Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Lotnisko w Atenach, Eleftherios Venizelos - Αερολιμένας Αθηνών - Ελευθέριος Βενιζέλος(ATH, LGAV)

położony około 27 kilometrów od centrum Aten, w pobliżu miasta Spata,
otwarty w 2001 roku, i zawiera 2 terminale (Schengen i poza Schengen)
Strona lotniska: http://www.aia.gr

Lotnisko posiada doskonałe połączenia komunikacji publicznej do Aten, Pireusu i innych miast.

Jak dojechać z lotniska w Atenach do miasta:

Metro

Chyba najszybsza opcja, dojechania do miasta.
Do centrum miasta dojedziemy za € 10 (za pół ceny dla lat 18 lub powyżej 65 lat, bilet jest ważny przez 1,5 godziny w na podróż komunikacją miejską w Atenach); cena za biletu tam i z powrotem to koszt € 18 (bilet ważny 48h). Także można kupić bilety grupowe (2 lub 3 osoby) z zniżką. Przystanek metra, w lotnisku, znajduje się w hali odlotów, i trzeba się przejdź przez skybridge. Znajdują się tam kasy biletowe, automaty (przyjmują tylko monety i banknoty euro) i bankomat narodowego banku greckiego, Ethniki.

Nie zapomnijcie o skasowaniu swojego biletu przed udaniem się na peron i wejściem do pociągu (kasowniki są przed schodami ruchomych koło kas). Za nieprzestrzeganie skasowania biletu na początku podróży lub przejazd na gapę jest mandat 120 €.

Rozkład jazdy znajdziemy tu: http://www.stasy.gr/index.php?id=70&L=1

Do placu Syntagma dojedziemy w 38 minut a do Monastiraki w 40 minut.

Kolejka miejska - Proastiakos

Drugą opcją, to kolejka miejska. Z nią możemy dojechać do Pireusu (z przesiadką w Ano Liosia), do Koryntu, do Patry (z przesiadką w Koryncie na Autobus) albo także do Chalkidi lub Salonik (z przesiadką w SKA). Odjeżdża z tego samego dworca, co Metro. Cena 8 euro normalny, 4 ulgowy

Rozkłady kolejek:
Lotnisko Aten - Korynt - Kiato: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2
Cennik: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Lotnisko Aten - Centrum Aten (Stathmos Larisis): http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Ateny - SKA - Chalkida: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2
Cennik: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Kiato - Patra: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Dokładna mapa: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Autobusy


Przystanek autobusowy znajduje się, przy hali przylotów, koło ostatniego gate (4 i 5, jak się wychodzi z taśmy bagażowej, po prawo). To jest najtańsza opcja dojechania do miasta (6 euro normalny, studencki 3 euro), ale czas podróży może być różny w zależności od korków. Autobusy kursują 24 godziny na dobę i rozkład mają taki sam w dni robocze, oraz niedziele i święta. Bilety kupimy w budce biletowej przy hali przylotów.

Są 4 linie autobusowe:

X93: Jedzie do dworca autobusowego Kifisos (największy dworzec autobusowy, z autobusami do wysp Jońskich, i całej kontynentalnej Grecji)
Czas jazdy: od 40 minut do: 1:30

X95: Jedzie do centrum Aten, plac Syntagma.
Czas jazdy: od 40 minut do: 60

X96: Jedzie do Pireusu, przez wybrzeże Ateńskie, np. Alimos, Glyfada
Czas jazdy: około 80-90 minut

X97: Do przystanku metra Elliniko
Czas jazdy: Niestety nie wiem, bo nie miałem okazje z nim jechać

Zmienili stronę do aktualnego rozkładu jazdy, i trzeba szukać ręcznie przez ta stronę: http://telematics.oasa.gr/en/#main
I wybieramy

Line Information
Choose Line
X93, X95, X96, X97

Taksówka:

Cena stała: € 38 (5:00-24:00) i € 54 (0:00-5:00).
Więcej info: http://www.athensairporttaxi.com/

KTEL - Autobusy typu PKS

Autokary odjeżdżają koło hotelu Sofitel (wyjście 2-3), i jadą do dwóch innych popularnych portów Rafina i Lavrio. Niestety nie mają stronę po Angielsku.

Rafina

http://www.ktelattikis.gr/company/Airpo ... 6-2015.pdf

Cena: 3 euro, czas przejazdu 30 minut

Autostop

Szanse do złapienia stopa, to marne. Raczej bym nie liczył na złapanie stopa.

