: 31 Sty 2023 11:36 

Rejestracja: 25 Kwi 2013
Posty: 12
Też znalazłem Free Now oraz Uber.
Chciałbym się jednak upewnić czy ktoś dał radę wsiąść do taksówki w 5 osób?
2 dorosłe + dzieci 7,6 oraz 1 rok.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#608 PostWysłany: 31 Sty 2023 15:39 

Rejestracja: 27 Lut 2015
Posty: 415
niebieski
@zioomalster
Jechałem w cztery osoby dorosłe plus 6-letnie dziecko.
Bagażnik niedomknięty, zabezpieczony sznurkiem.
Oficjalnie są cztery miejsca, więc zależy od kierowcy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#609 PostWysłany: 31 Sty 2023 15:44 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Może ja nadinterpretuję, ale dwa pierwsze wiersze pozwalają domniemywać, że dziecko jechało w bagażniku. Czy tak?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#610 PostWysłany: 31 Sty 2023 15:46 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
No cóż, taksówka w Atenach spakowała 6 ludków, gdzie 2 z nich (obywateli Chin) do bagażnika.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#611 PostWysłany: 31 Sty 2023 20:13 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
W jednej z książek Ludluma taksówkarz, wioząc ze starego lotniska, nastawia - rzekomo starym ateńskim zwyczajem - licznik na podwójną taryfę, na co doświadczony agent pyta spokojnie, kto jedzie w bagażniku.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#612 PostWysłany: 01 Lut 2023 05:53 

Rejestracja: 27 Lut 2015
Posty: 415
niebieski
Czyli coś podobnego jak w mojej przejażdżce. Taxi było początkowo tylko moje, jednakże popyt znacznie przewyższał podaż taksówek, więc obrotny kierowca zaprosił dodatkowych pasażerów. Skasował podwójnie. W otwartym bagażniku jechały tylko bagaże.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#613 PostWysłany: 01 Lut 2023 13:49 

Rejestracja: 25 Kwi 2013
Posty: 12
Grzenio1970 napisał(a):
Czyli coś podobnego jak w mojej przejażdżce. Taxi było początkowo tylko moje, jednakże popyt znacznie przewyższał podaż taksówek, więc obrotny kierowca zaprosił dodatkowych pasażerów. Skasował podwójnie. W otwartym bagażniku jechały tylko bagaże.


Zwykła taksówka lotniskowa czy może jakiś UBER?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#614 PostWysłany: 02 Lut 2023 15:53 

Rejestracja: 27 Lut 2015
Posty: 415
niebieski
Z postoju
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#615 PostWysłany: 02 Lut 2023 23:42 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
wikipost napisał(a):
Z postoju

Za nieprzestrzeganie skasowania biletu na początku podróży lub przejazd na gapę jest mandat 120 €.[/quote]
A co z kasowniem okresowych, np. 3- czy 5-dniowych? Gdzieś czytałem, że niby jest to wymagane, ale Grecy to jednak sympatyczny naród i mam wrażenie, że gdybym zrobił coś tak głupiego, to współpasażerowie wyrzuciliby mnie z autobusu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#616 PostWysłany: 10 Lut 2023 16:00 

Rejestracja: 25 Kwi 2013
Posty: 12
obibok napisał(a):
wikipost napisał(a):
Z postoju

Za nieprzestrzeganie skasowania biletu na początku podróży lub przejazd na gapę jest mandat 120 €.

A co z kasowniem okresowych, np. 3- czy 5-dniowych? Gdzieś czytałem, że niby jest to wymagane, ale Grecy to jednak sympatyczny naród i mam wrażenie, że gdybym zrobił coś tak głupiego, to współpasażerowie wyrzuciliby mnie z autobusu.[/quote]

\W tym przypadku jak dobrze rozumiem chodziło o taxi a nie o autobus:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#617 PostWysłany: 23 Paź 2023 07:50 

Rejestracja: 11 Mar 2018
Posty: 202
niebieski
Czy 3–day tourist ticket trzeba kasować za każdym razem jak się wsiada do autobusu/tramwaju/trolejbusu? Na stronie OASA jest tylko ogólne info, że bilety trzeba kasować zaraz po wejściu:
You must validate your ticket or card at the blue validating machines located inside the buses, the trolley buses and the tram each time you board them.
Aby skorzystać z biletów ulgowych (<18 lat), trzeba mieć koniecznie ATHENA Card?
Persons eligible for discount fares, such as 65-year old persons, young people from 7 to 18 years old and students, must issue or have a personalized ATH.ENA CARD, if they wish to use the specific products.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#618 PostWysłany: 23 Paź 2023 11:06 

Rejestracja: 27 Lut 2015
Posty: 415
niebieski
Przykładając bilet/kartę do czytnika legalnie korzystasz ze środka transportu.
Tak, spersonalizowana karta Athena Card jest konieczna aby kupić bilet ulgowy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Z6GD9 uważa post za pomocny.
 
      
#619 PostWysłany: 23 Paź 2023 21:49 

Rejestracja: 11 Mar 2018
Posty: 202
niebieski
Chyba małe nieporozumienie: w pierwszym pytaniu chodziło mi o to, czy jak wsiadam (przesiadam się) do kolejnego środka lokomocji (a skasowałem już ten bilet podczas pierwszego przejazdu) to czy znowu muszę go kasować.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#620 PostWysłany: 25 Paź 2023 00:05 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Myślę, że odpowiedź znajdziesz tu:


i tu będę stronnikiem tezy, że my się od Greków wiele nie różnimy. Bo nie ma nic głupszego, niż kasowanie miesięcznych. Choć akurat do krajów niemieckojęzycznych ten idiotyzm jeszcze nie dotarł.
Góra
 Profil Relacje PM off
Z6GD9 lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 635 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 28, 29, 30, 31, 32  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group