Rowerem

Jazda rowerem, w autostradzie jest zabroniona i nie niebezpieczna. Jedyna opcja, to przez Spate i hangarem Olympic Air


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 635 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 32  Następna
Autor Wiadomość
#501 PostWysłany: 08 Maj 2018 11:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
@NBE322 To wszystko zależy tylko i wyłącznie od człowieka, na którego się trafi. Już w którymś greckim temacie o tym pisałem, że w 1 roku na Akropolu nie chcieli wpuścić na ISIC, a innym razem robili problemy z polską legitymacją studencką i mówili, że tylko na grecki dokument wpuszczają lub ISIC właśnie. Tu jest identycznie. To jest Grecja - stan wiecznego niedoinformowania i niedopowiedzenia. Jak się zapytasz, czy Ci przysługuje zniżka na Twój dokument (którego człowiek w okienku za bardzo nie zna), to jest spora szansa, że dostaniesz profilaktyczną odpowiedź "NIE". Według mnie należy kupować bilet ze zniżką i ewentualnemu kontrolerowi pokazać ISIC, czy co tam masz. No chyba, że ktoś znalazł jakiś regulamin w formie pisanej, gdzie jest ewidentnie zapisane "ISIC is no valid in Greece" :?: :roll: :?:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast
Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN
#502 PostWysłany: 08 Maj 2018 16:20 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2385
platynowy
To nie takie proste, o ile dobrze się orientuje to w Grecji pan z budki z biletami sam sprawdza uprawnienia do ulgi, i jeśli ich nie uzna to biletu po prostu nie sprzeda. Podobnie kupując u kierowcy w autobusie, kierowca sprawdza uprawnienia do ulgi i decyduje o tym czy ci sprzeda bilet, czy nie. A aplikacja do kupowania biletów już nie istnieje.

Polecam wszystkim brać ze sobą zarówno ISIC jak i Polską legitymacje.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#503 PostWysłany: 09 Maj 2018 12:32 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Jeśli mówicie o lotnisku, to obok budki jest automat.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#504 PostWysłany: 17 Maj 2018 15:47 

Rejestracja: 25 Sty 2012
Posty: 231
niebieski
hicarian napisał(a):
Adżi napisał(a):
Nie wiem czy już gdzieś o tym było, ale we wskazówkach na pierwszej stronie tego nie widzę, więc się dzielę:

Czas dotarcia do Placu Syntagma: 1:20-1:40
-spacer 25-35 minut
-autobus ok. 35 minut
-metro 15 minut


@Adżi
Czy taki sam wariant można zastosować spowrotem?

Przejechałem tym sposobem tam i z powrotem. Da się spokojnie, ale zajmuje mniej więcej 2x więcej czasu w porównaniu do X95. Dodatkowo trzeba sobie dołożyć na wszelki wypadek trochę minut by się nie stresować. Jedna uwaga: Jak jechałem w strone centrum skasowałem bilet w autobusie, potem metro i przy wyjściu z metra na Syntagmie czerwony X przy bramce, raz i drugi. Nie mogłem otworzyć bramki. Nie czekałem na ochronę tylko wymsknąłem się bramką z wchodzącymi, ale pytanie jest co nie zagrało. Jechałem od skasowania 60 min (bilet 90min) i sprawdziłęm potem w budce z biletami że był rzeczywiście skasowany. Tak że nie wiem do końca jak z tymi autobusami 305/304. W stronę lotniska zaczynasz od metra, więc było ok. Droga do i z przystanku 304 na lotnisko luzikiem i bezpieczna.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#505 PostWysłany: 29 Maj 2018 12:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2014
Posty: 213
Loty: 1
Kilometry: 2 169
Ostatnio znowu powtarzałem ten patent. Miałem ośmiogodzinną przesiadkę w Atenach. Stwierdziłem że wyskoczę do stolicy na obiad, głównie żeby zabić czas. Szedłem standardowo przy Metropolitan Expo i na końcu drogi zdziwko - brama była zamknięta na kłódkę. Na szczęście furtka tylko na zasuwę, więc kulturalnie obeszło się bez skakania przez płot.
Autobus przyjechał szybciutko, skasowałem bilet i do końca trasy. Po dojeździe do NOMISMATOKOPIO chcę wchodzić do metra i... kolejne zdziwko. Zamknięte! Tego dnia metro strajkowało :lol: Ach ta Grecja. Za każdym razem mam tam jakieś przygody... :/
Poszedłem do pobliskiej Chalandri posilić się. Było warto.
Drogę powrotną pokonałem na gapę, gdyż w Grecji biletomaty to rzadkość, a w kioskach też nikt nic o biletach nie słyszał.
Do ronda przy Metropolitan podreptałem główną drogą, mimo że furtka dalej była otwarta :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#506 PostWysłany: 29 Maj 2018 22:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Mar 2017
Posty: 172
Loty: 195
Kilometry: 417 254
Jutro wieczorem ląduję w Atenach. Właśnie na stronie https://www.athenstransport.com/english/ zauważyłem, że jutro cały dzień metro nie będzie kursować między lotniskiem, a stacją Doukissis Plakentias. Czy jest szansa, że na Douk. Plakentias dojadę z lotniska pociągiem podmiejskim, czy raczej będę skazany na X95 ?

I przy okazji jeszcze jedno pytanko: za bilety na metro lub autobusem na lotnisku można już płacić kartą ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#507 PostWysłany: 29 Maj 2018 22:09 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6226
HON fly4free
pół roku temu płaciłem w kiosku na lotnisku kartą za bilety
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#508 PostWysłany: 29 Maj 2018 23:54 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
O ile kojarzę, to w automacie też można.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#509 PostWysłany: 30 Maj 2018 08:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Mar 2017
Posty: 172
Loty: 195
Kilometry: 417 254
yendras napisał(a):
Jutro wieczorem ląduję w Atenach. Właśnie na stronie https://www.athenstransport.com/english/ zauważyłem, że jutro cały dzień metro nie będzie kursować między lotniskiem, a stacją Doukissis Plakentias. Czy jest szansa, że na Douk. Plakentias dojadę z lotniska pociągiem podmiejskim, czy raczej będę skazany na X95 ?

No to już wiem, że kolejką też nie dojadę - nie kursuje cały dzień. A utobusy tylko od 9.00 do 21.00 - a ja ląduję o 20.55 :/ Podobno wszystko strajkuje. Czyżby zostaje mi tylko taxi ? Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii ? Może X95 będzie jednak kursować ?
@Zeus @obibok - pomocy ! ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#510 PostWysłany: 30 Maj 2018 09:09 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22435
Nie dojedziesz, bo to strajk kolej greckich, i tory nalezą do kolej grecki
Skazany będziesz na X-95
Autobusy miejskie funkcjonują od 09:00 do 21:00
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#511 PostWysłany: 30 Maj 2018 09:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Mar 2017
Posty: 172
Loty: 195
Kilometry: 417 254
@Zeus dzięki :) myślisz, że jest sens kombinować z dojazdem taksówką do Douk. Plakentias (o ile zapłacę mniej niż 38e) i potem metrem (dzisiaj chyba jeździ), czy pozostaje mi tylko taxi ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#512 PostWysłany: 30 Maj 2018 09:24 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22435
Łap ubera lepiej. Taksówki i tak nie obniżą ci ceny trasy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#513 PostWysłany: 30 Maj 2018 09:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Mar 2017
Posty: 172
Loty: 195
Kilometry: 417 254
Uber już działa ? Nie był zawieszony ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#514 PostWysłany: 30 Maj 2018 09:34 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22435
A duck, zapomniałem ;/

Taxibeat?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#515 PostWysłany: 30 Maj 2018 09:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Mar 2017
Posty: 172
Loty: 195
Kilometry: 417 254
Dzięki, pewnie przetestuję. Zakładam, że i tak zapłacę 38e, tylko że bez prób niaciągania ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#516 PostWysłany: 30 Maj 2018 09:46 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22435
Ustalone z góry jest.
Jak będzie kręcić noszę dzwonisz na policję turystyczna
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#517 PostWysłany: 24 Lip 2018 13:22 

Rejestracja: 21 Paź 2015
Posty: 35
Witam, w październiku lecę na Santorini ale mam postój kilku godzinny w Atenach ATH , przylecę wizz air z Katowic o godzinie 9.30 , natomiast wylot na Santorini mam liniami Volotea o godz 20.30 , mam cały dzien do dyspozycji w Atenach , z racji tego chciałabym spedzić ten dzień na ładnej plaży blisko lotniska , czy może ktos polecić jakieś konkretne miejsce ? aby mozna było dojechać komunikacją miejską z lotniska tam i spowrotem, od razu zaznaczam ze Akropol i inne miejsca archeologiczne mnie nie interesują do ogladania, szukam tylko kawałka... sensownej plaży na odpoczynek aby nie marnowac dnia na lotnisku -)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#518 PostWysłany: 24 Lip 2018 16:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Gru 2012
Posty: 301
Loty: 509
Kilometry: 602 217
niebieski
Możesz udać się do Glyfiady. Autobus bezpośredni z lotniska.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#519 PostWysłany: 01 Sie 2018 16:01 

Rejestracja: 21 Paź 2015
Posty: 35
dzięki , czy ta plaża w Glyfadzie jest płatna w październiku ? od kiedy do kiedy dokładnie jest sezon i plaże w Grecji są płatne,? jak długo pojedzie ten autobus z lotniska do tej Glyfady i w jakiej cenie ? ( 6 eur?) odległość widzę spora ok 30 km ? Widzę na google maps.. jakąs plaże w okolicy 10 km od lotniska to Artemis beach czy tam jeździ jakiś autobus z lotniska ? czy warto na tą plażę ? czy raczej jest beznadziejna widokowo ? czy do autobusów wpuszczają z bagażem podrecznym czyli małą walizką 55x40x20 cm ? Czy Uber już działa spowrotem w Atenach ? z góry dziekuję za wszystkie odp.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#520 PostWysłany: 01 Sie 2018 16:05 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22435
1. Zależy która
2. Zależy która
3. 30-40 minut
4. Wikipost
5. Wikipost
6. Plaża jak plaża, nie wiem co szukasz
7. Patrz nr. 6.
8. Wpuszczają
9. Nie działa
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 635 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 32  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group